Rybołówstwo

W środę, 14 sierpnia udało się wydobyć z dna Zatoki Gdańskiej kuter rybacki Hel-103, należący do Koga Maris Sp. z o.o. - Polskiego Stowarzyszenia Przetwórców Ryb i bezpiecznie przetransportować do HeluPod artykułem, dzięki uprzejmości Czytelnika Portalu Morskiego, publikujemy aktualne zdjęcia jednostki.

Przypomnijmy, że kuter rybacki zatonął w kwietniu 2018 roku 6 mil morskich na północ od ujścia Wisły na głębokość 65 m. Na pokładzie znajdowała się sześcioosobowa załoga, którą uratował i przetransportował do portu w Helu poławiający w pobliżu kuter Hel-111. Nikomu nic się nie stało.

Akcję wydobycia jednostki przeprowadziła holenderska firma Qceas na mocy kontraktu podpisanego w maju 2019 roku, przy pomocy polskich jednostek ratowniczych: Kapitan Poinc należący do Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (statek wykorzystano jako bazę nurkową, zainstalowano na nim sprzęt do obsługi prac podwodnych Qceas), Conrad Consul - tzw. dźwig nożycowy (sheerleg) oraz Vega – holownik gdańskiej firmy „WUŻ” Port and Maritime Services Ltd Sp. z o.o.

Właściciel jednostki Koga Maris na chwilę obecną nie udziela informacji na temat dalszych losów kutra.

AL

Fot.: Czytelnik Portalu Morskiego; Qceas

 
+57 Gróbarczyk apeluje do KE o kompleksową ochronę Bałtyku
"Panie Komisarzu, naszą wspólną troską powinien być los całego sektora rybackiego, dla którego ograniczenia w połowach na Bałtyku będą bardzo dotkliwe, zaś pomoc z EFMR w ostatniej fazie wdrażania programów operacyjnych będzie niedostępna (...) Kolejny raz apeluję o wdrożenie kompleksowej ochrony Morza Bałtyckiego poprzez zdecydowane działania prośrodowiskowe oraz przebudowę programu operacyjnego pod kątem poprawy trudnej sytuacji rybaków poprzez wprowadzenie stosownych rekompensat i działań osłonowych dla sektora rybackiego" - napisał w liście Gróbarczyk.

Według ministra powinno się wprowadzić też zakaz połowów paszowych na Bałtyku, które niszczą bazę pokarmową m.in. dorsza."

https://www.portalmorski.pl/rybolowstwo/43063-grobarczyk-apeluje-do-ke-o-kompleksowa-ochrone-baltyku
16 sierpień 2019 : 14:45 Imię Róży | Zgłoś
+5 fajny kuter
można z niego teraz pomnik zrobić pod MIREM
17 sierpień 2019 : 11:44 Pomnik | Zgłoś
0 Wybory idą
Wybory idą, nie takie petycje będzie się pisało i nie takie rzeczy obiecywało. Fakty są jednak takie, że Minister naobiecywał gruszek na wierzbie, których nikt nigdy rybakom nie da, bo zwyczajnie jest to niemożliwe i teraz Minister wychodzi ze skóry, żeby przynajmniej do wyborów się nie wydało. I to wszystko, między wierszami jest w cytowanym tekście Ministra. Niestety taka to jest gra, rybakom trzeba obiecać, żeby zagłosowali jak trzeba a po wyborach... jakoś to będzie, ew. to następcy będą się martwić.
17 sierpień 2019 : 16:57 Realista | Zgłoś
+11 Dlaczego wciskasz kit rybakom?
Wypłacanie odszkodowań dla wszystkich bałtyckich rybaków wynika z unijnego prawa i zakazu połowów dorsza, Unia zrobiła prezent rybakom i ministrowi przed wyborami.

[link usunięty]
17 sierpień 2019 : 20:51 Jacenty. | Zgłoś
-5 Czytałeś
Jest możliwe, nie obowiązkowe. W ograniczonym zakresie i pod pewnymi warunkami. Czytaj że zrozumieniem. Jak będzie w praktyce to się okaże. Na razie słychać tylko obietnice. I raczej będzie możliwe tylko w 2019, w 2020 już tego nie będzie. Prawdy dowiemy się po wyborach, przed żaden polityk prawdy nie powie, a obieca wszystko.
18 sierpień 2019 : 06:59 Rybak. | Zgłoś
+5 Platforma rozkradła rybackie fundusze
Gróbarczyk rozdaje je rybakom, taka różnica.
20 sierpień 2019 : 09:42 Realista | Zgłoś
-2 ARMiR
Fundusze to ARMiR, całkiem inne ministerstwo ;) Poza tym, tak, określenie "rozdaje" jest prawidłowe. Tylko czy "rozdawanie pieniędzy" jest dobre?
20 sierpień 2019 : 10:03 TeżRealista | Zgłoś
+12 Tak działa Unia Europejska
Zakazuje działalności gospodarczej więc musi płacić, takie prawo jest w Brukseli, na bałtycki kryzys jest to bardzo dobre prawo, jedyne możliwe we wszystkich krajach.
20 sierpień 2019 : 11:19 Realista | Zgłoś
+2 Uwaga zebranie w sprawie propozycji Departamentu!!!
W poniedziałek 2 września o godzinie 12 w Terminalu Pasażerskim w Darłowie odbędzie się zebranie rybaków, w celu wypracowania jasnej odpowiedzi dla Departamentu Rybołówstwa i dla Zespołu Doradczego w sprawie zaproponowanego nam programu pomocowego dla rybaków. Wszyscy armatorzy łodzi rybackich z Darłowa i przystani, ale też z innych portów i przystani czujcie się więc zaproszeni. Zaznaczam celem naszego spotkania nie są żadne wewnętrzne kłótnie czy pyskówki, ale wypracowanie jednolitego stanowiska. Wszyscy jesteśmy takimi samymi rybakami wobec tego co się stało, bez względu na długość jednostki. Połączmy nasze możliwości i pomysły i odnieśmy się odpowiednio wobec zakazu UE i propozycji pomocy ze strony Departamentu Rybołówstwa. To bardzo ważny czas dla nas wszystkich. Pozdrawiamy rybacką brać.
01 wrzesień 2019 : 09:30 Marek Szypulski | Zgłoś
+2 Uwaga Zebranie Rybaków
W poniedziałek 2 września o godzinie 12 w Terminalu Pasażerskim w Darłowie odbędzie się zebranie rybaków, w celu wypracowania jasnej odpowiedzi dla Departamentu Rybołówstwa i dla Zespołu Doradczego w sprawie zaproponowanego nam programu pomocowego dla rybaków. Wszyscy armatorzy łodzi rybackich z Darłowa i przystani, ale też z innych portów i przystani czujcie się więc zaproszeni. Zaznaczam celem naszego spotkania nie są żadne wewnętrzne kłótnie czy pyskówki, ale wypracowanie jednolitego stanowiska. Wszyscy jesteśmy takimi samymi rybakami wobec tego co się stało, bez względu na długość jednostki. Połączmy nasze możliwości i pomysły i odnieśmy się odpowiednio wobec zakazu UE i propozycji pomocy ze strony Departamentu Rybołówstwa. To bardzo ważny czas dla nas wszystkich. Zapraszamy rybacką brać.
01 wrzesień 2019 : 09:31 Marek Szypulski | Zgłoś
+21 Raport końcowy
Dal zainteresowanych:
[link usunięty]
17 sierpień 2019 : 13:25 PKBWM | Zgłoś
+13 Lata Złodziejstwa
Tyle lat okradania i niszczenia państwa a teraz oczekujesz by naprawić w ciągu 4-rech lat . To jest bezczelność
oraz bełkot .
20 sierpień 2019 : 11:21 Edek -Zbyszek | Zgłoś
+9 Dorota Arciszewska Mielewczyk o katastrofie Bałtyku
"Niemcy i inne kraje nazywały Polaków jedynymi kłusownikami na Bałtyku, chcieli zamieść pod dywan połowy paszowe.
Arciszewska- Mielewczyk mówi o skandalicznej polityce morskiej Unii Europejskiej, wobec której nasz kraj musi się podporządkować, przez co muszą cierpieć nasi rybacy. Jak mówi, mamy do czynienia z „bardzo egoistycznym podejściem krajów, których głosowania sankcjonują politykę europejską”. Prowadzą one szkodliwe dla środowiska połowy paszowe."

[link usunięty]
21 sierpień 2019 : 08:44 WNET | Zgłoś
-3 Milczenie
Czasem lepiej, żeby ta Pani milczała, bo co się odezwie to rozwiewa wszelkie wątpliwości....
22 sierpień 2019 : 04:19 Rybakk | Zgłoś
0 Obietnica jest jedną z przyjemniejszych form kłamstwa.
Panowie politycy / Panie Ministrze.

Człowiek szlachetny nie szafuje obietnicami, lecz czyni więcej, niż przyrzekł...

Nie godne jest cytować słów Stalina, jednak w obecnej sytuacji to one określają dosłownie sytuację, w której znalazło się całe środowisko ludzi związanych z Morzem Bałtyckim i zderzyło z masą politycznych kłamstw...

J.Stalin: "Wolę, gdy ludzie popierają mnie ze strachu niż z przekonania. Przekonania są zmienne, strach zawsze jest ten sam."

Kiedy dyplomata mówi „tak”, oznacza to „może”, kiedy mówi „może”, ma na myśli „nie”, kiedy mówi „nie”, nie jest dyplomatą.

Polityka to sztuka posługiwania się ludźmi, wmawiając im zarazem, że się im służy. Tym bardziej w okresie przedwyborczym.

Panie Ministrze. Polityk powinien pozostać przede wszystkim człowiekiem...
22 sierpień 2019 : 19:34 RYBAK PL | Zgłoś
-3 Politycy
Cytuję RYBAK PL:

Panie Ministrze. Polityk powinien pozostać przede wszystkim człowiekiem...No co Ty? Może jeszcze uczciwym? Tyle, że wtedy nie byłby już politykiem.
22 sierpień 2019 : 20:04 SSN | Zgłoś
+20 29 sierpnia spotkanie rybaków z ministem w Ustce
Temat jest jeden, unijne odszkodowania za zakaz połowów, więcej informacji u prezesów grup producenckich.
22 sierpień 2019 : 20:32 InfoRybak | Zgłoś
+3 Ktoś wie ?
Czy ktoś wie co Szwedzi uradzili w związku z zakazem połowu dorszy ?
23 sierpień 2019 : 04:29 ??? | Zgłoś
+2 simirsham
artykul na stronie sfpo.se z 20 08 2019r
23 sierpień 2019 : 08:48 wladyslawowo | Zgłoś
+8 Dorota Arciszewska Mielewczyk, "Zatoka Pucka jest martwa"
"Odbudowa w ogóle środowiska morskiego i zasobów na Bałtyku nie będzie ani szybka, ani łatwa, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę egoistyczną politykę państw unii europejskiej.
Polscy rybacy i polskie środowiska naukowe były jedynymi, które zwracały uwagę już 10 lat temu, że dane, którymi się posługujemy są niepełne, albo wręcz nieprawdziwe."

[link usunięty]
24 sierpień 2019 : 08:42 WNET | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5791 4.6717
EUR 4.6597 4.7539
CHF 4.7609 4.8571
GBP 5.5178 5.6292

Newsletter