Rybołówstwo

Powołany przez rybaków komercyjnych i armatorów komercyjnych jednostek wędkarskich 14 lipca Komitet Ratowania Bałtyku szykuje właśnie do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości wniosek o ukaranie Komisji Europejskiej za złamanie Traktatu Europejskiego.

Chodzi o punkt dotyczący zachowania morskich zasobów biologicznych w ramach wspólnej polityki rybołówstwa. Zdaniem inicjatorów przedstawiciele Komisji Europejskiej poprzez złamanie tego punktu doprowadzili do całkowitego zniszczenia ekosystemu Bałtyku, a co za tym idzie do upadku gospodarki rybackiej. Zdaniem założycieli Unia Europejska jest zobowiązana do naprawienia szkód, które powstały z powodu ich błędnych decyzji.

O tym, że polscy rybacy i przedstawiciele środowiska armatorów komercyjnych jednostek wędkarskich planują zaskarżyć działania Komisji Europejskiej pisaliśmy już kilka tygodni wcześniej. Wtedy indywidualny armator Wiesław Szklany z Darłowa wysłał do Premiera RP wniosek z prośbą o pomoc w skierowaniu do TUSE (Europejski Trybunał Sprawiedliwości) skargi na działania Komisji Europejskiej.

Naszym zdaniem do całkowitego załamania się zasobów dorsza doszło na skutek masowych, niekontrolowanych połowów paszowych - czytamy w piśmie, które Wiesław Szklany, armator z Darłowa skierował w kwietniu tego roku do Komisji Europejskiej. - Komisja do tej pory nie podjęła żadnych działań, które zapobiegłyby wyniszczającym Morze Bałtyckie połowom paszowym. Chcielibyśmy wskazać, że na Bałtyku nadal pływają wielkie, kilkudziesięciometrowe - przede wszystkim duńskie i szwedzkie - jednostki pływające, które omijają wszelkie zakazy a ich połowy są niekontrolowane. Obecny sposób zarządzania zasobami na Bałtyku jest kompromitacją instytucji doradczych Komisji Europejskiej, które poprzez zaniechanie regularnych badań łańcucha pokarmowego doprowadziły nie tylko do głębokiej degradacji ekosystemu Morza Bałtyckiego ale również do całkowitego bankructwa rybołówstwa we wszystkich krajach bałtyckich.

Na wniosek rybaków odpisał wtedy Janusz Wrona, dyrektor departamentu Rybołówstwa w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. W swojej odpowiedzi podziękował rybakom za słowa wsparcia i zapewnił, że ministerstwo wbrew opiniom unijnych urzędników i naukowców od lat zabiega o zrównoważone połowy na Bałtyku.

Pragnę podziękować za poparcie działań podejmowanych przez Polskę na arenie Unii Europejskiej ukierunkowanych na odbudowę ekosystemu Morza Bałtyckiego, a zwłaszcza na odbudowę żywych zasobów Morza Bałtyckiego w tym stad dorsza, śledzia i szprota - czytamy w piśmie od dyrektora Wrony. - Mając na uwadze zły stan zasobów od wielu lat jako resort informowaliśmy zarówno Komisję Europejską jak i organizacje pozarządowe o stanie, w którym się one znajdują. Przedstawiciele resortu niejednokrotnie wskazywali na potrzebę wprowadzenia długofalowej i kompleksowej strategii, która ochroniłaby zasoby Morza Bałtyckiego.

Rybacy uznali jednak, że silna organizacja rybacka będzie miała większe szanse przed unijnym trybunałem dlatego powołany został Komitet Ratowania Bałtyku, na czele którego stanął doświadczony rybak i armator Andrzej Dettlaff z Jastarni.

Będziemy domagali się pełnej ochrony Bałtyku i całkowitego zakazu połowu ryb aż do odbudowania się stad - mówi Dettlaff - Jednocześnie będziemy domagali się od Komisji Europejskiej odszkodowań za złamanie traktatu, a co za tym idzie doprowadzenie do całkowitego zniszczenia Bałtyku. To właśnie zła polityka rybacka Komisji Europejskiej doprowadziła do wpuszczenia na nasze morze wielkich statków do paszowych połowów ryb i zachwiania równowagi biologicznej w morzu. Starty jakie powstały w ten sposób mogą być nieodwracalne. Nie pozwolimy, aby Morze Bałtyckie było całkowicie zniszczone. Musimy o nie wspólnie walczyć.

Przedstawiciele komitetu mają już przygotowany wniosek do Premiera RP z prośbą o wsparcie w działaniach przed unijnym sądem. Obecnie jeżdżą po polskich portach rybackich i zbierają podpisy poparcia pod wnioskiem. Zapewniają nas, że za skierowaniem sprawy do sądu są wszyscy rybacy i przedstawiciele środowisk rybackich. Inicjatywa cieszy się dużym poparciem. Przedstawiciele komitetu są przygotowani na to, że jeżeli rząd RP ich nie poprze to złożą wniosek w formie inicjatywy obywatelskiej.

Więcej informacji wkrótce.

Tekst i fot.: Hubert Bierndgarski

 
+41 Zniszczenie życia na Bałtyku to afera na skalę światową, i to bez żadnej przesady
Teraz wiadomo, dlaczego Bruksela czepiała się przekopu Mierzei Wiślanej i Puszczy Białowieskiej, wiadomo też dlaczego zielone szczury pierwsze uciekły z tonącego okrętu, zobaczymy teraz jak wygląda praworządność w Unii Europejskiej
27 lipiec 2020 : 08:51 Rybakowy | Zgłoś
-19 następni
Następne nieroby chcą się dorwać do darmowej kasy ,do roboty
27 lipiec 2020 : 10:21 marian | Zgłoś
+40 Działanie w zasięgu Polski nie ma sensu, mafia rybna trzyma wszystko za twarz
Należy dotrzeć do zagranicznych mediów i organizacji rybackich wtedy będą natychmiastowe efekty.
27 lipiec 2020 : 10:29 Krzychu | Zgłoś
+34 Odpowiedż dla Mariana
Miej odwagę i podpisz się własnym imieniem i nazwiskiem tak jak zrobiłem to ja.
27 lipiec 2020 : 11:53 Andrzej Dettlaff | Zgłoś
+8 No nie farsa i komedia
To ja już wole czytać grudniowe donosy pana do ministra i serdeczne podziękowania za złodziejstwo na statkach pow 24 metrów kwoty szproty i śledzia bo odszkodowanie za dorsza się bandytom paszowym wymyśliło . projekcie jest napisane że decyzja ministra została podjęta w celu zrekompensowania strat za obniżkę kwot na rok 2020 a ginął był taki ze mieliście taka samą jak w 2019 roku a powiększyliście obniżkę kwot o dla statków pow 24 metry . Poprószy złodziejstwo w biały dzień . Cały styczeń pasza , luty pasza i pisanie śledzia w szprocie . Człowieku wały robiliście na południowym nabrzeżu aż do kwietnia . I ty teraz piszesz ze to inne duże jednostki ci Bałtyk zaorały . Większego zakłamanego człowieka to ziemia w Jastarni nie nosiła w swojej historii
27 lipiec 2020 : 21:31 Jak taki święty | Zgłoś
+2 kontakt
Witam Pana proszę o kontakt lub e.mila rybacy z zalewu też chętnie się dopiszą do organizacji
11 sierpień 2020 : 12:49 Anmdrzej | Zgłoś
+37 Odpowiedź dla Krzycha
Złożony zostanie do naszego premiera wniosek by Rząd RP w imieniu rybaków i armatorów komercyjnych jednostek wędkarskich złożył pozew do TSUE i oskarżył Komisję Unii Europejskiej o złamanie Art.3 pkt. d. Powiadomię o tym fakcie między innymi: Prezydenta RP, rządy wszystkich krajów będących w UE {w tym rząd Wielkiej Brytanii}, posłów i senatorów RP oraz eurodeputowanych do parlamentu UE, parlament UE oraz Komisję Rady Europy, wszystkie organizacje rybackie i związkowe krajów nadbałtyckich, wszystkie instytucje doradcze i naukowe doradzające Komisji Rady Europy, Komisarza Rady Europy, W.W.F. , najważniejsze media i portale społecznościowe.
27 lipiec 2020 : 12:29 Andrzej Dettlaff | Zgłoś
+18 Gdzie można się podpisywać?
w których portach?
27 lipiec 2020 : 13:44 Darlov | Zgłoś
+9 Odpowiedź dla Jest taki święty.
Człowieku ! Miej odwagę ujawnić się z nazwiska i podaj swój pesel żebym wiedział z kim gadam. Pisać śledzia w szprocie to chyba piszesz Ty. Mnie zostało jeszcze 80% kwoty, którą otrzymałem. Moim zdaniem to co się dzieje na Bałtyku jest dorzynaniem tego morza. Kto chce mieć duże statki i firmy to niech się wyprowadzi do np. Norwegii. Tam będzie miał duże morze i dużo ryb do łowienia.
29 lipiec 2020 : 07:35 Andrzej Dettlaff | Zgłoś
-4 Zaimponowałeś mi swoim zakłamaniem
Człowieku przestań innym zazdrościć ich inteligencji i przedsiębiorczości . Sam masz stary najbardziej zaniedbany kuter we flocie jastarnickiej . Kasę za ptaki, smieci postojówek dostałeś co wyszło ci po 300 000 zł . Rybki łowiłes cały czas . A skoro się tak swoim nazwiskiem chwalisz to wytłumacz się z nieprzyjmowania protokołów kontrolnych w Helu bo proporcje śledzia ci nie zgadzały się z dziennikiem . No śmiało bądź mesjaszem i się uderz w piersi . I zapamiętaj sobie ze dla wielu twoje pastowania przez ostatnie 7 lat pod helem to zwykły kryminał . Nie wytłumaczysz się z krzyżowej kontroli a eksport do Danii przez polskiego pośrednika nic ci nie da . Są ludzie w branży uczciwi ale z tym komitetem nie maja nic wspólnego bo to komedia ze ludzie którzy zniszczyli dorsza na wrakach , przejawiali dorsza w 2007 roku i do teraz w paszy otwierają gęby ze inni zaorali Bałtyk . Jedz i zobacz jak wyglądają sejnery duńskie . Zobacz ze zdawały rybę na konsumpcje do firm na kalmarze .
29 lipiec 2020 : 15:21 Jak taki święty | Zgłoś
+10 Jakiś inteligentny i przedsiębiorczy ubek zastrasza Andrzeja Dettlaffa.
Wcześniej zastraszali Jończyka a jeszcze wcześniej innych, ubeku inteligentny, pretensje powinieneś mieć do swoich kolegów naukowców z bożej łaski, którzy cię wpuścili w maliny, że szprota i śledzia w Bałtyku nigdy nie zabraknie, to oni zrobili z ciebie bankruta, odwal się od Andrzeja i włącz myślenie.

//trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,22783546,sledzia-w-baltyku-nam-nie-zabraknie-wywiad.html
29 lipiec 2020 : 18:12 Bolo | Zgłoś
+4 Odpowiedź dla Bolo
Tym razem tak łatwo im nie pójdzie. Za stary wyga jestem.
30 lipiec 2020 : 05:33 Andrzej Dettlaff | Zgłoś
+3 I za to Cię lubimy i pomożemy Ci.
Również we własnym interesie, trzymaj się. Unijny Dzień Dziecka się skończył.
30 lipiec 2020 : 06:32 Rybacki | Zgłoś
+3 Odpowiedź dla Jest taki święty
Widzę, że nie masz odwagi się ujawnić bohaterze.
30 lipiec 2020 : 05:38 Andrzej Dettlaff | Zgłoś
+7 Walec jedzie dalej.
Tu obok na tym portalu jest tekst pod tytułem "Międzynarodowe rybołówstwo śledzia i szprota z Morza Bałtyckiego z certyfikatem MSC",
a Polacy za aprobatą ministerstwa też starają się o taki znaczek
27 lipiec 2020 : 16:16 tyle w temacie | Zgłoś
+17 To nie walec, to ostatnie podrygi zdychającej paszy
Wszyscy naukowcy potwierdzają katastrofę zasobów śledzia na Wschodnim, za rok certyfikacja zostanie odebrana tak jak kiedyś na dorsza.
27 lipiec 2020 : 16:35 Trzyletni | Zgłoś
+13 Szprot też pada
Kiedyś 70 sztuk na kilogram dziś 140, pozamiatane.
27 lipiec 2020 : 18:11 JW | Zgłoś
-3 Kto was upoważnił
Kto was upoważnił aby domagać się zamknięcia Bałtyku i pozbawiać ludzi możliwości pracy? Weźcie się w końcu do pracy bo to już nie jest śmieszne. Wędkarstwo od nowego roku ma być odblokowane więc szykujcie się na połowy a nie odszkodowania.
27 lipiec 2020 : 20:16 Mac | Zgłoś
+13 Tylko razem i tylko TSUE! Ani kroku w tył!
Cytuję Mac:
Kto was upoważnił aby domagać się zamknięcia Bałtyku i pozbawiać ludzi możliwości pracy? Weźcie się w końcu do pracy bo to już nie jest śmieszne. Wędkarstwo od nowego roku ma być odblokowane więc szykujcie się na połowy a nie odszkodowania.


Wędkarstwo ma być "odblokowane" czyli unicestwione, kołchoz wypuści ludzi na ryby, które sam zniszczył, co za bydło chamskie!
27 lipiec 2020 : 20:25 CD | Zgłoś
+5 To kpina
Przecież to są tramwajarze nie rybacy, kwoty do połowów rekreacyjnych dorsza dostają wędkarze, nie armatorzy jachtów. Czy człowiek posiadający jacht żaglowy dostanie odszkodowanie za jego likwidację?, nie to o czym tu mowa. To się powinno nazywać WYŁUDZENIE
28 lipiec 2020 : 07:21 Bolek | Zgłoś
+4 TROLOWANIE
To nie wedkarze szukaja lowisk to nie wedkarze zyja na morzu od lat. Roznica pomiedzy rybakiem komercyjnym a rekreacyjnym wynika z innej formy polowu. Wiedza i umiejetnosci sa takie same lub podobne. Bolek unijny zakaz polowu dorsza spowodowany katastrofa Baltyku zamknal mozliwosc zarabiania. Jesli ktos zakazuje to niech wskaze jak przezyc. Odnoszac sie do zdania o jachcie. Czy jacht zaglowy jest jednostka przystosowana do pracy w rybolowstwie rekreacyjnym , rozumiem to za zart. To sie powinno nazywac TROLOWANIE
31 lipiec 2020 : 05:40 Wladek | Zgłoś
-11 Rybacy
Akurat morze do obecne stanu doprowadzili rybacy. Nikt inny, poza rybakami (i wędkarzami) fizycznie nie łowi ryb w Bałtyku!! Paszowce to też rybacy! Wszyscy łowiący ryby to rybacy i wszyscy odpowiadają za obecną katastrofę. Nie wiem tylko dlaczego za do prowadzenie morza do upadłości dostają jeszcze kasę z naszych podatków. Ale to się pewnie skończy, dosyć pasożytowania na podatkach uczciwie pracujących ludzi!
27 lipiec 2020 : 21:58 Realista | Zgłoś
+28 Rybacy ?
Czy to rybacy wprowadzili dogmat o " odbudowie populacji fok w Bałtyku " , który skutkuje nieograniczonym i radykalnym wzrostem foczych sfor ? Uniwersytet kopenhaski stwierdził, że z dorsza w którym nie ma foczych nicieni można otrzymać do 41 % mięsa filetowego. Natomiast z dorsza w którym są takie nicienie można otrzymać jedynie do około 23 % takiego mięsa. Czy to rybacy uparcie bronią takiego stanu rzeczy czy to jednak Komisja Europejska za to odpowiada ?
28 lipiec 2020 : 03:46 balbin-a | Zgłoś
+20 Foki też idą do Trybunału w Luksemburgu
To Unia chroni bezmyślnie bałtyckie foki co tylko pogłębia katastrofę zasobów, kolejny twardy zarzut wobec działań Komisji Europejskiej.
28 lipiec 2020 : 12:02 Balbin | Zgłoś
+15 Jak rozkradano rybackie pieniądze za rządów PO-PSL
bip.kprm.gov.pl/kpr/form/r584,Projekt-uchwaly-Rady -Ministrow-w-sprawie-zatwierdzenia-projektu-zmiany -Programu-.html
28 lipiec 2020 : 12:28 BiP | Zgłoś
+2 Paszpwce
Jak nie masz nic wspólnego z rybołówstwem to nie pisz bzdur bo jeżeli je się łyżką a nie chochlą to starcza na dłużej poza tym łapanie mniejszej ilości ryb powoduje że szybciej się odradzają a paszowce zmiata ją całe dno łącznie z narybkiem więc ryby nie mają szans się odradzać już nie mówiąc o tym że w takich ilościach łapiąc kogo karmią ?między innymi łososia norweskiego który jest sztucznie hodowany faszerowany antybiotykami na pewno bardzo zdrowy.....coraz więcej mamy żywności
24 sierpień 2020 : 09:15 Ax | Zgłoś
-7 Komercja...
Cytuję Andrzej Dettlaff:
Złożony zostanie do naszego premiera wniosek by Rząd RP w imieniu rybaków i armatorów komercyjnych jednostek wędkarskich złożył pozew do TSUE i oskarżył Komisję Unii Europejskiej o złamanie Art.3 pkt. d. Powiadomię o tym fakcie między innymi: Prezydenta RP, rządy wszystkich krajów będących w UE {w tym rząd Wielkiej Brytanii}, posłów i senatorów RP oraz eurodeputowanych do parlamentu UE, parlament UE oraz Komisję Rady Europy, wszystkie organizacje rybackie i związkowe krajów nadbałtyckich, wszystkie instytucje doradcze i naukowe doradzające Komisji Rady Europy, Komisarza Rady Europy, W.W.F. , najważniejsze media i portale społecznościowe.

Czy armatorzy komercyjni czerpią zyski z połowów komercyjnych?
27 lipiec 2020 : 23:03 Karol Marks | Zgłoś
+11 Wszystkich użytkowników oraz zarządców Bałtyku równo dotyczą unijne przepisy
W tym wypadku są to artykuły TFUE - Art. 3 punkt D oraz art . 340 , przed sądem wszystko wyjdzie jak na dłoni , sprawa prosta, nie podlegająca dyskusji.
28 lipiec 2020 : 08:05 Lex | Zgłoś
+4 Super
I wtedy wyjdą wszystkie przekręty ale jak ktos lubi strzelać sobie w stopę to czemu nie !!
29 lipiec 2020 : 11:59 Franek | Zgłoś
+2 Odpowiedź dla Franek
A o jakich przekrętach mówisz ?
30 lipiec 2020 : 05:29 Andrzej Dettlaff | Zgłoś
+7 Odpowiedź dla Lex.
Uważam, że prawnicy bez żadnego problemu rozjadą Brukselę i kogo tam jeszcze trzeba będzie. Ja od połowy lat 70 obserwuję to co się dzieje wokół Bałtyku. Nadszedł czas by z tą bandytką skończyć.
30 lipiec 2020 : 05:46 Andrzej Dettlaff | Zgłoś
+5 Art. 340 TFUE. Odpowiedzialność umowna i pozaumowna Unii
"Odpowiedzialność umowna Unii podlega prawu właściwemu dla danej umowy.

W dziedzinie odpowiedzialności pozaumownej Unia powinna naprawić, zgodnie z zasadami ogólnymi wspólnymi dla praw Państw Członkowskich, szkody wyrządzone przez jej instytucje lub jej pracowników przy wykonywaniu ich funkcji."
31 lipiec 2020 : 09:18 Komitet | Zgłoś
+7 Art. 3 TFUE. Wyłączne kompetencje UE
1. Unia ma wyłączne kompetencje w następujących dziedzinach:
a) unia celna;
b) ustanawianie reguł konkurencji niezbędnych do funkcjonowania rynku wewnętrznego;
c) polityka pieniężna w odniesieniu do Państw Członkowskich, których walutą jest euro;
d) zachowanie morskich zasobów biologicznych w ramach wspólnej polityki rybołówstwa;
e) wspólna polityka handlowa.
31 lipiec 2020 : 09:22 Komitet | Zgłoś
+1 Errat...
komercyjnych jednostek wędkarskich.
27 lipiec 2020 : 23:05 Karol Marks | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.3589 4.4469
EUR 4.6016 4.6946
CHF 4.4852 4.5758
GBP 5.4425 5.5525

Newsletter