Rybołówstwo

Ok. 9 mln zł z funduszy unijnych przeznaczono na dofinansowanie inwestycji poprawiających warunki pracy, zdrowia i bezpieczeństwa rybaków - poinformowała w piątek Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Pomoc adresowana jest do dwóch grup odbiorców: właścicieli lub armatorów statków rybackich, przy użyciu których jest wykonywane rybołówstwo komercyjne, a także do posiadaczy narzędzi i urządzeń połowowych używanych do połowu ryb w obwodzie rybackim zgodnie z przepisami o rybactwie śródlądowym.

Od 17 sierpnia do 15 września 2020 r. ARiMR przyjmuje wnioski o dofinansowanie inwestycji poprawiających bezpieczeństwo, warunki pracy i warunki zdrowotne na statkach rybackich i w trakcie połowów. Wsparcie realizowane jest w ramach działania 1.9 "Zdrowie i bezpieczeństwo" Programu Operacyjnego "Rybactwo i Morze".

Jak poinformowano wsparcie jest realizowane z Programu Operacyjnego "Rybactwo i Morze", a korzystać z niego mogą m.in. właściciele lub armatorzy statków rybackich, a także "posiadacze narzędzi i urządzeń połowowych używanych do połowu ryb w obwodzie rybackim zgodnie z przepisami o rybactwie śródlądowym".

Napisano, że dofinansowanie można otrzymać m.in. na zakup: tratw ratunkowych, flar alarmowych, sprzętu do łączności satelitarnej i radiowej, wodoszczelnych luków i drzwi, zestawów pierwszej pomocy medycznej, urządzeń do oczyszczenia wody w celu uzyskania wody pitnej czy relingów i poręczy pokładowych.

Zaznaczono, że wsparcie jest przyznawane w formie zwrotu kosztów kwalifikowalnych do wysokości: 80 proc. - w przypadku, gdy beneficjentem jest podmiot wykonujący łodziowe rybołówstwo przybrzeżne; 50 proc. - w przypadku, gdy beneficjentem jest podmiot wykonujący inne rybołówstwo komercyjne niż przybrzeżne lub podmiot wykonujący rybactwo śródlądowe; 30 proc. - w przypadku gdy, beneficjentem jest osoba prowadząca działalność gospodarczą zajmująca się rybołówstwem komercyjnym.

Wsparcie na realizację inwestycji w ramach tego działania przyznawane jest się w formie zwrotu kosztów kwalifikowalnych do wysokości:

  1. 80% tych kosztów - w przypadku, gdy beneficjentem jest podmiot wykonujący łodziowe rybołówstwo przybrzeżne;
  2. 50% tych kosztów - w przypadku, gdy beneficjentem jest podmiot wykonujący rybołówstwo komercyjne inne niż wymienione w pkt. 1 lub podmiot wykonujący rybactwo śródlądowe;
  3. 30% tych kosztów - w przypadku gdy, beneficjentem jest podmiot niebędący mikro-, małym lub średnim przedsiębiorstwem, prowadzący działalność gospodarczą w zakresie wykonywania rybołówstwa komercyjnego.

Dofinansowanie można otrzymać m.in. na zakup: tratw ratunkowych, flar alarmowych, sprzętu do łączności satelitarnej i radiowej, wodoszczelnych luków i drzwi, zestawów pierwszej pomocy medycznej, urządzeń do oczyszczenia wody w celu uzyskania wody pitnej czy relingów i poręczy pokładowych.

Zaznaczono, że pomoc jest przyznawana zgodnie z kolejnością składania wniosków.

Wnioski przyjmują oddziały regionalne ARiMR właściwe ze względu na miejsce realizacji inwestycji, czyli port macierzysty statku rybackiego. Pomoc jest przyznawana zgodnie z kolejnością składania wniosków. Pula środków dostępnych w tym naborze wynosi 9 mln zł.

Więcej informacji na stronach: www.arimr.gov.pl oraz https://www.gov.pl/web/gospodarkamorska/program-po-ryby.

rel (ARIMR / PAP)

Fot.: Kkic / Wikimedia Commons

 

+14 Każdy pomysł jest dobry aby ratować bałtyckie rybołówstwo
szczególnie ważne jest zdrowie i bezpieczeństwo psychiczne i fizyczne, ale dziś potrzebne są odszkodowania za zniszczenie Bałtyku a nie nowe kamizelki ratunkowe.
22 sierpień 2020 : 10:01 Finito | Zgłoś
-13 ./?
wam już nawet rybołówstwo jest niepotrzebne ,tylko jałmużna.
22 sierpień 2020 : 11:00 0007 | Zgłoś
-8 Będzie się działo
Zaraz podniosą się głosy nierobów ze niby po co remontować jak nie ma ryb. Lepiej siedzieć w domu i żebrać na zebraniach o kaskę. Czy nie mam racji? Po co pracować jak kasę dają za portowe prace w basenie
22 sierpień 2020 : 11:21 Kas | Zgłoś
+17 as
niejedni zaraz zloza wniosk na 4 radary i 4 tratwy beda mieli czym handlowac pseudoarmatorzy
22 sierpień 2020 : 14:43 krzychu | Zgłoś
+8 Bałtycka fikcja kołchoźniczej mafii rybnej
zapłacą rybakowi za wszystko, poniżające sprzątanie śmieci, pozorowane liczenie ptaszków, które naukowcy wyrzucają do kosza, zmianę zawodu za grosze, za które nic nie kupisz, kupią ci wypasiony, nikomu niepotrzebny radar, który po 5 latach możesz sobie sprzedać z marnym zyskiem, nie zapłacą ci tylko odszkodowania za Bałtyk, który sami zniszczyli w Brukseli, ale to upodlenie niedługo się skończy, obiecuję.
23 sierpień 2020 : 08:56 Morski. | Zgłoś
+4 as
nie myl l pojec zaplaca armatorowi nie rybakowi
23 sierpień 2020 : 10:34 krzychu | Zgłoś
+1 Nic z tego
W październiku jak zwykle podzielą kwoty pelagiczne, które już posiadają niebieski znaczek.
23 sierpień 2020 : 10:37 tyle w temacie | Zgłoś
+4 Telewizja polska kręci już film o tych "certyfikowanych szprotach"
będzie naprawdę ciekawy.
23 sierpień 2020 : 16:57 Oscar | Zgłoś
+4 Trzeba płacić, cała Europa płaci rybakom
warto było wejść do kołchozu

"Hojność Unii Europejskiej najwyraźniej nie zna granic. Właściciele kutrów rybackich z Francuskiej Riwiery otrzymują tysiąc euro dziennie za to, że... nie pracują.
jak wynika z ustaleń RMF FM, Unia Europejska płaci właścicielom kutrów za to, że w Morzu Śródziemnym brakuje ryb. Właściciele kutrów nie muszą nic robić, a i tak otrzymują „pomoc finansową” z Unii."
22 sierpień 2020 : 15:33 Szprot | Zgłoś
-1 patologie
odrazu calosc w alkomaty inwestowac to wystarczajaco poprawi bezpieczenstwo
23 sierpień 2020 : 07:14 rybak1978 | Zgłoś
+3 Alkomat
W domu przy drzwiach zamontuj zobaczysz ze każdy popija zeby wytrzymać z takim malkontentem
23 sierpień 2020 : 11:13 Grecki | Zgłoś
+4 postój
Mam pytanie .Czy od pierwszego łapiemy czy stoimy do 213 dni.
23 sierpień 2020 : 22:00 ostowy | Zgłoś
+1 Kolego
Od 1.09. możesz wychodzić w morze.
24 sierpień 2020 : 07:41 kubeł zimnej wody | Zgłoś
+1 A poco w morze?
Palenie głupa się skończyło.
24 sierpień 2020 : 13:39 Mrożony Morświn | Zgłoś
+2 Będziesz chodził w morze to nie dostaniesz postojowego
czy to naprawdę tak ciężko zrozumieć?
24 sierpień 2020 : 19:33 rumpel | Zgłoś
0 niebać mafię rybną
Wyczerpać zasoby i dać murzynom kilka paciorków....
26 sierpień 2020 : 12:40 mięczaki | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter