Rybołówstwo

Chciałem przeprosić kierowców i społeczeństwo za utrudnienia, ale organizatorem tego protestu jest premier i rząd – powiedział w sobotę we Władysławowie (Pomorskie) Andrzej Antosik ze Sztabu Kryzysowego Armatorów Rybołówstwa.

Armatorzy rybołówstwa rekreacyjnego blokują w sobotę od godz. 9. drogę wojewódzką nr 216 na wyjeździe z Władysławowa (Pomorskie) na Półwysep Helski przechodząc przez przejście dla pieszych. Rybaków wspierają rolnicy zrzeszeni w Agrounii. Kilkudziesięciu demonstrujących ma ze sobą transparenty z takimi hasłami jak: "Panie premierze, jak łowić???, jak żyć???", "Panie prezydencie, premierze, pomocy!!!"

Demonstrujący zapowiedzieli, że ich protest potrwa do godz. 16. We współpracy z policją są przepuszczane jedynie samochody uprzywilejowanych służb, takie jak karetki pogotowia, radiowozy policyjne, czy pojazdy straży pożarnej oraz auta, którymi podróżują małe dzieci.

Przez pierwsze dwie godziny protestu bardzo mało było samochodów, które dojeżdżały do przejścia dla pieszych, gdzie trwa protest. Policja zamknęła bowiem dojazd do miejsca demonstracji. Wpływ na niewielki ruch może mieć też pogoda - we Władysławowie jest pochmurno i deszczowo.

Blokada we Władysławowie drogi nr 216 oznacza brak wjazdu i wyjazdu z Półwyspu Helskiego, nie ma bowiem innych tras, którymi byłyby możliwe objazdy.

Chciałem przeprosić kierowców i społeczeństwo za utrudnienia, które wprowadzamy naszym protestem, ale proszę uwierzyć, że organizatorem tego protestu jest pan premier i rząd, nie my. I w każdej chwili może to odwołać. Wystarczy jeden telefon: +przyjeżdżajcie do Warszawy na spotkanie, na rozmowy+. I automatycznie schodzimy z blokady. Ale ten rząd nie ma dobrej woli – powiedział na konferencji prasowej Andrzej Antosik ze Sztabu Kryzysowego Armatorów Rybołówstwa.

Głos zabrał też m.in. lider Agrounii Michał Kołodziejczak.

Tym ludziom półtora roku temu zakazano ustawowo, za pomocą złych przepisów, pracować. Zainwestowali grube miliony w to, żeby stworzyć sobie miejsca pracy. Tutaj strajkują ludzie, którzy muszą raz na pięć lat robić przeglądy kutrów za kilkadziesiąt tysięcy złotych. W każdym miesiącu płacą ZUS i inne opłaty. To są zamknięte biznesy z wielomilionowym kapitałem. Dziś do 16. ta blokada będzie utrzymana, a takich po następnej niedzieli będzie w kraju więcej. Sprawy rolników ciągle są nierozwiązane – mówił Kołodziejczak.

Po konferencji prasowej protestujący zdecydowali się przepuścić samochody przez piętnaście minut.

To już trzecia manifestacja na lądzie armatorów rybołówstwa. Trzy tygodnie temu blokowali wjazdy do Łeby i Ustki, a dwa tygodnie temu drogę nr 216 we Władysławowie. Podczas tamtych protestów rybacy przechodzili przez przejście dla pieszych i co kilkanaście minut przepuszczali czekające pojazdy.

W związku z tragiczną sytuacją armatorów rybołówstwa rekreacyjnego postanowiliśmy przystąpić do wznowienia akcji protestacyjnych. Do dnia dzisiejszego podpisane porozumienie z ówczesnym Ministrem Gospodarki Morskiej Markiem Gróbarczykiem (podpisane 16 stycznia 2020 r. - PAP) nie zostało zrealizowane. We wszystkich polskich portach stoją statki, które już nie wrócą do zawodu. Morskie farmy wiatrowe na Bałtyku zabierają nam nasze jedyne łowiska, a zakaz połowu dorsza będzie przedłużony. Armatorzy podjęli decyzję o blokowaniu miejscowości nadmorskich od strony lądu, niech ta drastyczna forma zwróci uwagę rządu - poinformował w komunikacie Sztab Kryzysowy Armatorów Rybołówstwa.

W czwartek podczas posiedzenia sejmowej komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Dyrektor Departamentu Gospodarki Morskiej Ministerstwa Infrastruktury Mariola Chojnacka poinformowała, że przedstawiciele Departamentu Rybołówstwa Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (zniesionego w październiku 2020 r.) "wielokrotnie spotykali się z właścicielami, armatorami jachtów komercyjnych. Dzięki temu można było oszacować straty, które ponoszą w związku z ograniczeniami wprowadzonymi w ramach walki z pandemią COVID-19".

Dodała, że wsparcie mogło wynieść maksymalnie 200 tys. zł na jeden jacht, a pomoc miała charakter interwencyjny "mający na celu wsparcie przedsiębiorców, którzy nie mogli kontynuować działalności w następstwie wystąpienia COVID-19".

Chojnacka poinformowała, że rozpatrzono 107 spraw, z czego 58 wniosków spełniło warunki przyznania wsparcia na łączną kwotę 14 mln zł. Wsparcie finansowe wynosiło od 200 do 600 tys. zł na jednego wnioskodawcę.

autor: Robert Pietrzak

+59 Jaki rybak ? Kto to pisze?
Pomieszaliście RYBAKÓW z wędkarzami . A ten lider pożal się Boże, Agrounii też rybak? Kto tu pisze takie pie....y ?
Panie ( autor: Robert Pietrzak) niech Pan się nie wygłupia ! Trochę wiadomości trzeba zaczerpnąć zanim się coś napisze.
25 lipiec 2021 : 08:22 Tadeusz Jaworski | Zgłoś
+47 dokładnie q.wa
jaki rybak? nie siejcie fermentu, to nie żadni rybacy, ci ludzie bardziej przypominają taksówkarzy niż rybaków.
25 lipiec 2021 : 09:12 marynarzyk007 | Zgłoś
+39 Nie Premier i Rząd tylko UNIA EUROPEJSKA.
Za błędy urzędników UE trzeba płacić, art 340 TFUE
LexLege Pełny system informacji prawnej LexLege SPRAWDŹ
Art. 340. Odpowiedzialność umowna i pozaumowna Unii
Dz.U.2004.90.864/2 - Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej - tekst skonsolidowany uwzględniający zmiany wprowadzone Traktatem z Lizbony
Odpowiedzialność umowna Unii podlega prawu właściwemu dla danej umowy.

W dziedzinie odpowiedzialności pozaumownej Unia powinna naprawić, zgodnie z zasadami ogólnymi wspólnymi dla praw Państw Członkowskich, szkody wyrządzone przez jej instytucje lub jej pracowników przy wykonywaniu ich funkcji.
Organizatorem tego protestu jest Antosik i Agro z rolnikami których nikt nie widział. Premier i Rząd nie ma tu nic do gadania. A tak na marginesie nie jesteście ani rybakami czy też wędkarzami, JESTEŚCIE PRZEWOŹNIKAMI wynajętymi przez wędkarzy

Rybak
25 lipiec 2021 : 08:38 Henryk7 | Zgłoś
+28 To musiało się tak skończyć - kompletna klapa wędkarzy
na protest nie przyjechali nawet szefowie związków, frekwencja tragedia, ani jednego rolnika i traktora, kurdupel z Agrouni wylansował się na grzbietach rybaków, olali ustalenia komisji Sawickiego i prośby posłów PO o odstąpienie od protestów, zabawa w politykę będzie bardzo drogo kosztować. Organizatorem protestu jest Unia Europejska, ICES , Andrzej Antosik i jeszcze jeden pan, którego już nie ma.

Jak było naprawdę , zapis komisji sejmowej

sejm.gov.pl/sejm9.nsf/transmisje_arch.xsp#2E86532EAFCDD293C12587120048140E

Przyjęcie dezyderatu przez komisję Sawickiego

.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/transmisje_arch.xsp#9D57DF0 5AB3F20B2C125871A0042C6E0
25 lipiec 2021 : 08:42 Kolberger | Zgłoś
+42 Do przewoźników wędkarzy......
Nie dałbym wam ani grosza. nieroby, kombinatorzy, i inne szuje poszliby pracować gdzie indziej i środowisko by się oczyściło. Dopiero wtedy uruchomiłbym wsparcie. teraz kto głośniej szczeka, a jak widać najgłośniej PRZEWOZNICY wędkarzy i Agro z Kołodziejczykiem , myślą że mają rację. Psują atmosferę chamskimi odzywkami i blokowaniem Półwyspu Helskiego, nie przedstawiając konkretów. Podjudzanie spowoduje tylko napięcia i niepotrzebne awantury, kręcone przez kilka osób. Mam nadzieję że ktoś się obudzi i zakończy prowadzoną przez awanturników hucpę i Zakręci kurek z kasą dla cwaniaków którzy brali po 200 i po 600 tyś.za wypływanie w morzu 15 dni w roku.
25 lipiec 2021 : 09:07 Henryk7 | Zgłoś
+46 Kłamcy i wyludzacze
Dlaczego kłamiecie, że od półtorej roku nic nie dostaliście!?
Ministerstwo podpisało z Wami porozumienie w 2020. Od sierpnia wypłacało każdemu po 200 tys zlotych razy tyle jednostek ile przypadało na aramtora. Mało?!
Prawie każdy normalnie pracujący człowiek musi zapiera...ć na to ze trzy lata. A wam starczyło na rok i teraz milionów się zachciewa!Wstydu nie macie. Gó..o dostaniecie. Dobrze, że ministerstwo i premier z wami nie gada.Już wyciągnęliście łapska, drugi raz się nie uda.
Zakaz jest do 2023 lub 24 i tak co roku będziecie biednych zgrywac?! Każdy z was sobie dobrze radzi. Domy,pensjonaty,hotele z basenami.Ale po co robić jak można popłakać przed kamerą,brać na litość bo dzieci głodne,hahaha i oklamywac społeczeństwo,że jesteście biedni bo rząd oszukał.To samo robiliście rok temu. Dostaliście.Do teraz do pracy jak każdy normalny obywatel.
Za chwilę będziecie robić strajki bo farmy wiatrowe stoją i tak w kółko byle by kasę nastukać za *****.
25 lipiec 2021 : 10:07 Alfred1 | Zgłoś
+13 Protesty wędkarzy to niesamowity wrzód na d...... Komisji Europejskiej
To dlatego posłowie PO i PSL błagają wędkarzy o zaprzestanie tych blokad bo boją się, że prawda o zniszczeniu Bałtyku rozleje się na wszystkie bałtyckie kraje i na jaw wyjdzie ta legendarna "praworządność" Unii Europejskiej, która wbrew traktatom unijnym doprowadziła do ruiny ekosystem Morza Bałtyckiego i wszystkich rybaków z państw bałtyckich. Dodatkowo rząd poprzez te protesty zyskuje w wędkarzach silnych sojuszników w walce z uporem Brukseli i to niezależnie od tego, że wędkarze do dziś nie rozumieją, że Gróbarczyk nie ma żadnej winy w katastrofie zasobów ryb oraz w unijnych zakazach połowów skierowanych do rybaków i wędkarzy. Gróbarczyk miał przeciw sobie dokładnie tę samą mafię, którą od zawsze mieli polscy rybacy, ponieważ jako członek rządu Morawieckiego był dla niej potencjalnie śmiertelnym zagrożeniem.

wgospodarce.pl/informacje/61232-fatalne-wiesci-dorsz-znika-z-baltyku

ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/pl/MEMO_19_4150
27 lipiec 2021 : 16:14 Rybacki | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter