Rybołówstwo

Rząd Filipin odrzucił we wtorek wprowadzone przez Chiny czasowe moratorium na połowy na spornych wodach Morza Południowochińskiego. Władze przekazały, że zakaz nie dotyczy filipińskich rybaków.

Doroczne moratorium na połowy zostało wprowadzone przez Pekin w 1999 roku i trwa od początku maja do połowy sierpnia. Jest krytykowane przez kraje Azji Południowo-Wschodniej zgłaszające roszczenia terytorialne do różnych obszarów Morza Południowochińskiego.

Władze w Manili, które wody leżące w swojej wyłącznej strefie ekonomicznej nazywają Morzem Zachodniofilipińskim, zachęcają filipińskich właścicieli kutrów do kontynuowania połowów.

Ambasada ChRL na Filipinach nie wydała dotąd oświadczenia w tej sprawie. W czwartek wprowadzony przez Chiny jednostronny zakaz odrzucił także Wietnam.

Filipiny spierają się z Chinami o wyspy Spratly’ego (Spratleje) oraz płyciznę Scarborough, leżącą wewnątrz filipińskiej wyłącznej strefy ekonomicznej. W 2016 roku Stały Trybunał Arbitrażowy w Hadze oddalił roszczenia terytorialne Chin wobec Filipin. Rząd w Pekinie zignorował jednak jego orzeczenie, a na spornym obszarze stale dochodzi do incydentów.

W marcu w rejonie płycizny Scarborough wykryto około 200 chińskich kutrów i innych jednostek. Pod koniec kwietnia filipińska marynarka wojenna i straż przybrzeżna rozpoczęły w tym rejonie ćwiczenia, co spotkało się z negatywną chińską reakcją.

Pekin zgłasza historyczne pretensje do 90 proc. obszaru Morza Południowochińskiego, w tym do wód w świetle obowiązującego prawa międzynarodowego należących do okolicznych państw – poza Filipinami także Wietnamu, Malezji i Brunei. Chińczycy zbudowali tam wiele sztucznych wysp, wznosząc na nich infrastrukturę wojskową.

Tomasz Augustyniak

 
+97 Pismo do departamentu rybołówstwa, fragment
"Zwracamy się z wnioskiem w trybie udzielenia informacji publicznej o przesłanie nam kopii oryginalnego pisma zmieniającego rybacki program operacyjny wysłanego w marcu 2021 roku do Komisji Europejskiej w celu jego zatwierdzenia oraz wszystkich pisemnych opinii związków i organizacji rybackich, które brały udział w pracach konsultacyjnych nad zmianą ww. programu ."
05 maj 2021 : 07:17 Rybacy | Zgłoś
+12 Na Bałtyku jest podobnie
W ubiegłym roku unia zakazała trałom połowów w podobszarach 25 i 26, które Rosjanie olali. W bieżącym roku unia zakazuje połowów jedynie w podobszarze 26, który również Rosjanie olali. Może " organizacje ekologiczne " skomentują tę sytuację.
05 maj 2021 : 12:08 wwf | Zgłoś
+19 Nie tylko Rosjanie olali zakaz
kilka polskich świętych krów też łowiło w maju, departament do dziś to kryje.
05 maj 2021 : 13:21 Gdzie WWF? | Zgłoś
+7 Ciekawe
Czy ICES jest zdolna do skomentowania tego cyrku ?
07 maj 2021 : 05:13 ??? | Zgłoś
+11 ICES ma wielki problem
Niedługo brukselscy decydenci od rybołówstwa zwalą na nich całą winę za zniszczenie perły światowej przyrody, czyli Bałtyku, nie słuchano niezależnych naukowców tylko panowie i panie z ICES chcieli zamknąć swoje "doradztwo" we własnym gronie ale to nie za bardzo się udało, bo w demokracji i wolności mediów nawet długość penisa szefa ICES prędzej czy później wyjdzie na jaw. Chyba panowie naukowcy nie myślicie, że po zniszczeniu rybołówstwa na Bałtyku tysiące bałtyckich rybaków wam to darują i odpuszczą?
07 maj 2021 : 06:44 Trzyletni dorsz | Zgłoś
-12 W Szwecji
Sytuacja rybaków na Morzu Bałtyckim jest niezwykle poważna. Rząd wkrótce podejmie decyzję w sprawie propozycji zmiany Programu Morskiego i Rybackiego. Zmiana programu obejmuje wprowadzenie możliwości rekompensaty za trwałe zaprzestanie działalności połowowej, tzw. Wsparcie złomowe.
Rząd proponuje w programie redystrybucję budżetu tak, aby w 2021 roku w możliwie największym stopniu wykorzystać pozostałe środki unijne w oparciu o największe potrzeby przemysłu rybnego.

Pomoc na złomowanie dotyczy wyłącznie połowów dorsza na Morzu Bałtyckim. Armatorzy, którzy spełniają wszystkie wymagania, np. Wymogi UE dotyczące dotychczasowej działalności, mają możliwość ubiegania się o odszkodowanie za złomowanie statku rybackiego.
05 maj 2021 : 17:25 ole | Zgłoś
-11 W Szwecji
- Nieustannie pracujemy nad rozwojem przemysłu rybnego, który jest ważny dla Szwecji i naszych nadmorskich społeczności. Stoimy teraz w obliczu wciąż trudnej sytuacji, dlatego między innymi decydujemy się na udzielenie na ograniczony czas wsparcia na złomowanie połowów dorsza najbardziej dotkniętych kryzysem - mówi minister ds. Obszarów wiejskich Jennie Nilsson.

Zanim zmiany programu zaczną obowiązywać, a wnioski o wsparcie będą mogły zostać złożone do Szwedzkiej Rady ds. Rolnictwa, Komisja Europejska musi najpierw zatwierdzić propozycję i wprowadzić zmiany w przepisach krajowych.
05 maj 2021 : 17:26 ole | Zgłoś
+20 Gamonie ci Szwedzi
U nas departament zmienił program operacyjny tak dyskretnie, że nawet rybacy i minister nie wiedzieli.
05 maj 2021 : 18:42 Karol Gustav | Zgłoś
+9 Szwecja to fajny kraj, ich paszowce zaorały Bałtyk a teraz pani minister będzie to nagłaśniać kasacją na cały świat
."Rada i Parlament Europejski osiągnęły tymczasowe porozumienie w sprawie wsparcia rybaków dotkniętych trudną sytuacją zasobów w Morzu Bałtyckim. Tymczasowe porozumienie ma na celu ochronę rentowności finansowej i środków do życia rybaków na Morzu Bałtyckim, jednocześnie umożliwiając odbudowę zasobów rybnych, zwłaszcza dorsza wschodniego Bałtyku. Obejmuje konkretne środki, takie jak wsparcie finansowe dla rybaków dotkniętych katastrofą, zmniejszenie zdolności połowowej flot dotkniętych skutkami oraz wzmocnione monitorowanie i kontrole. Tymczasowe porozumienie umożliwia również ostrożne wznowienie działalności połowowej po dostatecznym odnowie stad lub po pięciu latach."

consilium.europa.eu/en/press/press-releases/2020/0 9/22/informal-deal-on-measures-to-support-fisherme n-and-sustain-fish-stocks-in-the-baltic-sea/?utm_s ource=dsms-auto&utm_medium=email&utm_campaign=Info rmal+deal+on+measures+to+support+fishermen+and+sus tain+fish+sto
05 maj 2021 : 19:21 Clipperton | Zgłoś
+8 Zakłamana Szwecja
"- Nieustannie pracujemy nad rozwojem przemysłu rybnego, który jest ważny dla Szwecji i naszych nadmorskich społeczności."
Dlatego chcemy w ramach tego rozwoju rybołówstwa skasować je na zawsze z tego powodu, że nasze paszowce zniszczyły ekosystem Bałtyku. To się nazywa dopiero hipokryzja.

/gajanet.pl/wp-content/uploads/2020/02/Artyku%C5%82-Paszowy-problem-Ba%C5%82tyku.pdf
06 maj 2021 : 09:44 Gaja | Zgłoś
-5 Weź tabletkę
Znów to samo. Po co zmieniać nick i udawać że to 10 różnych gości piszę. Nic mądrego to ty już nie wymyślisz. Odejdź w końcu do lamusa i weź się za uczciwą pracę. Judzisz na portalu swoimi glupowatymi pomysłami. Tu jest potrzebne trzeźwe myślenie a nie schizofrenia rybacka. Ratować rybołówstwo na trzeźwo!!!
06 maj 2021 : 07:45 Lekarz | Zgłoś
+36 Zatoka Pucka- Naukowcy ukrywają katastrofę ekologiczną przed Unią Europejską
https://www.youtube.com/watch?v=ip-PVsyLJ4A
06 maj 2021 : 10:36 Szmir | Zgłoś
-10 Lekarza
Dla tych Panów to lekarza, nie dziennikarza trzeba.
06 maj 2021 : 11:37 UST_ | Zgłoś
+13 Nie tyle lekarza co prokuratora do współpracy.
Zatoka, a być może cały Bałtyk została zatruta solą potasową a złoża nie zostały zbadane przed pompowaniem, profesor Węsławski ostrzegał, Unia Europejska udzielając zgody i dając na to pieniądze albo o tym wiedziała, albo została oszukana przez władze samorządowe i rząd Platformy, złoża nie są zbadane do dziś.

money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/kghm-koncesja-puck-darley-energy,127,0,2387327.html
08 maj 2021 : 08:15 Pucki | Zgłoś
0 Kłamiesz.
Bezczelnie kłamiesz! W Kosakowie kawerny powstają w złożach soli kamiennej, a nie soli potasowe! Poza tym, sił potasowe nie jest toksyczna, jest m.in. wysypywana na pola jako nawóz!
08 maj 2021 : 17:06 Mec | Zgłoś
+10 Jak komuniści i platforma kasowała nowe statki rybackie
arimr.gov.pl/dla-beneficjenta/biblioteka/archiwum/ programy-i-dzialania-wdrozone-w-poprzednich-latach /spo-rybolowstwo-i-przetworstwo-ryb-2004-2006/zlom owanie-statkow-rybackich.html
06 maj 2021 : 11:51 Palnik | Zgłoś
-6 Kasacja
Po pierwsze nie komuchy i platforma a właściciele kasowali.Po drugie to kasowali swoje kupione lub zrobione za własne pieniądze.W latach o których piszesz w linku przecież było opór ryb.Dopiero po kilku latach zaczęto dawać hajs na modernizację i np postojowe,przetwórnie,chłodnie.Dopiero wtedy co niektórzy zaczęli zazdrościć tym co nie poszli po kupę kasy za złomowanie.
06 maj 2021 : 12:09 hutnik | Zgłoś
+7 Baju, baju ...
Polska flota dorszowa liczy obecnie ponad 400 jednostek i widać
wyraźnie, że jest zdecydowanie za duża w stosunku do dostępnej
kwoty. Oczywiście nikt rozsądnie myślący nie będzie wnioskował
o dziesięciokrotną redukcję floty. Należy bowiem założyć, że zasoby dorsza wyraźnie się poprawiają, kwota połowowa będzie rosła
i niezbędna będzie flota o odpowiedniej wielkości, aby tę kwotę
odłowić.
Osiąganie tak wysokich wydajności połowowych przez jednostki
biorące udział w projekcie "Czterech kutrów", jak również dominacja w połowach głównie ryb 3-5-letnich pokazują, że w zasobach dorsza stada wschodniego nastąpiła istotna zmiana na korzyść, co potwierdza ostatnia ocena
Międzynarodowej Rady Badań Morza w Kopenhadze.
06 maj 2021 : 12:46 Palnik | Zgłoś
+15 Za co Bogusław Marciniak został wyrzucony z MIRu
"Sektorowy Program Operacyjny 2004 - 2006 dotyczący złomowania kutrów (jego pierwsza edycja) zakładał wycofanie do 40% istniejącej w 2004 roku polskiej floty rybackiej. W wyniku realizacji tego programu w latach 2004 - 2006 polska flota uszczupliła się o 366 jednostek rybackich, a jej tonaż zmniejszył się o 40%. Już wtedy Bogusław Marciniak z Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni w Wiadomościach Rybackich nr 7-8 (164) z 2008 roku napisał, że tak dużej redukcji liczby jednostek rybackich i tonażu floty rybackiej nie zanotowano nigdy wcześniej w historii polskiego rybołówstwa."

/slawno.naszemiasto.pl/kasacja-kutrow-rybackich-ze-strachu/ar/c8-766334
06 maj 2021 : 12:55 Mirowy Dzban | Zgłoś
+11 I dalej ...
- Straszono nas, że nie ma dorszy - mówi jeden z rybaków z Jarosławca, będący 30 lat w tej branży. - Unia w zeszłym roku zwiększyła limit połowowy na te ryby i przyznała, że tych ryb jest dużo. Rzekomo ich stado się odbudowało. Ja w to nie wierzę. Dorszy było dużo, ale komuś zależało, aby nas odepchnąć do Bałtyku. Stąd wywierano na nas nacisk."
06 maj 2021 : 13:02 Mirowy Dzban | Zgłoś
+19 Za co Bogusław Marciniak został wyrzucony z MIRu
"Rybak kutrowy, wiek 60 lat i więcej,
staż 21 lat i więcej:
„Brak perspektyw ekonomicznych
na prace w rybołówstwie wymusił taką
decyzję. Żaden szczebel administracji
państwowej nigdy nie pomógł i nie zainteresował się naszą sytuacją. Również
MIR nie wyraził najmniejszego zainteresowania naszym losem i losem jednostek
rybackich. Powinno się złomować jednostki najgorsze a nie takie, które mogły
pływać jeszcze przez wiele lat. Gdzie byli
ludzie z MIR-u, gdy podejmowano taką
zbrodniczą decyzje. Czy państwo nasze
jest aż tak bogate by tolerować takie
marnotrawstwo.”"

rybackie.mir.gdynia.pl/files/wr782008.pdf
06 maj 2021 : 13:18 Mirowy Dzban | Zgłoś
+9 Za co Bogusław Marciniak został wyrzucony z MIRu
Rybak kutrowy, wiek 30-39 lat,
staż pracy 6-20 lat,
wiek złomowanej jednostki 10-15 lat:
„Kuter był znacznie więcej wart aniżeli za
niego dostałem.
Była to perełka naszej rodziny. Cięcie na
złom takiego kutra było dla mnie katastrofą. Musiałem to zrobić, aby spłacić długi
zaciągnięte na uprawianie rybołówstwa.
Jednostka mogła jeszcze pływać parę
dziesiątków lat. W głowie się nie mieściło,
że taka jednostka idzie na złomowanie. Ludzie mówili, że powinienem się wstydzić, iż
złomuję taką jednostkę. Nie wiedzieli jednak nic o moich długach. Ja jednak uważam, że to państwo powinno się wstydzić,
że musimy tak dziadować i że nie możemy
się utrzymać z pracy w rybołówstwie. Do
dziś staje mi przed oczami to, co zrobiono
z naszą jednostką. Było to tak, jakby amputowano część mego ciała.”
06 maj 2021 : 14:49 Mirowy Dzban | Zgłoś
-6 Chory?
Facet ma coś z głową? Przecież złomowanie było DOBROWOLNE!!!
06 maj 2021 : 19:30 Ciekawy | Zgłoś
+17 MIR obiecał Brukseli, że Polska skasuje swoją flotę rybacką
szczególnie jeden folksdojcz był tam bardzo aktywny, rybacy nie chcieli się kasować to wysyłał na nich kontrole inspektorów a z kolegami ze Szwecji blokował kwoty połowowe, ludzie uciekali w kasację w panice przed tym szaleńcem.
07 maj 2021 : 16:23 Bez sklerozy | Zgłoś
-1 Siostro sklapel
Tu jest zbiorowisko fitoplanktonowych paranoików i dom wariatów. Jeden człowiek zasowa pod kilkoma nickami, lajkuje z różnych IP i dyskutuje ze sobą .
07 maj 2021 : 01:19 Ordynator | Zgłoś
+18 Postój Covidowy
Cy ktoś wie coś o postoju covidowym ?
09 maj 2021 : 04:57 kasa | Zgłoś
-12 Dziadowania
ciag dalszy
09 maj 2021 : 06:24 cdn | Zgłoś
+26 Możliwy jest postój Covidowy do końca grudnia 2021 Unia podobnie jak w poprzednim roku przedłużyła termin Covid
"Komisja Europejska podjęła decyzję o przedłużeniu do 31 grudnia 2021 r. okresu obowiązywania tymczasowych ram pomocy państwa , przyjętych 19 marca 2020 r., aby wesprzeć gospodarkę w związku z pandemią koronawirusa. Komisja postanowiła również rozszerzyć zakres tymczasowych ram poprzez podwyższenie określonych w nich pułapów oraz dopuszczenie przekształcenia niektórych instrumentów zwrotnych w dotacje bezpośrednie do końca przyszłego roku."

Wszystko teraz zależy, czy Jarosław Kaczyński poradzi sobie z sabotażem w departamencie rybołówstwa

ec.europa.eu/poland/news/210129_state_aid_pl
09 maj 2021 : 07:24 Net | Zgłoś
+11 Jarkowi Kaczyńskiemu trzeba pomóc
po prostu poinformować go co tu się wyprawia, a najlepiej co się działo przez ostatnie 13 lat, dziś możemy się pokusić o kompleksową reformę naszego życia a nie tylko samego departamentu.
09 maj 2021 : 11:21 Long line | Zgłoś
+47 Propozycja
Zaraz zostaną zniesione całkowicie obostrzenia covidowe. Trzeba naciskać na spotkanie z ministrem i departamentem. A jak nie to powinniśmy się wybrać do tych CHAMÓW sami.
09 maj 2021 : 07:42 Mystery | Zgłoś
+25 Z departamentem już raczej żadnych spotkań nie będzie, z ministrem owszem
po tym numerze jaki wyciął departament z rybackimi funduszami nie ma z nimi żadnych rozmów, tylko minister ewentualnie Kaczyński.
09 maj 2021 : 07:56 Popieram | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter