Rybołówstwo

Rybacy morscy i śródlądowi oraz przetwórcy i hodowcy ryb będą mogli liczyć na jednorazowe odszkodowanie za straty, które ponieśli z powodu wojny na Ukrainie. Komitet monitorujący działający przy ministrze Rolnictwa i Rozwoju Wsi podjął właśnie uchwałę w tej sprawie. Łącznie na rekompensaty ma być wydane około 60 mln zł. Pieniądze maja pochodzić z niewykorzystanych środków unijnych PO RYBY przyznanych Polsce na lata 2014-2021.

31 sierpnia członkowie Komitetu Monitorującego podjęli uchwałę mającą na celu przesunięcie niewykorzystanych środków programu PO Ryby 2014-2020 na działanie pomocowe dla rybaków.

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego z dnia 18 lipca 2022 roku w odniesieniu do środków szczególnych mających na celu złagodzenie skutków prowadzonej przez Rosję wojny napastniczej przeciwko Ukrainie dla działalności połowowej oraz ograniczenie wpływu zakłóceń rynku spowodowanych tą wojną napastniczą na łańcuch dostaw produktów rybołówstwa i akwakultury wprowadziło możliwość wykorzystania przez Polskę części niezakontraktowanych środków finansowych z PO RYBY 2014-2020 na działania mające na celu minimalizację negatywnych skutków agresji militarnej Rosji w Ukrainie - czytamy w uchwale podjętej przez komitet.

Zgodnie z planami każdemu z armatorów łodzi rybackich będzie wypłacone jednorazowe odszkodowanie. Jego wysokość będzie zależna od długości łodzi lub kutra rybackiego. I tak armator łodzi o długości do 5 metrów może liczyć na odszkodowanie w wysokości 9 tysięcy złotych. Na jednostki od 5 do 7,99 metra przypadnie 12 tysięcy złotych. Armatorzy łodzi między 8 a 12 metrów otrzymają 28 tysięcy złotych. Armatorzy kutrów powyżej 12 metrów mogą liczyć na 96 tysięcy złotych. Na samo środowisko rybackie przeznaczone jest około 30 mln zł. Drugie tyle trafi do hodowców, przetwórców i rybaków śródlądowych. Przetwórcy mogą liczyć na rekompensatę w wysokości 2,3 procent sprzedaży w 2020 roku. Hodowcy ryb na 9 procent przychodów z 2020 roku, a rybacy śródlądowi na 6 tyś zł za każdy hektar powierzchni stawów.

Po uchwale Komitetu Monitorującego musi zostać podjęte jeszcze rozporządzenie zmieniające wydatkowanie funduszy unijnych. Pieniądze będą wypłacane przez Agencję Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa na podstawie złożonych przez zaintersowanych wniosków. Termin wypłat odszkodowań nie został jeszcze dokładnie podany.

Tekst i fot.: Hubert Bierndgarski

 
+68 Pytanie do autora
Hubert czy ty to specjalnie robisz czy nie masz pojęcia o czym piszesz . Nikt oficjalnie nie powiedział że rybacy dostaną 30 milionów . Cała uchwała ustanowiła fundusz wojenny na kwotę 158 miliony . Czyli rybacy mają córka 20% (1/4) budżetu. A tobie autorze radzę zadać pytanie dlaczego w 60 milionów które przeniesiono z osi 1 tylko 30 milionów ( czyli połowa ) jest dla rybaków . Policz 158 -30 128 milionów dla przetwórców . Pomoc dla rybaków miała wynosić do 75 tyś euro ( koszty ) w polszy jak zwykle cwaniaki przekupili sektory. Ciekawe czy będą trzymali sie limitów dla przetworców i akwakultury . 35 tys euro to dla nich nie jest procencie od dochodów. Ps. Jeden raz człowieku zanim napiszesz coś to sprawdź bo wstyd czytać bzdury
20 wrzesień 2022 : 22:36 Rybacki. | Zgłoś
+89 tak się niszczy rybaków
Po Cieciurze zostanie tylko porty i przystanie w powietrze wysadzić. Jedynie co potrafi ten kapiszon to tylko zlikwidować flotę. Jeśli dalej nie rozumiecie koledzy kto stoi za tym aby duż płacić producentom i dużym armatorom to już po was. Dostajemy ochłapy zeby producenci mogli żyć dalej, prezesi byli zadowoleni.
21 wrzesień 2022 : 10:24 sygnalista | Zgłoś
+59 Ciecóra jest kręcony przez departament, jak każdy minister kolejnych rządów
Na spotkaniu z premierem Kowalczykiem przyznał się szczerze w obecności świadków, że na tydzień przed głosowaniem nie zna treści uchwały komitetu monitorującego, która 2 tygodnie wcześniej była rozesłana do członków komitetu monitorującego. Powstaje zatem pytanie, kto przesuwa unijne fundusze w osiach programu operacyjnego, skoro dzieje się to poza wiedzą ministra czyli instytucji zarządzającej oraz bez konsultacji z rybakami? Może wreszcie czas to skończyć bo ten proceder trwa od zawsze?
21 wrzesień 2022 : 11:57 Krótki | Zgłoś
+67 Propozycja
Proponuję ,żeby wszystkie dotacje były skierowane dla paszowców ,przecież ten segment floty najbardziej ucierpiał przełowili swój limit kilkukrotnie ,jestem ciekawy kto tak podzielił "sprawiedliwie" pieniądze ,że zawsze akurat trafiają do tych ,którzy w ogóle nie powinni ich dostać masakra brak słów
21 wrzesień 2022 : 11:33 kanto | Zgłoś
+100 96tys
Pieniądze otrzymają ci którzy zniszczyli i niszczą nadal Bałtyk to jest kpina z nas małych paszowka zaorała Bałtyk i jeszcze za to dostana kasę
21 wrzesień 2022 : 13:37 Knaga | Zgłoś
+90 Odszkodowanie
Zanim dostanę odszkodowanie za wojnę to więcej wydam na ZUS czekając miesiącami na kasę cholerni gno je i cwaniaki nóż się otwiera w kieszeni dlaczego środowisko rybackie nie protestuje w związku z wojennymi przecież to jest jakiś żart
22 wrzesień 2022 : 11:04 Knaga | Zgłoś
-28 A ja jestem dobrej myśli
Kaczyński już wiele razy pokazał, że potrafi wycofać się z błędnych decyzji i skasować winowajców złodziejstwa.
23 wrzesień 2022 : 10:44 Zmielony | Zgłoś
+36 Tak się już wycofuje 7 lat
No chyba że on chodzi tyłem do przodu?
23 wrzesień 2022 : 15:41 Pan Kogito | Zgłoś
+15 Coraz ciekawiej się robi
Zatwierdziliśmy program, jaki przesłał nam polski rząd. To rząd powinien wcześniej wziąć pod uwagę stanowisko organizacji rybackich i przeprowadzić konsultacje” - powiedziała rzeczniczka ds. rybołówstwa Nathalie Charbonneau.
Tymczasem 10 dni temu sześć organizacji rybackich zwróciło się do KE z wnioskiem o wstrzymanie się z zatwierdzeniem programu. Organizacje skarżyły się, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazało KE wersję dokumentu, która nie była konsultowana ze środowiskiem rybackim.
”Według posiadanych przez nas informacji polska administracja świadomie wprowadziła w błąd przedstawicieli organizacji rybackich i nie uwzględniła w projekcie Programu Operacyjnego 2007-2013 dotyczącym rybołówstwa ustalonych wspólnie w trakcie spotkań rozwiązań i działań” - napisano liście do komisarza Joe Borga.
25 wrzesień 2022 : 10:01 Władek | Zgłoś
+2 ???
To Grzesiek ma na drugie Władek? Nie wiedziałem.
25 wrzesień 2022 : 15:03 Pan Kogito | Zgłoś
-17 Grzegorz Władek itd.
Typ Grzegorz H. Ma tu na portalu, wiele imion i ników. Koleś chce znów dostać się do ministerstwa, na garbach rybaków. Typ to kłamcą i nie rób. Nie ufajcie i nie słuchajcie Grzgorza " Ichtiologa "
30 wrzesień 2022 : 08:38 Ktoś | Zgłoś
+28 Muzeum rybołówstwa
"Ta przestrzeń, w której jesteśmy, wygląda pięknie. Idea tego muzeum jest piękna i bardzo potrzebna. Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie - dziewiąty oddział Narodowego Muzeum Morskiego powstaje. Ta inwestycja zapowiada się wspaniale, jest realizowana sprawnie. To dla nas wielka duma, że ten koszt tej inwestycji ok. 70 mln zł jest pokryty w 100 procentach z polskiego budżetu. To są świetnie wydane publiczne pieniądze" - zaznaczył wicepremier.
W tradycyjnej uroczystości, połączonej z oprowadzaniem po placu budowy wziął udział także m.in. Marcin Horała. Dodał on, że: "do Łeby będą przyjeżdżać turyści z całej Polski i nie tylko, żeby zobaczyć fragment żywego dziedzictwa polskiego Pomorza. Rybołówstwo morskie to nadal źródło utrzymania dla wielu mieszkańców Pomorza. Budowa muzeum robi na wszystkich wrażenie.".
02 październik 2022 : 11:10 Komornik | Zgłoś
-31 Grzegorz H.
Obiecuje że utoniesz nierobie. Nie szybko , tylko powoli , finansowo. Już przegrałeś próbując wdrapać się na poprzednie stanowisko. Plułeś im na łapy, teraz im te łapki liżesz. Grzegorz H jest nikim i nigdy nie dbał o nas rybaków. Ta osba nie reprezentuje rybaków. Grzegorz H. Potecjalny ichtiolog, skończył szkołę nie za swoje , jak to bywa . Chcę być kimś. Proszę brać rybacką. Ta osoba już winna jest wspólników ponad 100000 tyś. Czy ktoś taki może reprezentować nas ryboli. Nazywam się Andrzej Pawłyszyn i z miłą chęcią podejmę dialog. Pozdrawiam
30 wrzesień 2022 : 22:27 Ktoś | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9089 3.9879
EUR 4.2408 4.3264
CHF 4.3848 4.4734
GBP 5.047 5.149

Newsletter