Rybołówstwo

Nie ma porozumienia pomiędzy Sztabem Kryzysowym Armatorów Rybołówstwa Rekreacyjnego i urzędnikami z Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w sprawie pomocy za zakaz połowu dorszy. Dlatego, po Nowym Roku, armatorzy wędkarskich jednostek komercyjnych, zgodnie z wcześniejszym planem, będą blokować polskie porty morskie. Przedstawiciele sztabu kryzysowego wędkarstwa wysłali właśnie do mediów oświadczenie w tej sprawie.

"W związku z pełną ignorancją i lekceważeniem nas przez Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marka Gróbarczyka, w stosunku do naszego środowiska informujemy, że w pierwszych dniach stycznia zaczniemy grupować statki i rozpoczniemy kolejne etapy strajku" - czytamy w oświadczeniu przesłanym przez Sztab Kryzysowy Armatorów Rybołówstwa Rekreacyjnego. "Niestety dotychczasowe rozmowy i próby zażegnania naszego konfliktu nie doprowadziły do żadnego porozumienia. Minister Gróbarczyk skazał nas na bankructwo wiedząc, że nie przeżyjemy kilka miesięcy po nowym roku. Minister podpisując porozumienie o zakazie połowu dorszy zobowiązał się do łagodzenia skutków społeczno-gospodarczych zaistniałego kryzysu. Jesteśmy świadkami ostatnich chwil życia naszych załóg, rodzin, nas samych oraz całego Polskiego Rybołówstwa Rekreacyjnego".

W oświadczeniu przedstawiciele sztabu napisali również, że jako ostatnią formę rozwiązania konfliktu złożyli na ręce Premiera RP Mateusza Morawieckiego i Prezydenta RP Andrzeja Dudy pisma z prośbą o pomoc w ich sprawie. "Liczymy na odpowiedzi i pomoc jednocześnie licząc dni do 1 stycznia 2020 roku" - czytamy w dokumencie.

Wędkarze morscy od 2018 roku walczą o swoje sprawy dotyczące rekompensat za wstrzymanie połowów dorszy w formie odpraw lub możliwości złomowania jednostek wędkarskich. Mieli już nawet przygotowaną nowelizację ustawy o recyklingu, w której na złomowanie komercyjnych jednostek wędkarskich przeznaczono około 150 mln zł. Nowelizacja nigdy nie weszła jednak w życie, a urzędnicy z Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w odpowiedzi na postulaty wędkarzy powiedzieli, że rekompensaty za zakaz połowu dorszy powinny być wędkarzom wypłacane przez Unię Europejską, która ten zakaz wprowadziła, a nie przez polski rząd.

Pod koniec tego roku, kiedy wędkarze rozpoczęli blokady portów morskich (25 listopada na parę godzin zablokowali porty między innymi w Kołobrzegu, Darłowie, Łebie, Ustce i Władysławowie) rząd rozpoczął z nimi rozmowy. Niestety do dzisiaj nie podjęto żadnych konkretnych ustaleń. Przedstawiciele ministerstwa odradzają również wędkarzom blokowanie głównych portów morskich, bo może się to ich zdaniem wiązać z łamaniem prawa.

"W związku z zapowiedziami blokowania portów strategicznych przypominamy, że to Komisja Europejska odpowiada za wprowadzenie zakazu połowu dorsza, a my nie możemy łamać unijnego prawa. Dlatego też apelujemy o rezygnację z tak drastycznej formy protestu, jaką jest blokowanie portów strategicznych dla bezpieczeństwa państwa, ponieważ jest to bezpośrednie łamanie przepisów prawa, za które grożą odpowiednie sankcje" - czytamy w dokumencie opublikowanym na stronie MGMiŻŚ.

Sankcjami karnymi oraz odpowiedzialnością za straty finansowe straszą wędkarzy również rady portów morskich w Gdyni, Gdańsku, Świnoujściu i Szczecinie.

Według naszych informacji rybacy rekreacyjni są po konsultacjach z prawnikami do spraw prawa morskiego i wiedzą dokładnie, które miejsca i w jakiej formie mogą blokować. Na dzisiaj do blokad przygotowane jest ponad 90 kutrów wędkarskich.

Tekst i fot.: Hubert Bierndgarski

Komentarze   

+12 Jacy wędkarze?
Niech amatorzy kutrów nie podszywają się pod wędkarzy
30 grudzień 2019 : 16:24 Evi Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+5 Prawnicy wędkarzy ich oszukują
Moja propozycja dla prawników to wsparcie wędkarzy w Unii Europejskiej, tam gdzie są pieniądze na politykę rybacką, zakazy połowów i ewentualna zgoda na wypłaty dla poszkodowanych zakazami.
30 grudzień 2019 : 22:22 Żurek Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+9 rybak
bizmesmeni umierają z głodu niech nie wypisują takich bzdur
31 grudzień 2019 : 10:29 as Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 dorsz
racja dostaja dotacje to morda w kubel polish bustard
13 styczeń 2020 : 09:13 bobr Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 dorsz
masz racje dostaja dotacje to morda w kubel polish bustard
13 styczeń 2020 : 09:16 bobr Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+12 Jacy wędkarze?
Sorry "armatorzy"
30 grudzień 2019 : 16:26 Evi Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+16 Zlomy
150mln na 70 jednostek po 2 mln na jednostke . Na tego rupiecia. Smiech na sali !!
30 grudzień 2019 : 16:55 150 mln Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-15 A jak minister okradł rybakow to cicho sza
Aktualnie trwa protest od 18.12.2019 kutrow rybackich ktorym obnizono kwoty żeby minister mogl splacic dlug klusownikow za lososia oraz w sprzeciwie do decyzji o udzieleniu pomocy publicznej w formie wyzszych kwot polowowych armatorom kutrow 12_20 m poprzez obnizenie kwot segmentom +25 . Kazdy rybak wie kto jezdzil do departamentu i wymuszql korzysci finansowe powolujac sie na zespol doradczy. Kazdy rybak wie ze minister nie analizowal skutkow zmiany wspolczynnikow. Obnizyli kwoty i rozdali tym ktorzy jeszcze dostaja pomoc z ue. Tak nie powinno byc.
30 grudzień 2019 : 17:31 Miotke Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 as
od razu dac im po cztery miliony co to dla nich po 2 miliony to jak dla byka jablko
31 grudzień 2019 : 10:50 as Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+8 ...
Prawda jest taka, że flota jest za duża do tego tortu
30 grudzień 2019 : 18:25 Rybak 567 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-6 Taka prawda to gowno prawda
I co poddac sie i dac sie okadac malym paszowcom ktorzy politycznie chca rozwalic rybolowstwo bo kase roztrwonili z funduszu. Juz jeden taki dzisiaj buszowal na zatoce gdanskiej. Nie dosc ze w pogodzie że kazdy normalny to w domu siedzi a te imbecyle wbrew karcie bezpieczenstwa w morzu i pompowali w kibel z 12 ton . 30.12.2019. Gdzie logika no ludzie to sa szkodniki ich trzeba tepic obudzcie sie do cholery. Ile jeszcze bedziecie znosili. Dostali 150 milionów i co, lapy po kwoty w zlodziejski sposob wyciągnęli. Dajac innym najwiecej sobie dolozyli i zamkneli ryje wszystkim. Tylko duze sie zbuntowaly bo ich minister zalatwil ze juz powinien skladac rezygnacje. Ten czlowiek jest katem rybackim a uklad rybny dzisiaj nabral nowego znaczenia.
30 grudzień 2019 : 18:34 Miotke Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 AIS-a
W morzu ani jednego kutra a Grzesiek JAS-99 w morzu to dopiero prawy zejman , jemu wiatr nie straszny . ( widocznie całym rok tak oszczędzał limit oczywiście tylko w dzienniku że jeszcze dziś tj 30-go limit doławia do reszty ) :D
30 grudzień 2019 : 19:17 OBSERWATOR Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-13 Karte bezpieczenstwa mu zabrac
Bosman mu powinien karte zabrac bo ta lupinka nie ma takich papierów. Ja rozumie ze jak sie zatrudnia rodzine na kutrze zeby zaoszczedzic na zusie to z ich bezpieczenstwem sie raczej nie trzeba liczyc ale to nie powinno tak wygladac. Zamiast jeździ c do warszawy i zalatwiac dla siebie pasze to mogl chodzic w morze a nie w sztormie na koniec roku sie wyglupiac. Dziad jeden paszowiec. Grzesiek czy sresiek to jakies wariaty albo im tak kasy potrzeba ze za te kilka ton zycie narażają. Co za czasy przyszły. Kasa juz ludziom mozgi zasłania. Oby te 32% wiecej na 2020 nie spowodowalo ze sie z pazernosci potopią bo z rybolowstwem te pacholki pisu to nie maja nic wspólnego
30 grudzień 2019 : 19:26 Miotke Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 gosc
kiedyś pamiętam jak jastrnicy krzyczeli ze nigdy w zyciu nie pojda na pasze a teraz chadza wszyscy
01 styczeń 2020 : 11:44 as Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+11 Weź daj spokój
No jak tam, boli że przedłużone 17-ki są w morzu, a rufowce stoją w porcie bo nie mają dzielności morskiej???
Czy może nie mają jaj żeby iść w morze???
A może dotykamy większego problemu - te przedłużone 17-ki mają większą ekonomiczność połowu, a więc mają większą motywację aby iść w morze?
Ile kuter ma limitu tyle ma. Kto mu zabroni go wyłowić 30 XII ?
30 grudzień 2019 : 19:35 Miotła Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Dorsz
Chłopie! Napisz to po polsku. Najpierw się zastanów, co chcesz wyrazić i czym poinformować, a potem niech ktoś z tobą usiądzie i napisze. Tego się czytać nie da!
01 styczeń 2020 : 13:04 John Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 Likwidacja
Likwidacja złodzieji i morderców paszowych rozwiąże problemy w rybołóstwie ,zło samo w sobie ,stworzone przez nowo bogackich ,zniszczyli zasoby rybołóstwa i ciągle im mało, bo jeszcze można coś wycisnąć z tego zranionego systemu morskiego,
31 grudzień 2019 : 10:36 Wła Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Duże paszowce w liczbach
Przed korektą współczynników duży paszowiec miał 1900000 (milion dziewięćset tysięcy złotych) oficjalnych obrotów na szprocie i tyle samo na śledziu, takich paszowców jest w Polsce 32, które odławiają 60% szprota i 55% polskiego śledzia, czas zarabiania na dorszu się skończył i podobnie czas zarabiania milionów na paszy też przechodzi do historii.
30 grudzień 2019 : 19:37 Eurostat Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-5 Szach
Oj bajduzysz. Ty chyba liczysz jak ten cwaniak co celowo zawyzyl ilosci w pismie zeby bylo komu zabrac. Chlopie to nie kwestia ekonomiki bo zabrano jednostka ktore sa w segmencie zrownowazonym ale ich rentownosc idioto spadla z 30 do 13. I co potrafisz liczyc to sobie policz ile ty dostajac milion za postoje i taszki i smieci musialbys zarobic w rybie. W zyciu 12-20 nie widzialy takich pieniedzy bo zeby 1 banke przytulic bez podatku jako dotacje z ue to trzeba by miec dochod n ab poziomie 4 milionow rocznie. Pokaz mi ktory z kutrow 12-20 mial dochod na takim poziomie a licze srednio 25 % jakbys mial problem z matetatyką. Przekręt i nadmierne dofinansowanie powinna sie temu przyjrzez komisja bo nadmiernie wspierala segmenty kasą z ue i naszych podatkow. A teraz pytanie gdzie poszla kasa co zostala ze zlomowania w 2017 roku. No smialo gdzie jest. Teraz alokują z innych dzialan zeby uruchomic pomoc na 2020. No coz nawet wiekszosc moze sie mylic tak jak w przypadku pana partii
30 grudzień 2019 : 20:06 Miotke Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 ...
Jakoś te liczby nie współgrają z kwotami
30 grudzień 2019 : 20:09 Rybak 567 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-5 Zprawem przyczyny i skutku
Ich rawo historyczne to 90 % kwot. Ty sobie bedziesz mógł plakac za dorszem ktorego lowiles za 5 zł przez ostanie 10 lat. Albo wybacz nie łowiłeś bo nie masz ludzi zatrudnionych na swoim paszowcu. Prawo kaduka to zle prawo. Trzeba wrocic do nirmalnych zasad bez szkodnikow i partyjniackich klawiszy. Rewolucja rybacka zaczyna sie od 1.1.2020 i nikt na lewo juz nic nie skreci. Komisja europejska zostala 22.12.2019 powiadomiona o nieprawidlowoscuach przy wyladunkach. Zrobimy wam drugie skagen. Raz wy nam zabraliscie a teraz my wam dopi..... My tak ze wyjsc w morze bedziecie sie bali bo wszedzie kontrola z ue bedzie czatowala. Oni wiedza ze w polsce jest uklad bo doradca ds. Kontroli jest stronniczym rybakiem i udostepnia informacje o planach kontroli swoim kolegom. My wiemy ze wy sie swoich nie boicie, dlatego wszystko sie zmieni. Wszyscy działają. Dosć polityki w rybach. To nie jest wasza historia, a nasza. My pociagniewy wszystkich na dno ktore nam urzadziliscie
30 grudzień 2019 : 20:25 Rybacki Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+8 Chcesz wykończyć Kogę Maris na Helu?
Dlaczego?
30 grudzień 2019 : 20:55 Borg Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 Po co ich to minister sam zamknie
Nie bedzie to pierwszy raz jak zadziala uklad zamkniety. Z zazdrosci i checi przejecia to juz dokrecaja srube i ludzie paszkwile piszą. No co taki mamy klimat. Tutaj nic nie trzeba robic. Male zawistne katoliki kolaboranty szwabscy i klusowniki z uczciwych kudzi beda robiki zlodziei zeby moc kraść. Najlepszego w nowym roku
31 grudzień 2019 : 02:25 Ue i pfish futrx itd Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 Taki mamy rząd
Minister się uparł, że będzie ratował małych i co mu zrobisz, czasy kręcenia lodów na paszy skończyły się wraz z odejściem ministra Sawickiego.
30 grudzień 2019 : 20:59 Jaro Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-4 Czasy paszy wlasnie sie zaczely
Takimi decyzjami to paszowce 12-20 załatwią Bałtyk w dwa lata a ignorant bedzie klaskał . Zostanie tylko zamknac rybałkę i tyle. 1000 lat tradycji rybolowstwa poszlo w piz...... Bo zeby kilku zarobilo to skłucili cale środowisko żeby nie widzieli że to juz jest koniec. Dziel i zamykaj wstydu oszczedź.
30 grudzień 2019 : 21:16 Rybacki Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 masz racje rybacki
niestety...masz racje.
Dzis nie GT czy KW łowi, dzis łowią u....
Tylko PYTAM!!!!! co na to wasi ojcowie????? Rybolowstwo to dzidzina gdzie z reguly nie ma ludzi z przypadku...Tyle ze nasi ojcowie tą rybalke budowali a co niektorzy w niej jeszcze sa...Jak mozna Ojcu pluć w twarz za 62 grosze????????????
30 grudzień 2019 : 21:39 student Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-4 U sowy
Malym to jeszcze nie powiedzial ze kasy nie ma na 2021 w budzecie. Wydymaja ich i jeszcze te dotacje to beda im wypominali ze i tak dostawali. Minister juz mowi ze jak ktos ma lodke to nie znaczy ze musi dostac kase bo ją ma. Ludziska malych wykończą szybciej niz wam sie wydaje. To tylko kwestia czasu. Wedkarzy zalatwili, przybrzeznych do 12 zalatwili, 24 m zalatwili i zostaly same paszowce z 12 - 24. 140 jednostek i sami przyjaciele krolika z pisu. No ciekawe czasy
30 grudzień 2019 : 21:21 Rybacki Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+5 Firmy paszowee w Skagen na skraju bankructwa
„W tym roku uderzyły nas bardzo niskie połowy skwierczące na Morzu Północnym, a także spadły połowy szprota. Spadek wyładunków oznaczał, że nasze wykorzystanie mocy produkcyjnych w tym roku było o 25-30 procent niższe niż normalny rok i około 50 procent poniżej naszego idealnego poziomu - mówi Jes Bjerregaard, CEO TripleNine według Finans.dk.
Wynika to z faktu, że przychody TripleNine spadły o 13 procent w 2018 r. Do 1,6 mld USD. a zarobki spadły o 68 procent do 39 milionów DKK. DKK przed opodatkowaniem. Ze względu na spadające wolumeny towarów i słabe wykorzystanie mocy produkcyjnych presja na gospodarkę utrzymała się w tym roku. Według Finans.dk sytuacja jest taka sama w przypadku największego w branży gracza FF Skagen.

[link usunięty]
30 grudzień 2019 : 21:11 Jaro Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 Dorsz i pasza
Kur...a nam zabrali dorsza zaraz zakaz na fladre . A wam 20% limitu i wielka afera .
31 grudzień 2019 : 10:41 Dorsz i pasza Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-1 Nie kłam
Jak nam zabrali w 2017 dorsza indywidualnego zeby wam pomoc i jeszcze 300 milionow wam rozdali to gnoju nie mrugnoles okiem. Teraz my tez nie mamy ani dorsza, fladre nam tez obnizyli a pelagicznych e obje.... Li nie 22 i 10 tylko 38 % i 20% i co gdzie ta twoje sprawiedliwosc. Zlodzieju
31 grudzień 2019 : 20:02 Rybacki Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 Wędkarz Plewka obwinia Komisję Europejską
Problem z dorszem wynika z błędnych działań Komisji Europejskiej. Bałtyk został wykończony politycznie. Od lat 80 XX w., także w czasie wejścia Polski do Unii Europejskiej, ciało doradcze KE ICS (złożona z naukowców Międzynarodowa Komisja Rybołówstwa Morza Bałtyckiego - red.) zalecało Brukseli cięcie limitów połowowych dorsza o 50 proc. Co robiła KE? Ograniczała o 10. Decyzją polityczną stado był zatem przeławiane o 40 proc. Tak było co roku. M.in. tym sposobem został "wykończony" Bałtyk, za co ponosi odpowiedzialność UE. Do tego doszły brak wlewów z Morza Północnego (transfer wód powodujący "odświeżanie" wód Bałtyku i lepsze warunki bytowania m.in. dorszy - red.), czy połowy paszowe. W tej chwili wprowadzanie limitu połowu dorsza nie miałoby żadnego sensu - od kilku lat rybacy nie byli w stanie w ogóle do niego się zbliżyć.

[link usunięty]
31 grudzień 2019 : 11:54 Fishing Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-3 Błękitny Gołąb z kołobrzegu
https://www.youtube.com/watch?v=0REdlcMeG9c
31 grudzień 2019 : 13:11 Przemysłowy Kalosz Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Ładny ten gołąb
ale inspektor Jóźwiak łądniejszy.
31 grudzień 2019 : 15:00 Kolo Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 Podstawą...
Cytuję Eurostat:
Przed korektą współczynników duży paszowiec miał 1900000 (milion dziewięćset tysięcy złotych) oficjalnych obrotów na szprocie i tyle samo na śledziu, takich paszowców jest w Polsce 32, które odławiają 60% szprota i 55% polskiego śledzia, czas zarabiania na dorszu się skończył i podobnie czas zarabiania milionów na paszy też przechodzi do historii.

Człowieku jak dla Ciebie 1,3 mln kg razy 0.55zł to 1,9 mln to gratuluję. I żal mi twoich dzieci jeśli takowe masz. Matematyka durniu!!!!
31 grudzień 2019 : 16:13 Karol Marks Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 300...
Cytuję Dorsz i pasza:
Kur...a nam zabrali dorsza zaraz zakaz na fladre . A wam 20% limitu i wielka afera .

Ale od 2016 wypłacili wam blisko 300mln PLN.
31 grudzień 2019 : 16:20 Karol Marks Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+13 Propozycja
Rzeczywiście połowy szprota i śledzia na paszę są marnotrawstwem przy tak niskich kwotach. Proponuję aby podawać oznaki tych jednostek wyładowujących ryby pelagiczne bezpośrednio z ładowni na wywrotki przy użyciu pomp w poszczególnych portach. Zacznijmy od stycznia 2020 - ale bez pomówień - tylko w oparciu o fakty ( np. zdjęcia ). Ponadto kontrola wagi wszystkich samochodów ciężarowych wyjeżdżających z portów z rybą. Plus kontrole na wszystkich jednostkach przed wyładunkami - bez świętych krów i znajomych królika.
Liczę na poparcie.
31 grudzień 2019 : 17:15 Realista Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+6 +
Kamery na żywo zamontowane na paszowych kutrach !!!, Tak abyśmy wszyscy mogli podziwiać co się dzieje na kutrach!!!
31 grudzień 2019 : 17:30 Rybak121 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 Racja
Kamery powinny być już dawno zwłaszcza w ładowniach
31 grudzień 2019 : 17:38 Mystery Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Kamery już na szwedzkich paszowcach
[link usunięty]
31 grudzień 2019 : 17:50 Mówisz i masz Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 ...
Zgadzam się, że jest marnotrastwem, też chętnie szprotę bym zdał konsumpcyjnie, tylko powiedz gdzie?
31 grudzień 2019 : 20:16 Rybak 567 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Jak nie masz gdzie to znaczy ze nie spelniasz standardu
Chlopie nikt juz dzisiaj nie kupuje ryby jak leci.. Ty na swoim kuterku sie przyzwyczailes do ryby luzem i nawet nue myjesz ładowni bo tam gdzie stoja w portach maje jedn ostki zawsze smierdzi. Nikt nie bedzie ryzykowal biorac od ciebie rybe tylko dlatego ze masz limit. A jak nie potrafisz sie dostosowac to oddaj limit i skasuj jednostke. Ot cala filozofia. Komuna sie skonczyla Panowie a wy dalej myślicie ze jak dostaliscie wiecej to zarobicie wiecej. To tak nie dziala. Wystarczy ze paliwo pojdzie do gory i wszyscy lezymy.
01 styczeń 2020 : 18:41 Rybacki Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-2 1 2 3...
Mam jednostkę z tzw. małego segmentu razem z kolegami udało nam się przy pomocy i za pośrednictwem Janusza i Marka zniwelować pomniejszenie kwot śledzia i szproty kosztem segmentów większych. Teraz mam ryb do złapania pod dostatkiem i tak naprawdę nie ograniczone możliwości do kombinerek raz, dwa, trzy kur... mać.
PS.
Marek i Janusz jesteście super tak trzymać Ja, Grzesiek, Grzesiek, Jurek i cała ekipa będzie za wami . Dla Ciebie Janusz oczywiście cygaro takie jak lubisz najbardziej. Buziaki.
31 grudzień 2019 : 17:47 Karol Marks Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 ciekawe kogo zaboli
w aptekach hemorektal polecam...
31 grudzień 2019 : 21:37 student Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Doświadczony
Kolega jak widać doświadczony i sprawdził to już na własnej d.
01 styczeń 2020 : 09:49 Rybb Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Czyli jednak da się
Cieszy mnie fakt że jednak da się tę dużą pasze ukrócić. Dojdą do tego kamery i wzmożone kontrole. Tylko miejcie świadomość tego że dotyczyć to będzie wszystkich. Ci co maja prąd na łajbie będą mieć kamery. BIG BRATHER IN BALIC FISHING VESSEL.
01 styczeń 2020 : 11:37 mata-morfoza Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Jas 99
Cytuję Realista:
Rzeczywiście połowy szprota i śledzia na paszę są marnotrawstwem przy tak niskich kwotach. Proponuję aby podawać oznaki tych jednostek wyładowujących ryby pelagiczne bezpośrednio z ładowni na wywrotki przy użyciu pomp w poszczególnych portach. Zacznijmy od stycznia 2020 - ale bez pomówień - tylko w oparciu o fakty ( np. zdjęcia ). Ponadto kontrola wagi wszystkich samochodów ciężarowych wyjeżdżających z portów z rybą. Plus kontrole na wszystkich jednostkach przed wyładunkami - bez świętych krów i znajomych królika.
Liczę na poparcie.

Szczególnie Jas 99 i jego dotacje na 700 tys zł z projektów naukowych
01 styczeń 2020 : 02:24 rybak 23 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Pytanko ?!!
czy można na Bałtyku łapać okrężnicami?
01 styczeń 2020 : 11:41 ksawier Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Niewód duński
Tak, tak samo jak niewodem duńskim (często mylonym z okrężnicą). Tylko czy są tu tak duże koncentracje ryb pelagicznych, żeby miało to sens?
01 styczeń 2020 : 12:24 SASek Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 dzieks
...
01 styczeń 2020 : 18:26 ksawier Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+6 Ciekawe
Zastanawia mnie ilu tych armatorów wędkarstwa rekreacyjnego było wcześniej armatorami prowadzacymi rybołówstwo komercyjne którzy jak była tylko możliwość zezłomowania jednostek poleciało w pierwszym rzucie krzycząc że się rybaczenie nie opłaca o w ogóle... A teraz wielce pokrzywdzeni
01 styczeń 2020 : 18:03 P. Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 gosc
jak się im nie opkaca do roboty zapirdalac ikoniec tematu
04 styczeń 2020 : 13:54 as Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Wędkarze to platformiana zaraza
Nie chodzi im o kasę tylko o politykę, zgniją razem z PO
02 styczeń 2020 : 21:18 Makita Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 Pomyłka
Kutry do 15 metrow maja 120 ton a duże jednostki 1000 ton . Tych małych nazywacie paszowcami ? Oni przez cały rok łapią tyle szproty co rufy w jeden rejs , na dodatek macie pretensje że minister im nic nie zabrał( pazerność) . Ich kwota została na poziomie limitu z roku 2019 .
03 styczeń 2020 : 15:26 zdziwiony Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-4 Uklady ptasie
Kady kuter ma rufe ty partyjny kacyku. A poza tym za dorsza przez 3 lata dostawales grube pieniadze bo z domunetow wychodzi ze srednio po jednym MILIONIE a jak sam twierdzisz limitu masz tyle ze w zyciu nie mamiales takiej kasy w rekach. To rodzi dwa pytania. 1 czy masz swiadomosc ze wpr zabrania nadmiernego dofinansowania segmentow niezrownowazonych i ze jest to sprzeczne z fundamentami tej polityki2 czy masz swiadomosc że bronisz swoja wypowiedzia zwyklego lajdactwa i najhorszego dziadostwa. Rybakom na tych kutrach obnizono zarobki o 50 % a ty jeszcze morde otwierasz bo lososia na lewo wykrecisz, sledzia szprote zamienisz na sledzia bo doradca ds. Kontroli jest armator kutrów (osoba ktora nie powinna zajmowac stanowiska ws. Kontroli nie jest bestronna). Robcue tak dalej ab ludzie wyjda i na morze i na ulice. Zarty sie cwaniaki skonczyły
03 styczeń 2020 : 18:03 Rybacki Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 Nie ma cwaniaka.
I kto jest niezrównoważony skoro to kilka ton powoduje ze tak dobrze zarządzana flota nagle staje się ekonomiczną porażką. Może to jednostki do 22m są najbardziej ekonomiczne? O ile wiem to już lata temu było wiadomo ze duże jednostki się na Bałtyku nie utrzymają w takim systemie.
04 styczeń 2020 : 00:26 Niezrównoważony Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 trochę ekonomi
Prawda jest taka że duże jednostki są opłacalne gdy jest bardzo dużo ryb i są one bardzo daleko od portu. W skali Morza Bałtyckiego duże jednostki nigdy nie przebiją ekonomicznością małych - tych do 22m gdyż ich utrzymanie jest zbyt drogie i znaczna część zarobku ze złowionej ryby musi być przeznaczona na amortyzację kutra.
04 styczeń 2020 : 09:32 Zrówoważony Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-1 Szkoda mi was.
Szkoda gadac. Niezrownowazenie w segmencie to ilosc jednostek czyli nakład polowowy a stan zasobów jaki poławiają. Tu jest kwestia a nie idioci w rentowności. Przestancie zaklinac rzeczywistość a co do najbardzkej rentownych - dochodowych segmentow to faktycznie 15-20 nie powinny dostawac zadnych dotacji za postoje bo ich rentowsnosc to 40 % ale jednoczenie są to jednostki najbardziej szkodliwe dla Bałtyku. Dorsz sledz szprot plaskie tubis łosoś. Zero ukierunkowania i selektywnosci. Wiekszosc na pasze bo nie sa wstanie spelnic standardu na pelagicznych. Tak sie dzieje jak sie chce jesc ciastko a sie nie potrafi go upiec. A co do duzych to puki konwencja obowiazywala to 30 metrowe nie wplywaly na baltyk. Za waszego ministra to cliperton to pikus lowiacy z polskiej zonie. Zero reakcji.
04 styczeń 2020 : 10:54 Rybacki Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Standardy
Ciekawe jakie to są te standardy pelagiczne skoro na palcach można policzyć jednostki które mają RSW. Wszyscy mają takie same pozwolenia weterynaryjne i sanepidowskie.
04 styczeń 2020 : 12:43 Niezrównoważony Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-6 I jest odpowiedź
To niech tylko one maja limity skoro spelniaja standardy. Tylko prymityw w kryzysie pozwala na dywersyfikacje kwoty na segmenty ktore nie wygeneruja wartosci dodatnie z tej rybyj ani w cenie ani w podatku. Juz raz zrobili to z dorszem i tak rozdzielali zeby moc kase z funduszu wykradac. Nic to nie dało calkowity skandal bo te pieniadze ani nie zdywersyfikowaly dzialalnosci tych beneficjentow ani nie poprawiono wskaznikow w segmentach. Szkoda ze znowu przez brak podsta2owej strategii i slabe merytorycznie doradzctwo przy ministrze zmarnowaliscie szanse i jedyna na co wpadliscie to rowalac to co jeszcze sie trzymalo kupy. Karma wroci a spoleczna kontrola mniejszych kutrow juz działa. Skonczy sie przeładowanie 12-15 i 15-18 nieraportowane połowy. Bez pomowien tylko zdjecia z kazdegu rejsu i wszystkie smieci znikna z wybrzeża.
04 styczeń 2020 : 13:35 Rybacki Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+5 Zacznijcie od helu
Zacznijcie kontrolę od tych czerwono białych jednostek i ilości łowionych ryb a limitem ....
04 styczeń 2020 : 20:38 Rybak 8 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 Zaczniemy
Zaczniemy od tych co mają przyspawane dzioby i wydluzone rufy. Im przypilnujemy te 150 i 300 ton w szprocie i wystarczy im limitu na 10 wyjsc w styczniu a nie zabawe do maja. Ha ha ha. I to tez bedzie Hel
05 styczeń 2020 : 17:11 Rybacki Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-2 hel
smialo panowie wyładunki robic na helu tam nie ma czegos takiego jak limit nikt nikogo nie kontroluje wolna amerykanka
06 styczeń 2020 : 10:51 as Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 My bylismy 30. 12.2019 i 6.01.2020
Nie martw sie my byliśmy w Helu przy wyładunkach . I wiemy ile czerwony z jas 30tego i granatowy z gda i czerwone z helu wyłądowały 6 tego na samochody do Danii. Pic na wodę okropny. Najlepszego Panowie w nowym roku.
06 styczeń 2020 : 22:57 Prowizja od ryby Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 przypominamy świete słowa ;)
https://www.youtube.com/watch?v=FbP50HK_3Wo
04 styczeń 2020 : 21:22 hiena Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 Port hel
Cytuję as:
smialo panowie wyładunki robic na helu tam nie ma czegos takiego jak limit nikt nikogo nie kontroluje wolna amerykanka

To jest jedyny port najbardziej kontrolowany przez inspektorów osobiście widziałem na jednym z kutrów kontrola co 3 zejście do portu ale są jednostki które mają przywileje jednej firmy helskiej
06 styczeń 2020 : 13:51 Rybak 8 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-1 Prokurator
To podobnie jak w Kołobrzegu kto komu w łapę da ten kuter ma i biznes pcha.
07 styczeń 2020 : 11:37 Dobijak Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-5 Helskie rufy
Cytuję Rybak 8:
Cytuję as:
smialo panowie wyładunki robic na helu tam nie ma czegos takiego jak limit nikt nikogo nie kontroluje wolna amerykanka

To jest jedyny port najbardziej kontrolowany przez inspektorów osobiście widziałem na jednym z kutrów kontrola co 3 zejście do portu ale są jednostki które mają przywileje jednej firmy helskiej

Ale te jednostki przynajmniej łowią konsukcyjnie. Jak nie plywaleś tam? Wiesz jakie oczko mają we worku te 3 rufy?
07 styczeń 2020 : 16:06 hiena Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+6 Żarty na morze a nie zatoke
Tak zapewne na zatoce cały rok jest konsumpcja a sledź jako karzeł. (żart) Z takim surowcem z brzegu to 50% leci w kible i na norki jest mrożone. Taki biznes kilka samochodow do braci na balkanach z frytkami i kartoszyno na siłę.
08 styczeń 2020 : 09:14 Bajarz Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 hahaha
a co oni chcą blokować tymi wrakami
10 styczeń 2020 : 17:07 as Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1