Rybołówstwo

Holandia wprowadziła Brukselę w błąd w sprawie licencji na tzw. połowy pulsacyjne. Urzędnicy celowo manipulowali danymi, aby pomóc rybakom w uzyskaniu jak największej liczby pozwoleń.

Połowy pulsacyjne to określenie na łowienie ryb przy pomocy energii elektrycznej. Ryby są wystraszane z dna morskiego przy pomocy małych impulsów elektrycznych. Stosuje tę metodę głównie przy połowach ryb płaskich, takich, jak flądry czy sole.

Trzy lata temu Unia Europejska wprowadziła zakaz połowów z wykorzystaniem prądu. Wchodzi on w życie w środę, 30 czerwca. Do tego czasu obowiązywały licencje na połowy pulsacyjne.

Portal NOS ujawnił, że do tego czasu holenderski rząd wielokrotnie okłamywał Komisję Europejską, aby pomóc rybakom w uzyskaniu jak największej liczby licencji.

"Dokumenty czarno na białym pokazują, że urzędnicy wiedzieli, że ich metody nie są legalne".

W rezultacie niderlandzcy rybacy mogli korzystać z 84 statków do połowów techniką pulsacyjną, podczas gdy Bruksela początkowo chciała udzielić zgody jedynie na 22 jednostki.

NOS informuje, że urzędnicy byli poddani silnej presji ze strony lobby przemysłu rybnego.

"Najwyżsi urzędnicy uważali, że szansa na większą liczbę pozwoleń będzie wtedy, jeżeli Komisja Europejska nie będzie w pełni informowana" - podał portal NOS.

Ministerstwo rolnictwa utajniło szereg dokumentów i odmówiło ich udostępnienia dziennikarzom. „Są one niedostępne, ponieważ rząd uważa, że zagrażałoby to stosunkom Holandii z innymi państwami i organizacjami międzynarodowymi” - ujawnia NOS.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek 

Fot.: Ecomare via Wikimedia Commons (CC); oprac. PBS / PortalMorski.pl

+14 Spotkanie rybaków z ministrem rolnictwa
Po 15 lipca we Władysławowie odbędzie się spotkanie ministra Ryszarda Bartosika z rybakami, wśród wielu tematów jeden najważniejszy- gdzie są pieniądze dla polskich rybaków za zakazy połowów dorsza wprowadzone przez Unię Europejską 22 lipca 2019 roku?
01 lipiec 2021 : 13:12 Zatokowy | Zgłoś
0 A zastepca?
To kto będzie z panią Marta w tandemie dyrektorował?
01 lipiec 2021 : 19:29 albacora | Zgłoś
+15 Gróbarczyk wyznaczył kierunki, MIR do kasacji
– Sytuacja polskich rybaków na Bałtyku nie polepszy się w najbliższych latach. Aby można było odbudować zasoby, potrzebne są kompleksowe działania w zakresie ochrony środowiska, czyli ochrona dorsza, limity połowów, ograniczenie połowów przemysłowych – mówi agencji Newseria Biznes Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. – Z drugiej strony rybacy muszą jakoś funkcjonować. Niedopuszczalne jest, żeby polskie rybołówstwo zniknęło, bo natychmiast w jego miejsce pojawią się chociażby jednostki skandynawskie. Dlatego wdrożony przez nas program czasowego zawieszenia połowów, wsparcia i rekompensat dla rybaków ma za zadanie utrzymać możliwości połowowe, ale przede wszystkim zabezpieczyć funkcjonowanie przedsiębiorstw rybackich, które są małymi, rodzinnymi firmami.

biznes.newseria.pl/news/polska-domaga-sie-zmiany,p563689604
01 lipiec 2021 : 19:56 Zatokowy | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.9354 5.0352
EUR 4.8081 4.9053
CHF 5.0276 5.1292
GBP 5.4201 5.5295

Newsletter