Rybołówstwo

Żeby odpowiedzieć na potrzeby armatorów rybołówstwa rekreacyjnego kluczowe będą zmiany ustawowe - poinformował w czwartek wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka. Dodał, że jest wniosek o włączenie do wykazu prac legislacyjnych rządu projektu ustawy o pomocy państwa skierowanej do armatorów jachtów komercyjnych.

W czwartek sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej rozpatrzyła informację na temat sytuacji armatorów rybołówstwa rekreacyjnego w związku z wejściem w życie 1 stycznia 2020 r. zakazu połowu dorsza we wschodniej części Morza Bałtyckiego.

Obecny podczas posiedzenia sekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury Arkadiusz Marchewka powiedział, że aby jak najlepiej odpowiedzieć na potrzeby armatorów rybołówstwa rekreacyjnego, "kluczowe będzie jednak przygotowanie odrębnego przepisu ustawowego". Poinformował też, że taki wniosek został wypracowany podczas spotkania ze stroną społeczną.

- Główny wniosek z tego pierwszego spotkania to konieczność przygotowania programu pomocowego umożliwiającego trwałe odejście od prowadzenia aktualnej działalności, szczególnie poprzez złomowanie jednostek ze względu na ich stan techniczny, który w wielu przypadkach jest nienajlepszy i nie daje możliwości przywrócenia jednostek do żeglugi – powiedział Marchewka podczas posiedzenia komisji.

W marcu br. Ministerstwo Infrastruktury zwróciło się do Sztabu Kryzysowego Armatorów Rybołówstwa Rekreacyjnego oraz zainteresowanych podmiotów z prośbą o przekazanie informacji, które pomogą w identyfikacji liczby jednostek oraz ich wartości szacunkowej na dzień 1 stycznia 2020 r. Na podstawie otrzymanych informacji, które wpływały do Ministerstwa Infrastruktury do dnia 25 marca 2024r., liczbę jednostek oszacowano na 98, natomiast ich deklarowana wartość waha się od 200 tys. zł do 900 tys. zł za jeden jacht.

Gotowość do złomowania zgłoszono w przypadku 93 proc. jednostek. W wyniku podjętych działań oszacowano koszty pomocy finansowej oraz określono możliwe sposoby osiągnięcia zamierzonego celu. Marchewka przekazał, że na tym etapie kolejnym krokiem jest przygotowanie projektu ustawy o pomocy państwa skierowanej do armatorów jachtów komercyjnych.

- Wczoraj minister Klimczak podpisał wniosek o włączenie do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów projektu ustawy o pomocy państwa skierowanej do armatorów jachtów komercyjnych. Wystąpiliśmy z wnioskiem o wpis do wykazu tej ustawy, wskazując na razie na ogólny charakter tego zakresu – poinformował Marchewka.

Zapowiedział też, że po uzyskaniu wpisu do wykazu prac rządu, projekt ustawy zostanie przekazany do konsultacji społecznych.

- Każdy będzie miał prawo wypowiedzieć się w tej sprawie, zgłosić swoje uwagi, przekazać swoje wątpliwości albo rozwiązania, które chciałby dodać. To chcę zagwarantować, będzie to dotyczyło wszystkich, bez względu na to, czy są w jednym stowarzyszeniu, czy w drugim – powiedział Marchewka.

+17 Można, można.
PIS chciał wykończyć wędkarzy doprowadzając ich do bankructwa a nowy rząd robi im ustawę pomocową, teraz czas na rybaków przybrzeżnych, panie Marchewka.
12 kwiecień 2024 : 07:24 Bolo. | Zgłoś
+7 W czym tkwi problem Panie Bolo ?
Taką ustawą pomocową są objęci także rybacy przybrzeżni . Mogą zezłomować swoje łajby za odszkodowaniem.
12 kwiecień 2024 : 07:50 NowyRybacki | Zgłoś
+22 Chodzi o pieniądze krajowe, które zablokował rybakom PIS
Czas je teraz odblokować dla 600 statków, które się nie kasują.
12 kwiecień 2024 : 08:20 Bolo. | Zgłoś
+15 Kasacja
Wszystko fajnie, ale przypominam ze kutry, które mogą sie kasować muszę mieć wypluwane 180 dni w dwóch ostatnich latach. A u komercyjnych na jakich zasadach sie to będzie odbywać????
14 kwiecień 2024 : 09:58 Rybak Morski | Zgłoś
0 Dziękujemy kolejnym oszustom.
Panie Marchewka, Czerniak i inni dziękujemy za oszukanie i wykluczenie z pomocy jednostek zarejestrowanych po 2010 roku. Wystawiacie piekne gadki przed wyborami a później jak poprzednicy, tylko dla swoich. Jedna wielka banda oszustów.
14 kwiecień 2024 : 15:39 Bagienny123 | Zgłoś
+4 Co się dzieje?
Co się dzieję? Na liście 1.8 Tymczasowe zaprzestanie działalności kilka tych samych łodzi co na liście ze złomowania? Do czego to prowadzi, jak do złomowania to nie postój! Zawsze tak było, w poprzednim złomowaniu zwracali kase kto się zezłomował a wziął udział w postoju. A teraz wnioski poskładane na złomowanie i jeszcze mało to teraz za postój? Czy ktoś nad tym panuje? Albo złomowanie albo inne działania. Czy ktoś zatrzyma ten proceder?
03 maj 2024 : 16:37 Tomm | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.8818 3.9602
EUR 4.2118 4.2968
CHF 4.2631 4.3493
GBP 4.9342 5.0338

Newsletter