Rybołówstwo

31 marca zostało opublikowane Rozporządzenie PE i Rady (UE) 2020/460 z dnia 30 marca 2020 r. zmieniające rozporządzenia (UE) nr 1301/2013, (UE) nr 1303/2013 oraz (UE) nr 508/2014 w odniesieniu do szczególnych środków w celu uruchomienia inwestycji w systemach ochrony zdrowia państw członkowskich oraz w innych sektorach ich gospodarek w odpowiedzi na epidemię COVID-19 określane jako tzw. Inicjatywa inwestycyjna w odpowiedzi na koronawirusa.

Ta zmiana miała za zadanie wprowadzić ułatwienia m.in. w Europejskim Funduszu Morskim i Rybackim na lata 2014-2020, które pomogą sektorowi rybołówstwa i akwakultury stawić czoła utrudnieniom w prowadzeniu działalności gospodarczej w obliczu pandemii koronawirusa. Te zmiany jednak nie przyniosą rybakom ani hodowcom oczekiwanych korzyści, ponieważ dotyczą dwóch działań, wdrażanych w stopniu marginalnym w całej Europie, są to: fundusze wspólnego inwestowania oraz ubezpieczenie zasobów akwakultury.

Faktyczną pomocą dla sektora rybołówstwa i akwakultury w obliczu pandemii COVID-19 będzie propozycja pakietu zawierającego niezbędne zmiany w Europejskim Funduszu Morskim i Rybackim, wypracowana przez MGMiŻŚ we współpracy z przedstawicielami innych państw członkowskich. Intensywne prace nad pakietem trwały przez ostatnie dwa tygodnie. W ten sposób udało się stworzyć kompromisowy wachlarz instrumentów, które w dniu 1 kwietnia br. zostały przekazane Komisarzowi ds. Środowiska, oceanów i rybołówstwa, Virginijusowi Sinkevičiusowi.

Podpisany list do Komisarza stanowi wspólne stanowisko: Cypru, Republiki Czeskiej, Danii, Estonii, Finlandii, Niemiec, Węgier, Łotwy, Litwy, Malty, Niderlandów, Polski, Rumunii, Słowenii, dotyczy pilnych zmian niezbędnych do wprowadzenia w rozporządzeniu 508/2014 dotyczącym Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego (EFMR) w celu złagodzenia wpływu pandemii COVID-19 na rybołówstwo, akwakulturę oraz przetwórstwo.

W piśmie do Komisarza Sinkevičiusa wskazano na konieczność zwiększenia elastyczności budżetowej funduszu poprzez zniesienie ograniczeń w przesuwaniu środków finansowych pomiędzy poszczególnymi kategoriami budżetowymi oraz przyspieszenie ścieżki procedowania zmian programów operacyjnych. Zmiany te pomogłyby przenieść środki finansowe na działania o charakterze rekompensat za tymczasowe zaprzestanie działalności połowowej, rekompensat dla hodowców ryb, dopłaty do składowania lub wsparcie kapitału obrotowego dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Ponadto, sygnatariusze zauważyli, że konieczne jest zapewnienie większych środków w obecnym budżecie EFMR. Mając na uwadze kompleksowy charakter tego typu zmian w budżecie UE, zaproponowano rozważenie wprowadzenia dodatkowych przepisów przejściowych, podobnych do funduszu rolnego, które umożliwiłyby już teraz wykorzystanie alokacji przewidzianej na lata 2021-2027 oraz wprowadzenie odpowiednich korekt w przepisach ustanawianych na przyszłą perspektywę finansową.

rel (MGMiŻŚ)

 

 

 
+16 Wreszcie
jakiś merytoryczny artykuł.
Ciekawe tylko czy zdążą z pomocą przy tej pandemii czy dopiero przy następnej.
03 kwiecień 2020 : 09:14 Włóczykij | Zgłoś
-10 Malo swinie rybacy dostali
Nadal wam malo dostajecie caly czas kase. Na sprzet na sam9chody na domki i jeszcze wam qrw a malo. Gnoje. Za robote sie wziqc a nie tylko pieniadze ciagnac.
04 kwiecień 2020 : 06:42 Wkurzony | Zgłoś
+7 Uważaj
bo się zaplujesz. Tylko żebyś nikogo nie zaraził.
04 kwiecień 2020 : 07:34 Włóczykij | Zgłoś
+12 pandemia dorszowa potrwa troszkę dłużej
no ale dobre i to, od czegoś trzeba zacząć.
03 kwiecień 2020 : 09:41 MiRowirus | Zgłoś
+5 Wcześniejsze emerytury
Wie ktoś czy będą może jakieś dodatki do emerytury za wcześniejsze przejście od 55 roku
03 kwiecień 2020 : 10:05 Zenek | Zgłoś
-3 Diplats
Tak dopłata wynosi 13zl 56gr
Wszystkich wydymali na maxa zostaliśmy bez środków bez życia
03 kwiecień 2020 : 12:58 Jurek xxx | Zgłoś
+2 Mgzzzz
Może ktoś mi wyjaśnić o co chodzi w tym artykule
03 kwiecień 2020 : 14:58 Wujek | Zgłoś
+3 Już wyjaśniam
W obliczu nowego problemu jakim jest wirus, pomoc przyznawana rybakom pod nazwą programów środowiskowych "czyszczenie B."od tej pory będzie nazywana pomocą za skutki pandemi która spowodowała kryzys w sektorze.!!!!!
Karuzela kręci się dalej.
03 kwiecień 2020 : 19:22 waniavat | Zgłoś
+2 Ta sama kasa
Rybacy będą dostawali tę samą kasę którą dostawali wcześniej i którą mieli dostawać teraz. Tylko, że raz nazywa się to program środowiskowy, raz rekompensata za zakaz dorsza, raz rekompensata za koronawirusa. Kasa jest jedna, którą i tak byśmy dostali, tylko nazwy się zmieniają, w zależności od potrzeb. I tak to się kręci, a głupi lud to kupuje.
03 kwiecień 2020 : 21:32 UST_ | Zgłoś
+2 Masz stare wiadomości
Programy środowiskowe będą teraz uzupełnieniem głównego wsparcia rybołówstwa na poziomie 120 tysięcy euro na firmę, trzeba uważnie czytać unijne dokumenty.
04 kwiecień 2020 : 11:15 UST_ | Zgłoś
+3 Oddaj na szpitale
Nie chcesz to nie bierz mam nadzieję że nie wystawiasz łapy po postojowe !??!
08 kwiecień 2020 : 12:06 Bolek | Zgłoś
-2 Zmiana ministra nic nie da
Trzeba zatrudnić ornitologa!!!
03 kwiecień 2020 : 21:44 Mystery | Zgłoś
+8 Pranie mózgów trwa.
Najlepsze jest to. że im tych fok ubywa, a w rzeczywistości roczny przyrost populacji wynosi od 8 do 10 %.
04 kwiecień 2020 : 03:53 balbin-a | Zgłoś
+3 +
https://www.portalmorski.pl/inne/44838-30-mlodych-fok-trafilo-na-rehabilitacje
04 kwiecień 2020 : 06:26 balbin-a | Zgłoś
+9 Pewnie trafiły pod respirator
kaszlą, kichają, smarkają.
04 kwiecień 2020 : 11:13 Balbin | Zgłoś
+8 Foki a ekosystem
Zielona mafia twierdzi, że foki spełniają szczególną rolę w zachowaniu równowagi w ekosystemie, a ICES stwierdził, iż focze stada mają większy wpływ na zasoby dorszy w Bałtyku niż połowy bałtyckich rybaków. Ponadto Duńczycy naukowo dowiedli, że częstymi ofiarami foczych stad są morświny, ale to dla rybaków tow. Komisarze planują ograniczenia.
04 kwiecień 2020 : 12:22 balbin-a | Zgłoś
+7 Co zeżarło ryby w Zatoce Nowofunlandzkiej?
5 milionów fok zjadało rocznie 10 milionów ton ryb, 15% światowych połowów

Połowy foki grenlandzkiej znane były już od 1700 roku w jednej z wschodnich prowincji Kanady, Nowej Fundlandii. Na początku wartość handlową stanowił tłuszcz tych zwierząt, obecnie cenione jest futro, sprzedawane do Norwegii, Chin i Rosji.
Rząd kanadyjski w roku 2003 ogłosił plan zmniejszenia 5-milionowej populacji fok o 975 tys. osobników w ciągu trzech lat.

naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C22547%2Cpaul-i-heather-mccartney-w-obronie-fok.html
05 kwiecień 2020 : 08:48 Miszuwatoce | Zgłoś
+10 Bruksela ratuje rybaków
Wspierając sektory rybołówstwa i akwakultury w UE w walce ze skutkami pandemii koronawirusa, Komisja Europejska zaproponowała nowy zestaw ambitnych środków w ramach Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego (EFMR).
Pakiet obejmuje wsparcie dla tymczasowego zaprzestania działalności połowowej z powodu koronawirusa, wsparcie dla hodowców akwakultury w celu zawieszenia produkcji i dodatkowych kosztów, a także wsparcie dla organizacji producentów w zakresie przechowywania produktów rybołówstwa i akwakultury.Dodatkowe zmiany do rozporządzenia w sprawie EFMR umożliwiają bardziej elastyczną realokację zasobów finansowych w ramach programów operacyjnych każdego państwa członkowskiego oraz uproszczoną procedurę zmiany programów operacyjnych w związku z wprowadzeniem nowych środków.
04 kwiecień 2020 : 17:14 Euro | Zgłoś
+7 Bruksela ratuje rybaków
Virginijus Sinkevičius, europejski komisarz ds. Środowiska, oceanów i rybołówstwa, powiedział: „ Europejscy rybacy i hodowcy akwakultury są przyzwyczajeni do walki z żywiołami. Ale koronawirus to inny rodzaj burzy. W związku z tym Komisja proponuje szereg ukierunkowanych działań mających na celu sprostanie pilnym wyzwaniom, przed którymi stoi nasza społeczność rybacka. Środki te pomogą chronić tysiące miejsc pracy w regionach przybrzeżnych UE i utrzymać bezpieczeństwo żywnościowe. ”

Ponieważ rybacy zmuszeni są pozostać w porcie, a hodowcy ryb mają szansę pozbyć się niewykorzystanych produktów, te tymczasowe i ukierunkowane środki będą służyć zapewnieniu natychmiastowej pomocy w tej trudnej sytuacji. Komisja podjęła również działania mające na celu zwiększenie stabilności rynku, zmniejszenie ryzyka marnowania lub przekierowania produktów o wysokiej wartości z owoców morza na cele spożywcze inne niż ludzkie oraz pomoc w absorpcji wpływu kryzysu na zwrot z produktów.
04 kwiecień 2020 : 17:15 Euro | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter