Rybołówstwo

Polska będzie głosować przeciw funduszowi rybackiemu UE; nie uwzględniono planu ratunkowego dla Bałtyku, szczególnie dla dorsza - poinformował PAP minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

"Polski rząd nie może się zgodzić na plan, który nie bierze pod uwagę tragicznej sytuacji na Morzu Bałtyckim oraz nie zapewnia odbudowy populacji dorsza" - podkreślił minister.

W połowie czerwca ub.r. Komisja Europejska opublikowała projekt rozporządzenia ws. sprawie Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego na lata 2021-2027. Publikacja zapoczątkowała okres prac nad projektem rozporządzenia na forum Parlamentu UE i Rady UE, które trwały od końca czerwca ub.r. do 12 czerwca br.

Ministerstwo zapewniło, że Polska aktywnie włączyła się w prace nad projektem rozporządzenia zgłaszając propozycje istotnych dla krajowego rybactwa zmian przepisów.

W wyniku prac Rady UE przygotowano dokument stanowiący mandat do dalszych negocjacji nad projektem rozporządzenia o nowym funduszu. Dokument ten będzie rozpatrywany na wtorkowym posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH) w Luksemburgu.

"Rozwiązania zawarte w opracowanym dokumencie nie odpowiadają na potrzeby sektora rybactwa w Polsce i nie pozwolą skutecznie niwelować następstw katastrofalnego stanu zasobów w Morzu Bałtyckim" - wskazał szef resortu gospodarki morskiej.

Ministerstwo przypomniało, że o słabnącej kondycji dorsza wschodniego Polska mówi głośno od 2015 r. Nasz kraj od dłuższego czasu prowadzi działania mające chronić populację dorsza w Bałtyku. Utrzymano m.in. okresy ochronne dla tarlisk dorsza. Wprowadzono też zakaz trałowania w obszarze 6 mil morskich od polskiego wybrzeża.

Resort dodał, że wprowadzono także kwoty połowowe dla dobijaka i tobiasza - gatunków będących jednym z podstawowych źródeł pokarmu dla dorsza.

"W związku z brakiem uznania dla ww. działań naprawczych, zapaść zasobów na Morzu Bałtyckim będzie dalej postępować. Nie uwzględniając naszych apeli o ratunek dla Morza Bałtyckiego, nie zgodzimy się na przyjęcie rozporządzenia, które w żaden sposób nie poprawi katastrofalnej sytuacji, w jakiej znalazły się zasoby bałtyckiego dorsza" - zadeklarował Gróbarczyk.

autor: Michał Boroń

+22 I tak trzymaj , panie ministrze.
Masz poparcie wszystkich polskich rybaków
18 czerwiec 2019 : 09:13 Rybak.. | Zgłoś
+17 Szwedzcy rybacy też popierają Gróbarczyka
"Jesteśmy gotowi przyczynić się do długoterminowego rozwiązania dla dorsza bałtyckiego i wygląda na to, że szwedzki rząd jest gotów podjąć działania w celu znalezienia rozwiązania wraz z innymi zainteresowanymi krajami UE wokół Morza Bałtyckiego. Ale kiedy nasze możliwości dochodu są ograniczone decyzjami politycznymi, musimy otrzymać rekompensatę w imię przyzwoitości."

[link usunięty]
18 czerwiec 2019 : 09:29 Swe | Zgłoś
+4 Bez kasy
Oczywiście wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że niezależnie od tego czy Polska poprze czy nie, w nowym funduszu rybackim na lata 2021-2027 nie będzie już kasy za "nic nie robienie", za postojowe, zbieranie śmieci, liczenie ptaszków i inne machlojki. Czy Polska w ogóle jest gotowa na skonsumowanie kasy z nowego funduszu bo to wymaga gruntownej przebudowy obecnego modelu finansowania i wsparcia rybołówstwa w Polsce. Już teraz są problemy z wykorzystaniem kasy z obecnych funduszy, a potem będzie jeszcze gorzej. Kasy nie będzie na utrzymywanie skansenu, a my właśnie utrzymujemy i balsamujemy nasz skansen. Chyba nadciąga katastrofa, gdzie będzie kasa, ale nasze rybołówstwo nie będzie w stanie jej skonsumować.
18 czerwiec 2019 : 09:33 Realista | Zgłoś
+12 Chyba zapomniałeś, że jesteś w Unii Europejskiej
Jeżeli Unia coś zakazuje to od razu automatycznie rekompensuje. Jeżeli dziś ministrowie państw bałtyckich chcą natychmiast zamknąć połowy dorsza w wyniku katastrofy zasobów i opinii ICES to oznacza, że zamknięcie połowów nastąpi na 100% i żadne zaklęcia tu nie pomogą.
18 czerwiec 2019 : 09:41 Moreau | Zgłoś
0 Nie rozumiesz
Chyba czegoś nie zrozumiałeś - Ty mówisz o rekompensatach tu i teraz, za zakaz połowów, a tekst i powyższa odpowiedź jest o przyszłej perspektywie unijnej i nowym funduszu który zaczyna się z 2021 (a faktyczne wypłaty, tradycyjnie ruszą rok- dwa później, czyli 2022-23). A wtedy już nie będzie takich łatwych pieniędzy "za nic" czy za jakieś szwindle ze śmieciami czy ptaszkami jak teraz. Pełna zgoda z przedmówcą, że konserwowany przez Wronę i Gróbarczyka obecny skansen nie będzie w stanie niczego z nowego funduszu wziąć. Zresztą w 2023 będzie już po kolejnej kadencji władz w Polsce i nie wiadomo gdzie i jacy będziemy (i czy w ogóle będziemy w Unii). Zresztą polscy rybacy już stracili ostatnich przedstawicieli rybackich (Gróbarczyka, Hoca czy nawet Wałęsy nie ma w nowym parlamencie europejskim) i nie wiadomo czy do Brukseli dotrze głos polskich rybaków.
18 czerwiec 2019 : 19:15 UST_ | Zgłoś
+8 Kolejna afera w Szwecji
Szwedzka administracja wewnętrznymi rozporządzeniami zezwala na polowy i raportowanie dorsza patroszonego z głową wbrew temu że unijne prawo mówi o połowach dorsza w relacji pełnej. Jak widać jasne się staje, kto zniszczył zasoby dorsza w Bałtyku,

Szwedzki tekst rozporządzenia
"Fångstmängderna avser rensad fisk med huvud."

Polskie tłumaczenie
"Połowy dotyczą patroszonej ryby z głową."

[link usunięty]
18 czerwiec 2019 : 10:43 Szwedzki złodziej | Zgłoś
0 Gazoport na Zatoce Puckiej
Gazoport na Zatoce Puckiej podobno staje się już faktem, ostateczna decyzja może być jeszcze w tym roku. To będzie ostatni gwóźdź do trumny Zatoki, tym razem wbity przez PiS:
https://www.portalmorski.pl/porty-logistyka/42772-czy-na-zatoce-gdanskiej-pojawi-sie-fsru-z-excelerate-energy
"Poszukiwanie jednostki FSRU do eksploatacji w rejonie Zatoki Gdańskiej jest już - jak wiadomo z nieoficjalnych źródeł - na bardziej konkretnym i zaawansowanym etapie, niż wynika to z ogólnych deklaracji i zapowiedzi przedstawicieli polskich władz oraz firm zajmujących się handlem i dystrybucją energii czy surowców energetycznych oraz z dotychczasowych doniesień mediów ogólnogospodarczych czy specjalistycznych - energetycznych."
18 czerwiec 2019 : 21:21 Mec | Zgłoś
0 Sondaż rybacki ku chwale mirowskiej "nauki", zwieńczenie 100 lat istnienia
"Cy chcesz zamknięcia połowów dorsza na Bałtyku?"

https://www.portalmorski.pl/ankiety/ankieta/5-czy-komisja-europejska-powinna-czasowo-zakazac-polowow-
19 czerwiec 2019 : 09:50 Leb | Zgłoś
+1 356
Łączna ilość głosów: 356 - i wszystko w temacie.
19 czerwiec 2019 : 10:01 OBOP | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter