Rybołówstwo

Certyfikat MSC dla wszystkich rybołówstw makreli z rejonu północno-wschodniego Atlantyku zostanie zawieszony w sobotę, 2 marca 2019 r. Decyzja została ogłoszona dzisiaj poprzez wydanie raportu z przyspieszonego audytu wszystkich rybołówstw makreli na północno-wschodnim Atlantyku znajdujących się w Programie MSC.

Makrela złowiona 2 marca 2019 r. lub później nie może być sprzedawana jako „certyfikowana zgodnie ze Standardem Zrównoważonego Rybołówstwa MSC” i nie może być oznaczona niebieskim certyfikatem MSC. Zawieszenie certyfikatu dotyczy wszystkich 4 certyfikowanych rybołówstw z 8 krajów (patrz dodatkowe informacje).

Zawieszenie certyfikacji następuje w wyniku spadku liczebności stada makreli z północno-wschodniego Atlantyku poniżej tak zwanego progu ostrożnościowego, podczas gdy połowy są prowadzone na znacznie wyższym, niż zalecany przez naukowców, poziomie. Spadek zasobów spowodował przyspieszony audyt przeprowadzony przez niezależne jednostki certyfikujące w listopadzie 2018 r., a raport z audytu został opublikowany dzisiaj tj. 31 stycznia 2019. 

Spadek zasobu stad

Bazując na najlepszych dostępnych badaniach naukowych Międzynarodowa Rada Badań Morza (the International Council for the Exploration of the Sea, ICES) ocenia, że zasoby stad makreli zaczęły zmniejszać się po osiągnięciu najwyższego poziomu w 2011 r., wynoszącego wtedy 4,79 milionów ton. W ostatnich latach wysoka presja połowowa w połączeniu z kilkoma latami niskiej rekrutacji ryb (patrz dodatkowe informacje), spowodowała znaczący spadek zasobów stada. W rezultacie, we wrześniu 2018 r., ICES ostrzegła, że zasoby makreli znalazły się na poziomie 2,35 milionów ton, a więc takim, który wymaga wdrożenia działań umożliwiających odnowienie się stad (MSY Btrigger – patrz dodatkowe informacje).

ICES zaleca znaczne ograniczenie połowów do 318 403 ton, aby stada mogły się odnowić do zrównoważonego poziomu. To stanowi obniżenie wielkości obecnie prowadzonych połowów o 68,2%. Prognozy krótkoterminowe sugerują, że połowy prowadzone zgodne z zaleceniami ICES pozwoliłyby stadu się odnowić, osiągając poziom powyżej poziomu zrównoważonego do 2020-2021 roku. Utrzymanie obecnego poziomu połowów spowoduje, że zasoby stad spadną do punktu, w którym rekrutacja będzie ujemna w 2020 r.

- Ta wiadomość będzie rozczarowaniem zarówno dla rybaków, jak i konsumentów uwielbiających makrele. Jednak wiele czynników, a wśród nich spadek zasobów stad, kwoty połowowe ustalone powyżej nowych zaleceń naukowych i niska rekrutacja ryb, złożyło się na to, że rybołówstwa nie spełniają już wymogów Standardu Zrównoważonego Rybołówstwa MSC. Mimo tego jestem przekonany, że rybacy i wszystkie inne zaangażowane strony opracują plan poprawy sytuacji. Trwają już prace nad przeglądem sposobu oceny zasobów makreli. Rybołówstwa potwierdziły również, że będą współpracować z organami zarządzającymi, aby przyjąć odpowiednie środki umożliwiające odbudowę stad. Jeżeli plan się powiedzie, być może ponowna certyfikacja stad przez jednostki certyfikujące stanie się możliwa - wyjaśnia Camiel Derichs, dyrektor regionalny MSC na Europę.

Potencjalne zmiany w przyszłym doradztwie naukowym

Podczas gdy jednostki certyfikujące przeprowadzały przyspieszone audyty certyfikowanych rybołówstw makreli, ICES zainicjowała ocenę porównawczą dla stada makreli. Ma ona dostarczyć więcej informacji o stanie zasobów stada makreli, a jej wyniki spodziewane są wiosną 2019 r. Zainicjowana przez ICES analiza ma na celu dokonanie przeglądu, a jeżeli zajdzie taka potrzeba, również rozwiązanie trudności związanych z wątpliwościami dotyczącymi oceny stad makreli. Jednym z możliwych wyników badania może być oszacowanie wielkości zasobów stada pozwalających na przesunięcie poziomu stad powyżej wartości MSY Btrigger. Jeśli tak się stanie, audytorzy prawdopodobnie przeprowadzą drugi przyspieszony audyt wiosną 2019 r. Pozwoli on na ocenę wpływu nowych ustaleń na wyniki rybołówstw w stosunku do Standardu Zrównoważonego Rybołówstwa MSC i być może będzie podstawą do przywrócenia certyfikatów rybołówstwom makreli. Te działania nie rozwiążą jednak bieżących wyzwań związanych z określeniem udziałów w połowach poszczególnych państw oraz prowadzeniem połowów na poziomie wyższym niż zalecany przez doradztwo naukowe. Certyfikowane rybołówstwa makreli otrzymały warunki, których spełnienie miało na celu ulepszenia w zarządzaniu stadem makreli, które nie zostały spełnione. W związku z tym istnieje ciągła potrzeba, by państwa nadbrzeżne ustaliły kwoty połowowe i środki zarządzania zgodne z opinią naukową.

rel (MSC Poland)

 
-11 Szwedzkie połowy dorsza są już przyjazne środowisku
Przyznanie certyfikatu MSC, gwarantującego przyjazne środowisku połowy, szwedzkim rybakom poławiającym dorsza bałtyckiego ze stada wschodniego, to dobra wiadomość – uważa WWF. Chociaż polscy rybacy nadal tego certyfikatu nie mają, to przystąpili już do wstępnej certyfikacji i pójdą śladami Szwedów.

Duńscy i szwedzcy rybacy otrzymali już certyfikat MSC na połowy bałtyckiego dorsza. Dzięki temu, tej jesieni szwedzcy konsumenci będą mogli cieszyć się produktami rybnymi pochodzącymi z przyjaznych środowisku połowów. Biorąc pod uwagę, że proces ten trwa około półtora roku, Polscy konsumenci będą mogli kupić polskiego dorsza z certyfikatem MSC najwcześniej w 2013 roku.

[link usunięty]
01 luty 2019 : 15:54 Fiskeri | Zgłoś
+1 Liczenie ptaszków
Z nieoficjalnych na razie informacji wynika, że podział środków na program tzw. liczenia ptaków ma być wyznaczony ze względu na długość jednostki. Jest to moim zdaniem hucpa na którą nie ma zgody części środowiska rybackiego do 8 i 10 metrów. Dlaczego po raz kolejny dzieli się rybaków na gorszych i lepszych? Czy rybacy na małych jednostkach cierpią mniejszą biedę niż ci na większych? Jeśli to wejdzie w życie jest to kolejna kompromitacja Zespołu, a Prawo i Sprawiedliwość powinno usunąć z niego niektórych członków popierających ten pomysł, ponieważ nie mają oni żadnego pojęcia o tym co tak naprawdę dzieje się w rybołówstwie przybrzeżnym, a często mam wrażenie, widzą tylko czubek swojego nosa.
19 luty 2019 : 13:39 Marek S. | Zgłoś
+4 ryb
2013 juz był
01 luty 2019 : 16:53 O-SO | Zgłoś
+1 PROTEST
Szanowni Państwo. Tak więc nadeszła ta chwila . 27 lutego w Warszawie spotykamy się jak najliczniej pod Kancelarią Rady Ministrów . Protest odbędzie się w godzinach od 10 do 14. Z naszych niektórych portów wyjada autokary, kto może niech włączy się czynnie w organizację tego przedsięwzięcia. Zabierzmy również nasze rodziny oraz transparenty z informacjami z jakich portów jesteśmy. Kto chce może oczywiście jechać własnym transportem bądź pociągiem. Walczmy wspólnie o godność rybaka i zmianę podejścia do małego rybołówstwa. Zapraszamy również rybaków przybrzeżnych z zachodu. - słabo się znamy, ale mamy wspólny cel. A wszystkim sabotującym i przeszkadzającym chcemy przesłać wiadomość - Koniec chorych decyzji i niejasnego układu. Premier musi o Was usłyszeć i o naszej katastrofie. WARSZAWA 27 LUTEGO GODZINA 10.00
19 luty 2019 : 18:28 Komitet Kryzysowy | Zgłoś
+6 Katastrofa zasobow ryb na Bałtyku
"MSC zawiesiła swoją certyfikację dla wszystkich organizacji rybackich z pięciu państw, w tym Polski, prowadzących połowy na wschodnim stadzie dorsza bałtyckiego. Organizacja Oceana popiera decyzję MSC i wzywa kraje UE do podjęcia stosownych kroków by poprawić tę sytuację."

[link usunięty]
02 luty 2019 : 09:02 CBA | Zgłoś
0 czy was przymrozilo w przeszlosci??
nie macie nic ciekawszego do pisania jak wklejanie jakis bzdetow sprzed kilku a czssem i kilkunastu lat???
02 luty 2019 : 11:39 bruno marsjanin | Zgłoś
+9 Boli pupa?
ma boleć, a to dopiero początek.
02 luty 2019 : 13:38 Rybak mały | Zgłoś
-12 Prosba
Proszę wszystkich rozsadnych rybakow o poparcie ruchow narodowych w nastepnych wyborach. Zmienmy PO i PiS na ludzi z poza ukladu politycznego. Tylko nowi ludzie mogą coś nowego wymyśleć. Podziekujmy juz Panu Markowi G. Panu Jurkowi, Pani Kasi i doradcą z Ustki i Kołobrzegu. PodIekujmy prezesom i całym tym komitetom. Pora na nowe.
04 luty 2019 : 13:30 Mad Max | Zgłoś
0 Biedronia poprzyj
i zasypuj rowy.
04 luty 2019 : 16:10 Kosa | Zgłoś
+2 Katastrofa
Cytuję Mad Max:
Proszę wszystkich rozsadnych rybakow o poparcie ruchow narodowych w nastepnych wyborach.


Faktycznie katastrofa, i w morzu i w portach. Dla morza może jeszcze jest ratunek, dla niektórych głów, jak widać, nie ma już nadziei. Smutne.
04 luty 2019 : 20:14 UST_ | Zgłoś
-5 Dalej słuchajcie doradcow
Jakbym był na pensji Ministra to pewnie tez bym wrzucal na portal swoje senne posty na temat zaglady Bałtyku. Teraz potrzebujemy zerwania starych układów. Potrzeba aby rozliczyc dzialania PO i PiS. Gdzie jest w tym działaniu zwykły rybak. Jak widzicie dostajecie po 43 tysi na łódkę i macie przetrwać a czas biegnie nieubłaganie. Ciekawe kogo Minister deleguje na spotkanie w Gdyni z Departamentu. Mam dziwne wrażenie że nikt od Pana Wrony nie przyjedzie. Chyba że sie mylę i wladza zrozumiala że to koniec rybołówstwa. Ale mam też przekonanie, że dalej będziemy słuchać wina Unii europejskiej i tam idźcie protestować. Aby do wyborów, aby wygrać jeszcze raz, aby przelewy dalej wchodziły na konto?
05 luty 2019 : 13:01 Mad Max | Zgłoś
+3 Pamiętajcie że będzie gorzej !!!
Coś wymyśla!! Już jeden z samozwańczych działaczy wymyślił po 1 mil zł na jednostkę.Moja propozycja to korzystać z funduszy, klepać dni połowowe a nawet próbować coś złapać. Jęczenie nic ty nie da, foki nikt nie da skrzywdzić bo będzie jak z dzikami albo jeszcze gorzej. Dobre czasy mineły i trzeba dopasować się do nowych realiów. Kto nic w tym kierunku nie zrobi i będzie czekał na kasę z nieba to się może nie doczekać.
05 luty 2019 : 07:56 vat | Zgłoś
-2 Sa sobie zdyhaj
Najlepiej z rodziną
05 luty 2019 : 08:07 hudy | Zgłoś
+1 gdynia
witam czy jutro 06-02 Gdynia MIR aktualne ?
05 luty 2019 : 13:04 leb | Zgłoś
-1 KOMITET
KOMITET STRAJKOWY RYBAKÓW ŁODZIOWYCH
W związku z całkowitym upadkiem rybołówstwa łodziowego informuję, że ostatnie spotkanie organizacyjne w sprawie wyjazdu na protest do Warszawy odbędzie się 6 lutego 2019 roku w Morskim Instytucie Rybackim w Gdyni. Proszę o liczne przybycie wszystkich rybaków , którzy chcą ratować swój byt przed ekonomiczną zagładą. Spotkanie odbędzie się o godzinie 12 i zostaną na nim ustalone wspólnie dalsze działania dotyczące ratowania rybołówstwa łodziowego. Obecnie zgodnie z zarządzeniem ministra Marka Gróbarczyka odbywają się konsultacje społeczne w portach rybackich, w których biorę udział. Wnioski z tych konsultacji przedstawię wszystkim rybakom na wymienionym wyżej spotkaniu w Morskim Instytucie Rybackim
22 styczeń 2019 : 19:09 Artur Jończyk Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
23 styczeń 2019 : 20:33 Hel Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
05 luty 2019 : 15:46 HEL | Zgłoś
-6 Nieaktualne
Z tego co wiem, to spotkanie w MIRZE nieaktualne. Minister zabronił MIROWI wynajmowania sali rybakom.
05 luty 2019 : 19:01 Kob | Zgłoś
+1 SPOTKANIE RYBAKÓW W M I R
JAK NAJBARDZIEJ SPOTKANIE RYBACKIE ODBĘDZIE SIĘ,
ZOSTANĄ PRZEDSTAWIONE POSTULATY O RATOWANIU RYBOŁÓWSTWA I PODJĘTE KROKI W KIERUNKU DEMONSTRACJI DO WARSZAWY. .ZOSTANIE PRZEDSTAWIONA KATASTROFA W KTÓREJ RYBOŁÓWSTWO SIĘ ZNALAZŁO .
SPOTKANIE MIR GDYNIA
GODZ. 12. 6 LUTY
05 luty 2019 : 20:49 GOLLAN | Zgłoś
-3 Noeaktualne
LUDZIE a co wy myślicie? Minister ma nas w dupie jesteśmy jak kula u nogi .Oni mają się dobrze a z teko co robią będą mieli jeszcze lepiej .A rybacy to sami sobie możecie odpowiedzieć????
05 luty 2019 : 19:15 Jozef | Zgłoś
+5 TO SIĘ ZDECYDUJCIE !!!!
Jest to zebranie czy nie ,robicie z ludzi idiotów niech ktoś weźmie za słowa odpowiedzialność ,będę jechał z załogą 300 km w jedną stronę ,żeby tylko klamkę pocałować ,bo komuś zachciało się żartów !!!!! Proszę organizatora z imienia i nazwiska niech się podpisze i się określi jest czy nie to zebranie czekam na odpowiedź pewno jak wszyscy .
05 luty 2019 : 19:29 Łodziowy | Zgłoś
+4 Ryb
Pewnie ktoś puścił scieme, co ma minister do sali??
05 luty 2019 : 20:48 Ryb | Zgłoś
0 To jego
Cytuję Ryb:
Pewnie ktoś puścił scieme, co ma minister do sali??

Ja to co ma? MIR podlega bezpośrednio Ministerstwu. Jeden telefon i muszą zrobić co Minister każe.
06 luty 2019 : 08:21 DR | Zgłoś
+1 Zebranie odbędzie się ! ! !
Proszę wszystkich rybaków o przybycie do Gdyni, MIR 6 LUTY GODZ.12
Jest to ostatnie spotkanie i przedstawienie katastrofy rybołówstwa, będziemy decydować o strajkudo do Warszawy,
Artur Jończyk
05 luty 2019 : 21:01 ARTUR JOŃCZYK | Zgłoś
+5 Mir 6.02
JEST !!!!! CZYM WIĘCEJ OSOB TYM LEPIEJ. !!!! MUSIMY TO WZIĄŚĆ W SWOJE RĘCE. .


ŁODZIOWI !!!!!!!!!! NA MAXXA !!!!!!!
05 luty 2019 : 20:45 Romek | Zgłoś
+11 NA MAXXA !!!!!!
Na maxa to nas w konia zrobili ,miały być rzeczowe i konkretne informacje ,miały być przedstawione wnioski z konsultacji .i uzgodnienia ,a tu co ? .Siedzieliśmy jak głupki i czekaliśmy na jakieś informacje i jak zwykle zakpiono z nas ,byliśmy tylko publicznością dla innego zebrania ,bo bez nas ta olbrzymia sala świeciła by pustkami ,nikt w ogłoszeniu nie pisał ,że nasze sprawy rybaków łodziowych są w tym dniu tylko przystawką .Gratuluję tym ,którzy zostali w domu ,super decyzja ! Jak będzie organizowane zebranie w ramach koła doradczego lub z jakiejś innej okazji to zamówicie sobie jakąś publiczność ,bo ja i myślę,że inni już się nie dadzą nabrać !. Wzywam do zorganizowania zebrania spotkania rybaków łodziowych gdzieś w jakiejś sieciarni ,miejscowość do uzgodnienia ,i przedstawić te uzgodnienia z konsultacji i wtedy podjąć decyzje co dalej robić ,to nam się należy ,pozdrawiam
06 luty 2019 : 17:16 Łodziowy | Zgłoś
-14 NA MAXXA ! ! !
ŁODZOIWY, POWIEM KRÓTKO, NIE SIEJ WROGIEJ PROPAGANDY, SPOTKANIE BYŁO DOBRZE PROWADZONE, IDZIEMY DO CELU, A O TO PRZECIEŻ CHODZI ,NAM RYBAKOM ŁODZIOWYM, KŁÓTNIE MIĘDZY NAMI NICZEGO DOBREGO NIE PRZYNIOSĄ,
SAM WIDZISZ, ŻE SAMI NICZEGO NIE OSIĄGNIEMY, DLATEGO MUSIMY MIEĆ POPARCIE INNYCH GRUP TEGO REJONU,
DLATEGO TWOJE UWAGI SĄ NIE NA MIEJSCU , ARTUR JOŃCZYK ODWALIŁ KAWAŁ DOBREJ ROBOTY.
A TAK NA MARGINESIE, GDYBYŚ DOBRZE SŁUCHAŁ, TO BĘDZIE JESZCZE JEDNO SPOTKANIE Z SAMYMI RYBAKAMI ŁODZIOWYMI
GOLLAN
06 luty 2019 : 23:16 JAS. | Zgłoś
-3 Roznica
Rolnicy protestowali w Warszawie na ulicach w każdej tv byli na każdym kanale a rybak debatował w zaciszu cieplej sali gdzie głos był mało słyszalny
06 luty 2019 : 18:12 Ryb-rol | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.3589 4.4469
EUR 4.6016 4.6946
CHF 4.4852 4.5758
GBP 5.4425 5.5525

Newsletter