Rybołówstwo

W lipcu 2021 r. posłowie zatwierdzili Europejski Fundusz Morski, Rybołówstwa i Akwakultury i sposób jego wydatkowania w ramach wieloletniego budżetu UE na lata 2021-27.

5,3 mld euro zostanie przeznaczonych na zarządzanie rybołówstwem, akwakulturą i flotami rybackimi. Pozostałe fundusze będą finansować doradztwo naukowe oraz kontrole i inspekcje, badania rynkowe oraz ochronę na morzu i nadzór morski.

Fundusz Morski jest zgodny ze wspólną polityką rybołówstwa, która określa zasady zrównoważonego zarządzania europejskimi flotami rybackimi i ochrony zasobów rybnych. W marcu 2021 r. Parlament Europejski uzgodnił stanowisko w sprawie reformy systemu kontroli rybołówstwa. Posłowie do PE chcą obowiązkowego zainstalowania kamer telewizji przemysłowej (CCTV) na pokładzie niektórych większych statków, nowych środków przeciwdziałających utracie narzędzi połowowych oraz lepszej identyfikowalności w całym łańcuchu żywnościowym, w tym produktów przetworzonych i importowanych.

Wsparcie dla społeczności rybackich

PE zauważa, że wiele społeczności rybackich mocno ucierpiało w wyniku pandemii koronawirusa. Fundusz ma zapewnić rekompensatę rybakom, którzy na stałe lub tymczasowo musieli zaprzestać działalności. Fundusz przewiduje też specjalne kwoty na wsparcie młodych rybaków (do 40 roku życia), którzy po raz pierwszy wpisują łódź do rejestru floty rybackiej UE. Państwa członkowskie z regionami najbardziej oddalonymi będą musiały przygotować plan działania dla zapewnienia pełnego wsparcia tym społecznościom rybackim, ponieważ są one często w najtrudniejszej sytuacji.

Dbałość o morza i oceany

Zgodnie z Zielonym Ładem, 30 proc. środków powinno zostać przeznaczonych na działania klimatyczne. Projekt uwzględnia również międzynarodowe zobowiązania UE dotyczące bezpiecznych, czystych oceanów i zrównoważonego zarządzania nimi.

Ponadto Fundusz ma się przyczynić do czystych i zdrowszych mórz i oceanów poprzez wsparcie zbierania utraconych narzędzi połowowych i odpadów morskich. Odpady z tworzyw sztucznych w coraz większym stopniu zanieczyszczają oceany. Według jednego z szacunków, do 2050 r. w oceanach pod względem wagi może być więcej plastiku niż ryb. Tworzywa sztuczne to jeden z siedmiu obszarów uznanych przez Komisję Europejską za kluczowe dla osiągnięcia gospodarki o obiegu zamkniętym w UE do 2050 roku. Natomiast europejska strategia na rzecz tworzyw sztucznych w gospodarce o obiegu zamkniętym ma na celu stopniowe wycofywanie stosowania mikrodrobin plastiku.

Fot.: pexels.com 

 

 

+36 Przejrzystość ponad wszystko ?
Czy kamery zostaną także zamontowane w biurach europosłów i urzędników KE ?
16 lipiec 2021 : 06:12 balbin-a | Zgłoś
+47 Działania klimatyczne na Bałtyku trwają już 3 rok
Unia wydała zakazy połowów więc statki stoją w postach i nie smrodzą wiec klimat jest już uratowany, teraz czas na ratowanie rybaków. Na początek trzeba oddać rybakom 300 milionów złotych ukradzione im bez konsultacji w lipcu 2012 roku na przetwórstwo i karpiarzy, to warunek podstawowy "Polskiego Ładu".
16 lipiec 2021 : 08:34 Kolberger | Zgłoś
+18 Koniec dyskusji- Unia płaci rybakom
Od dzisiaj każdy kto to będzie kwestionował powinien wylecieć z pracy na zbity pysk, niezależnie czy pracuje w departamencie, MIRZe czy w związkach rybackich, skończyło się okradanie rybaków, zaczyna się Unia Europejska.
20 lipiec 2021 : 12:44 Kapitan Morgan | Zgłoś
+7 Co to oznacza?
Co to oznacza?
20 lipiec 2021 : 18:20 Grzegorzmarkowski1985 | Zgłoś
+8 Oznacza to realizację tego porozumienia, wreszcie
."Rada i Parlament Europejski osiągnęły tymczasowe porozumienie w sprawie wsparcia rybaków dotkniętych trudną sytuacją zasobów w Morzu Bałtyckim. Tymczasowe porozumienie ma na celu ochronę rentowności finansowej i środków do życia rybaków na Morzu Bałtyckim, jednocześnie umożliwiając odbudowę zasobów rybnych, zwłaszcza dorsza wschodniego Bałtyku. Obejmuje konkretne środki, takie jak wsparcie finansowe dla rybaków dotkniętych katastrofą, zmniejszenie zdolności połowowej flot dotkniętych skutkami oraz wzmocnione monitorowanie i kontrole. Tymczasowe porozumienie umożliwia również ostrożne wznowienie działalności połowowej po dostatecznym odnowie stad lub po pięciu latach."

consilium.europa.eu/en/press/press-releases/2020/0 9/22/informal-deal-on-measures-to-support-fisherme n-and-sustain-fish-stocks-in-the-baltic-sea/?utm_s ource=dsms-auto&utm_medium=email&utm_campaign=Info rmal+deal+on+measures+to+support+fishermen+and+sus tain+fish+sto
21 lipiec 2021 : 08:11 Kolberger | Zgłoś
+11 Dziś druga rocznica unijnego zakazu połowu dorsza dla rybaków
Już dwa lata minęły jak grupka pachołków Brukseli blokuje rybakom w Polsce odszkodowania za wprowadzone zakazy połowów, mam nadzieję, że ostatnie porządki w administracji zakończą dożynanie polskich rybaków, szczególnie teraz, kiedy odszkodowania płaci się nawet za powódź.
21 lipiec 2021 : 19:41 Rybacki | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter