Rybołówstwo

Światowe spożycie ryb wzrosło w ciągu ostatnich 30 lat o ponad 120 proc. powodując rosnącą presję, by zwiększać połowy - zwraca uwagę dyrektor programu MSC w Polsce i Europie Centralnej Anna Dębicka. Wskazuje, że powoduje to, iż ponad 34 proc. stad ryb jest przeławianych.

8 czerwca jest obchodzony Światowy Dzień Oceanów, którego celem jest propagowanie wiedzy na temat oceanów i znajdującej się w nich flory i fauny. Tego dnia zwraca się również uwagę na problem zanieczyszczenia oceanów, trzebienia ich zasobów przez ludzi.

Organizacja pozarządowa MSC zwraca uwagę, życie na Ziemi nie mogłoby istnieć bez mórz i oceanów, a od ich kondycji zależy przyszłość naszej planety i nas samych. Morza i oceany zajmują ponad 70 proc. powierzchni naszej planety. Wytwarzają one większość tlenu, jakim oddychamy, a także pozwalają na utrzymanie różnych gałęzi gospodarki i dostarczają nam pożywienia. Ryby i owoce morza są źródłem białka dla ponad 3 mld ludzi na całym świecie, a kilkaset milionów ludzi utrzymuje się z rybołówstwa.

Ekolodzy wskazują, że jednym z największych problemów z jakimi mierzą się oceany świata jest obok zanieczyszczenia plastikiem i zmian klimatu, globalne przełowienie, czyli nadmierne poławianie ryb.

Dyrektor programu MSC w Polsce i Europie Centralnej Anna Dębicka podkreśliła, że z roku na rok coraz więcej zasobów ryb jest przełowionych, a problem ten dotyczy już ponad 34 proc. stad ryb.

Przełowienie oznacza, że łowi się zbyt wiele ryb z danego łowiska, pozostawiając za mało dorosłych osobników, które mogłyby wydać na świat potomstwo i utrzymać zdrową populację stada. Może to prowadzić do załamania się kondycji stada - wyjaśniła.

Dębicka zwróciła uwagę, że za problem nadmiernych połowów odpowiada przede wszystkim rosnąca konsumpcja ryb.

Światowe spożycie ryb wzrosło w ciągu ostatnich 30 lat o 122 proc. powodując rosnącą presję, by zwiększać połowy. Niestety często odbywa się to powyżej poziomów bezpiecznych dla środowiska, czego skutkiem jest przełowienie i załamanie wielu stad. Tymczasem, gdyby wszystkie rybołówstwa na świecie zarządzane były w sposób zrównoważony, stada mogłyby się odbudowywać. Przełożyłoby się to na więcej ryb w oceanach i możliwość zwiększenia połowów bez szkody dla środowiska, zaspokajając potrzeby żywnościowe rosnącej populacji - zwróciła uwagę dyrektor.

Organizacja informowała wcześniej, że w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat tempo wzrostu światowej konsumpcji ryb dwukrotnie przewyższyło tempo wzrostu liczby ludzi na świecie. Przeciętnie mieszkaniec Ziemi zjada 20,5 kg ryb i owoców morza, a przewiduje się, że do 2030 roku liczba ta wzrośnie do 21,5 kg per capita.

Na coraz większą popularność ryb i owoców morza wskazuje także The Seafood Consumer Index największe na świecie badanie dot. informacji o nawykach żywieniowych konsumentów, przeprowadzane przez Norweską Radę ds. Ryb i Owoców Morza. Zgodnie z indeksem np. w Polsce ponad 60 proc. osób spożywa ryby i owoce morza średnio raz w tygodniu lub więcej - co plasuje nasz kraj w zestawieniu wyżej niż Niemcy, choć niżej niż Wielką Brytanię, Francję czy Włochy. W badaniu wskazano jednak, że coraz więcej naszych rodaków chce jeść ryby, co oznacza, że z roku na rok zapotrzebowanie na takie produkty będzie rosło. W przedziale wiekowym 20–34 lata takiej odpowiedzi udzieliło 76 proc. respondentów, z kolei w grupie 35–49 lat, było to 86 proc. osób.

MSC podkreśla, że odpowiednie zarządzanie połowami - tak, aby zapewnić, że są one prowadzone w sposób zrównoważony, pozwalający na utrzymanie ekosystemów morskich w dobrej kondycji – wymaga oparcia o rzetelne dane naukowe.

Dlatego też jak wskazano bardzo ważna jest szeroko zakrojona współpraca rybaków z rządami, naukowcami i ekologami, która pozwala lepiej rozumieć zależności występujące w ekosystemach morskich oraz wprowadzać rozwiązania, mające realny wpływ na poprawę sytuacji w oceanach.

Ekolodzy dodali, że przykładem dobrze funkcjonującej współpracy różnych grup interesariuszy jest program MSC, który został wypracowany przez: rybaków, naukowców, przedstawicieli przemysłu rybnego oraz organizacji ochrony przyrody. Jego cel to promocja zrównoważonych i przyjaznych dla środowiska praktyk połowowych w oparciu o doradztwo naukowe. Ci, którzy chcą przystąpić do programu MSC, muszą poddawać się niezależnemu audytowi jak i uzyskać odpowiednie certyfikaty.

Organizacja dodała, że morzom i oceanom możemy pomóc również my wybierając produkty rybne i owoce morza z certyfikatem zrównoważonego rybołówstwa MSC.

Z okazji Światowego Dnia Oceanów MSC organizuje kampanię pod hasłem "Mały niebieski znak dla naszej Błękitnej Planety", zachęcającą Polaków do pogłębiania wiedzy na temat ekosystemów morskich, lepszego poznania zagrożeń, z jakimi mierzą się oceany świata oraz podejmowania odpowiedzialnych wyborów konsumenckich.

Dodano, że w 12 ogrodach zoologicznych i placówkach edukacyjnych w całej Polsce z okazji Światowego Dnia Oceanów zostaną wystawione wystawy edukacyjne zachęcające do wspólnego działania na rzecz ochrony oceanów.

Obchodom Światowego Dnia Oceanów będzie towarzyszyć szereg wydarzeń edukacyjnych, takich jak: Otwarte Dni Nauki "Ocean zmian" organizowane od 1 do 11 czerwca przez Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk czy gra terenowa realizowana w ramach tygodnia oceanów w Warszawskim ZOO.

autor: Michał Boroń

+35 Do meritum
Wszystko Dębicka opowiedziała za wyjątkiem odpowiedzi na pytanie o zwrot kasy za certyfikację bałtyckiego dorsza, która została przez nich przyznaną na 8 miesięcy co jest rekordem na skalę światową
08 czerwiec 2021 : 17:45 balbin-a | Zgłoś
-10 gdzie się podziały tamte prywatki tfu komentarze?
widzę że brać rybacka na bakier z podstawową znajomością komputerów. cisza tu nastała? może departament powinien zafundować kurs informatyczny? A gdzie się nasz król artur podział? cisza taka? miał być Lepperem a został Kijowskim
09 czerwiec 2021 : 12:33 Sprawiedliwy | Zgłoś
+24 Strona internetowa Stowarzyszenia Polskich Rybaków Przybrzeżnych
W najbliższym czasie Stowarzyszenie Polskich Rybaków Przybrzeżnych udostępni swoją niezależną stronę internetową, na której będzie można przeczytać bardzo wiele niezmiernie ciekawych dokumentów .
10 czerwiec 2021 : 13:36 Rybacki | Zgłoś
-10 Niezależną?
Niezależną? od kogo? Skoro to będzie strona stowarzyszenia rybackiego to na pewno, z definicji, nie będzie niezależna. Co nie znaczy, że nie może być dobra, merytoryczna czy ciekawa, ale nie ściemniajmy z tą niezależnością.
11 czerwiec 2021 : 06:28 Gryf | Zgłoś
+9 Czego znów kwiczysz?
boisz się czegoś?
11 czerwiec 2021 : 07:54 Kolberger | Zgłoś
-3 Obsesje
Zejdź na ziemię, masz jakieś obsesje? Wejdź do realnego świata, bo żyjesz w wirtualnej rzeczywistości którą kreujesz w swojej wyobraźni. Nikt niczego się nie boi, ani tym bardziej Ciebie.
Natomiast niezależność ma jedną definicję, a jak coś należy do jednej ze stron sporu, to z definicji nie może być niezależne.
11 czerwiec 2021 : 10:18 Gryf | Zgłoś
-15 Strona internetowa
Chyba na portalu u ruskich.
Hahahahaha.
Ale z chęcią poczytamy ciekawe dokumenty. Tylko jak macie wrzucać info takie jak mędrcy syjonu czy tym podobne to sobie darujcie. Swoją drogą skąd na to kasa jak nie macie? Kto was finansuje? Trzeba się za was zabrać i zobaczyć te machloje. Już pisze do GIRM
10 czerwiec 2021 : 17:23 Sprawiedliwy | Zgłoś
+12 Pamiętaj o jednym
Żebyś się tylko nie spocił
10 czerwiec 2021 : 18:38 Kolberger | Zgłoś
-17 Tymczas
Nie wiem czemu ten departament daje tej gawieci jeszcze jakieś 22 dni. ZAORAĆ!!!!! A nie dawać
11 czerwiec 2021 : 06:41 Sprawiedliwy | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter