Rybołówstwo

Organizacja pozarządowa MSC opublikowała nowy raport roczny „Celebrating and supporting sustainable fisheries” przedstawiający działania organizacji i jej partnerów na całym świecie. Raport pokazuje postępy w kierunku zrównoważonej produkcji ryb i owoców morza oraz wskazuje na konieczność zwiększenia wysiłków, aby sprostać wyzwaniom, przed jakimi stoją oceany.

Według najnowszych danych opublikowanych przez MSC (Marine Stewardship Council) w ostatnim roku w programie MSC uczestniczyły rybołówstwa odpowiedzialne za ponad 17% światowych połowów dzikich ryb i owoców morza. Dynamicznie rośnie także liczba przedsiębiorstw zajmujących się produkcją, przetwarza­niem oraz pozyskiwaniem certyfikowanych ryb i owoców morza.

Raport przedstawia dane za rok finansowy 2019–2020 wskazujące na rozwój zrównoważonego rybołówstwa i rynku certyfikowanych ryb na świecie:

  • Połowy prowadzone przez rybołówstwa biorące udział w programie MSC osiągnęły 14,7 mln ton w porównaniu z 12,2 mln ton w roku poprzednim.
  • Większe możliwości wyboru dla konsumentów – ilość produktów z certyfikatem MSC dostępnych na półkach zwiększyła się dwukrotnie w porównaniu z danymi sprzed pięciu lat. W sumie w roku 2019–2020 sprzedawano na świecie aż 18 735 różnych produktów oznaczonych certyfikatem MSC.
  • Sprzedaż detaliczna produktów z certyfikatem MSC po raz pierwszy przekroczyła 10 mld USD, wskazując na rosnące zapotrzebowanie konsumentów na produkty pochodzące ze zrównoważonych źródeł.

Postępy te są szczególnie ważne w czasie, gdy na całym świecie rosną obawy o kondycję mórz i oceanów –według danych ONZ ponad jedna trzecia światowych zasobów ryb jest przełowiona, a trendy są coraz gorsze.

Jednocześnie rośnie świadomość znaczenia zrównoważonych praktyk rybackich dla ochrony mórz i oceanów. W raporcie opublikowanym w czerwcu tego roku Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) wskazała, że zrównoważone połowy są bardziej produktywne i odporne na zmiany, a z kolei wrześniowy raport ONZ zwraca uwagę na to, że zrównoważone rybołówstwo chroni różnorodność biologiczną oceanów.

W program MSC zaangażowanych jest obecnie 409 rybołówstw, w tym coraz więcej w krajach rozwijających się. Co ważne odsetek połowów pochodzących z Globalnego Południa wzrósł prawie o jedną czwartą (do 13%) w porównaniu z rokiem poprzednim.

Znajdujemy się w środku globalnej pandemii, która powoduje ogromne cierpienie i poważne straty gospodarcze. Jednak kryzys stanowi okazję, aby odbudować gospodarkę w sposób bardziej zrównoważony i sprawiedliwy. Zapewnienie przyszłym pokoleniom tętniących życiem mórz i oceanów jest tu kluczowym elementem – powiedział Rupert Howes, dyrektor generalny MSC.

Od ponad 20 lat MSC łączy rybaków, przedsiębiorców oraz konsumentów dbających o przyszłość mórz i oceanów. Nie możemy się wycofać – musimy zwiększyć wysiłki, aby zaangażować w program jeszcze więcej rybołówstw, dotrzeć na nowe rynki oraz wprowadzić dalsze udoskonalenia przy wsparciu naszych partnerów. Wykorzystajmy tę szansę i ochrońmy nasze oceany dla przyszłych pokoleń – dodał Howes.

Raport roczny MSC dostępny jest TUTAJ.

rel (MSC Polska)

+6 Baltyk
Rozumiem ze o Bałtyku to nie była gadka
02 październik 2020 : 13:37 Dziwne gadanie | Zgłoś
+5 Bałtyk jes morzem przeklętym
naukowcy omijają tę katastrofę wielkim łukiem
02 październik 2020 : 16:03 Copernik | Zgłoś
+9 Jak najbardziej ....
jest tu mowa o Bałtyku ponieważ niebieski znaczek został przyznany wszystkim bałtyckim flotom pelagicznym za wyjątkiem polskiej, ale ta też się o ten znaczek stara. Jak zwykle przytaczają różne dane, ale jak zwykle jest cisza o tym ile otrzymują za przyznanie swego znaczka.
02 październik 2020 : 16:55 msc | Zgłoś
0 Kto chce
MSC nie jest obowiązkowe ......... To prawda ze to nas będzie troszkę kosztowało ale takie mamy czasy wiec trzeba się dostosować . Świat dzisiaj jest niby ekologicznie ZIELONY ale naszym kosztem . Nie jest prawdą ze za rybę z MSC dostaniemy lepsza cenę . To tylko tak się mówi mieliśmy przykład na dorszu
02 październik 2020 : 18:08 MSC | Zgłoś
+4 Certyfikowany bałtycki dorsz nie mógł mieć lepszej ceny
Zielona zaraza certyfikowała bałtyckie dorszowe szkielety a za rok się z tego w panice wycofała, rybackiej kasy tylko do dziś zapomnieli oddać, teraz może Kaczyński coś poradzi.

https://www.portalmorski.pl/m-rybolowstwo/27963-polscy-rybacy-otrzymali-certyfikat-msc-dla-dorsza

ekologia.pl/wiadomosci/srodowisko/dorsz-wschodni-bez-certyfikatu-msc,21148.html
02 październik 2020 : 20:13 Al Capone | Zgłoś
+2 Polacy nie są *****ami, żeby opłacać certyfikaty za wymierającą paszę
Szwed i Duńczyk musi płacić, bo to oni zniszczyli zasoby a papierowa certyfikacja ma sprawiać wrażenie, że zasoby są w dobrym stanie. Jeszcze tylko roczek i będzie pozamiatane tak jak z jest z dorszem i śledziem.
02 październik 2020 : 20:19 Kapitan Igloo | Zgłoś
+4 ze znaczkiem czy bez
dla norweskich lososi czy dunskich ferm futerkowych to bez znaczenia , wazne aby bylo duzo ,lobby paszowe w europie ma sie dobrze
03 październik 2020 : 11:02 tchorzofretka | Zgłoś
+13 Jeszce tylko rok złodziejstwa i koniec
w 2021 Komisja zamknie połowy pelagiczne w marcu do końca roku.
03 październik 2020 : 11:23 Poinformowany | Zgłoś
+2 Jakże to ?
Jak tylko MSC przyznaje swój niebieski znaczek to ma to oznaczać radykalne ograniczenia połowowe dla bałtyckich rybaków ?
Z dorszem już tak było, a teraz tak by miało być z rybami pelagicznymi ?
03 październik 2020 : 12:10 zaniepokojony | Zgłoś
-4 Niech zamyka
Ja w ty roku sprzętem dennym złowiłem nie mniej niż reszta pelagiczne
03 październik 2020 : 20:57 Rybak100 | Zgłoś
+5 Kuźnica, Zebranie rybaków łodziowych
Szanowni Państwo sztab kryzysowy serdecznie zaprasza na spotkanie z przewodniczącym panem Arturem Jończykiem z rybakami które odbędzie się 07.10.2020r.
W informacji turystycznej o godz: 15: 00 w Kuźnicy.
Serdecznie zapraszamy rybaków łodziowych.
03 październik 2020 : 18:01 Kuźnica, Zebranie ! | Zgłoś
+13 COVID
Czy ktoś dostał kasę za postojowe covid,nie płacą za sieci śmieci za covid teraz drugi nabór a kasy jak niema tak niema zapomnieli chyba o rybakach ,stołki najważniejsze
04 październik 2020 : 16:28 abcd | Zgłoś
-5 Kasa
Dawno płacili na hu. J siejesz ferment
05 październik 2020 : 13:36 Covid | Zgłoś
+2 Kto niby dostał
Jak już dawno placili??!! Głupoty Gadasz ! Połowa jeszcze kasy na oczy nie widziała więc nie szalej przychlascie
05 październik 2020 : 20:05 Brak słów | Zgłoś
-2 Dostali
Ci co mieli juz dawno dostali. Reszta może dostanie, jak jakaś kasa zostanie.
06 październik 2020 : 04:23 Prega | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter