Rybołówstwo

Grupa rybaków przybrzeżnych protestowała w środę w Warszawie. Spotkali się z ministrem gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Markiem Gróbarczykiem i wręczyli mu petycję. Umówili się na następne spotkanie z ministrem pod koniec marca.

"Walczmy wspólnie o godność rybaka i zmianę podejścia do małego rybołówstwa. Premier musi o nas usłyszeć i o naszej katastrofie" - napisali organizatorzy protestu w komunikacie.

Pikieta rozpoczęła się o godz. 10 przed KPRM, skąd przeszła al. Ujazdowskimi do Sejmu, a potem pod Kancelarię Prezydenta. Protestujący nieśli transparenty z hasłami: "Degradacja środowiska", "Nie ma życia w Bałtyku", "Zamach na rybołówstwo".

Członek sztabu kryzysowego powołanego przez rybaków przybrzeżnych Henryk Pozorski powiedział PAP, że ich postulaty to m.in. ochrona środowiska, wspieranie rybołówstwa przybrzeżnego jako dziedzictwa kulturowego i pomoc finansowa dla rybaków. Zaznaczył, że Bałtyk "nie żyje bez strefy przybrzegowej". "Rybołówstwo przybrzeżne po prostu bankrutuje i jest zdegradowane do samego końca, jest katastrofa ekologiczna Bałtyku. (...) Nie możemy łowić, bo ryb nie ma - dodał.

Jaka twierdził, "łodzie przybrzeżne były zawsze do 12 metrów, to było rybołówstwo małoskalowe, a minister chce zrobić taki myk, że do tych łodzi skalowych dojdą też duże kutry rybackie, 24-metrowe".

Czytaj także: Rybacy przybrzeżni jadą do Warszawy na protest

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przedstawiciele rybaków spotkali się z ministrem Gróbarczykiem. Wręczyli mu petycję i umówili się na kolejne spotkanie pod koniec marca. "Mamy do końca marca wybrać taką grupę, która będzie reprezentowała interesy działu łodzi przybrzeżnych" - powiedział po tym spotkaniu Pozorski. Jego zdaniem przy ministrze jest "grupa doradcza, która lobbuje kutry przemysłowe, czyli przemysł paszowy", a rybacy przybrzeżni są "gdzieś tam na samym końcu".

Protestujący podczas pikiety poruszali także sprawę dotacji dla rybaków. "Dotacje, które dostajemy, to nie są dotacje zrobione dla rybołówstwa przybrzeżnego, dla małych rybaków łodziowych, tylko przemyślane w taki sposób, że my nic z tego nie możemy otrzymać. 20 proc. inwestycji w taką dotację to już jest spora kwota i nas na to nie stać" - powiedział Pozorski.

Szef biura prasowego resortu gospodarki morskiej Michał Kania powiedział PAP, że minister przyjął od rybaków petycję i zapewnił o działaniach rządu ws. wsparcia dla polskiego rybactwa. "Minister Gróbarczyk podkreślał, że istnienie drobnego rybołówstwa to jeden z priorytetów działalności MGMiŻŚ, rząd nie zostawi rybaków bez wsparcia" - dodał.

"Ministerstwo od swojego powstania pracuje nad tym, by polscy rybacy otrzymywali wsparcie. Odbywają się regularne spotkania, rozmowy i wspólnie ustalane są plany działań. Dzięki wysiłkom ministerstwa zabezpieczone są środki finansowe, w szczególności pochodzące z unijnych programów operacyjnych, na dalsze wsparcie dla rybaków. Minister Gróbarczyk podczas spotkania z przedstawicielami rybaków zapewniał, że to wsparcie w żadnym wypadku nie jest zagrożone" - podkreślił Kania.

Dodał, że postulaty rybaków są zbieżne z celami ministerstwa. "Zabiegamy na forum europejskim o poprawę ich sytuacji, a także sprzeciwiamy się polityce UE promującej połowy paszowe i przemysłowe, które niszczą drobne rybołówstwo i szkodzą zasobom rybnym w Bałtyku. W związku z pogarszającą się sytuacją w Morzu Bałtyckim minister zapewnił, że będzie prowadził rozmowy z Komisją Europejską w tej sprawie" - poinformował Kania.

autorka: Ewelina Miszczuk, Łukasz Pawłowski

-12 Sprawdzam
Ciekawe czy istnieje jakikolwiek dowód na słowa niejakiego Pozorskiego, iż minister lobbuje , aby statki rybackie w przedziale 12-24 m zaliczyczyć także do rybołówstwa przybrzeżnego ?
27 luty 2019 : 17:55 ciekawy | Zgłoś
-20 Panie Ministrze!
dał im Pan palca a oni już nie tylko rękę ale wszystko chcą. banda obłudników. który sektor gospodarki ma wsparcie w wysokości 80%. niech się wezmą do roboty i jeżeli nie potrafią rybaczyć to niech zmienią zawód. nikt nie zamierza oddawać swoich podatków na bandę nierobów.
27 luty 2019 : 17:55 sprawiedliwy | Zgłoś
+14 O co chodzi
Po co chłopie zwracasz się do ministra na portalu, przecież mogłeś jemu to powiedzieć na Zespole?
27 luty 2019 : 17:59 techniczny007 | Zgłoś
+20 Prośba
LOBBY PASZOWE WON Z PORTALU !!!
27 luty 2019 : 18:11 techniczny007 | Zgłoś
+10 Odp dla sprawiedliwy
Weź się za robotę swoją a nie wypisujesz bzdury. Jak masz z czego żyć to żyj a jak masz za mało to idź pod kościół albo do Caritasu
27 luty 2019 : 18:59 Dorszu | Zgłoś
+20 Paszowce
WON Z BALTYKU Z TYMI PASZOWCAMI H. POZORSKI TAK TRZYMAJ WALCZ W NASZYM IMIENIU DOBRZE REPREZENTUJESZ NAS....
27 luty 2019 : 18:27 Rybak walczący | Zgłoś
+8 Koniec kadencji!
"Odbywają się regularne spotkania, rozmowy i wspólnie ustalane są plany działań." - Panie Minstrze! Takie rzeczy robi się zaraz po objęciu rządów, w pierwszym roku! Przypomnę, mamy teraz 4, OSTATNI rok rządów w tej kadencji (życzę kolejnych). Teraz czas robić podsumowania i rozliczać co się zrobiło, a nie organizować spotkania i dyskutować o planie działania!!! Jaki plan działania, jak zaraz kończy się kadencja?
27 luty 2019 : 20:21 From | Zgłoś
-7 Dac palec wezmą rękę
Złodzieje złodzieje złodzieje!!!!! Najpierw rozkradli Bałtyk teraz żądają jeszcze pieniedzy to jakas kpina!!!! Dostają pieniadze z programów z dni postojowych jeszcze mało!!!! Przecież ponad 80tyś zł w roku za "NIC" to za małe pieniądze!!!! 20% wkladu własnego do dotacji to przecież bankructwo za darmo najlepiej???? NA KASE DO BIEDRONKI JAK WAM TAK ZLE!!!!!! Panie Mateuszu z Darłowa 10tys zł straty???? Przecież dostal Pan pieniążki z programu do tego jeszcze pieniążki do rozbudowy jednostki normalny czlowiek przez cale życie tyle nie zarobil co Pan otrzymal " OD UNI W CIAGU 3 LAT"!!!! Do tego najgorzej przecież tym co maja inne źródło dochodu (pensjonaty,hotele,damki jak i smażalnie sklepy) a także dochodzą mądrzejsi rybako-rolnicy płacą krus (śmieszne pieniadze) i dostaja dotacje do ziemi posiadanej!!!!!
27 luty 2019 : 20:25 Kasjer | Zgłoś
+5 Skoncz kasjer
Zamilknij chamie bo każe wychlostac. Osmieszasz siebie i nasienie swojego ojca.
27 luty 2019 : 21:13 Kuba rozpruwacz fok | Zgłoś
-3 Kuba rozpruwacz fok
Chamem to ty jestes błaznie!!! Juz postrajkowales??? Dumy z siebie jestes??? Stań cwaniaku przed normalna rodziną ciężko pracująca, gdzie dochód roczny nie przekracza 55tys zł w skali roku pracując po 8-10 godzin 6 dni w tygodniu i im powiedz ile to dostałeś pieniążków od Uni. Tymi waszymi problemami teraz powinna sie cala polska przejąć jak to ciezko w zyciu dostając takie fanty. Pozdrawiam
27 luty 2019 : 21:43 Kasjer | Zgłoś
+9 nikt cię tu nie trzyma
z tego co napisałeś wywnioskowałem że pracujesz na kasie ale to chyba nikogo innego wina jak twoja czy że pracujesz za takie pieniądze jak napisałeś. Nikt Ci nie zabroni sie dokształcać i zmienić prace na lepiej płatną, ale skoro pracujesz tam gdzie pracujesz to Ci to odpowiada i nie wiem gościu w czym masz problem. My rybacy jesteśmy za to winni że pracujesz na kasie? nie kompromituj sie bardziej a jak się coś nie podoba to jest dużo projektów unijnych z pomocą których możesz zdobyć różnego rodzaju zawody, certyfikaty itd. do roboty :)
27 luty 2019 : 22:25 tak tak | Zgłoś
+7 Kolego nie zrozumiałeś
Ksywa "Kasjer" dlatego, że zasiadając w Zespole miał wpływ na to jak dzielić fundusze Unijne.
27 luty 2019 : 22:31 techniczny007 | Zgłoś
0 vice versa
Analogicznie jak z rybałki nie wydalasz to weź zmień zawód zamiast łapy po pieniądze wyciągać, 80% dotacji mało? to dorób gdzie indziej, inni mają 40%, brak postojowego i Bóg wie ile jeszcze dopłat i do czego. Do roboty jak ci mało jełopie jeden z drugim. Paszowce wam przeszkadzają? a w czym, limit to limit i więcej poza limit nie złowisz, a z roku na rok coraz mniejsze, żeby rozdać handlującym nierobom.
01 marzec 2019 : 10:53 Błaźnie | Zgłoś
+5 ...
- Dlaczego nikt we wsi już nie oglada telewizji?
- Bo sołtys sobie założył żaluzje...

- Wiecie czemu sołtys pomalował sobie dom na biało?
- Bo usłyszał, że po wojnie atomowej ocaleje tylko Bialy Dom
27 luty 2019 : 21:57 techniczny007 | Zgłoś
+10 I powiem krórko
Chłopie robisz wypad z Zespołu jako jeden z pierwszych.
27 luty 2019 : 22:11 techniczny007 | Zgłoś
+1 darmozjady
popieram kasjera ,banda dwunastometrowych nierobów tylko chce doić państwo i tych którym chce się pracować
28 luty 2019 : 08:55 marian | Zgłoś
+2 odp dla marian
Ty uważaj żebyś że swojego ego nie spadł na swoje IQ bo się zabijesz
28 luty 2019 : 10:43 syrena | Zgłoś
0 Arturro
Co żeś przywiózł z centrum Polski?
27 luty 2019 : 20:26 sprawiedliwy | Zgłoś
0 ...
Weź skończ te Twoje wypociny bo pójdę i Ci korki wykręcę.
27 luty 2019 : 21:08 techniczny007 | Zgłoś
+3 Odp dla sprawiedliwy
Krzyż tobie na drogę
28 luty 2019 : 14:07 Syrena | Zgłoś
+1 Rybok
Ogarnijcie sie rumburaki dajcie sobie spokuj z takimi tekstami. Róbmy lepiej porządek z tym problemem,ktory dotyka nas wszystkich. Aleluja
27 luty 2019 : 23:34 Rybok | Zgłoś
+8 Nie rybacy
Wiecie co się na ty portalu odbywa? Niechęc zwykłych pracowników do niezwykłych armatorów. Kazdy z armatorów zaczynał jak zwykły rybol. Ale każdy zapomniał ,że łaske robi ten dla kogo pracuje i łaske robi ten że go zatrudnia."Trza sie szanować" bo morze i tak nam w du..e daje
27 luty 2019 : 23:44 Rybol | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4915 4.5823
EUR 4.6362 4.7298
CHF 4.7704 4.8668
GBP 5.4911 5.6021

Newsletter