Rybołówstwo

Podczas odbywającego się w dniach 12-14 grudnia posiedzenia Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa, państwa członkowskie Rady Europejskiej wzięły udział w konsultacjach trójstronnych mających określić uprawnienia do połowu większości stad handlowych w wodach unijnych i pozaunijnych, w Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym. Ich celem było wypracowanie porozumienia politycznego w sprawie praw połowowych na 2022 r.

Każdego roku w grudniu Rada ds. Rolnictwa i Rybołówstwa zbiera się, by ustalić limity połowowe na kolejny rok - znane również jako całkowite dopuszczalne połowy (total allowable catch - TAC) - w odniesieniu do większości stad handlowych, czyli eksploatowanych komercyjnie, wraz z kwotami krajowymi dla każdego gatunku.

Limity te mają zapewnić zrównoważoność zasobów rybnych i unijnego sektora rybołówstwa oraz zrównoważyć środowiskowy, gospodarczy i społeczny wymiar rybołówstwa.

Chodzi o stada, którymi UE zarządza samodzielnie, wspólnie z sąsiednimi państwami trzecimi lub na podstawie porozumień zawartych w ramach regionalnych organizacji ds. zarządzania rybołówstwem.
Do 2020 r. uprawnienia połowowe w Morzu Śródziemnym i Czarnym były ustalane w ramach całościowego porozumienia obejmującego wody unijne i pozaunijne. Od 2020 r. są one przedmiotem osobnego rozporządzenia.

Decyzja Rady opiera się na propozycji opracowanej przez Komisję Europejską z uwzględnieniem najlepszych dostępnych opinii naukowych, celów wspólnej polityki rybołówstwa (WPRyb) i maksymalnego podtrzymywalnego połowu (MSY) dla każdego gatunku.

Podczas ostatniego posiedzenia Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa Rady Europejskiej, ministrowie osiągnęli porozumienie co do uprawnień połowowych w Atlantyku, Morzu Północnym, Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym na 2022 r. Rozstrzygnięcie zapadło 14 grudnia i określa limity połowowe dla ponad 200 komercyjnie eksploatowanych stad.

Konsultacje z Wielką Brytanią co do dzielonych stad wciąż trwają, dlatego przez 3 pierwsze miesiące 2022 r. będą obowiązywać tymczasowe limity połowowe do czasu ostatecznego porozumienia. Dla większości gatunków ustalono je na poziomie 25 procent zeszłorocznych limitów, uwzględniając specyfikę łowisk sezonowych.

"Porozumienie jest wynikiem ciężkiej pracy i dobrej woli wszystkich stron. Jak twierdzi Rada Europejska - pozwoli utrzymać zasoby rybne na zrównoważonym poziomie, a równocześnie ochroni źródło utrzymania wielu europejskich flot rybackich" - powiedział Jože Podgoršek, słoweński minister rolnictwa.

Atlantyk i Morze Północne

W całkowitych dopuszczalnych połowach (TAC), którymi UE gospodaruje samodzielnie, dokonano następujących zmian:

  • TAC na solę zmniejszono o 36% w północnej i środkowej części Zatoki Biskajskiej oraz utrzymano w wodach zachodnioirlandzkich i w obszarze Porcupine Bank
  • TAC na rdzawca w Zatoce Biskajskiej i wodach portugalskich utrzymano
  • TAC na morszczuka australijskiego zmniejszono o 8%
  • utrzymano zakaz ukierunkowanych połowów dorsza, a TAC na przyłowy dorsza w cieśninie Kattegat zmniejszono o 21% (statki uczestniczące w próbach zdalnego monitoringu elektronicznego są objęte przepisami szczególnymi)
  • TAC na homarca w jednostce funkcjonalnej 31 wzrósł o 2000%.

Inne elementy propozycji to m.in.:

  • utrzymanie środków dotyczących węgorza europejskiego, z 3-miesięcznym zamknięciem obszaru, by mogły się odbyć konsultacje z państwami członkowskimi i zainteresowanymi stronami co do optymalnego sposobu gospodarowania tym stadem w związku z niepokojącymi opiniami naukowymi
  • środki ochrony malejącego stada dorsza w Morzu Celtyckim, a równocześnie umożliwienie statkom UE dalszych połowów gatunków o rosnącej liczebności, np. witlinka.

Morze Śródziemne i Czarne

Rada postanowiła zmniejszyć nakład połowowy względem stad dennych w zachodnim Morzu Śródziemnym o 6 %, zgodnie z obowiązkiem prawnym UE, by do 2025 r. osiągnąć maksymalny podtrzymywalny połów tych gatunków. Redukcja będzie dotyczyć trawlerów. W przypadku taklowców maksymalny nakład połowowy będzie się opierać na liczbie dni połowowych między 1 stycznia 2015 r. a 31 grudnia 2017 r. Ministrowie postanowili też wprowadzić maksymalne limity połowowe dla bladoczerwonej krewetki głębinowej i czerwonej krewetki głębinowej.

W Morzu Czarnym Rada dokonała transpozycji unijnych kwot turbota ustalonych w zrewidowanym wieloletnim planie zarządzania oraz utrzymała limity połowowe dla szprota z poprzedniego roku.

Co dalej?

Rozporządzenie zostanie sfinalizowane w Radzie pod kątem prawno-językowym, po czym zostanie formalnie przyjęte w procedurze pisemnej na jednym z najbliższych posiedzeń Rady i opublikowane w Dzienniku Urzędowym. Przepisy będą obowiązywać z mocą wsteczną od 1 stycznia 2022 r.

rel (Rada Europejska)


Dodatkowe informacje:

Rybołówstwo w UE
Rybołówstwo w UE
+61 Skandal, Morze Bałtyckie zniknęło z Unii Europejskiej
W komunikacie nie ma nic o Morzu Bałtyckim, czyżby wyschło czy też może Bruksela liczy, że 10 tysięcy bałtyckich rybaków zapomni o połowach paszowych, które pod kierownictwem Unii Europejskiej zamieniły Bałtyk w pustynię ekologiczną. Mam złe wiadomości dla brukselskich brojlerów, którzy niszczą przyrodę i życie ludzi, w 2022 Bałtyk będzie najgłośniejszym morzem nie tylko w Europie ale i na świecie, polscy rybacy już się o to postarają.
20 grudzień 2021 : 12:13 Rybacki | Zgłoś
0 Gróbarczyk wciąż dba o rybaków przybrzeżnych
Psy na nim wieszaliście a on buduje rybackie porty za rybackie, unijne pieniądze, oznacza to że żadnej kasacji nie będzie.

"W piątek, 17 grudnia 2021 roku Urząd Morski w Gdyni podpisał z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa umowę, w ramach której pozyskano dofinansowanie na prace remontowo-budowlane w Portach Jastarnia i Rowy. Łączna kwota dofinansowania, przyznana na realizację przez Urząd Morski w Gdyni inwestycji w obu portach, to prawie 18 mln złotych.
Wykonane prace poprawią warunki postoju i obsługi jednostek oraz bezpieczeństwo wszystkich użytkowników, a w szczególności bezpieczeństwo pracy rybaków korzystających z infrastruktury portowej.
Współfinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego (EFMR) wynosi 13,5 mln zł."

https://www.portalmorski.pl/porty-logistyka/49940-urzad-morski-w-gdyni-poprawi-infrastrukture-portow-jastarnia-i-rowy
21 grudzień 2021 : 08:38 Kapitan Morgan | Zgłoś
+29 Odważna teza...
W Darłowie wybudowano 2 tzw. "baseny rybackie"
Przyjedź i zobacz sobie ile jednostek rybackich tam stacjonuje. Albo nie jedź to ci powiem. Trzy, reszta to jachty.
A gdyby taką samą sumę przeznaczyć na wsparcie dla rybaków, to co prawda nabrzeża byłyby w gorszym stanie ale przy tych nabrzeżach stałyby łodzie rybackie a nie motorówki.
21 grudzień 2021 : 09:20 Ukasz 007 | Zgłoś
+17 Darłowo to duet Klimowicz- Wrona
więc wszystko było możliwe, może przyjdą niedługo czasy ujawnienia jak to było skoro prokuratura w Szczecinie jest tak bardzo zainteresowana.
21 grudzień 2021 : 09:35 Kapitan Morgan | Zgłoś
+16 No i widzisz
A Wrona = Grubarczyk
21 grudzień 2021 : 11:16 Ukasz 007 | Zgłoś
+4 Komunikat dla rybaków przybrzeżnych
W związku z ostatnimi doniesieniami medialnymi w sprawie nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy rybackich oraz wcześniejszą działalnością Departamentu Rybołówstwa w Warszawie informujemy, że na początku stycznia 2022 roku organizowane są blokady dróg na całym Wybrzeżu. Wcześniej Sztab Kryzysowy Rybołówstwa Przybrzeżnego planuje spotkanie z nowym kierownictwem Ministerstwa Rolnictwa w celu poinformowania go o sytuacji panującej obecnie w polskim rybołówstwie. Jeżeli rozmowy te nie przyniosą oczekiwanych w portach rezultatów to wyznaczony zostanie termin i miejsca protestów.

Sztab Kryzysowy Rybołówstwa Przybrzeżnego
21 grudzień 2021 : 20:19 Darłowo | Zgłoś
+5 I tak trzymać, teraz albo już nigdy, Brawo Sztab Kryzysowy !
Mafia złodziei rozpada się, jest szansa ostrym protestem przemówić ministrom do rozumu, to musi być wyjątkowy protest tak żeby cała Polska i Europa usłyszała.
23 grudzień 2021 : 18:50 Kolberger | Zgłoś
0 Tylko prawda nas uzdrowi
Prawdę pisze. Grubasek przytulił kupę kasy z funduszy teraz rznie biedaka. Ciekawe ile złowił ryby w ten czas i za ile? Prokurator sprawdzi jego wymuszenie i oszustwo względem urzędników z agencji. Ciekawe co wyjdzie z tego śledztwa. PiS nie pomoże misiu kochany
22 grudzień 2021 : 22:05 Sprawiedliwy | Zgłoś
+45 PiS ujawnia złodziejstwo unijnych funduszy rybackich, nowe wiadomości
Zatrzymany były dyrektor oddziału ARiMR w Szczecinie. To Jarosław Ł.
„Ł. w zamian za przyjęcie korzyści majątkowej podjął się wywarcia wpływu na pracowników Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w celu doprowadzenia do przyjęcia korzystnych zapisów w rozporządzeniu regulującym warunki i tryb przyznawania pomocy finansowej oraz wysokości stawek tej pomocy na realizację działań w ramach jednego z programów wspierających zrównoważone rybołówstwo” – podała prokuratura.

„Działania te doprowadziły do przyjęcia zapisów korzystnych dla określonego przedsiębiorcy” – zaznaczyła."

tvp.info/57425304/jaroslaw-l-zatrzymany-przez-abw-i-cba-to-byly-dyrektor-oddzialu-arimr-w-szczecinie
23 grudzień 2021 : 07:41 Przybrzeżny | Zgłoś
+18 Sprawiedliwy odkładaj kasę
Wiem, że Portal Morski ma usunąć i zabezpieczyć wpisy
tego sprawiedliwego i jego dane IP dla komendy powiatowej. Dowiemy się panowie wreszcie kto wpisuje tu personalne kłamliwe wojenki do naszej dyskusji. Ty Sprawiedliwy pewnie masz dość kasy aby przegrać sprawę w sądzie. Prośba żeby po sprawie opublikować dane tego darlowiaka tu na forum publicznym. Trzeba takim walić sprawy cywilne o odszkodowania z górnej półki. Nie żałowałbym na adwokata i odpalił mu dużą działkę za ukaranie oszczercy, a jeżeli publikował z komputera firmowego walić firmę po gaciach.
25 grudzień 2021 : 14:02 sygnalista | Zgłoś
+23 Wesołych Świąt, "Sprawiedliwy"
Jeżeli CBA i ABW od roku prowadzi w Szczecinie śledztwo przeciwko złodziejom rybackich funduszy to rzeczą oczywistą jest, że śledzi również ten portal morski jak i inne branżowe portale.
25 grudzień 2021 : 17:41 Krótki | Zgłoś
+5 Witam
Nasza firma specjalizuje się w świadczeniu usług informatycznych. Widzę, że jest problem z " hejterem".
Rozwiązujemy tego typu "problemy". Proszę o kontakt gdyż muszą być spełnione pewne warunki żeby można było osobę zidentyfikować.
Chętnie zajmiemy się tą sprawą.

Kontakt: 531745704
26 grudzień 2021 : 15:40 Pan Kogito | Zgłoś
+14 Prezent pod choinkę od Państwa
Dla rybołówstwa przybrzeznego zakaz prowadzenia działalności w postaci prowadzenia ekonomicznych połowów dorsza śledzia łososia oraz zamknięcie 30 procent łowisk na Bałtyku dla polskich rybaków na okres od trzech do sześciu miesięcy Wesołych świąt
26 grudzień 2021 : 22:06 Rybak 100 | Zgłoś
+4 No to dobrze
Będą odszkodowania zapewne
27 grudzień 2021 : 09:13 Knaga | Zgłoś
+5 Jakie 3 miesiące postoju, Wrona wrócił?
Przecież my mamy 12 miesięcy postoju, to tylko Wrona przekręcił rybaków na Covidzie i z 330 dni postojowych zrobił parodię obniżając stawkę dzienną o 30% bez konsultacji, czy pani Marta chce podzielić los Wrony , czy też prokuratura w Szczecinie jeszcze za słabo ciśnie?
27 grudzień 2021 : 14:56 Kapitan Morgan | Zgłoś
-9 Proponuję zawieszenie działalnośc
Proponuję zawieszenie działalności. Zobaczymy co nasza kochana Unia wtedy zrobi. Co z programami ktoś spyta... lacha z nimi. Walić programy. Co nam zrobią? Programy miały nam pomóc a nie nas pogrążyć. Ja za 6 dni zamykam działalność i w dupie mam Programy. Nic niczego ode mnie nie ściągnie
27 grudzień 2021 : 13:25 Grzegorzmarkowski1985 | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter