Rybołówstwo

Wiodące europejskie organizacje rybackie napisały do Komisarza ds. Środowiska, Oceanów i Rybołówstwa, aby wyrazić swoje zaniepokojenie funduszem rezerw dostosowawczych w związku z Brexitem.

European Fisheries Alliance (EUFA), Europêche i European Association of Fish Producers (EAPO) z zadowoleniem przyjęły ogłoszenie funduszu Brexit Adjustment Reserve (BAR), ale uważają, że zawężenie kryteriów kwalifikacyjnych oznacza, że pomoc nie trafi do rybaków, którzy najbardziej tego potrzebują.

We wspólnym liście do komisarza Virginijusa Sinkevičiusa organizacje piszą:

Jesteśmy bardzo wdzięczni za wysiłek włożony w szybkie stworzenie i zaproponowanie instrumentu, który pomoże flocie rybackiej UE przezwyciężyć straty poniesione przez umowę brexitową - zaledwie jeden dzień po uzgodnieniu TCA w grudniu 2020 r. Teraz, 3 miesiące później, obserwujemy z poważne zaniepokojenie rosnącym ryzykiem, że rezerwa dostosowawcza dotycząca brexitu nie osiągnie celu, jakim jest pomoc rybakom w przetrwaniu Brexitu.

Celem tego listu jest poinformowanie Państwa o naszych obawach i wezwanie do uczynienia z BAR skutecznego instrumentu.

Miesiąc temu Europejski Sojusz Rybołówstwa opublikował stanowisko w sprawie rezerwy dostosowawczej dla Brexitu, zawierające 3 kluczowe przesłania:

1. Ramy prawne funduszu rezerwy dostosowawczej na Brexit muszą przewidywać wystarczający zakres opcji wykorzystania rezerwy; powinien wiązać się z niskim poziomem obciążenia administracyjnego, a wydatki powinny być rozłożone na 5 lat zamiast na proponowane dwa lata.

2. Fundusze przeznaczone na rybołówstwo w ramach BAR powinny zostać zwiększone ze względu na poziom trwale utraconych uprawnień do połowów na mocy umowy Brexit.

3. Wszystkie floty rybackie państw członkowskich UE dotknięte Brexitem powinny otrzymać rekompensatę za poniesione straty. Dlatego fundusze BAR na rybołówstwo powinny być przydzielane wyłącznie tym państwom członkowskim, które tracą kwoty połowowe na rzecz Zjednoczonego Królestwa i proporcjonalnie do wartości utraconych kwot połowowych.

Jesteśmy oczywiście świadomi, że wniosek Komisji w sprawie BAR jest nadal przedmiotem dyskusji w Radzie. Jednak z dyskusji, które my jako przemysł rybny prowadziliśmy z władzami w naszych państwach członkowskich, stało się coraz bardziej jasne, że pole do wykorzystania przez państwa członkowskie rezerwy dostosowawczej Brexit przyznanej im na rekompensaty dla rybaków będzie bardzo restrykcyjne. Naszym zdaniem zbyt restrykcyjne. Wygląda na to, że w obecnym stanie rzeczy przepisy dotyczące pomocy państwa, które zostały uzależnione przez służby Państwa Komisji od korzystania z funduszu BAR, zabraniają Rezerwie odgrywania znaczącej roli w pomaganiu przedsiębiorstwom rybackim, których to dotyczy, w przezwyciężaniu strat poniesionych z powodu Brexitu .

Brexit jest wyjątkową sytuacją, a rybołówstwo w ramach umowy brexitowej jest jedynym sektorem gospodarczym w UE, z którego część ich potencjału produkcyjnego w postaci procentowych udziałów dozwolonych połowów (kwoty ryb) będzie odbierana na stałe. Strata ta nie jest konsekwencją działania sił rynkowych, ale wynikiem interwencji politycznej w postaci negocjacji brexitowych i późniejszego zatwierdzenia wyniku tych negocjacji przez Radę i Parlament Europejski (w toku).

Ta wyjątkowa sytuacja wymaga mechanizmu wsparcia, BAR, który daje państwom członkowskim wystarczające pole do zdefiniowania podejść wspierających dostosowanych do konkretnej sytuacji ich flot rybackich i rekompensat dla rybaków.

Szanowny Panie Komisarzu, bardzo obawiamy się, że obecna dyskusja w Radzie oraz między służbami Komisji a poszczególnymi państwami członkowskimi na temat szczegółów BAR dla rybołówstwa zaowocuje działaniami finansowanymi przez BAR, w których rybacy i przedsiębiorstwa rybackie nie uznają jako pomoc, której tak pilnie potrzebują.

Z niecierpliwością czekamy na zadowalającą odpowiedź od Państwa, że instrument BAR rzeczywiście doprowadzi do skutecznej i szybkiej rekompensaty strat, jakie poniosą nasi rybacy, ponieważ już w tym roku 60% uzgodnionych transferów kwot do Wielkiej Brytanii zostanie zrealizowanych.”.

Kopia pisma została również przekazana ministrom odpowiedzialnym za rybołówstwo w Belgii, Danii, Francji, Niemczech, Irlandii, Holandii, Polsce, Hiszpanii, Szwecji.

-24 Problemy
Wreszcie prawdziwe problemy rybołówstwa a nie żebry jak na bałtyku
21 kwiecień 2021 : 09:56 Duży Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+36 120dni
pytam sie po co isc w morze .. mam lodke do 12m dorsza 300kg brak lososia fladry nie chca brac a cena siatek bagatela...tak jak jest teraz nigdy nie bylo .. masakra...i pomyslec ze o taka polske ludzie gineli...masakra
22 kwiecień 2021 : 03:33 ZNIESC LICZBE 120DN Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+9 A polscy rybacy ostrzegali Brukselę , że będzie katastrofa
"W Parlamencie Europejskim trwa właśnie debata sprawie reformy wspólnej polityki rybackiej. Jeden z jej wątków dotyczył kobiet w rybołówstwie. Dlatego w europarlamencie wystąpiła przedstawicielka polskich armatorów. Jednak zaskoczyła eurodeputowanych, bo nie mówiła o kobietach, ale o zagładzie grożącej bałtyckiemu dorszowi.
- Uważam, że dotychczasowe miękkie stawianie problemów rybołówstwa na Bałtyku doprowadziło do jego kompletnej katastrofy biologicznej, ekonomicznej i kulturowej - mówiła pani Wysocka w Brukseli.
W swoim wystąpieniu podkreślała, że rybacy bałtyccy już od półtora roku obserwują proces chudnięcia i szybkiego wymierania dorszy.
- Dowodem na głodowanie dorszy na Bałtyku są nasze połowy, bo wtedy w żołądkach tych wyjątkowo chudych ryb znajdujemy patyki, muszle, małe dorsze, ale nie ma tam już od dawna śledzi i szprotów - przekonywała Wysocka.|

gp24.pl/ustczanka-o-dorszu-w-europarlamencie-katastrofa-wymieranie/ar/4818819
23 kwiecień 2021 : 07:42 PE Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+41 Szok i niedowierzanie? Nie dziwię się wcale.
List unijnych rybaków uczy polski departament rybołówstwa, że za administracyjne, unijne zakazy połowów unia płaci odszkodowania, ciekawe co nasi urzędnicy zrobili w sprawie uzyskania takich odszkodowań od lipca 2019 roku, kiedy to unia administracyjną decyzją zamknęła połowy do dzisiaj? Prawne aspekty wynikające z listu unijnych rybaków są też fundamentalną wskazówką, do kogo zostanie skierowany cały fundusz rybacki 2021-2027 jeżeli nie zostanie utworzony specjalny fundusz za zakazy połowów dorsza i innych gatunków na Bałtyku. Podczas ostatniego spotkania rybaków z ministrem Bartosikiem zostało ustalone, że niedługo odbędzie się otwarte spotkanie z rybakami z całego wybrzeża, radzę zatem wszystkim trollom i destruktorom polskiego rybołówstwa wyobrazić sobie, jak w obecnej sytuacji będzie wyglądało to spotkanie, przypomnę tylko, że ministrowie odpowiedzialni dziś za rybołówstwo są ministrami z PISu a nie z Platformy.
21 kwiecień 2021 : 10:33 Rybacki Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-19 Znajdz sobie nicka
Zamiast używać Rybacki wrzucaj może urzędowy , partyjny, mały , roszczeniowy, chce ale nie mam . Masz pole do wyboru .
21 kwiecień 2021 : 11:31 Rybacki Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-20 kasa
Mało się nażarłeś? covid tymczasowe ptaki i inne. kto to widział... powiedz to biednej fryzjerce albo urzędnikowi który ci daje kasę. bezwstydny
21 kwiecień 2021 : 11:53 Duży Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+11 Odpowiedź
Akurat fryzjerki a zwłaszcza cześć która dobrze wykonuje zawód nie są biedne pomimo przerwy jak wszędzie są mobilne itp podnieśli co niektórzy ceny za usługi to porównanie zupełnie nie trafione
22 kwiecień 2021 : 12:44 Ela Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+13 Unia nie prowadzi Wspólnej Polityki Fryzjerskiej
Prowadzi natomiast Wspólną Politykę Rybacką
22 kwiecień 2021 : 20:50 Zatoka Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+5 WPR
"Wspólna polityka rybołówstwa (WPRyb) została po raz pierwszy sformułowana w traktacie rzymskim. Początkowo była ona powiązana ze wspólną polityką rolną, jednak wraz z upływem czasu coraz bardziej się od niej uniezależniała. Od czasu przeglądu z 2002 r. głównym celem WPRyb jest działanie na rzecz zrównoważonego rybołówstwa oraz zagwarantowanie rybakom źródła dochodu i stabilnych miejsc pracy. Pewne zmiany w polityce rybołówstwa wprowadził Traktat z Lizbony. W 2013 r. Rada i Parlament osiągnęły porozumienie w sprawie nowej WPRyb, by zapewnić w perspektywie długoterminowej zrównoważoną pod względem środowiskowym, gospodarczym i społecznym działalność w zakresie rybołówstwa."
23 kwiecień 2021 : 08:04 Peche Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 pd pięciu lat
Cytuję Rybacki:
przypomnę tylko, że ministrowie odpowiedzialni dziś za rybołówstwo są ministrami z PISu a nie z Platformy.


Od pięciu lat są, tylko co to zmieniło? Ryb od tego nie przybyło, a wręcz z roku na rok jest coraz gorzej. Zanim nastał PiS to jeszcze ryby można było łowić i można było z tego żyć. Po pięciu latach rządów PiS ani ryb, ani łowić nie wolno.
21 kwiecień 2021 : 21:24 UST_ Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+11 Rybołówstwem w Polsce rządzi od zawsze platformiana komuna.
podobnie jak sądami i kilkoma innymi dziedzinami, niedługo będziesz miał do tego pisemne uzasadnienie, PiS rządzi w Warszawie w sejmie. Idzie czas aby to zmienić.
21 kwiecień 2021 : 21:42 Murena Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 Kiedy?
Ile można czekać? Platforma rządziła tylko 8 lat, PiS już teraz rządzi tylko trochę ponad 2 lata krócej. Jak przez ponad 5 lat nie potrafili posprzątać to jak to zrobią przez te 2 lata z hakiem jakie zostały do wyborów? A w ostatnim roku będzie już kampania wyborcza i g... zrobią. Pora chyba zejść na ziemię, a nie żyć marzeniami o nierealny. Zwlasza teraz jak przystawki podgryzaja PiS i cała koalicja się sypie.
22 kwiecień 2021 : 04:44 UST_ Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+13 Dorsza wykończyła platformiana komuna w 2012 roku, na sklerozę rybaków bym nie liczył
"Rybacy z Ustki chcą, aby polski rząd opowiedział się przeciwko paszowym połowom na Bałtyku. Do dyskusji na ten temat doszło w czasie spotkania Kazimierza Plocke, wiceministra do spraw rybołówstwa w Ministerstwie Rolnictwa, ze środowiskiem rybackim w Ustce.

Rybacy wręczyli ministrowi chude i chore dorsze, które w ostatnim czasie poławiają na Bałtyku. Ich zdaniem, głównym powodem katastrofy ekologicznej, która zabija dorsze są właśnie paszowe połowy innych ryb, którymi dorsze się żywią."

https://www.portalmorski.pl/rybolowstwo/22567-wyrzucic-paszowce-z-baltyku-rybacy-proszaministra-o-pomoc
22 kwiecień 2021 : 07:24 Bez sklerozy Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 2007
Dorsze to zostały wyrżnięte w 2007 i 2008 roku kiedy ostatnie, liczne pokolenie dorszy zostało wyłowione "do dna" wbrew doradztwu naukowemu, a zgodnie z "doradztwem" niejakiego GH.
22 kwiecień 2021 : 08:44 UST_ Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Bzdura
Kazimierz Plocke już od 2007 roku kontrolował 100 procent wyładunków dorsza w Polsce, ani sztuka nie została przełowiona, w 2008 tak się rozpędził, że zamknął połowy dorsza przy 84% wyczerpania kwoty za co stanie niedługo przed Trybunałem Stanu.

https://www.portalmorski.pl/resources/pdfy/kontrole_Baltyk_2007_2011.pdf
27 kwiecień 2021 : 19:47 Skleroza nie boli Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+28 Ten list to też instrukcja dla polskich organizacji rybackich, które spały dotychczas snem zimowym
Członkowie tych organizacji powinni zmusić swoje zarządy do napisania takiego samego listu do komisarza, należy tylko zamienić słowo "Brexit" na - " Unijny zakaz połowów dorsza na Morzu Bałtyckim" reszta może zostać praktycznie bez zmian , należy też szukać wsparcia w związkach rybackich ze wszystkich krajów bałtyckich, szczególnie szwedzkich, które są dobrze zorganizowane i nie dają się oszukiwać.
21 kwiecień 2021 : 11:49 Rybacki, ale inny Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+35 Prawnicy już dawno mówili, że za zakazy połowów należą się odszkodowania
najlepszy jest ten fragment

"Brexit jest wyjątkową sytuacją, a rybołówstwo w ramach umowy brexitowej jest jedynym sektorem gospodarczym w UE, z którego część ich potencjału produkcyjnego w postaci procentowych udziałów dozwolonych połowów (kwoty ryb) będzie odbierana na stałe. Strata ta nie jest konsekwencją działania sił rynkowych, ale wynikiem interwencji politycznej w postaci negocjacji brexitowych i późniejszego zatwierdzenia wyniku tych negocjacji przez Radę i Parlament Europejski (w toku)."
21 kwiecień 2021 : 12:03 Lex Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-9 Zarybianie
Aktualnie srodladzie zaczęło zarybianie wod. Kiedy wy zaczynacie?
21 kwiecień 2021 : 18:24 Sprawiedliwy Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+20 Znamy Milicz i znamy też "zarybienia"
- Dokładnie. Dziś, z perspektywy trzech lat jasno widać, że tak skonstruowane rozporządzenie zostało przygotowane pod kątem producentów materiału zarybieniowego. Konkurencja jest tutaj niewielka, a chętnych na zakup materiału zarybieniowego nie brakuje. Dzierżawcy obwodów rybackich będą i tak musieli go kupić, bo jeśli nie wywiążą się z deklarowanych kwot na zarybianie, to RZGW powinien umowę rozwiązać. Teoretycznie…
- Dlaczego teoretycznie?
- Zawsze można kupować nie tylko ryby, ale i faktury na ryby… Co oznacza, że można kupić za mniejszą kwotę fakturę na większą kwotę, a narybku tylko trochę…
- Sugeruje Pan, że zarybień było mniej niż deklarowano w umowie?
- Spółdzielnia „Troć” przez dwa lata wykonywała zarybienia na poziomie ok. 35 proc., a tu nagle w 2007 r. wykonuje ponad 200 proc. Kto w to uwierzy?
21 kwiecień 2021 : 19:15 Mafia rybna Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+42 Pytanie do PiS
Jak teraz rozwiążecie problemy z zachowaniem małego rybołówstwa? Łowić nie wolno nam dorsza, łososia w specjalnych na sztuki, śledzia nie łowimy, flądra chuda. ZUS stabilnie wysoki, covidowe się kończy i co? Ja nie chcę dotacji, chcę uczciwie łowić. Jeśli nie mogę państwo powinno nam zapłacić za ochronę zasobów. My mali nie zrobiliśmy boruty na Bałtyku. Przecież to oczywiste że jeśli się nic nie wydarzy nie pociągniemy tak długo. Śmieszne nabory na nowe chłodnie i inne cuda nie uratują sytuacji, potrzebna jest, szybka decyzja co dalej. Załogi, armatorzy, wszyscy czekają i wiedzą że covidowe się kończy. Kto zacznie w końcu myśleć w Ministerstwie. Potrzeba politycznych decyzji a nie urzędniczej nomenklatury. Panie Puda potrzebne są spotkania i decyzję.
22 kwiecień 2021 : 06:21 Siara Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+9 Prawda
Dobrze mówisz tylko niestety nie ma jedności w rybołówstwie dlatego jest jak jest odwlekanie wszystkich spraw i szczycie jednych na drugich ile można mieć mercedesow na podworku kto ma pensjonaty da radę ale niestety z samej lodki szczególnie do 8 m długo nie ujedziemy pracowników już nie ma i tylko została fikcja rybactwa tak jak brak bezrobocia w panstwie
22 kwiecień 2021 : 06:52 Olo Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+26 Z tego co słychać będzie otwarte spotkanie z ministrem Grzegorzem Pudą
na tym spotkaniu załatwimy sobie wszystko co trzeba i rozliczymy towarzystwo z departamentu
22 kwiecień 2021 : 07:27 Darlov Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-5 rozlicznie
Już się pakujemy. Ma ktoś kartony?
22 kwiecień 2021 : 07:56 boję się Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+12 Nie ma pakowania
najpierw naprawisz ten gnój, który narobiłeś a dopiero później możesz się pakować.
22 kwiecień 2021 : 15:39 Taka prawda Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-5 gnój
Z chęcią. najpierw zamknę rybołówstwo, później znajdę sobie inną pracę. przecież nie będę leżał jak wy
23 kwiecień 2021 : 07:14 boję się Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+8 Rybołówstwo
Prawda jest taka Utworzyli Ministerstwo Rybołówstwa po tylu latach oczekiwania i nagle szybko je zlikwidowali jaki to był sens koszty utworzenia tego Ministerstwo i dlaczego go nie ma, a Minister rolnictwa ma takie pojęcie o Rybołówstwie i jego potrzebach jak Minister zdrowia o Ministerstwie Obrony Narodowej i itp. Ktoś odpowiedni powinien natychmiast zająć się konkretami, a nie oddalać problem ile się da. Powołać kogoś kto będzie kompetentny i zna sprawy, a nie zmieniać ministrów i udawać że coś robią
22 kwiecień 2021 : 13:01 M Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+19 Jeżeli minister zapanuje nad rozkradaniem rybackich pieniędzy przez PO to nic więcej nie trzeba
Unia i tak już zamknęła Bałtyk i wiadomo co robić, fachowcy byli potrzebni wcześniej, jak trzeba było chronić zasoby.
22 kwiecień 2021 : 15:43 Trzyletni dorsz Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 Kłamiesz
Dlaczego kłamiesz? Nie było żadnego "Ministerstwa Rybołówstwa". Było Ministerstwo Gospodarki Morskiej które było zlepkiem kilku departamentów "wyjętych" z innych ministerstw, w tym Departament Rybołówstwa wyjęty z Ministerstwa Rolnictwa. Po zakończeniu działalności przez MGM, departamenty zwyczajnie wróciły do swoich dotychczasowych ministerstw. Tak to działa.
22 kwiecień 2021 : 20:01 UST_ Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 Pozwolić lapać
Powinni pozwolić łapać co się chce i żadnych dotacji. Po roku problem rybołówstwa zostanie rozwiązany.
22 kwiecień 2021 : 16:49 Pokladowy Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+12 Powiedz, jakie gatunki chcesz łowić
wpisz je w komentarzu
22 kwiecień 2021 : 17:54 Ciekawy Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 śledzi
śledzi jest dużo na zatoce pomorskiej
23 kwiecień 2021 : 07:32 janek-1 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+7 Zgadza się, śledzi jest dużo na Zatoce Pomorskiej
ale Unia mówi, że jest mało i co jej zrobisz?
23 kwiecień 2021 : 08:08 Śledziona Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Kiedyś
Kiedyś już jeden "pomysłowy Dobromir" też na około mówił, że "dorsza jest pełno, a głupia Unia nie pozwala łowić więcej" (bo słucha jakiś głupich naukowców). Efekty mamy dzisiaj w morzu.
Chcesz to samo zrobić ze śledziem na Pomorskiej?
23 kwiecień 2021 : 10:26 UST_ Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+6 Nie popisuj się
Na Bałtyku Zachodnim nie ma połowów paszowych.
23 kwiecień 2021 : 12:01 Szpilka Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Pytanie do ministra - Czy kocha Pan Rybki
https://www.youtube.com/watch?v=g-YcEvtO06g
22 kwiecień 2021 : 10:36 Rybacki Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+6 spotkanie
kiedy i gdzie to spotkanie kolego, skad ta informacja
22 kwiecień 2021 : 14:24 cacanki Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+32 W poprzedni wtorek delegacja rybaków przybrzeżnych spotkała się z ministrem Bartosikiem.
Minister zadeklarował uporządkowanie wszystkich problemów w rybołówstwie i zaproponował otwarte spotkanie z rybakami, jeżeli je zmarnujemy to platformiana komuna, która chce nas zniszczyć i rozkraść nasze fundusze wykończy nas do końca, więcej informacji w Darłowie.
22 kwiecień 2021 : 15:36 Darłowo Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Czy Darłowo ...
jest tym portem, w którym armatorowi udało się pobić rekord zarejestrowanych klonów ?
23 kwiecień 2021 : 09:30 ciekawy Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+14 Klony rejestrował departament
a podpisywał ten kryminał minister Sawicki, nie mów że zapomniałeś?
23 kwiecień 2021 : 10:58 Zbigniew Clooney Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-2 Swoje?
Swoje klony czy rybaków? I nie jakiś "krasnoludków" tylko Waszych kolegów, z tych samych portów, z którymi razem łowicie i wódkę pijecie. Te klony mają swoich konkretnych właścicieli i na pewno nie są to osoby z żadnego ministerstwa (no chyba, że z Komitetu Doradczego).
23 kwiecień 2021 : 11:26 Jorge Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+15 Do rejestracji klonów niedługo wrócimy
razem z ministrem Pudą, oczywiście.
23 kwiecień 2021 : 11:30 Zbigniew Clooney Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-1 dobre sobie
i ciekawe co on ci powie:) że było korzystać póki można było? a teraz to siedź cicho
23 kwiecień 2021 : 11:45 Johny Bravo Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+8 Rybak ma prawo chcieć zarejestrować nawet tysiąc statków
ale jak przekonał do tego administrację z PO to się niedługo dowiemy.
23 kwiecień 2021 : 11:53 Zbigniew Clooney Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+5 Jak widać po ostatnich wpisach szykuje się niezła nawałnica
Departament i fundusz rybacki to będzie dla PiSu kopalnia pomysłów na wybory w 2023 roku, wątpię żeby PO to przetrzymała.
23 kwiecień 2021 : 12:26 xyz Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-10 Czemu klamiesz
Kłamca żadne spotkanie z Puda nie jest planowane . Pewne info.
23 kwiecień 2021 : 14:44 Kłamczuch Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+11 Dzwoniłeś do posła z PiSu
ale wciąż nie zadzwoniłeś do Darłowa, jak widzę, ja już dzwoniłem
23 kwiecień 2021 : 16:44 NETOWY Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+8 Sprawa jest postawiona jasno
jak tylko skończą się restrykcje covidowe odbędzie się otwarte spotkanie z ministrem, za bardzo się zatem nie przyzwyczajajcie do tego covida w warszawce.
23 kwiecień 2021 : 17:31 Rybnet Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-5 Bzdura na rysorach
Piszesz gościu nieprawdę. Żadne spotkanie nie jest planowane. Nikt nie będzie jeszcze w tym roku ryzykował spotkań otwartych. Podać Ci numer do Pani Agnieszki z sekretariatu czy będziesz siał zamęt? Ten portal przez takich dupków staje się szambem dezinformacji, ja jutro napiszę że płacą covidowe od stycznia i pewnie też będzie gówno burza.
24 kwiecień 2021 : 05:33 Bzdura Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+11 Nie powinieneś się aż tak bać spotkania z ministrem Pudą z PiSu
to tylko tak na początku trochę zaboli a później się przyzwyczaisz, spotkania ministrów rybołówstwa z rybakami to długa tradycja przerwana teraz przez kowid ale niedługo do niego dojdzie bo rybacy bardzo o to zabiegali nie tylko u ministra Pudy. Eksperyment rządzenia PiSu rękami urzędników po Platformie zakończył się kompletnym fiaskiem zarówno dla rybaków jak i PiSu.
24 kwiecień 2021 : 12:57 Wnioski Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Newsletter