Rybołówstwo

Protestujący rybacy rekreacyjni zaapelowali w czwartek do premiera Mateusza Morawieckiego do zażegnania kryzysu, który dotknął tę branżę. Nie wykluczają, że w ostateczności może dojść do blokady portów w Gdańsku i Gdyni.

Treść apelu do szefa rządu przedstawił na konferencji prasowej w Gdyni prezes Stowarzyszenia Armatorów Jachtów Komercyjno-Sportowych SAJKS z Kołobrzegu oraz członek sztabu kryzysowego rybołówstwa rekreacyjnego Waldemar Giżanowski.

W związku z tragiczną sytuacją ludzi żyjących z rybołówstwa rekreacyjnego wzywamy Pana Premiera do realnego zażegnania kryzysu, jaki dotknął naszą branżę. Jesteśmy zdesperowani, bo od czterech miesięcy nie mamy możliwości zarabiania i funkcjonowania w realnym życiu. Nasze postulaty są niezmienne, chcemy równego traktowania naszego środowiska względem innych podmiotów podległych ministerstwu (gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej) – głosi pismo.

Armatorzy rybołówstwa rekreacyjnego podkreślili, że propozycja przedstawiona przez MGMiŻŚ jest nie do przyjęcia.

Chcemy realnej pomocy, bo cierpią polskie dzieci, polskie matki. Proszę ratować swoich obywateli – napisali.

Od godzin rannych w czwartek ok. 50 jednostek rybołówstwa rekreacyjnego w ramach protestu pływało na podejściu do portów w Gdańsku i Gdyni. Nie blokowali jednak ruchu innych statków.

Armatorzy zajmujący się rybołówstwem rekreacyjnym są w ciężkim położeniu po decyzji UE, która wprowadziła od stycznia 2020 r. zakaz połowu dorsza we wschodniej części Bałtyku, także rekreacyjnego. Rygory zostały wprowadzone w związku z fatalnym stanem populacji tego gatunku w wodach Bałtyku.

Rybacy rekreacyjni - jak wskazują - nie otrzymali obiecanej przez resort pomocy finansowej. Chodzi im o możliwość złomowania ponad 100 jednostek, odszkodowanie za wprowadzenie zakazu połowy dorsza oraz rekompensaty dla załóg z tytułu utraty miejsc pracy. Ich zdaniem, potrzeba na to ok. 150 mln zł.

Szef MGMiŻŚ Marek Gróbarczyk mówił w poniedziałek w RMF FM, że do rybaków rekreacyjnych do końca II kwartału trafi 20 mln zł.

Kwota 20 mln zł oferowana przez pana ministra na zaspokojenie potrzeb armatorów rybołówstwa rekreacyjnego jest chyba kpiną z naszego środowiska, to jest 10 procent wartości naszych jednostek. To nie jest proste zezłomować coś, czego człowiek się dorabiał przez całe życie. Dzisiejsza forma protestu jest delikatna. Liczymy jeszcze, że rząd będzie chciał rozmawiać – mówił na konferencji prasowej Giżanowski.

Jesteśmy postawieni pod ścianą. Forma ostrzejsza protestu na pewno będzie wpływała na utrudnienie ruchu innych statków w porcie. Na posiedzeniu sztabu kryzysowego będziemy się jeszcze zastanawiać nad formą protestu – dodał armator. Giżanowski dodał, że rybacy rekreacyjni liczą się z represjami służb państwa w wypadku zaostrzenia protestu. Liczyliśmy i liczymy cały czas, że jeszcze można wrócić do rozmów. Dopuszczamy wszystkie możliwości protestu, ponieważ nie mamy nic do stracenia - mówił.

W połowie stycznia br. Gróbarczyk podpisał ze sztabem kryzysowym armatorów rybołówstwa rekreacyjnego porozumienie, które - jak informował resort - kończyło protest i zakładało wsparcie branży w związku z unijnym zakazem połowu dorsza na Bałtyku. Zgodnie z porozumieniem do końca marca miały być znane szczegółowe warunki pomocy dla armatorów.

Sztab kryzysowy reprezentuje ponad 100 armatorów, którzy zatrudniają po dwóch, trzech pracowników i organizowali wyprawy dla wędkarzy zajmujących się rekreacyjnie rybołówstwem morskim.

W listopadzie ub.r. w ramach protestu 92 morskie jednostki wędkarskie przez dwie godziny blokowały porty na środkowym Pomorzu. Już wtedy armatorzy zapowiadali, że w razie niespełnienia ich postulatów może dojść do zablokowania portów w Gdańsku, Gdyni i Świnoujściu.

autor: Robert Pietrzak

 
+15 Apel do ministra
Ministrze nasz kochany. Prosimy nas teraz już nie dzielić w koronawirusie tylko dać wszystkim przyzwoite pieniądze bez względu na długość. Mamy takie same zusy i taka samą biedę. Okaż pan wreszcie troskę o małe rybołówstwo komercyjne bo stoimy bez połowów. Teraz jest test dla Pana. Ma Pan do dyspozycji potężne środki dla wszystkich. Fundusz otwarty. Nie żałuj Pan ani pelagice ani małym rybakom. Starczy dla wszystkich komercyjnych. Wiecej chyba okazji takiej nie będzie by nas podratować.
30 kwiecień 2020 : 14:14 Irek m. | Zgłoś
+2 Popieram
Kryzys dorszowy trwa już od 2013 roki a długi sięgają setek tysięcy, jest dobry moment aby to rozwiązać w całości a nie sprzątaniem śmieci.
30 kwiecień 2020 : 14:57 Rybak , | Zgłoś
+6 Sar
Teraz to tylko sie modlic jak wyjdziecie w morze i bedzie potrzebna pomoc holowania przez sluzby sar juz niebedzie holowania za darmo tylko odplatnie i to niemale pieniadze ceny zaczynaja sie od 899zl za godzine
01 maj 2020 : 08:17 Rybki | Zgłoś
-4 Wstyd rybacki grzegorza
Jak sie czuje jastarnicki paszowiec w trakcie wyladunku szpilki i sledzika w ostatnim dniu kwietnia 2020 otoczony protestujacymi ludzmi morza. Wstyd bo byles jednych z doradcow ministra ktorzy szkodzili a okazuje sie ze swoimi polowami znicznyles nasza przyszłość. Dzisiaj juz wszyscy sie dowiedzieli ze paszujesz na tym swoim czerwonym zlomie.
30 kwiecień 2020 : 18:13 Obserwator | Zgłoś
+6 Ludzie morza?
Kilku tych "ludzi morza" chciało skoczyć na grubą kasę i zrobić złomy ze swoich statków, dymając przy tym swoich mniejszych kolegów, nie nie udało się za bardzo tym "ludziom morza".
30 kwiecień 2020 : 21:00 Kapitan Morgan | Zgłoś
+13 Macie co Macie za wasza chciwosc
nie narzekajcie i pretensje miejcie do siebie do przez wasza chciwosc tak macie powiedzieli wam ze dadzą 50 milionów do podziału na statki to mało i awantury kreciliscie ,zmiejszyli na 20 milionów jeszcze gorzej no niestety ale po 1.5 miliona to nawet duże kury rybacki nie dostawały za kasacjie a wy za wsze skorupki chcecie tyle , druga sprawa wiecej byście skorzystali jak byście wszyscy razem się trzymali a nie każdy pod siebie byle by wiecej zagarnac
30 kwiecień 2020 : 19:22 Andzej S | Zgłoś
-10 Mądrala?
Lodowiec? Czy pies ogrodnika?
30 kwiecień 2020 : 19:39 Pytanko | Zgłoś
-3 Mądrala
PISOWIEC miało być.
30 kwiecień 2020 : 19:40 Pytanko | Zgłoś
0 Reżimowe bezprawie
Polska jednostka Kontroler w polskim porcie blokuje polskim jednostkom wejście do polskiego portu w Gdyni!!! Słyszycie te słowa?! Pisi reżim sięgnął zenitu.
30 kwiecień 2020 : 19:45 Zgroza | Zgłoś
+6 Blokada
A to nie miało być tak, że to wędkarze blokują porty, a nie, że im blokują porty?
30 kwiecień 2020 : 20:53 Gapa | Zgłoś
+6 Szok
Chcecie protestować? To jechać pod sejm A nie w portach ruch blokować,
01 maj 2020 : 19:55 Majster | Zgłoś
+8 W Brukseli strzelają korki od spirytusu
Unia razem ze swoimi "naukowymi" pomagierami zrobiła pustynię na Bałtyku a polscy wędkarze szantażują polski rząd, żeby im za to zapłacił, marnie to widzę.
30 kwiecień 2020 : 20:53 Fatamorgana. | Zgłoś
+32 O co tu chodzi???
Jestem wędkarzem i uwielbiam wypoczywać nad wodą bardzo rzadko da się coś złowić ale ja dalej wedkuję Mam pytanie co przeszkadza wędkarzom Morskim ze nie wędkują ???? Przecież to jest hobby ,sport a nie biznes ?Można łowić inne ryby ? Chyba ze to nie o sport chodzi ?
30 kwiecień 2020 : 21:08 Kajak | Zgłoś
+15 pozdrawiam
Takich ludzi jak Ty to na palcach można policzyć ,reszta to mięsiarze,ale gdyby było was więcej wędkarstwo morskie nigdy by nie upadło.
01 maj 2020 : 07:26 żyłka | Zgłoś
+25 Prosze Was
20 mln to 10% wartości tych waszych złomów? 200 mln na 150 jednostek? Śmiech na sali. Ja za swoją 15 metrową jednostke z licencją, gt i kw przy kasacji nie dostane takich pieniędzy jakich wy chcecie bo w takim razie moja jednostka jest warta 3 miliony
30 kwiecień 2020 : 21:11 Rybak100 | Zgłoś
-17 Tak myślę
Jednostka twoja może i warta jest tyle. Ale ty i twoje mądrości nie są warte funta szproty
30 kwiecień 2020 : 23:07 Załosne | Zgłoś
0 Z Ostatniej Chwili !
Doszły mnie słuchy ze z tych obiecanych 150 mln będzie trzeba jeszcze odłożyć polowe bo u pana premiera. była delegacja mikro firm (lodownia małe zakłady usługowe ,itp) Mam info ze jest i h około 80. Mówią ze z tych 150. dostaną 80 mln. Trzeba to sprawdzić !!!!
01 maj 2020 : 06:21 Darek k | Zgłoś
+4 Z ostatniej chwili
Najważniejsze Oni tez wpadli na pomysł kasacji Firm projekt złożony !
01 maj 2020 : 06:33 Darek k | Zgłoś
-5 maj, sierpien
zakaz nie obowiazuje kutrow z kolobrzegu i z helu
01 maj 2020 : 08:19 ciekawy | Zgłoś
+2 Zakaz
Masz już rozporządzenie na piśmie z ministerstwa o zakazie? Więc o co chodzi? Bo to co było podane do wiadomosci juz jest nieaktualne, a nowego nie ma.
01 maj 2020 : 09:18 Człowiek morza | Zgłoś
0 a jednak
dunskie i szwedzkie paszowce jakos obowiazuje zakaz a nasi czekaja na rozporzadzenie , ktore juz weszlo na 25, 26 od 01 05 2020 .
01 maj 2020 : 11:48 informator | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter