Rybołówstwo

Wprowadzona niedawno w życie ustawa pracy na statkach rybackich, która miała rozwiązać wiele problemów pracowniczych środowiska rybackiego nie rozwiązuje problemu emerytur pomostowych dla pływających armatorów. Powodem jest brak zgody na takie rozwiązanie urzędników z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Problem dotyczy około tysiąca osób.

Nowa ustawa wymagana była przez prawodawstwo unijne, które odróżnia już pracę na kutrze rybackim od pracy we flocie handlowej. Wprowadzone przepisy regulują pracę rybaków na kutrze rybackim. Ich obowiązki i przywileje, a także obowiązki armatorów.

Od początku dyskusji nad nową ustawą, nad którą prace rozpoczęto jeszcze w 2018 roku, mówiło się również o rozwiązaniu problemu emerytur pomostowych dla wszystkich rybaków pracujących na morzu. Urzędnicy jednoznacznie stwierdzili, że jest to praca w niebezpiecznych warunkach i rybacy będą mieli prawo do wcześniejszych emerytur pomostowych.

Znowelizowana ustawa uregulowała te przepisy względem rybaków pracujących na pokładzie jak i mechaników, którzy również wykonują swoje obowiązki przy połowie ryb. Niestety nowa ustawa nie uwzględniła właścicieli i armatorów kutrów rybackich, którzy nie zatrudniają szyprów a sami wykonują ich obowiązki i pracują na morzu.

Zgodnie z artykułem 78 ustawy do prac w szczególnych warunkach, o których mowa w pkt 22 załącznika nr 1 do ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1924 – załącznik ten mówi krótko – praca na kutrze rybackim), zalicza się̨ prace wykonywane do dnia wejścia w zżycie niniejszej ustawy przez marynarzy lub rybaków w rozumieniu przepisów dotyczących pracy na morzu, którzy wykonywali prace członków załogi statku rybackiego, w tym prace niezwiązane bezpośrednio z połowem, i byli pracownikami.

Zdaniem urzędników z Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zapis ten dotyczy również pływających armatorów kutrów rybackich. Nie zgadzają się jednak na to urzędnicy z ministerstwa rodziny. Ostatecznie więc pływającym armatorom emerytury pomostowe nie przysługują.

- Od samego początku pracy nad ustawą przekonywaliśmy, że emerytury pomostowe należą się wszystkim osobom, które pracują na morzu. Chodzi o pracę zarówno na pokładzie, w maszynowni jak i sterówce - mówi Janusz Wrona, dyrektor departamentu rybołówstwa w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. - Oznacza to na przykład, że szyper, który jest najemnym kierownikiem jednostki dostanie taką emeryturę. Niestety urzędnicy z ministerstwa pracy nie zgodzili się z naszymi argumentami i uznali, że właściciel kutra, który pływa jako szyper nie nabiera takich praw. Nie uzyskaliśmy takiej zgody mimo ponad rocznych dyskusji. Będziemy starali się nadal o nowelizację tego przepisu, ale jak na razie są to próby nieskuteczne.

Ustawa została przegłosowana w sejmie 11 września. Za uchwaleniem ustawy głosowało 407 posłów, dwóch było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.

Tekst i fot.: Hubert Bierndgarski

 
+5 Prosimy o ujawnienie ,
jakie zostały poczynione ustalenia w Warszawie podczas spotkania z ministrem ? Prosimy o informację od osób uczestniczących. Z góry dzięki.
20 wrzesień 2019 : 14:08 Oczekujący Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 Anulowanie...
Cytuję Oczekujący:
jakie zostały poczynione ustalenia w Warszawie podczas spotkania z ministrem ? Prosimy o informację od osób uczestniczących. Z góry dzięki.

Strona mgmiżś zakładka aktualności
20 wrzesień 2019 : 14:18 Karol Marks Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+27 Debilizm
Jak można traktować inaczej amatora pływającego od rybaka. Mam motorka bo takiego potrzebuje na jednostce do 12m.mam Starszego rybaka mam sterowanie na pokładzie i pracuje na pokładzie stwrówce i maszynie. Ale emerytury pomostowe nie dostanę bo komuś się wydaje że ja siedzę w fotelu i obserwuje przyrodę. A tylko dla tego że jakimś idiotom z urzędu nie chce się przejechać do portu i zobaczyć na własne tępe oczy jak wygląda praca kierownika na małej Łodzi rybackiej. Wstyd i żenada. Każdy kto zobaczy mój zawód i na ludzki rozum pomyśli i jednogłośnie mówią, że nikt z takim zaangażowaniem i miłością do pracy za takie pieniądze nie chodził by w morze. Dziękuję i życzę udanego weekendu. Oby kasa się zgadzało i ***** stawał. Takie mamy dziś czasy. Przykre.
20 wrzesień 2019 : 14:20 Pawcio Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+8 A TY się bracie nie denerwuj
Przecież w poprzednim artykule jest napisane ,że Pani Poseł dba o nasz los i złożyła jedną a właściwie jedyną poprawkę ,żebyś jak idziesz w morze wziął ze sobą zgrzewkę wody dla załogi !!!!!!!!!!!!!!
21 wrzesień 2019 : 05:52 Niby emeryt Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+9 pis -du
nie popisali sie ,pani posel szefowaj komisji gospodarki morskiej obiecywala ,nic z tego ,tylko obietnice jak zawsze
21 wrzesień 2019 : 05:40 nie emeryt Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Nie załamujcie rąk.
Widać, tym razem sektor morski nie dał rady, ale może uda się to zmienić podczas następnej kadencji. Poprzednicy potrafili jedynie wydłużać czas pracy po, którym wolno było przejść na emeryturę,
21 wrzesień 2019 : 16:10 kandydat na emeryta Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 PASZA RUSZYŁA DO BOJU!!!!
Wystarczy wejść na AIS i widać kto może łapać ryby a kto nie. W sumie żaden hit. Tak miało być. Mówimy tu oczywiście o połowach szprota i śledzika (pewno na mączkę ). Niech łapią byle by dużo i szybko do Skagen. My bacznie obserwujemy coś na co nie mamy wpływu i czekamy na emerytury pomostowe. Z grzeczności wspominam o emeryturach bo znam wielu porządnych rybaków ARMATORÓW , którzy na nią po prostu zasługują .Mnie ten temat jakoby jeszcze nie dotyczy bo dopiero 40 na karku.
21 wrzesień 2019 : 06:46 czu czu Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 sort65
zabraliście przywilej wcześniejszej emerytury wypracowany za czasów komuny za tzw.szkodliwe i tego nikt nie widzi.
21 wrzesień 2019 : 09:47 Krzysztof Skórzewski Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Nieprawda
To za komuny czerwoni wprowadzili te emerytury
22 wrzesień 2019 : 19:49 Emeryt Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 Nie widzę problemu
Przez najbliższe 10 lat to Bruksela będzie płaciła emerytury wszystkim rybakom na Bałtyku za to że zniszczyła im zasoby ryb swoją zbrodniczą polityką.
23 wrzesień 2019 : 06:22 Emerytka Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-1 jak nakrecony
tylko bruksela i bruksela ,zwalanie wszystkiego na Bruksele wali jakimś fanatyzmem
23 wrzesień 2019 : 13:58 UE Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-26 Program prośrodowiskowy
Dziś po raz kolejny usłyszałem o nowej propozycjach jednej z grup producenckich w ramach płatności za sprzątanie i nic nie rozumiem. Koledzy rybacy z dużych jednostek! Nie potrafię zrozumieć waszego ciągłego odwoływania się przy programie ekologicznym do mitycznej długości i kosztów jakie ponosicie przy prowadzeniu działalności połowowej. Wszystko co mówicie jestem w stanie przyjąć ale... mając dużą jednostkę przez cały rok jesteście bardziej mobilni. Wychodzicie w morze przy gorszych pogodach, jesteście dłużej w morzu, pływacie dalej, potraficie wycisnąć z morza po prostu więcej. I dobrze, nikt Wam nie zazdrości. Ostatnio wpuszczono Was nawet w strefę brzegową z siatkami. Przy kasacji dostajecie również większą rekompensatę za GT. Teraz po tym jak Ministerstwo ogłasza chęć przeprowadzenia dodatkowego działania- sprzątania, wyciągacie armaty o waszej długości i kosztach remontów itd.
23 wrzesień 2019 : 14:24 Marek Darłowo. Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-24 Program Prośrodowiskowy cdn.
Zrozumcie wreszcie, że właśnie poprzez większą dzielność jednostek zarabiacie na morzu przy połowach więcej i wyrabiacie sobie choćby wiosną górkę w porównaniu z małymi. Dlaczego teraz próbujecie w momencie kryzysu potraktować małe jednostki rybackie jak mięso armatnie w programie sprzątania. Program proekologiczny, jeśli powinien być jakoś zróżnicowany to ewentualnie na podstawie większego zatrudnia (przez okres programu) i ewentualnie mocy silnika. Nic więcej. Rozumiemy wszyscy, że duża jednostka z dużą mocą silnika spali podczas ciągania szukarka i przelotu więcej. Każdy jednak z nas tak samo prowadzi działalność gospodarczą , zatrudnia załogi aby wypłynąć, a nawet jeśli pływają sami armatorzy to nikomu nic do tego. Łódź ma być sprawna i zrobić swoją robotę. Program sprzątania Bałtyku każdy przeprowadzi przez 8 h w swoim kwadracie i ma prawo do podobnych pieniążków.
23 wrzesień 2019 : 14:25 Marek Darłowo. Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-26 Program Prośrodowiskowy cdn.
Części z Was pewnie się to nie spodoba, no bo jak. Ja mam duży statek i chcę dużo. To nic, że ja dostanę 180 tyś a kolega 50 tyś. bujając się na tej samej fali. Ale przecież ja mam kuter, albo dużą łódź i basta. Okażcie Panowie z dużych jednostek wreszcie trochę empatii dla małych, którzy przy brzegu nie mają co łowić. Usiądźmy i porozmawiajmy o rzeczywistych waszych większych kosztach przez te 15 dni programu. Czy naprawdę musi to być różnica w dziesiątkach i setkach tysięcy? Czy chcecie przez te 15 dni kosztem małych jednostek zrekompensować sobie mniejsze połowy, koszty remontów i roczne koszty działalności? Jeśliby zastosować Wasz tok rozumowania wyszłoby, że w strefie brzegowej jest całkiem dobrze, a to kutrom trzeba teraz pilnie pomóc programem proekologicznym. Polecam ku przemyśleniu.
23 wrzesień 2019 : 14:26 Marek Darłowo. Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+30 Marku ,
Zapomniałeś o ptaszkach 46 000 zł . Więcej pokory , mniej populizmu.
23 wrzesień 2019 : 17:21 Tak z boku Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-28 Oj Oj
Co pewnie czujesz się oszukany bo idzie zima i trzeba jechać do Egiptu. Jeżeli uważasz , że mali mają dużo lepiej niż większe jednostki to chętnie się z tobą zamienię. Przez was przemawia tylko chciwość i mania wyższości . Smutne.
23 wrzesień 2019 : 17:36 xxx Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Newsletter