Rybołówstwo

Ryby to nadal bardzo ważny element diety Polek i Polaków. Ponad 60% z nas je ryby przynajmniej raz w tygodniu, a aż ponad 70% deklaruje, że chciałoby, aby w przyszłości w ich diecie było ich jeszcze więcej. Jednak czy zastanawiamy się czy w przyszłości w oceanach będą jeszcze ryby?

Rozpoczynamy przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. W Polsce to tradycyjnie czas rybnych dań i przepisów. Doskonały moment na to, aby zastanowić się nad tym jak wybierać ryby, tak aby mieć możliwie najmniejszy negatywny wpływ na ekosystemy morskie.

Skąd pochodzi ryba na twoim talerzu?

W sklepach jest niemal nieograniczony wybór produktów z każdej kategorii. To samo dotyczy produktów rybnych: mrożone, świeże, w puszce czy słoiku. Rzadko jednak sięgasz myślą ponad ladę czy półkę sklepową, aby zastanowić się skąd pochodzi ryba, którą chcesz kupić i czy jest to produkt pochodzący ze zrównoważonego rybołówstwa.

Zrównoważone rybołówstwo? Czyli jakie? W skrócie, jest to rybołówstwo, które ma możliwie najmniejszy negatywny wpływ na środowisko morskie.

Dlaczego to tak ważne, abyśmy wybierali właśnie takie ryby? Już ponad 90% wszystkich światowych stad ryb jest przełowionych lub poławianych na najwyższym możliwym poziomie. Ponad 90%! Oznacza to, że jeśli nie zmienimy sposobu w jaki korzystamy z żywych zasobów oceanów, za kilkadziesiąt lat poławianych ryb może nie być w ogóle…

Prowadzeniem rabunkowej gospodarki ryzykujemy nie tylko przetrwanie oceanów, ale też nas samych, ponieważ aż 800 milionów ludzi na świecie jest zależne od rybołówstwa. Bez ryb stracą główne źródło pożywienia, ale też utrzymania. To najczęściej mieszkańcy krajów Globalnego Południa, z których pochodzi aż ponad 50% ryb sprowadzanych do Unii Europejskiej. Oznacza to, że przetrwanie tych osób zależy tak naprawdę od naszych codziennych zakupowych wyborów. Od twoich wyborów.

Sklepowy savoir vivre świadomych morskich wyborów

Teraz wiesz co może się zdarzyć w przyszłości, jeśli nie zmienisz swoich zakupowych przyzwyczajeń. Wiesz już, że od dzisiaj jeśli kupujesz ryby to tylko ze zrównoważonych połowów! A więc jak to zrobić? Na co zwracać uwagę będąc w sklepie?

Aby mieć pewność, że wybrana przez Ciebie ryba pochodzi ze zrównoważonych połowów możesz skorzystać z Poradnika Rybnego WWF na stronie ryby.wwf.pl

Wystarczą do tego trzy informacje, które znajdziesz na opakowaniu produktu, lub w przypadku ryb świeżych na tablicy informacyjnej. Zawsze możesz też zapytać o nie sprzedawcę. Są to:

- gatunek ryby,
- miejsce gdzie została złowiona (obszar połowowy),
- sposób w jaki została złowiona (narzędzie połowowe).

Kupując ryby pamiętaj, że stado tego samego gatunku może znajdować się w różnej kondycji w zależności od obszaru występowania. Ponadto, zastosowane w połowach narzędzia mogą być bardziej lub mniej szkodliwe dla ekosystemów morskich. To dlatego tak ważne jest, aby zdobyć te trzy podstawowe informacje o kupowanej rybie. Po ich połączeniu Poradnik Rybny WWF online podpowie Ci, czy wybrana ryba ma światło zielone, czyli jest najlepszym możliwym wyborem, światło żółte i jest produktem, którego należy unikać, czy światło czerwone wskazujące na rybę, której nie powinno się kupować.

Dodatkowo, jeśli nadal jesz ryby, jedz ich mniej i staraj się wybierać produkty różnorodne. Konsumpcja różnych gatunków ryb, gwarantuje bardziej zrównoważony popyt na zasoby rybne - nie jest eksploatowany tylko jeden gatunek.

Bo dobrze świętować to nie znaczy tylko świętować smacznie, ale też odpowiedzialnie!

rel (WWF Polska)

 
+13 Rząd Tuska fałszował dokumenty do Unii i wysyłał komorników skarbowych na rybaków, wersja z komentarzami, dużo odsłon
https://www.youtube.com/watch?v=2FAgUo7Htfc
07 grudzień 2020 : 13:03 Świadek WWF Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 Kiedy zwrot odebranych rekompensat?
Czy Kaczyński ma się za to wziąć?
07 grudzień 2020 : 17:58 Oszukany Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+5 Pamiętasz słynną operację wypłaty de minimis dla karanych za 804?
To jest dopiero afera, kiedy wypłacano de minimis karanym na kary, kiedy unijne prawo mówi, że fundusze te w żadnym wypadku nie mogą być wypłacane armatorom, którzy łamią unijne prawo rybackie. Rząd Platformy wszystko przeskakiwał jak miał problem.
08 grudzień 2020 : 09:45 De moll Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-7 Jak starta płyta.
Idź się lecz, albo zmień o płytę.
07 grudzień 2020 : 13:26 warbik Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-19 Polskie Rybołówstwo A.D. 2020
Cytat z komentarzy pod innym artykułem, idealnie opisuje Polskie Rybołówstwo A.D. 2020. Osoby wrażliwe proszę nie czytać, prawda jest zbyt bolesna:

"Winni rybacy
Czyli Wy wszyscy, Rybacy zarżeliście dorsza i cały Bałtyk. A teraz kłócicie się tylko o to, kto rżnął bardziej, wcześniej i komu za to jeszcze należą się pieniądze? Coś pominąłem?
07 grudzień 2020 : 08:41 EkoOdpowiedz | Cytuj | Zgłoś

Prawda
I jeszcze kasę dostają od znienawidzonej UE. Chyba większych hipokrytów matka ziemia nie wydała na świat.
07 grudzień 2020 : 12:56 Pepe"
07 grudzień 2020 : 13:36 UST_ Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-4 Masz racje
Święta racja
07 grudzień 2020 : 15:07 Rybak z krwi Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+11 Polscy rybacy badają Bałtyk podwodnym dronem
Dlaczego doszło do katastrofy ekologicznej na Bałtyku, która doprowadziła do zniszczenia łańcucha pokarmowego? Zdaniem rybaków zrzeszonych w Komitecie Ratowania Bałtyku ani rząd, ani Unia Europejska nie podały prawdziwych powodów. Mimo prób kontaktu, naukowcy przedstawili Unii Europejskiej swoje dane, ignorujące argumenty i doświadczenie rybaków.
Efektem było "całkowite ekosystemowe zniszczenie Bałtyku Wschodniego".

Komitet Ratowania Bałtyku zebrał więc środki i zakupił specjalistycznego drona, który zajmie się badaniami w miejscach, gdzie do tej pory prowadzone były połowy dorszy.

gdansk.tvp.pl/51100776/30112020-1830

12 : 35
07 grudzień 2020 : 13:40 Grinpis Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-4 Haha
Hehehe, pogratulować. Udało Wam się wkręcić jakiegoś niedouczonego i niedociekliwego dziennikarzyka i nawypisywał bzdur, że zęby bolą.
07 grudzień 2020 : 17:01 MirekZ Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-4 To super urzadzenie
Do "waszym zdaniem" przeprowadzenia badań Bałtyku to u nas od lat używamy do przegladu śrub i części podwodnych. Takie same ma inspekcja morska i coś tam sobie sprawdza jak schodzimy z morza. Ot taka zabawka. Co wy tam chcecie badać??? Szukać na kamerze czy dorsze pływają?, Co to za badania...lepiej zbiórkę zróbcie na gdy-100 i nie dajcie by politycy mieli dostęp do badań!!!
07 grudzień 2020 : 16:12 Irish specjalist Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 Dorszy już dawno nie ma, trzeba szukać omułków, podwoja, ciernika i krewetek.
zresztą każdy rybak wie, że ich też już dawno nie ma, ale miliony ludzi w Europie jeszcze tego nie widzieli więc zobaczą. Trzeba też zbadać tlen i azot, reszta jest już właściwie zbadana.
07 grudzień 2020 : 16:22 Biol Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-3 Nie dronem
Tylko, że tego się dronem nie bada... Kamerka to sobie można kręcić filmiki o tym jaka to zielona jest woda w Bałtyku i jak niewiele w niej widać.
Zresztą wszystko o czym piszesz rok w rok, po ileś razy bada kilkanaście statków badawczych ze wszystkich krajów i te dane są publicznie dostępne! Bazy danych ICES, HELCOM czy krajowych instytucji (u nas GIOŚ lub IMGW) pękają w szwach od aktualnych wyników, powszechnie dostępnych dla każdego obywatela!
07 grudzień 2020 : 16:40 Oceanograf Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+10 Na miłość Boską, przestańcie się już wreszcie ośmieszać!!!!
Przeczytajcie sobie uważnie co odkryli naukowcy z Morskiego Instytutu Rybackiego i skończcie ten żałosny jazgot, tego po prostu nie da się dalej ukrywać, do jasnej cholery!

researchgate.net/publication/313179809_Eutrofizacja_w_Morzu_Baltyckim_-_koniecznosc_holistycznego_podejscia_do_problemu_Eutrophication_in_the_Baltic_Sea_-_necessity_of_a_holistic_approach_to_the_problem
07 grudzień 2020 : 17:12 Mirowy Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 Nie ośmieszaj się...
Ty się nie ośmieszaj. Przecież już dawno udowodniono i ciągle powtarzają to wszyscy (z G.H. na czele), że Mirowskie badania są g... warte, są zmanipulowane i fałszywe. I dopiero Profesor Detlaff z Docentem Hałubkiem zmierzą wszystko jak trzeba i opublikują Jedne, Jedyne, Prawdziwe Dane.
Te bzdury możesz sobie do kosza wyp... jak cała naukę z MIRu.
07 grudzień 2020 : 19:28 UST_ Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+6 Nie mieszaj wszystkich naukowców z MIRu do jednego chlewa.
To był chlubny wypadek przy pracy, coś co nigdy nie miało prawa się wydarzyć ale się wydarzyło. Cud mllenijny, który otworzył oczy całemu światu, można to porównać z osiągnięciem Mikołaja Kopernika.
08 grudzień 2020 : 10:13 Ajnsztajn Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-4 Prawda czy fałsz?
Ulubioną Panią Profesor Grzesia nazywasz "wypadkiem przy pracy"? Odważnie.
Dla niewtajemniczonych - Pani Profesor napisała pracę, ale nie robiła badań. Wyniki w jej pracy pochodzą ze standardowych badań MIR na Baltice. A Panowie z Komitetu robią teraz własne badania, bo te MIRowskie są podobno sfałszowane i do niczego się nie nadają. Więc praca Pani Profesor, oparta na takich, fałszywych wynikach to chyba też nadaje się do kosza, czy może się mylę?
09 grudzień 2020 : 05:48 Zwajsztajn Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Kim Ty jesteś
Kim Ty jesteś i na jakiej podstawie wyciągasz takie opinie? Zresztą są one totalnie nie trafione....
Pozdrawiam
08 grudzień 2020 : 20:04 Poławiacz Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Ironia
Ironii byś chyba nie poznał, nawet jakby wyskoczyła zza krzaka i Cię w rzyć kopnęła ;)
09 grudzień 2020 : 07:24 UST_ Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Ci sami...
Te same osoby które teraz mówią o katastrofie na Bałtyku lat 12 temu krzyczeli że ryby są i trzeba łapać mimo że był zakaz. Inną sprawą są okoliczności wprowadzenia ww zakazu. Nie dajcie się zmanipulować.
07 grudzień 2020 : 16:53 Karol Marks Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+7 Jak naukpwcy oszukiwali Unię Europejską, dowód sądowy
https://www.portalmorski.pl/rybolowstwo/11015-puccy-rybacy-dostali-raport-z-programu-czterech-kutrow-dorszy-w-baltyku-jest-duzo
07 grudzień 2020 : 17:52 Rybacki Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+8 Ryby mają szansę się odrodzić
Ale do tego trzeba zamknąć Bałtyk na okrągły rok dla wszelkich połowów. Inne zabiegi to tylko krótkometrażowa kosmetyka.
07 grudzień 2020 : 17:04 opinia Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+9 Unia tak powoli robi
ale ponieważ robi to powoli to odbudowa ryb będzie trwała latami.
07 grudzień 2020 : 18:13 popieram Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-16 Koniec dorsza
Bzdura. Nawet jak dzisiaj, na 10 lat zakażemy jakichkolwiek połowów w Bałtyku, to dorsz i tak już nie wróci. Jest za późno. Tak jak na Nowej Fundlandii.
Dorsza można było uratować w 2007, może jeszcze w 2012, kiedy w morzu pływały jeszcze wystarczająco liczne i zróżnicowane genetycznie stada. Dzisiaj nic już bałtyckiemu dorszowi nie pomoże.
07 grudzień 2020 : 19:32 UST_ Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+10 Unia widzi to zupełnie inaczej dlatego daj już sobie siana
"Rada i Parlament Europejski osiągnęły tymczasowe porozumienie w sprawie wsparcia rybaków dotkniętych trudną sytuacją zasobów w Morzu Bałtyckim. Tymczasowe porozumienie ma na celu ochronę rentowności finansowej i środków do życia rybaków na Morzu Bałtyckim, jednocześnie umożliwiając odbudowę zasobów rybnych, zwłaszcza dorsza wschodniego Bałtyku. Obejmuje konkretne środki, takie jak wsparcie finansowe dla rybaków dotkniętych katastrofą, zmniejszenie zdolności połowowej flot dotkniętych skutkami oraz wzmocnione monitorowanie i kontrole. Tymczasowe porozumienie umożliwia również ostrożne wznowienie działalności połowowej po dostatecznym odnowie stad lub po pięciu latach."


consilium.europa.eu/en/press/press-releases/2020/09/22/informal-deal-on-measures-to-support-fishermen-and-sustain-fish-stocks-in-the-baltic-sea/?utm_source=dsms-auto&utm_medium=email&utm_campaign=Informal+deal+on+measures+to+support+fishermen+and+sustain+fish+stoc
07 grudzień 2020 : 20:20 Rybacki Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-6 Dorsz
No tak, teraz to całkiem inna sprawa. Jak Unia chce to dorsz nie ma innego wyjścia i musi się odrodzić. Jak nie będzie chciał to wyda się dyrektywę i dorsz będzie musiał. Innego wyjścia nie ma, bo Unia chce i każe. A rybacy przecież wierzą w Nieomylną, Wielką Unię.
07 grudzień 2020 : 21:07 UST_ Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+6 List ministra Marka Gróbarczyka do komisarza Borga
"Analizując Pana dotychczasowe stanowisko w sprawie wprowadzonego tylko wobec polskich rybaków zakazu połowów dorsza, nasuwa się spostrzeżenie, że wiele faktów i informacji było i jest przed Panem ukrywane. Wydaje się, że również Komisja Europejska w niezbyt wystarczający sposób analizuje dostarczane do niej informacje, zarówno naukowe jak i ekonomiczne. W trakcie mojej krótkiej działalności rządowej natrafiłem na informacje i dokumenty, które jednoznacznie świadczą o tym, że Komisja Europejska i ICES nie otrzymują prawdziwych informacji o połowach poszczególnych państw Morza Bałtyckiego, a w związku z tym cały proces szacowania zasobów ryb i związany z tym system ochrony dorsza jest nieprawidłowy."

https://www.portalmorski.pl/rybolowstwo/6847-bunt-rybakow-plyna-na-dorsza
07 grudzień 2020 : 17:21 Zagłada dorsza Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 Czytam i czytam
Jak można bez przerwy ładować te wklejki z tematów z 2007 roku. PiS dozwolił łamać prawo unijne to niech PiS wam odda że swojej subwencji kary. Lowiliscie to jakie zdziwienie. Ponieśliście ryzyko. Mandat był słuszny. To czy wyczerpano limit to inna sprawa. Skończcie więc z tyli bzdurami, badaniem Bałtyku i innymi starymi plytami. Co zrobił PiS przez ostatnie 5 lat? Teraz pora na zrobienie porządku z bałagan i odszkodowaniami za covit.
09 grudzień 2020 : 15:41 Garncarz Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 Notatka Wenerskiego, reakcja Leszka Millera na przekręt Tuska i Sawickiego
Notatka Wenerskiego oraz inne dokumenty w tej sprawie trafiły do byłego premiera RP, posła SLD Leszka Millera, który w poniedziałek odwiedził Ustkę.

- Dla mnie jest to po prostu niepojęte - mówił na spotkaniu z rybakami Miller. - Jedynym rozwiązaniem jest skierowanie sprawy do Centralnego Biura Śledczego i prokuratury. Powinny zająć się tym organy ścigania. Na pewno tego tematu nie odpuszczę i będę go pilnować.

https://www.portalmorski.pl/rybolowstwo/25604-nie-bylo-przelowienia-dorszy-w-2007-roku
09 grudzień 2020 : 18:04 Alcatraz Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-4 KIEDY ZACZNA SIE KONTROLE
Na statkach przemysłowych? Co spuszczają do morza, co pompują w portach... Czy jakiś urząd morski czy sanepid czy kto bądź ma nad tym nadzór? Tony jak nie setki ton nieczystości KAZDEGO DNIA lądują w moim morzu. Jak ma coś tu żyć? W tym bagnie...przecież są dzienniki maszynowe i rejestruje się spusty szarych i zezow.. są tabele obliczeniowe i można armatora wprost zapytać co się stało z resztą.. kogoś to wogole obchodzi?
09 grudzień 2020 : 20:52 Wkurw...y Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+6 A może już starczy tych ubeckich kontroli, setek papierów i nikomu niepotrzebnych kursów?
może wreszcie czas na Europę?
10 grudzień 2020 : 17:27 Victor Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 "Historia dorszowej zapaści"
Czytajcie i kopiujcie zanim zniknie, jak naukowcy oszukiwali Unię Europejską i polskie rządy.

mir.gdynia.pl/wp-content/uploads/2016/04/WR-maj_czerwiec-2019.pdf.
11 grudzień 2020 : 13:03 Crime Story Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 Unia Europejska czeka na informacje od polskich rybaków
jak rozkradano rybackie pieniądze za rządów Platformy, 15 lipiec 2012 z morskiej osi rybackiej wyfruwa 300 milionów złotych na nieznane w Europie dopłaty wodno-środowiskowe dla karpiarzy oraz na przetwórstwo. Bez żadnych konsultacji z okradanymi rybakami., oczywiście.
11 grudzień 2020 : 20:34 Szczyt Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Newsletter