Rybołówstwo

Przedsiębiorstwa zajmujące się hodowlą ryb, które ucierpiały z powodu epidemii COVID-19, otrzymają rekompensaty ze środków unijnych. Przepisy umożliwiające wypłatę środków przyjął parlament.

25 kwietnia br. w życie weszła zmiana rozporządzenia nr 508/2014 w sprawie Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego umożliwiająca złagodzenie skutków ekonomicznych epidemii COVID-19 w sektorze rybołówstwa i akwakultury. Nowelizacja rozporządzenia o EFMR spowodowała konieczność dostosowania w tym zakresie przepisów krajowych.

14 maja w polskim parlamencie została przyjęta zmiana w ustawie z dnia 10 lipca 2015 r. o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego z udziałem Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego, dającą możliwość nowelizacji rozporządzenia Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty i zwrotu pomocy finansowej oraz wysokości stawek tej pomocy na realizację działań w ramach Priorytetu 2 – Wspieranie akwakultury zrównoważonej środowiskowo, zasobooszczędnej, innowacyjnej, konkurencyjnej i opartej na wiedzy, zawartego w Programie Operacyjnym „Rybactwo i Morze”.

Zmiany w przepisach dają możliwość wypłaty rekompensat dla przedsiębiorstw zajmujących się hodowlą ryb, które ucierpiały z powodu epidemii COVID-19. Rekompensaty będą wypłacane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na podstawie składanych wniosków. Planuje się znaczne skrócenie i uproszczenie procesu wypłaty pieniędzy, poprzez skrócenie i uproszczenie procedur. Jest to nowa jakość w Programie Operacyjnym.

Źródło informacji: MGMiŻŚ

 
+15 Nie ten adres.
Ten komunikat miałby tu swoje uzasadnione miejsce gdyby ten dział portalu morskiego nazwany został rybactwem, ale na razie jego nazwa brzmi Rybołówstwo
15 maj 2020 : 12:01 mare | Zgłoś
+15 Hodowla ryb jest jak hodowla świń
dlaczego nie są jeszcze w rolnictwie?
15 maj 2020 : 16:07 Popieram | Zgłoś
+2 120 dni
Po 1. do 8 metrów nie ma dzienników połowowych tylko raporty miesięczne. Nie możliwości wpisania wystawiania siatek i zaliczenia go jako dnia połowowego. Po 2. pół roku mieliśmy zakaz połowu dorsza ,dla chodzących na haki niemożność przestawienia się .Po 3 łajby na otwartych akwenach mają troch inne warunki pogodowe niż na zalewach,zatokach. Po 4 bałagan w cmr ,w dziwny sposób gubią się raporty połowowe.
15 maj 2020 : 12:01 rybol | Zgłoś
+6 Niestety
Z tego co się słyszy, ministerstwo chce ukarać rybaków, którzy na początku 2020 roku próbowali związać koniec z końcem i wychodzili w morze.
Takim rybakom podobno obcina się z odszkodowania 900 zł za każde wyjście w morze.
Skrajna NIEUCZCIWOŚĆ!!! Zwłaszcza jak do większości rejsów trzeba było dopłacać i zwłaszcza, że musimy ciułać te 120 dni żeby brać udział w przyszłych programach.
I jestem ciekaw czy te 200 tyś. dla wędkarzy otrzymują na tych samych zasadach, bo chyba nie.
15 maj 2020 : 13:47 Włóczykij | Zgłoś
-8 TZN
że jak nie wyjdziesz w morze to nie dostaniesz rekompensaty, a jak wyjdziesz to ci ją pomniejszą?
15 maj 2020 : 14:22 plon | Zgłoś
+7 co o tym myslec
wedkarze dostana pomoc ,hodowcy ryb rowniez , bez zadnych 120 dni a od rybakow morskich wymaga sie niemozliwego,cisza nawet w okresie pandemi znalezli czas na rozwiazanie problemu w parlamencie a minister od ryb nabral wody w .... i ani mru mru ,niespodzianke szykoje nam raczej ktos inny .
15 maj 2020 : 13:47 -120 | Zgłoś
+1 Poszukiwany
Poszukiwany polski minister ds. rybołówstwa. Zaginął w akcji . Nikt nie wie co robi dla rybaków przybrzeżnych i kiedy pomoc dla upadającej branży. Jeśli ktoś widział gościa dzwonić 112 lub pisać na portalu.
15 maj 2020 : 14:42 Poszukiwany | Zgłoś
+5 Leniu, zajrzyj na stronę ministerstwa
" Bardzo ścisła współpraca prezydencji, Komisji, Parlamentu Europejskiego z państwami członkowskimi, doprowadziła do szybkiego zatwierdzenia dobrych rozwiązań prawnych umożliwiających szybką reakcją na kryzys związany z pandemią.
Minister podkreśliła, że Polska podjęła działania w kierunku wdrożenia przyjętych na gruncie unijnym przepisów oraz postuluje wprowadzenie analogicznej elastyczności budżetowej oraz instrumentów szybkiego reagowania na kryzys w przyszłej perspektywie finansowej. Dodatkowe wsparcie w ramach zmienionego EFMR będzie mieć kluczowe znaczenie dla działań, które zostaną podjęte w celu zapewnienia skutecznej pomocy dla rybołówstwa."

gov.pl/web/gospodarkamorska/wiceminister-anna-moskwa-uczestniczyla-w-wideokonferencji-ministrow-ds-rolnictwa-i-rybolowstwa
15 maj 2020 : 16:13 Rybak xxl | Zgłoś
+9 I co
Unia pozwoliła - Polska nie wprowadziła. Proste
15 maj 2020 : 16:23 Kunolis | Zgłoś
+4 Polska nie wprowadziła więc wprowadzi
proste jak drut. Innej opcji nie widzę.
15 maj 2020 : 21:22 Z kutra | Zgłoś
0 Przestań nawijać makaron na uszy.
Widzi że to twoja robota ba pełen etat.
15 maj 2020 : 21:15 Bardzo proszę | Zgłoś
-6 ABC Rybołówstwa
Rybak maloskalowy Rybak przybrzeżny - Rybak komercyjny -Rybak rekreacyjny. Wędkarstwo morskie Rybak zalewowy Paszowiec ... Klon ...... Tak się nazywacie jak wam pasuje i aby tylko coś dla siebie. !!!! Wiec nazw i gatunków ile się da? Reszta się nie liczy !!!! Jakiś nawiedzony szuka Ministra ..... Chłopie pan Minister pewnie ma was dosyć ...Myśle ze jest bardzo cierpliwy ale z wami to i 10 ministrów nie da rady!!! Zróbcie jeden związek i załatwianie sprawy dla wszystkich Rybaków To Takie Proste
15 maj 2020 : 16:16 Ambasador | Zgłoś
+1 Ambasador jedż do lekarza
Widać że nie zyjesz z rybołówstwa tylko z dodatków do niego. Gdybyś nie mógł łowić oczekiwał bys rekompensaty. Nie pisz na tym portalu za dużo bo to świadectwo o tym że głupich nie sieją.
15 maj 2020 : 16:47 Poszukiwany | Zgłoś
+9 Paszowce
Z rybołówstwa w Polsce żyją dzisiaj tylko duże paszowce. Wszyscy inni żyją z "dodatków". Tak wygląda polskie rybołówstwo A.D. 2020 i nic nie wskazuje na to, żeby to się zmieniło.
15 maj 2020 : 17:32 Szprotek | Zgłoś
0 Tee biznesmen
A ty to z czego żyjesz?
15 maj 2020 : 21:20 Bardzo proszę | Zgłoś
0 Z pracy
Ja akurat z uczciwej pracy. Ile zrobię własnymi rękami, tyle będę miał na koncie. Nikt mi za darmo, za nic nie robienie czy za pozorowanie robienia (śmieci, ptaszki) nie płaci.
16 maj 2020 : 06:51 Szprotek | Zgłoś
+5 Ile kosztuje dzień postoju w Unii Europejskiej a ile w Polsce, wina Tuska
"Hojność Unii Europejskiej najwyraźniej nie zna granic. Właściciele kutrów rybackich z Francuskiej Riwiery otrzymują tysiąc euro dziennie za to, że nie pracują.
Jak wynika z ustaleń RMF FM, Unia Europejska płaci właścicielom kutrów za to, że w Morzu Śródziemnym brakuje ryb. Właściciele kutrów nie muszą nic robić, a i tak otrzymują pomoc finansową z Unii.
Aby dostać unijną zapomogę, rybacy muszą dobrowolnie przestać łowić ryby. Wówczas przez siedem tygodni będą otrzymywać dzienną zapomogę w wysokości ok tysiąca euro. Łącznie każdy właściciel kutra za siedem tygodni postoju otrzyma ok. 50 tys. euro."
15 maj 2020 : 18:25 Rybak. | Zgłoś
+8 Unijne prawo jest całkiem sensowne w rybołówstwie
To Sawicki i Plocke wraz z ich użytecznymi idiotami z portów i Trójmiasta zrobili z tej polityki zbrodniczą parodię, wybierali tylko to co niszczyło polskie rybołówstwo i trzymali tym rybaków za twarz, unijne przywileje ukrywali i były nam niedostępne, przykład Francuzów jest tutaj idealny. Politykę tę szlag trafił w momencie kiedy Unia wykończyła całe rybołówstwo na Bałtyku i wszyscy rybacy z bałtyckich krajów wylądowali na bankructwie a miał zbankrutować tylko polski rybak. Teraz Unia ma strategiczny problem do rozwiązania na całym Bałtyku lecz w dyspozycji nie ma już ryb i machlojek z kwotami lecz wyłącznie pieniądze i dlatego tak sypie kasą dookoła, żeby przykryć własne błędy. Brakuje tu tylko porządnych mediów , które to wszystko nagłośnią ale to akurat najmniejszy problem.
16 maj 2020 : 08:06 Viva la France | Zgłoś
0 BREDNIE
z przed kilku lat
16 maj 2020 : 19:52 ja | Zgłoś
+3 Unia daje tylko nie nam
Skoro dostają inni czemu nie polscy rybacy. Minister niech już nie zgania na PO. Rzadzi już 5 lat. Pora się ogarnąć.
15 maj 2020 : 19:04 Miz | Zgłoś
+7 Może inni też jeszcze nie dostają? Skąd wiadomo?
A jeżeli dostają to dobrze by wiedzieć ile dostają
16 maj 2020 : 08:54 SOp | Zgłoś
+2 limit
Uprzejmie informuję,że do Departamentu Rybołówstwa wpłynęła z Niemiec propozycja wymiany kwot połowowych zgodnie z którą Niemcy mogłyby przekazać Polsce do 1000 ton szprota w zamian za kwotę połowową gładzicy. CHYBA NIEMCY NIE WIEDZĄ ,ZE W POLSCE SZPROT JEST NIELIMITOWANY.
16 maj 2020 : 08:55 bankrut | Zgłoś
+7 Pięć możliwości
1. Niemcy wiedzą, że nie złowią szprota bo go nie ma

2. Niemcy udają, że nigdy nie łowili paszy

3. Nie ma popytu na paszę w Skagen

4. Niemcy szykują Polaków jako *****ów, którzy zdegradowali Bałtyk połowami paszowymi

5. Typowa niemiecka ściema, aptekarska propaganda.
16 maj 2020 : 09:16 Do wyboru | Zgłoś
-11 ?
Pogratulować wiedzy. Szprot jest limitowany na całym Bałtyku, także w Polsce. Nie ma indywidualnych kwot połowowych, ale limit dla kraju jest!
Niemcy szproty łowią niewiele, bo na zachodzie szproty jest bardzo mało, o czym każdy wie, a Niemieckie trawlery raczej łowią śledzia, a nie chodzą na wschód za szprotą.
Pytanie inne - jak wygląda kwota połowa gładzicy w Polsce? Kto ją odsortowuje od nielimitowanej storni i kto raportuje połowy gładzicy? Pewnie mamy kwotę do przekazania bo jak nikt nie raportuje, to jest niewykorzystana. Pytanie kolejne - co będzie jak Unia zorientuje się, że w Polsce gładzica nie jest raportowana i razem ze stornią idzie na paszę?
16 maj 2020 : 11:24 Sprattus | Zgłoś
+4 Niemcy nie łowią szprota na Zachodnim bo mają tam całkowity zakaz, podobnie jak Duńczycy i Szwedzi.
Niemcy łowili szprota na Wschodnim ale widać nie widzą już sensu, wszystko się wali.
16 maj 2020 : 11:48 Rybacka Europa | Zgłoś
+2 Gładzicy na Bałtyku Wschodnim już nie ma bo zdechła z głodu tak jak dorsz i śledź
Na Zachodnim jest jej dużo dlatego Niemiec chce nasz limit, dajcie im, to już i tak nie ma znaczenia
16 maj 2020 : 15:31 Clupea | Zgłoś
+3 limit
Nie wszyscy mnie zrozumieli napisałem,że szprot w Polsce jest nielimitowany bo nikt tego nie pilnuje .
16 maj 2020 : 17:06 bankrut | Zgłoś
0 nie boj nic
pilnuja pilnuja. Ale zawsze znajdzie sie szuja co unika kontroli i niszczy obraz calosci ...
16 maj 2020 : 18:45 zenek z tvp | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter