Rybołówstwo

Do 16 stycznia morscy wędkarze rekreacyjni dali czas ministrowi gospodarki morskiej na znalezienie środków pomocowych. Tego dnia na wniosek ministra Marka Gróbarczyka ma się odbyć spotkanie z przedstawicielami sztabu kryzysowego wędkarstwa rekreacyjnego. Jeżeli nie będzie jasnych deklaracji pomocowych wędkarze, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, zaczną blokować jeden z polskich, strategicznych portów morskich.

Od 1 stycznia 2020 roku ponad 200 jednostek morskiego wędkarstwa rekreacyjnego nie prowadzi swojej działalności. Wszystko z powodu wprowadzonego od tego dnia przez Komisję Europejską zakazu połowu dorszy na Bałtyku Południowym i Wschodnim. Dla wędkarzy morskich jest to drastyczny koniec funkcjonowania tym bardziej problemowy, bo w przeciwieństwie od rybaków komercyjnych, nie mogą liczyć na żadną pomoc unijną i rządową.

- Od 1 stycznia nie mamy za co utrzymać naszych jednostek, załóg i rodzin - mówił w ostatnią sobotę na spotkaniu w Ustce Andrzej Antosik, armator jednostki wędkarskiej - Rząd mimo wielu obietnic i rozmów, które prowadzone są ponad dwa lata nie znalazł dla nas żadnego rozwiązania pomocowego. Zostaliśmy z niczym. Dla nas każda forma protestu, w tym również blokady portów, to walka o przetrwanie.

Wstępnie wędkarze zapowiadali blokadę portów morskich (Gdynia, Gdańsk lub Świnoujście) na początku tego roku. Równocześnie jednak prowadzili rozmowy z ministerstwem. Swoje apele o pomoc wysłali także do Prezydenta RP i Premiera RP. Bezskutecznie. 7 stycznia miało dojść do blokady, ale odezwał się minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk, który na 16 stycznia zwołał spotkanie z wędkarzami.

- To dla nas spotkanie ostatniej szansy - mówi nam Wojciech Sikorski, armator kutra wędkarskiego z Ustki - Wierzymy, że w końcu minister powie nam, jakie formy pomocowe dla nas przygotowano. Chcemy, podobnie jak rybacy komercyjni być objęci pomocą za zakaz połowu dorsza. Chcemy również, aby nasze jednostki uznano w programie złomowania kutrów rybackich.

Jak udało się nam ustalić na pomoc dla wędkarzy i złomowanie rząd musiałby znaleźć około 150 mln zł. Według naszych informacji obecnie przedstawiciele ministerstwa gospodarki morskiej negocjują z Komisją Europejską zmiany w zapisach programu unijnego tak, aby uwzględnić w nim również pomoc dla wędkarzy.

Tekst i fot.: Hubert Bierndgarski

 
+25 Nie kłam siu siaku
"...Chcemy, podobnie jak rybacy komercyjni być objęci pomocą za zakaz połowu dorsza"

RYBACY NIE SĄ OBJĘCI ŻADNĄ OCHRONĄ ZA ZAKAZ POŁOWU DORSZA!!!

I lepiej niech minister się opamięta bo jak nie przedstawi realnego planu ratowania rybołówstwa, to przez rybaków będą blokowane wszystkie porty.
13 styczeń 2020 : 08:48 Mystery | Zgłoś
+46 Marynarz
Nikt nie zabrania pływania przecież. Jak sama nazwa wskazuje sportowa-rekreacyjnie. Są inne ryby. Zabronione mają być połowy "mięsiaży"! Pozwolić im łapać tylko 100% kontroli na np.7 sztuk dorsza. Za połowy niech odpowiada kapitan a nie wędkarze. Na zejsciu (godz przed)wpisuje liczbę sztuk,wagę / ilość wedkarzy.To znowu lament by był. Chcecie być traktowani i korzystać funduszy rybołówstwa to zasady zgłoszeń i kary taki same. A tak naprawdę to większość z właścicieli kutrów wędkarskich chce skasować się po raz 2.
13 styczeń 2020 : 09:24 Zenek | Zgłoś
+17 gosc
to nie jest ich glowwne zrodlo utrzymania to hobby
13 styczeń 2020 : 13:56 as | Zgłoś
-19 Powiedział co mu do pustego łba przyszło
Co ty hejterze za głupoty wypisujesz
13 styczeń 2020 : 14:54 On | Zgłoś
+18 gosc
nie żaden hejterze bo takajest prawda
13 styczeń 2020 : 19:39 as | Zgłoś
+23 Mięsiaże
I do tego każdy ma inne interesy np smażalnie albo dwie
13 styczeń 2020 : 15:31 Gość | Zgłoś
-6 To praca jak inne
Mylisz się kolego bardzo,to praca jak każda inna,do tego ciężka od 3.30 pobudka do. 17 na morzu,z posprzataniem jednostki czasem 18 w domu,jestem wedkarzem ale wiem jak to wygląda
15 styczeń 2020 : 08:24 Fabian | Zgłoś
+27 Sakasowałem kuter, kupiłem wedkarza.
Od lat było wiadomo że ryb w Bałtyku coraz mniej.

HISTRORIA
2004 rok.

,,Można nawet dostać ponad ponad 3,5 mln zł za kasację jednostki. Dodajmy, że Sektorowy Program Operacyjny 2004 - 2006 dotyczący złomowania kutrów (jego pierwsza edycja) zakładał wycofanie do 40% istniejącej w 2004 roku polskiej floty rybackiej. ,,

Skasował kuter bo ryb nie ma , kupił wędkarza - wiedząc że ryb BRAK, teraz lament - najlepiej dostać kasę z kasacji praz któryś !

Za połowy powinna odpowiadać JEDNOSTKA WĘDKARSKĄ, to na niej jest popełniane przestępstwo i to ona powinna być aresztowana.
Zginęła by presja armatora, namawianie do złego ! Niech odpowiada majątkiem jednostki, konfiskatą łajby.

Odszkodowania dla tych co zaczęli wędkarstwo przed kasacją jednostek przed 2000 rokiem, adekwqatne do składanych PIT-ów , oraz ZUS za pracowników .
13 styczeń 2020 : 10:12 Patrzę | Zgłoś
+16 marynarz
...jaki ZUS kiedy większość kapitanów to emerytowani rybacy.
13 styczeń 2020 : 17:01 zenek | Zgłoś
+13 Chamowata polityka wędkarzy może się brutalnie zemścić
Jak można blokować polskie porty kiedy to Bruksela robi syf na Bałtyku?
13 styczeń 2020 : 15:34 Otolit | Zgłoś
-8 straszne
raz na morzu widzialem ,płyneła taka wielka tratwa z napisem bruksela to chyba byli ONI ci straszni ,płyneli i niszczyli...a za nimi tylko pustynia.A w tym czasie rybacy razem z wędkarzami oglądali dobranockę.
13 styczeń 2020 : 15:51 woda | Zgłoś
+9 zrozum
Mówiąc, że Bruksela doprowadziła do katastrofy mamy na myśli decyzje i przepisy, które przez lata wydawała umożliwiając nieodpowiedzialnym podmiotom niszczenie ekosystemu. Trochę wyobraźni kolego.
13 styczeń 2020 : 19:12 wóda | Zgłoś
0 ????
wymień choć jeden przepis unijny którego rybacy czy wędkarze nie złamali,do tego potrzeba naprawdę dużo wyobrazni
13 styczeń 2020 : 20:04 woda | Zgłoś
+5 Nie rozwiaj tego tematu, bo krzywdę ludziom robisz
Ponadto w raporcie wykazano również problemy z przestrzeganiem ochrony ryb i połowami paszowymi w strefach wolnych od takich połowów. W jednym przypadku obszar nie był zamknięty dla połowów, chociaż badania wykazały, że w tym obszarze jest wysokie stężenie młodych ryb, a zatem powinien być zamknięty dla połowów. Po tym epizodzie Dania nie przeprowadzała żadnych badań, a tym samym nie chroniła skupisk młodych ryb. Wykazano również sytuację, w której duży statek uzyskał dostęp do obszaru połowowego pomimo faktu, że na tym obszarze dozwolone były tylko prowadzone przez mniejsze statki przybrzeżne.

https://www.portalmorski.pl/rybolowstwo/41628-dunscy-rybacy-maja-problemy-z-powodu-blednego-raportowania-polowow
13 styczeń 2020 : 20:17 Netflix | Zgłoś
+9 Minister musi mieć grubą skórę
Ale bezczelność tych upierdliwców ma swoje granice, tym bardziej, że Unia położyła na nich laskę w 2014 roku i temat jest delikatny.
13 styczeń 2020 : 16:16 Oko Okonia | Zgłoś
+8 Raczej Gróby pusty dzban
Rybaków wymanewrował na odszkodowaniu z Pisiakami za rok 2019. ZERO kasy . Swoja decyzja poobniżał kwoty dodatkowo i tylko członkom Partii zminimalizował straty w przedziałach 12-18 dodał Szprote i śledzia. w 18-20 dodał śledzia . I co panowie sprzedaliscie sie za 40 ton i cicho siedzicie myśląc ze nikt was nie bedzie kontrolował bo Jery załatwił i obiecał . w Morzu juz 4 raz . dwa razy było słabo do 10 ton a dwa razy powyżej 20 ton . Panowie piszcie 100% bo nawet inspektorzy nie mogą was omijac na polecenie z góry. Nie dasie pisać papierów na 20 % a jak spróbujecie kombinowac to Polska dostanie zakaz za podejrzenie wystapienia błedów w obowiazku wyładunku i nieraportowanych połowach. Wy dostaniecie kary i stracicie dofinansowanie a minister wam nie pomoże bo komisja oleje te wasze układy. I tak sie skończy wasze załatwianie wszystkiego na gębę w warszawie . żaden były europoseł wam w Kołobrzegu i Jastarni już nie pomoże.
13 styczeń 2020 : 22:22 Rybacki | Zgłoś
+12 Limity się topią ale nie wszystkim
Panowie wyniki szprotowe na ogrodku jak żyleta. Nr kutrow 18 wynik 45 ton na pasze a taki maly 31 to nawet przytargal 35t. Jak wy chlopy wyrobicie do konca stycznia to sie wam specjalne skończą. Nr aut czerwonych zapisane i na koniec miesiaca wszystkich podliczamy z przedzialu 15-18 18-20 a co sezon bedzie bardzo krótki a pasza sie wam nieoplaci.
13 styczeń 2020 : 20:52 Rybacki | Zgłoś
+7 Boli nie?
No tak, a w tym samym dniu rufowce łowiąc dużo większymi i nowocześniejszymi siatkami, wyposażone w sonary i monitoring włoków złowiły po kilka ton i będą łowić cały rok...
13 styczeń 2020 : 21:59 Michal25 | Zgłoś
+3 a jak wogole wyglądaja limity w tych przedziałach
15-18
18-20
ile mają szproty śledzia i dorsza. i Jaka cena na portach w styczniu . Tylko chłopu bez żartów
13 styczeń 2020 : 22:12 Statysta | Zgłoś
+5 jeżeli o limity chodzi...
Limitu rocznego mają mniej niż na raz bierze na siebie jeden z trawlerów aktualnie będących na NE od Helu - Minge, Gilija.
14 styczeń 2020 : 07:35 statystyka | Zgłoś
-1 NE od Władyslawowa
Chlopie co jest z tobą. Gdzie ty te koordynaty sobie okreslasz. Tuka łotewska jest na NE od Władysławowa. Pisze to dla poprawnosci od ostatniego portu, bo za chwile tacy jak ty beda pisali że z tolkmicka
15 styczeń 2020 : 09:10 Rybacki | Zgłoś
-1 Brawo Ty!!!
Każdy wie co robi i ile ma limitu,więc proponuje zajmij się swoim podwórkiem bo sąsiad jest już blisko.Jeżeli ci to potrzebne to następnym razem podamy rozmiar butów,żebyś mógł zapisać w tej swojej małej główce(pustej).
15 styczeń 2020 : 09:03 ważny | Zgłoś
+1 Mozesz mi cmoknac
Oj policzymy policzymy a to zaboli jak zobaczysz swoj kuter z nr samochodu i iloscią ryby luzem. Wszystko w ramach spolecznej kontroli z organizacjami proekologicznymi z danii. No coż cios ponizej pasa to wy wymierzyliscie w grudniu. My walniemy was w jaja zeby oczy z orbit wyleciały. Pozniej zapytamy ministra ile. Mieliscie wpisane w dzienniki w ramach dostepu do informacji publicznej. Donosow pisac nie bedziemy bo wy jestescie w tym mistrzami. Ha ha h ab
15 styczeń 2020 : 22:54 Szewc z nr buta | Zgłoś
-11 Dorsz
Powinni zakazać wyłapywać na sieci dorsza a nie nam biednym wedkarzom ile my na te wędki wysłaliśmy tego dorsza nic prawie a wypłynąć i połapać raz w miesiącu świetny relax
14 styczeń 2020 : 09:53 Grucha | Zgłoś
+13 wedkarzu
wędkarstwo to dosyc drogie hobby więc ,,biedny,, wędkarzu zmień zainteresowania.zanim ty kupiłeś sobie wędkę mnóstwo rybaków pracowało i żyło z morza, z niektórych raportów wynikało że potrafiliście na jednej łajbie z jednego rejsu przywozić po kilkaset kilo dorsza,naprawdę świetny ,,relax,,
14 styczeń 2020 : 10:58 nie zgadzam się | Zgłoś
+12 Gość
Widziałem te powroty wędkarskie całe wiadra fileta
14 styczeń 2020 : 17:20 Gość | Zgłoś
+5 Gość
Prawie nic a fileta to nie w wiadrach a w beczkach wyciągali po rejsie
15 styczeń 2020 : 15:46 Gość | Zgłoś
-2 do gruchy
(grucha) przydomek dobry ,ale od czegi ,chyba od wal.... gruchy. bo rozumu to masz brakkk.
15 styczeń 2020 : 17:14 rybak32 | Zgłoś
+14 Ppp
Proszę nie używać słowa "wedkarze" w odniesieniu do armatorów kutrów wędkarskich. To zwykły biznes który z wedkarstwem niewiele ma wspólnego.
14 styczeń 2020 : 10:23 Adamytt | Zgłoś
+7 Gość
Nie wędkarze a mięsiarze
15 styczeń 2020 : 00:02 Gość | Zgłoś
+7 ONI
Moze zaczniecie myslec zamiast pluc jadem jeden na drugiego .Wam zabronili lowic i lapac tymczasem w ciszy paszowce z calej UNI degraduja BALTYK jednostki ogromne .Jedna taka jednostka ma w ladowni i na pokladzie wiecej ryb jak wy wszyscy zlowicie przez caly rok i tak bedzie bo wy dzielicie sie jadem i nienawiscia a oni kasa
14 styczeń 2020 : 12:41 BENY | Zgłoś
0 Limit do wyłapania!!
Pogoda tu lepsza jest.Jak byś miał czym to byś też latał za rybą!!! Pozostaje nam tylko się przyglądać !
14 styczeń 2020 : 13:34 Waldek Zarył | Zgłoś
+1 Ale nas jest więcej! Tylko że......?
https://www.youtube.com/watch?v=qgKCpq3Rntw
14 styczeń 2020 : 13:36 Waldek Zarył | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter