Rybołówstwo

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o pracy na statkach rybackich - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Nowe przepisy regulują m.in. uprawnienia rybaków i obowiązki armatorów.

Przepisy wykonują prawo Unii Europejskiej. Dzięki nim wdrożone zostaną zapisy Konwencji o pracy na morzu i Konwencji dotyczącej pracy w sektorze rybołówstwa.

Ustawa reguluje wszystkie kwestie związane ze specyfiką pracy rybaków na statkach rybackich. Jej istotą jest zapewnienie, aby praca na statkach rybackich o polskiej przynależności wykonujących tzw. rybołówstwo komercyjne była pracą bezpieczną. Przepisy określają wymagania, jakie powinni spełniać rybacy, a w szczególności przewidują minimalny wiek warunkujący możliwość zatrudnienia na statku rybackim. Ma to być co do zasady 18 lat, a tylko wyjątkowo dopuszcza się zatrudnianie osób młodszych, powyżej 16. roku życia.

Przepisy ustawy szczegółowo regulują sposób zawierania oraz treść rybackiej umowy o pracę, zasady związane z wynagrodzeniem, standardy w zakresie czasu pracy rybaków, a także prawa i obowiązki stron w razie rozwiązania stosunku pracy, w tym konieczność poniesienia przez armatora kosztów repatriacji rybaka, który pozostał za granicą bez własnej winy.

W ustawie uregulowano także zagadnienia związane z warunkami pracy i życia na statkach rybackich.

Wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Anna Moskwa podczas prac w parlamencie nad ustawą mówiła, że podstawowe elementy tej regulacji dotyczą kwestii praw i obowiązków na statkach rybackich osób o polskiej przynależności, pośrednictwa pracy, wymagań dotyczących dokumentów związanych z pracą, warunków pracy i życia oraz wszelkich kwestii związanych z ochroną zdrowia i ochroną socjalną.

je/ pad/

+15 JEST PINCET PLUS
Są ważniejsze sprawy w państwie prawa niż twoja emerytura. Liczy się elektorat. Pozbierasz śmieci policzysz ptaszki jak jakiś ornitolog to może na wodzie dociągniesz do 60 lat. To taka dygresja do tej żałosnej ustawy.W wieku 65 lat rybak pływający na wodzie to chodzący wrak piszę głównie o rybakach przybrzeżnych którzy wszystko robią własnymi rękoma.
18 październik 2019 : 22:25 anty pisior | Zgłoś
+5 senat
pani arciszewska juz zaplacila , rybacy maja dobra pamiec
19 październik 2019 : 11:16 armator plywajacy 62 | Zgłoś
-5 Platformiany komuch wygrał z Arciszewską
Teraz o ci załatwi emeryturę, razem z Tuskiem i Timmermansem
19 październik 2019 : 14:48 Plotzke | Zgłoś
+2 Taka wola
Taka był wola suwerena. Pani Arciszewska sama sobie zapracowała na wynik m.in. głupimi gadaniami o fokach.
19 październik 2019 : 14:51 Suweren | Zgłoś
+1 MOŻE DONIEŚĆ
zawsze zgrzewkę wody dla załogi !
22 październik 2019 : 03:07 Spragniony | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2737 4.3601
EUR 4.5589 4.6511
CHF 4.4385 4.5281
GBP 5.3531 5.4613

Newsletter