Rybołówstwo

Kanadyjscy rybacy i przemysł przetwórczy otrzymają od rządu federalnego 62,5 mln CAD pomocy w związku z epidemią koronawirusa – poinformował w sobotę premier Kanady Justin Trudeau.

Jak zaznaczył, pomoc, którą określił jako „inwestycję”, może zostać wykorzystana na zakup środków ochrony osobistej, a zakłady przetwórstwa mogą jej użyć do „zakupów nowego wyposażenia, jak chłodnie czy magazyny, żeby ich produkt – żywność dla Kanadyjczyków – pozostała bezpieczna w czasach zmieniającego się rynku”.

Minister ds. połowów, oceanów i kanadyjskiej straży przybrzeżnej Bernadette Jordan podkreśliła podczas sobotniej konferencji prasowej, że rządowa pomoc ma trafić bezpośrednio do rybaków i przemysłu przetwórczego. Dodała, że w rozmowach w ostatnich tygodniach zwracano uwagę na problem możliwości transportowych w obecnej sytuacji, stąd właśnie wybrana forma pomocy, która zwiększy możliwości przetwórcze i magazynowe.

Aktywnie szukamy innych form wsparcia - dodała Bernadette Jordan, podkreślając, że pracownicy sektora mieli problemy z dostępem do wcześniej anonsowanych form pomocy. Zauważyła, że pieniądze będą przekazywane przez lokalne agencje rozwoju.

Inny ważny problem, na który wskazywali przedstawiciele sektora, to zatrudnienie i potrzeba korzystania z usług pracowników zagranicznych. Jordan wyjaśniła, że będą oni mogli w tym roku pracować w Kanadzie, pod warunkiem zachowania wszystkich norm bezpieczeństwa.

Według danych za 2018 r., Kanada eksportowała ryby i owoce morza świeże i przetworzone do ok. 140 krajów, z czego ponad 60 proc. trafiało do USA. Łączna wartość eksportu wynosiła 7 mld CAD. Do najchętniej kupowanych od kanadyjskich rybaków i przetwórni należą homary, łosoś atlantycki, kraby i krewetki, stanowią one dwie trzecie eksportu połowów. Sprzedaż samych homarów przynosi ok. 2 mld CAD z eksportu. Sektor zatrudnia ponad 70 tys. osób.

Trudeau odniósł się po raz kolejny w sobotę do informacji o decyzjach kolejnych prowincji o planach stopniowego uruchamiania gospodarki. Podkreślił, że to kompetencje prowincji, ale nie powinno się powracać do działalności w żadnym sektorze bez dobrego planu ochrony pracowników. Dodał, że nie ufałby planom opierającym się na założeniu, że niektórzy mogą być odporni na COVID-19.

z Toronto Anna Lach

+7 ???
Wszędzie pomagają a u nas jak zwykle CISZA !!!
A nie przepraszam, jest wiadomość o zakazie przyłowu dorsza.
27 kwiecień 2020 : 08:07 Włóczykij Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Mądra rada
Panie nasz ministerku kochany , patrz i ucz się. Pomoc dla uczciwie pracujących i poszkodowanych przez sytuację , a nie na Goebbels TV żeby jeszcze bardziej promowała nienawiść do wszystkiego co nie jest pisiej sekty.
27 kwiecień 2020 : 10:17 Pomuchel Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-1 Prawda
No właśnie dobrze sobie odpowiedziałeś „dla uczciwie pracujących” dlatego kasy nie ma na kontach !!!
27 kwiecień 2020 : 13:56 Dokladnie Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 COVID
Wszędzie pomagają tym który ponieśli straty/zaprzestali działalności ze względu na koronawirusa. Który polski rybak zawiesił działalność z powodu wirusa? Komu pomagać jak wszyscy łowią?
27 kwiecień 2020 : 10:20 UST_ Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Propaganda
Trol ministra wchodzi i pisze jak to Gróbarczyk pomaga rybakom. Jak sie pytam. Cisza nikt rybakom nic nie mowi. Kompromitacja po ostatnim spotkaniu z rybakami gdy bronił pelagicznych połowów. Wielkie plany i obietnice i co? Nic. Koronawirus może pomoże jak Gróbarczyk nie może. Rządy tego Pana zostaną zapamiętane jako rzady Jurka, Wrony i zespołu. Eefekty - jestesmy na łopatkach i choć jak mowi doradca Grzechu unia nam da, już szykuje pieniądze bo Marek zalatwił.
27 kwiecień 2020 : 17:07 Wolna europa Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-2 Porada
Dobrze ze nie jestem ministrem i to szczęście wielkie wszystkich rybaków a raczej pseudo rybaków bo patrząc na wasze panowie roszczenia to nawet najbardziej spokojny człowiek nie wytrzymuje Ja nie dałbym Wam więcej ani grosza poza najniższą krajową ..., przez pół roku i zmienić zawód tak maja wszyscy jak interes się kończy Cieszcie się ze macie co macie
27 kwiecień 2020 : 18:49 Radca prawny Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 koniec rybołowstwa
czyli za twojej kadencji nastąpił by koniec tego co budowane było przez dekady. Chyba dlatego dobrze, ze nie jesteś ministrem. Doprawdy szczęscie to wszystkich rybaków, ze nie mamy baranów przy władzy!
27 kwiecień 2020 : 19:26 tata Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Porada
I teraz zaczynacie już myśleć normalniej..... wiec szanowni panowie utrzymywani przez polskich ludzi pracy docencie ministra którego macie ... Plujecie na Niego wyzywacie od osłów i obrażacie wszystkich kto powie wam jak drodzy jesteście w utrzymaniu . Wykasujcie te wasze kajaki zbudujcie pare jednostek które dają wam utrzymanie byście przestali być szkodnikami bo tak was widza Polacy ....Łowcy dotacji ...
27 kwiecień 2020 : 19:56 Radca prawny Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło:

Newsletter