Rybołówstwo

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przywróciło połowy łososia i troci na naszych łowiskach. Wszystko dzięki dodatkowym 3 tysiącom sztuk łososia, które udało się pozyskać. Rybacy mogą prowadzić połowy na starych zasadach, ale wyładunek ryb będzie objęty pełną kontrolą. Zmiany w połowie tego gatunku ryb ma się zmienić w 2019 roku. 

Połowy łososia przywrócono pod koniec listopada po 2 miesiącach zakazu połowu tej ryby. Zakaz wprowadzono 14 września 2018 roku nie tylko w Polsce, ale na  całym Bałtyku i obejmował wszystkie kraje unijne poławiające na tym morzu. Zakaz związany był z wyczerpaniem ogólnej kwoty łososia połowowej przydzielonej unijnym krajom. Dane te pozyskano z analizy dzienników połowowych. Oprócz łososia zakazano również połowu nielimitowanej troci. Jednym z powodów takiej decyzji był fakt, że jednostki, które miały przydzielone chociażby po kilka sztuk łososia na rok prowadziły ciągłe połowy tej ryby. W dziennikach pojawiały się natomiast zapisy, że zamiast łososia odławiana jest troć wędrowna, której połowy są nielimitowane. 

Połowy łososia i troci wznowiono do końca roku. Można je poławiać na dotychczasowych zasadach. 

- Armatorzy, którzy mieli niewyczerpany limit na połów łososia mogą wykorzystać ten limit i wnioskować o dodatkowy przydział - wyjaśnia Janusz Wrona, dyrektor departamentu rybołówstwa w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Armatorzy, którzy limit swój już wyczerpali mogą wnioskować o dodatkowe przydziały. 

Nieoficjalnie mówiło się, że połowy będą odbywały się już na nowych zasadach. Janusz Wrona zapewnił nas jednak, że do końca roku zmian nie będzie. Nowe zasady połowu tej ryby mają się zmienić od stycznia 2019 roku. 

- Przygotowujemy odpowiednie regulacje - mówi dyrektor departamentu. 

Według naszych informacji wszystkie złowione ryby będą traktowane jako łososie, a troć będzie mogła wynosić tylko kilka procent połowu. Prowadzony będzie również pełny monitoring złowionej ryby. Mają być szczegółowe kontrole jednostek. Dyrektor Wrona nie chciał potwierdzić nam tym informacji. Zapewnił jednak, że w najbliższym czasie wyjaśni nowe zasady.

Tekst i fot.: Hubert Bierndgarski

Komentarze   

+2 cha cha cha
Tira rara
29 listopad 2018 : 07:19 fffffffff Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Zespół Super Doradców
Proszę Was o jedno wejdźcie na link departamentu rybołówstwa, który Wam podałem i sprawdźcie rejestr umów podpisanych w 2018 roku z osobami fizycznymi. Wiele się Wam Panowie i Panie wyjaśni. Chcecie zrozumieć to przeczytajcie kto i za co ma płacone od ,,naszego " ministra. Można?

https://gospodarkamorska.bip.gov.pl/rejestr-umow/rejestr-umow-zawartych-w-2018-r-stan-na-31-05-2018-r.html
01 grudzień 2018 : 14:17 rybol Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 To nie tylko forsa!
Zatem Jurek za "doradztwo" przytulił w 2017 r. zaledwie 119 tys. PLN a w 2018 r. jeszcze mniej, bo 108 tys. PLN. Dane i tak pewnie są niepełne i nie obejmują innych lat. Ale to i tak wierzchołek góry lodowej. We wszystkim chodzi przecież o takie posłanie sobie łóżeczka żeby kasa szerokim strumieniem płynęła z funduszu rybackiego do właściwych ludzi.
04 grudzień 2018 : 10:15 Koleś Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 SUPER
I co z tego jak do świąt sztorm .
29 listopad 2018 : 09:54 ja Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Zespół Super Doradców
Proszę Was o jedno wejdźcie na link departamentu rybołówstwa, który Wam podałem i sprawdźcie rejestr umów podpisanych w 2018 roku z osobami fizycznymi. Wiele się Wam Panowie i Panie wyjaśni. Chcecie zrozumieć to przeczytajcie kto i za co ma płacone od ,,naszego " ministra. Można?

https://gospodarkamorska.bip.gov.pl/rejestr-umow/rejestr-umow-zawartych-w-2018-r-stan-na-31-05-2018-r.html
01 grudzień 2018 : 14:19 rybol Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-8 Śmiech na sali
A wędkarze się z nas śmieją i przywożą po kilka(naście) łososi z dnia łowczego. Zobaczcie ile ich się w Helu namnożyło. Do wyładunku(!) podjeżdżają samochody - chłodnie

Czy przy każdym przyjściu wędkarza do portu ma być obecny inspektor? NIE.
Czy są kontrolowani na morzu? NIE.
Czy mają dzienniki połowowe? NIE.
Czy są monitorowani drogą satelitarną? NIE.
Czy mają wszystkie papiery wymagane od jednostek rybackich i ich załóg? NIE.
Czy prowadzą działalność gospodarczą? NIE.
Czy mają limit? W praktyce NIE.

A my się kłócimy kto ma dostać kilka sztuk łososia na jednostkę na rok...
29 listopad 2018 : 16:04 Ha Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+15 Mity o wędkarstwie łososiowym
Szanowny Panie.
- wędkarze łososiowi również są kontrolowani na morzu i w porcie w Helu przez inspektorów OIRM.
- Wędkarze nie mają dzienników połowowych gdyż nie nadkłada na nich takiego obowiązku ustawa.
- Nie ma potrzeby by byli monitorowani drogą satelitarną, gdyż połowy rekreacyjne nie są nastawione na zysk a na zaspokojenie własnych potrzeb.
- Nie mają papierów wymaganych od jednostek rybackich gdyż jednostki wykonujące rybołówstwo rekreacyjne w rozumieniu ustawy nie są statkami rybackimi.
- nie prowadzą działalności gospodarczej bo wędkarstwo to hobby a nie działalność gospodarcza.
- Wędkarze mają limit wynoszący dwie szt. dziennie na osobę.
Wędkarstwo przynosi znacznie większy podatek od każdej złowionej ryby niż rybactwo więc jest i będzie popierane w całej Europie. Antagonizowanie wędkarzy i rybaków nie przyczyni się do zwiększenia Waszych limitów.
Marek Szymański - wędkarz
29 listopad 2018 : 22:13 Marek Szymański Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-5 Panie Marku Szymański
To dla czego sprzedajecie łososie w smażalni ? ,jak chcę sprzedać rybę z łodzi to słyszę ,że drogo ,że od wędkarzy można kupić dużo taniej ! ,wiec nie pisz tych bajek ,bo i tak nikt nie uwierzy ,prawdę znają wszyscy .!
29 listopad 2018 : 22:29 PRAWDZIWY RYBAK Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+5 Panie Prawdziwy Rybaku
Panie Prawdziwy Rybaku. Nigdy nie sprzedałem ryby i nigdy nie wziąłem nadkompletu. Więc proszę mnie nie obrażać. W każdym środowisku znajdą się złodzieje - w pańskim również, ale walczyć trzeba z tymi złodziejami a nie środowiskiem. To nie wędkarze są powodem Waszych problemów i nie przez wędkarzy Wam obcięto limity. Pan wie dlaczego obcięto - z jednej strony są pazerne elementy w Waszym środowisku - z dugiej nierozgarnięci urzednicy. I z tym zróbcie porządek, czepianie się wedkarzy w niczym Wam nie pomoże. Po co Wam kolejny wróg? Wystarczą chyba Ci co Wam utrudniają życie.
30 listopad 2018 : 06:52 Marek Szymański Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+17 Zamknąć Bałtyk
3 tys sztuk na 1000 jednostek które mają limit łososia w to prosty przelicznik 3 sztuki na jesnostkie hahahahhaa..ZAPRZESTAC POŁOWA NA BAŁTYKU JUŻ JEST KATASTROFA BRAK RYB KONIEC TEGO JUŻ NAWET KUTRY PASZOWE (TUSTE KOTY) JUŻ ZACZYNAJĄ CIENKO MIALCZEC.. SPOTYKAMY SIĘ W WARSZAWIE I NIE BĘDZIE LITOŚCI DLA GRUPY RZĄDZĄCEJ.. NIE BĘDZIEMY SUCHAC BZDUR JEŻELI MINISTER NIE CHCE SŁUCHAĆ RYBAKÓW I LUDZI NAUKI ŻE BAŁTYK POTRZEBUJE ODRODZIC SIĘ,, I ROZPIER.... MNIE GATKA TO NASZ MINISTER CZŁOWIEK MORZA NIE RÓBCIE MU POD GÓRKĘ, KONIEC KOLESOSTWA,CZY MOŻE TO CZAS NA ZMIANĘ MINISTRA, JEŻELI NIE MA ŻADNEJ SIŁY SPRAWCZEJ BY RATOWAĆ BAŁTYK...
29 listopad 2018 : 16:32 Rybak walczący Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+6 Co robimy
Byliśmy w Jastarni byliśmy w Gdyni i nic kiedy jedziemy do Warszawy. Róbmy coś cholera.
29 listopad 2018 : 20:11 bolo Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 W samo sedno
Dokładnie. Minister jest nieudolny, gada głupoty i nic konkretnego nie robi. Ale krytykować go nie wolno, bo to nasz człowiek morza i nie można mu robić pod górkę. Efekty sami widzimy. Czas skończyć z tym oszukiwanie samych siebie.
29 listopad 2018 : 21:53 Rbk Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Spokojnie
O ile się orientuję od 15.12. 18 rusza nabór wniosków o dszkodowanie postojowe, które planowano koniec stycznia- początek lutego, także nie mów bo efekt ostatnich rozmów widać. Poza tym w pierwszym kwartale przyszłego roku ma ruszyć program środowiskowy ( klatki, liczenie fok) . Także zanim coś napiszesz to najpierw się dobrze dowiedz i nie wylewaj tutaj swoich żali jaki to minister niedobry. To jest najlepszy minister jaki trafił się od wejścia do Unii, czy może z poprzednikami było Ci lepiej.
Obietnice ze strony rządu są, nasze zadanie to pilnować czy są realizowane - jak nie to wtedy reagować.
A protest i tak należałoby zrobić ale nie przeciw naszemu rządowi a przeciw BRUKSELI !!!!!!!
30 listopad 2018 : 13:58 techniczny007 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Biedny przydupasie
Biedny, ślepy przydupasie Ministra, czy może tłusty kocie wykarmiony na kasie spływającej do wybranych z Ministerstwa? Może i jest to najlepszy jak dotychczas minister, ale to nie znaczy, że dobry. Jest słaby i z roku na rok pokazuje się prawda, że jest dużo cieńszy niż się na początku wydawało. Zapowiedzi, deklaracje i kasa z Unii to jedyny sposób na problemy w rybolowstwie jakie zna. Słabe i żenujące. Od Ministra oczekujemy konkretów a nie tanich, pozorowanych działań pod publiczke i kupowania głosów za kasę z Unii. A jesienią wybory, więc kasą sypną jeszcze szerzej. Tylko co to zmieni w morzu?
30 listopad 2018 : 17:01 UST_ Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Tłusty kot???
Pominęli mnie przy trójpolówce - mówi ci to coś debilu ?
30 listopad 2018 : 18:05 techniczny007 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 zootechnik
Kutry Paszowe? Czy to dzięki nim przełowiono szproty, dzięki czemu brakuje karmy dla śledzi, a co za tym idzie dorsze nie mają co jeść? Panowie Rybacy bałtyccy naprawdę nie rozumiecie przyrodniczego Łańcucha Pokarmowego? Czy udajecie z zamiarem "Po nas choćby pusty Bałtyk"? Jeżeli się nie hoduje, to należy "znać umiar, mocium Panie". Pomyślnych połowów.
30 listopad 2018 : 22:27 Kazimierz Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+11 Rybacy obudźcie się
Jeśli dacie się przekonać ostatnim z serii postojowym to już jesteśmy trupami. Jak możecie spojrzeć w twarz waszym załogantom którzy nie mogą wziąć ani grosza na dywersyfikację z pierwszej osi. Co mi Panie Ministrze bajki Pan prawi o trosce o małą flotę? Proszę mi pokazać gdzie są nasze załogi? wyjechały na wczasy i wrócą? nie!!! Oni już nie wrócą,a ci co pozostali resztkami nadziei czołgają się do przodu. Armatorzy obudźcie się potrzebujemy zdecydowanych działań aby rząd nas zobaczył. Pan Minister tylko w kółko swoje unia nie da unia da, tak nie można tak się nie da, a może jakieś inne rozwiązania?
29 listopad 2018 : 18:48 USTka rulles Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Tam są wasi załoganci
500+ rozjebało waszych załogantów jak i całą masę fizycznych pracowników we wszystkich branżach w naszym kraju. Na Półwyspie brak rąk do pracy na kutrach, w pensjonatach, w restauracjach itp. Bez kokosów na koniec miesiąca nikt palcem nie chce kiwnąć - tego ustawodawca nie przewidział. Podobnie jak i tragicznego stanu populacji bałtyckiego łososia mimo prób długoletnich regulacji. Niestety pokolenia Polaków z genami PGRowskich kombinatorów muszą kombinować z obchodzeniem norm połowowych, rejestrowaniem łososi jako troci, przerzucaniem połowów z jednostki na jednostkę, telefonami o inspektorach - i mamy co mamy. Na własne życzenie!
30 listopad 2018 : 05:58 Kaszub Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 LUDZIOM TRZEBA PŁACIĆ !
ludziom trzeba płacić tak by marne 500+ nie zniechęcało ich do roboty....jak płaciłeś głodowe stawki to co się teraz dziwisz...TO CIĘŻKA ROBOTA JEST !!!
30 listopad 2018 : 07:44 JACEK b Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Ministerstwo ogłosiło spotkania z rybakami
Od 3 grudnia we wszystkich portach spotkania ministerstwa z rybakami i armatorami. Zobaczymy jak nasi armatorzy i zarządy grup producenckich przedstawią ministrowi nasze problemy. Do tej pory zajmowali się swoimi wypłatami i funduszami na nikomu niepotrzebne głupoty. Wszyscy najemni rybacy muszą być obecni na tych spotkaniach.
29 listopad 2018 : 21:25 Mikołaj Info Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+7 Koniec rybołóstwa!!!
Nic już nie uratuje sytuacji jaka ma miejsce w chwili obecnej!!!
Co port to inne zrzeszenie a nawet kilka i każde z nich ma swoje priorytety a co za tym idzie nigdy się między sobą nie dogadają więc też i "wspólnie" niczego nie osiągną!!!
Bałtyk jest tak przełowiony,że nawet całkowite zamknięcie go na 5 lat czy też dłużej niewiele pomoże bo musiałyby w takiej akcji uczestniczyć wszystkie państwa nadbałtyckie a jak można się domyślać i ta kwestia jest nierealna!!!
Armatorzy zostaną sami bo załogi odejdą do innych zajęć!!! Ten kto ma rodzinę nie będzie czekał na "lepsze czasy",które nie nadejdą a jeśli nawet to kiedy?!?!?
Pora zmienić profesję póki człowiek ma jeszcze siły i chęci a wszystkim tym,którzy pozostaną w zawodzie życzę powodzenia a przede wszystkim wytrwałości!!!
29 listopad 2018 : 22:19 łebianin Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+8 Przełowiony Bałtyk
Bałtyk jest totalnie przełowiony przez Rybaków,znikome ilości szprota i śledzia a co za tym idzie ??? Proszę zobaczyć jakie dorsze są poławiane,ujscia rzek w czasie ciągu tarłowego troci i łososia są zastawiane sieciami,jak ta ryba ma się wytrzeć żeby była następna??,a tu jeszcze próbuje się obwiniać wędkarzy za sytuację jaką sobie zgotowali sami Rybacy,BAŁTYK MUSI SIĘ ODRODZIĆ I TAKA JEST PRAWDA!!!!!
30 listopad 2018 : 07:52 Antek793610 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Rybak to zło
A może pan wielmożny rybak opowie o zastawianiu ujść rzek siatami w czasie ciągu trałowego, o magicznych przemianach łososi w trocie, o podwójnych ładowniach na jednostkach, albo po prostu niech zamknie ryj i przestanie za całe zło obarczać wędkarzy. Tu wy rybacy (wiecznie pijana hołta portowa) doprowadziliście do tego stanu Bałtyk swoją pazernością, i ty wy ponosicie całkowitą odpowiedzialność za taki stan rzeczy !!!
30 listopad 2018 : 08:55 Bałt Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Na mase
Cytuję Marek Szymański:
Panie Prawdziwy Rybaku. Nigdy nie sprzedałem ryby i nigdy nie wziąłem nadkompletu. Więc proszę mnie nie obrażać. W każdym środowisku znajdą się złodzieje - w pańskim również, ale walczyć trzeba z tymi złodziejami a nie środowiskiem. To nie wędkarze są powodem Waszych problemów i nie przez wędkarzy Wam obcięto limity. Pan wie dlaczego obcięto - z jednej strony są pazerne elementy w Waszym środowisku - z dugiej nierozgarnięci urzednicy. I z tym zróbcie porządek, czepianie się wedkarzy w niczym Wam nie pomoże. Po co Wam kolejny wróg? Wystarczą chyba Ci co Wam utrudniają życie.

Panie wielokrotnie byłem swiatkiem i wszyscy wiemy że lowicie dużo więcej nisz 2 sztuki na dobę znam brać wędkarska i osobiście widziałem że po przyplynieciu do portu z zakamarków Łodzi były wyciąganie ryby nie oficjalne
30 listopad 2018 : 12:42 Rybak walczący Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Rybak to zło
A może pan wielmożny rybak opowie o zastawianiu ujść rzek siatami w czasie ciągu trałowego, o magicznych przemianach łososi w trocie, o podwójnych ładowniach na jednostkach, albo po prostu niech zamknie ryj i przestanie za całe zło obarczać wędkarzy. Tu wy rybacy (wiecznie pijana hołta portowa) doprowadziliście do tego stanu Bałtyk swoją pazernością, i ty wy ponosicie całkowitą odpowiedzialność za taki stan rzeczy !!!
30 listopad 2018 : 13:14 Bałt Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Do Pana marka
Cytuję Rybak walczący:
Cytuję Marek Szymański:
Panie Prawdziwy Rybaku. Nigdy nie sprzedałem ryby i nigdy nie wziąłem nadkompletu. Więc proszę mnie nie obrażać. W każdym środowisku znajdą się złodzieje - w pańskim również, ale walczyć trzeba z tymi złodziejami a nie środowiskiem. To nie wędkarze są powodem Waszych problemów i nie przez wędkarzy Wam obcięto limity. Pan wie dlaczego obcięto - z jednej strony są pazerne elementy w Waszym środowisku - z dugiej nierozgarnięci urzednicy. I z tym zróbcie porządek, czepianie się wedkarzy w niczym Wam nie pomoże. Po co Wam kolejny wróg? Wystarczą chyba Ci co Wam utrudniają życie.

Panie wielokrotnie byłem swiatkiem i wszyscy wiemy że lowicie dużo więcej nisz 2 sztuki na dobę znam brać wędkarska i osobiście widziałem że po przyplynieciu do portu z zakamarków Łodzi były wyciąganie ryby nie oficjalne

Oczywiście kieruje do do p marka
30 listopad 2018 : 12:44 Rybak walczący Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Do Prawdziwego Rybaka
Niech Pan w końcu zrozumie o czym ja piszę. Jeśli będzie pan swoimi wymysłami prowokował wędkarzy, to za chwilę będziemy sobie wzajemnie wyciągać publicznie brudy a urzędnik pójdzie po linii najmniejszego oporu i zastosuje odpowiedzialność zbiorową krzywdząc w ten sposób i uczciwych rybaków i uczciwych wędkarzy, tak jak to już nie raz bywało. Także lepiej zamilknąć Panie Rybaku. Dobrze Panu radzę w naszym wspólnym interesie. A pisze Pan brednie bo żaden z moich kolegów po lewej stronie mariny w Helu nie bierze nadkompletów. Jeśli pan twierdzi, że jest inaczej to proszę przyjść do portu przy najbliższej pogodzie i wskazać który - sam wezwę inspektorów. Ale Pan tego nie zrobi bo po pierwsze trzeba mieć dowody, a po drugie łatwiej jest twierdzić co wiedzą "wszyscy" czyli nikt, niż podpisać się pod oskarżeniami własnym imieniem i nazwiskiem.
30 listopad 2018 : 15:51 Marek Szymański Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Do rybaków i wędkarzy
Powinien być całkowity zakaz połowu\zabierania i troci i łososia. Śledzie jeść są zdrowsze
30 listopad 2018 : 13:27 Cr Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 BRAWO
A trocie i łososie niech foki wpierdalają.
30 listopad 2018 : 15:07 ja Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 taka prawda
Foki to mają eldorado tylko w twoim sprzęcie połowowym Jeden rok bez połowu łososia i troci i foki zdechną z głodu
30 listopad 2018 : 16:26 stary rybak Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+7 Rozmowa
Port niedaleko Kolobrzegu wrozmowie z rybakiem ktory posiada licencje na polow lososi i troci cytuje ;na moje pytanie dlaczego zastawiaja ujscie rzek sieciami odpowiada :Ryba ktora wejdzie do rzeki to ryba stracona ona nie ma prawa wejsci na tarlo ;na moje pytanie skad w takim razie bedzie narybek itd,odpoeiada ze Panstwo zarybi! Jak mozna rozmawiac z takim balwanem.
30 listopad 2018 : 15:08 Pstrag Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-2 DO PSTRĄGA
Bałwan to jesteś ty ten rybak ma rację nawet 10 lat temu kiedy troć nie chorowała w rzekach tarło wynosiło około 0.02%.Troć instynktownie wchodziła na tarło ale wycierało się tylko parę sztuk troć po prostu gubiła ikrę a inne trocie ją pożerały, przypomnij sobie jak łowiłeś na ikre . W rzekę wtedy wchodziły tony a wracały kilogramy dzięki wędkarzom i kłusownikom ,sam jestem wędkarzem i wiele widziałem. A teraz z rzeki nic nie wraca bo wrzodzienica zabija trocie.
01 grudzień 2018 : 09:35 ja Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 do pstrąga
Człowieku twoja wiedza i mentalność zatrzymała się w latach 80-tych ubiegłego wieku. Co roku dzięki przepławkom otwiera się coraz więcej kilometrów dorzecza, a jakość wody ulega ciągłej poprawie. IRŚ prowadzi dla ICES monitoring narybku w rzekach gdzie odbywa się tarło i gdzie nie ma zarybień, zadzwoń i spytaj się jakie są zagęszczenia młodych troci na 1mb rzeki. Na 50 m badanej rzeczki szer. 2m z tarła pływa od 50 do 250 szt, pomnóż to przez setki kilometrów dorzecza rzek pomorskich i wyjdzie jaka jest produkcja naturalna smolta, a te zarybienia obgryzionymi smoltami to zostawmy mewom i kormoranom, to typowy wałek za państwowe środki. Trochę szacunku dla natury, bo z tego żyjecie.
01 grudzień 2018 : 10:44 wędkarz Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 rozmowa
do wedkarza ija Podtrzymuje swoja opinie poniewaz nic nie zrozumieliscie z mojego komentarza.
01 grudzień 2018 : 14:07 Pstrag Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-1 Wędkarz
Wędkarze niedługo się zesrają, ciągle zarybiają, budują tarliska, przepławki, walczą z zabudową hydrotechniczną i zatruciami rzek przymorskich i co z tego mają? Coraz mniej troci, o łososiu nie wspominając. Powiedzcie co rybacy robią dla poprawy sytuacji ryb w Bałtyku, nic tylko piłują mordy jak to im ciężko bo już wszystko co płynęło na tarło wyrżnęli przy cichej aprobacie władz.
Dajcie im łowić bez limitu, zabierzcie dopłaty postojowe i problem rybaków rozwiąże się sam
30 listopad 2018 : 16:03 Polski Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 DO POLSKIEGO
Byłem parę razy w morzu w zastępstwie na kutrze wędkarskim i widziałem co wędkarze odpie.....ją .Schlane towarzystwo robiło żeznie bolkom a krytykują rybaków . Ludzie wszyscy lubimy łowić ryby.
01 grudzień 2018 : 09:48 ja Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Do Pana Szypra
Pan jako szyper też jest odpowiedzialny za to co robią wędkarze na Pana jednostce. Wędkarze są różni, proszę nie budować sobie obrazu polskiego wędkarstwa na podstawie jednego rejsu dużą dorszową jednostką. I zapewniam Pana, że nie takie towarzystwo o jakim Pan mówi krytykuje rybaków. Ponadto to od ataków ze strony rybaków zaczęła się ta polemika, zupełnie i dla wędkarzy i dla rybaków niepotrzebna. Więc po co kolejny atak w stronę wędkarzy? Za mało macie wrogów?
01 grudzień 2018 : 13:56 Janekk Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 I CO TO DAŁO !!!!!
PSY SZCZEKAJĄ (wędkarze+rybacy łodziowi ) A KARAWANA ( paszowce) JEDZIE DALEJ !!!!!!!!!!!!
01 grudzień 2018 : 07:21 J-23 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Haha
Naturą sama broni sie przed klusowmikami łososiowym, sztormem do końca roku i po problemie.a wy tu sobie kilka sztuk rzygacie.
01 grudzień 2018 : 07:48 Zygzag Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Paszowi bandyci
Po co tu ta awantura. W chwili obecnej największą zarazą Bałtyku są paszowce, które niszczą cały ekosystem na potęgę.
My, rybacy łososiowi łowimy od 30 do 100 łososi na dobę, raz tylko w tym roku trafiło mi się wypłynięcie na którym było lekko ponad 400szt. Moja rodzina żyje z rybactwa od pokoleń. Teraz, kiedy inspektorzy mają być przy każdym zejściu do portu, nie wiem jak ja utrzymam rodzinę. Jakie znaczenie mają nasze połowy, jak paszowce łowią po kilkanaście ton szprota i śledzia DZIENNIE. Dorsze już nie mają co jeść, łosoś jeszcze jakoś sobie radzi, ale za moment zacznie zjadać się nawzajem. Bałtyk już jest pusty. Paszowi bandyci-opamiętajcie się!
01 grudzień 2018 : 08:07 Stefan64 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 masz tupet
Ty zdajesz sobie sprawę z tego co napisałeś 100 szt to jest minimum 700-800 kg a 400 to ok 3 ton i kto jest bandytą kilka lat takich połowów i wytniecie łososia do zera
01 grudzień 2018 : 10:31 łosoś Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-1 Kłusol?
Cytuję Stefan64:
Teraz, kiedy inspektorzy mają być przy każdym zejściu do portu, nie wiem jak ja utrzymam rodzinę. J!Człowieku? Masz świadomośc tego co piszesz? Jesteś uczciwym rybakiem czy zwykłym kłusownikiem - przestępca który powinien być wyjęty spod prawa? Jeśli jesteś uczciciwy to co złego zrobi Ci Inspektor? Spojrzyj w lustro i sam sobie powiedz "kim jestem"?
01 grudzień 2018 : 21:14 Rybol Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-2 TY BESZCZELNY TROLU
STEFAN 64 JESTEŚ PERFIDNYM LEWACKIM ODPADAM
NIGDY NIE BYŁEŚ RYBAKIEM I Z MORZEM NIE MASZ NIC WSPÓLNEGO
02 grudzień 2018 : 11:13 Hel Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 700-800kg
A co mam zrobić skoro limity są jakie są. Moja rodzina musi jakoś żyć. Jakbyś miał na utrzymaniu trójkę dzieci to byś zrozumiał. Łosoś nie powinien mieć limitu tak samo jak troć. Jestem rybakiem z dziada pradziada i wiem jakie spustoszenie sieją paszowce. Ten łosoś, którego my łowimy, nawet te 700-800kg z najlepszych dni to jest nic w stosunku do tego co wyprawiają paszowce. Przecież za moment cały ekosystem się załamie. Czy naprawdę nie macie takiej świadomości? Dlaczego dorsz jest tak chudy? Pomijając już to, że połowy paszowe całkowicie zniszczyły stado dużego dorsza, który żeruje w toni. Ci zwyrodnialcy zabiją to morze.
02 grudzień 2018 : 17:26 Stefan64 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 bandyci to rybacy łososiowi
Jak śmiesz atakować rybaków którzy trałują szprota skoro sam publicznie przyznajesz się do łamania prawa. Prawda jest taka, że każdy z was ma moc sprawczą i przemienia niczym Jezus łososie w trocie i tym sposobem nie przestrzegacie limitów. Jesteście bandą złodziei. Rodzinę do utrzymania ma każdy z nas. Jeśli nie potrafisz uczciwie zarobić to zmień zawód.
02 grudzień 2018 : 19:37 zwyrol Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Trol czy idiota?
Kim jesteś Stefanie64? Jak nie potrafisz utrzymać się z uczciwie uprawianego rybołówstwa to zmień zawód i utrzymuj trójkę dzieci z uczciwej pracy, tak jak to robią setki tysięcy innych Polaków. Tłumaczysz się jak złodziej który kradnie "bo musi utrzymać dzieci". Twoimi wypowiedziami wystawiasz jak najgorsze świdectwo polskim rybakom, potwierdzając tezę, że to kłusownicy (czyli - złodzieje).
03 grudzień 2018 : 06:56 Rybol Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 można żyć
Napisałeś ile łapiesz napisz jeszcze ile masz jeszcze dostać kasy za szkody spowodowane przez foki.To się w pale nie mieści limit przewalony kilkakrotnie i jeszcze kosa
03 grudzień 2018 : 11:09 łosoś Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 A może Tak !?!
Zapraszamy rybaków do kontroli wędkarzy razem z służbami do Tego przeznaczonymi !!!

Tylko Panowie jak my nastawimy kamerki i zaczniemy stać w porcie rano powtarzam Rano i nagrywać wasze wyczyny Trociowe oczywiście bo łososie;) wiadomo ;) i przekażemy to Wyżej niż okręgowy w Gdyni !!!
Bo są służby które się tym zajmą a nie będą przymykać oko jak teraz się dzieje !!
To się zrobi kwaśno

Wiec Panie Rybaku kasuj te bzdurne komentarze!!
01 grudzień 2018 : 09:56 Ja Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 zdzilbys sie...
ie warto dlugopisa strzepic...
01 grudzień 2018 : 10:16 zdzich Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Haha
Wiemy wszyscy że rekord polskiego łososia w trollingu nie należy do Pana oddał byś z honore ten zaszczyt koledze i uznał jego rybę że spuszczona głową a nie tCytuję Ja:
Zapraszamy rybaków do kontroli wędkarzy razem z służbami do Tego przeznaczonymi !!!

Tylko Panowie jak my nastawimy kamerki i zaczniemy stać w porcie rano powtarzam Rano i nagrywać wasze wyczyny Trociowe oczywiście bo łososie;) wiadomo ;) i przekażemy to Wyżej niż okręgowy w Gdyni !!!
Bo są służby które się tym zajmą a nie będą przymykać oko jak teraz się dzieje !!
To się zrobi kwaśno

Wiec Panie Rybaku kasuj te bzdurne komentarze!!

Wszyscy wiedzą że rekordowa ryba polski padła na innej jednostce proszę oddać z honorem ten zaszczyt koledze i spuscic głowę..
01 grudzień 2018 : 10:35 Rybak walczący Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Zespół Super doradców
Proszę Was o jedno wejdźcie na link departamentu rybołówstwa, który Wam podałem i sprawdźcie rejestr umów podpisanych w 2018 roku z osobami fizycznymi. Wiele się Wam Panowie i Panie wyjaśni. Chcecie zrozumieć to przeczytajcie kto i za co ma płacone od ,,naszego " ministra. Można?

https://gospodarkamorska.bip.gov.pl/rejestr-umow/rejestr-umow-zawartych-w-2018-r-stan-na-31-05-2018-r.html
01 grudzień 2018 : 14:14 rybol Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 CZY TO MA BYĆ WSZYSTKO WEDŁUG PRAWA
JEŻELI PACHNIE TO KORUPCJĄ ,POWINIEN SIĘ TYM ZAJĄĆ CBA,
TŁUSTE KOTY DO DYMISJI, GRUPA TRZYMAJĄCA WŁADZE ,ŹLE DORADZA MINISTROWI.
A PAN WRONA JEST JEDNYM Z TYCH CO BLOKOWAŁ I BLOKUJE WSZELKIE FUNDUSZE
RYBACKIE
01 grudzień 2018 : 15:53 GOLLAN Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Wrona odchodzi od stycznia
będzie wreszcie normalnie.
01 grudzień 2018 : 16:06 jacy Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Nie bedzie
Nie będzie. Odjeść musi Gróbarczyk, szczyt nieudolności w zarządzaniu rybołówstwem. Marionetka tańcząc tak jak zagrają Ci którzy od lat, niezależnie od władzy, rządzą w polskich rybołówstwie i którzy doprowadzili do katastrofy Bałtyku.
01 grudzień 2018 : 21:18 Rbk Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 smakowity kąsek
108 tysi na rękę za "fikcje" brawo
02 grudzień 2018 : 18:18 xlx Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Nie wierzę
Nie wierzę już w normalność. Rozdziela postojowe zamkną nam usta na pół roku potem wybory i nikt już nie będzie się nami przejmować. Będą mówić że jak za głosujemy na nich to się tym zajmą.
01 grudzień 2018 : 18:19 Mari Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 I wszystko jasne
Wysoczański jeżdził na spotkania rybaków i tylko mówił tego się nie da..., tak nie można..., na to nikt się nie zgodzi itp.
a sam ustawił się konkretnie u boku ministra i w dupie miał rybaków. To nie pierwszy taki przelew na 108 000 zł, wcześniej również były kontrakty za grubą kasę. Teraz wszystko układa się w logiczną całość. Wysoczański jeździł i tylko zniechęcał rybaków do walki o swoje. Proszę wszystkich rybaków JAK NAJDALEJ OD TEGO CZŁOWIEKA !!! bo zrobił nam największą krzywdę trzymając stronę ministerstwa. Gówno dla nas zrobił, myślał tylko o sobie.
01 grudzień 2018 : 18:43 techniczny007 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Superrrrr
Koniec Judasza....
01 grudzień 2018 : 19:14 Rybak walczący Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 PROSZĘ POCZYTAĆ ART. Z 5.06 2018r
Rybacy nie wnioskują jednak o odszkodowania
4 mln euro - tyle pieniędzy na wypłatę rybakom odszkodowań za szkody wyrządzone przez foki ma resort gospodarki morskiej. Sęk w tym, że od dwóch i pół roku nikt nie złożył wniosku. Choćby o złotówkę
Resort od 2014 r. dysponuje niemałą kwotą 4 mln euro, którą może przeznaczać na odszkodowania dla rybaków przybrzeżnych za straty spowodowane przez foki. Problem w tym, że od stycznia 2016 r. do maja 2018 r. nie wpłynął żaden wniosek o rekompensatę. Tym samym nie wypłacono ani złotówki z około 16 mln zł zarezerwowanych na ten cel (kwota jest uzależniona od kursu euro – red.).
Ministerstwo mówi, że "innymi środkami nie dysponuje", ale przecież, o ironio, problem nie leży w braku pieniędzy, lecz w tym, że nikt nie chce brać tych dostępnych. Problem tym większy, że jeśli nie zostaną wypłacone do końca 2020 r., przepadną.
01 grudzień 2018 : 20:55 J-23 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 POMYSŁ NA PRZETRWANIE !!!!!!
Z art,wynika ,że od 2016 r jest zarezerwowana kwota 4 milionów euro dla rybaków łodziowych na odszkodowania za wyrządzone szkody przez foki ,gdzie są te pieniądze !!!!! nikt łaski nam nie robi !!!! ,w czerwcu złożyłem wniosek do ministerstwa-do dnia dzisiejszego nikt nie odpowiedział !!! przesłałem email redaktorowi w/w artykułu z prośbą o monitorowanie co dzieje się z wnioskiem ,ale i On milczy ,myślę sobie ,.....,może zbiorę kilku rybaków na molo i po doradzam im trochę a potem wystawię fakturę na 108 000 zł ,słownie sto osiem tysięcy złotych do MGM i ŻŚ ,można tak żyć ........m o ż n a !!!!!!!! na całego !!!!!
01 grudzień 2018 : 21:10 J-23 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 BINGO
O tym samym mówiłem przed chwilą wspólnikowi.
01 grudzień 2018 : 21:19 techniczny007 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 nie do końca
Kolego problem tkwi w braku informacji ze strony administracji co i jak zrobic ... o bzdurach mówi sie dużo o konkretach mało
02 grudzień 2018 : 18:24 xlxx Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-1 Platforma Obywatelska domaga się dla polskich rybaków …
„żeby zniszczone ryby wliczały się do limitów połowowych , tak aby rybacy nie wyławiali więcej ryb niż ustalone na bezpiecznym dla zasobów limity”.
Ten postulat popierają między innymi : Grzegorz Schetyna; Ewa Kopacz; Sławomir Neuman; Jerzy Borowczak; Grzegorz Furgo;
Zbigniew Konwiński; Antoni Mężydło Dorota Rutkowska; Mirosława Nykiel; Elżbieta Radziszewska; Krystyna Szumilas; Zofia Czernow; Paweł Olszewski; Urszula Augustyn; Anna Nemś; Maria Małgorzata Janyska; Gabriela Lenartowicz; Monika Wielichowska; Ewa Drozd; Paweł Suski; Agnieszka Kołacz-Leszczyńska; Ewa Kołodziej; Józef Lassota; Joanna Mucha; Kinga Gajewska; Michał Szczerba: Jan Grabiec; Arkadiusz Marchewka.
Cały ten tekst podpisany przez wyżej wymienionych można znaleźć pod tym linkiem : http://orka.sejm.gov.pl/opinie8.nsf/nazwa/307_20180613/$file/307_20180613.pdf
02 grudzień 2018 : 06:34 iwonka Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Qrwy
i tyle w temacie
02 grudzień 2018 : 07:28 techniczny007 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 Nigdy więcej Platformy w polskich portach
Interpelacja nr 6894

do ministra gospodarki morskiej

w sprawie przekraczania limitów połowu ryb przez polskich rybaków

Szanowny Panie Ministrze! Z ostatniego nieoficjalnego raportu unijnych ekspertów, przekazanego władzom wszystkich krajów nadbałtyckich, wynika, że polscy rybacy znacząco przekraczają limity połowu ryb oraz składają fałszywe deklaracje połowowe.

Obowiązkowe przestrzeganie limitów połowów jest częścią unijnej Wspólnej Polityki Rybołówstwa. Według raportu po kontroli 46 kutrów okazało się, że rybacy zaniżyli liczbę złowionych ryb o 48%. Wyniki te oficjalnie potwierdza Komisja Europejska, która nie ukrywa, że na takie naruszenie będzie musiała zareagować, a w przypadku potwierdzenia oszustwa - wszcząć postępowanie o naruszenie prawa, które może zakończyć się pozwem do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.


http://orka2.sejm.gov.pl/IZ5.nsf/main/42EE7FDE
02 grudzień 2018 : 09:00 Stasiek Gawłowski Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Złodzieje
Platforma może i kradła, ale Pis nie kradnie a aneksuje cały naród Głupki obudźcie się. To stare komuchy! siedzą w PISie. strzeżcie się!
Czarne do czarnego
czerwone do czerwonego
żywe do martwego

kto się nie obudzi ….. zdechnie marnie

rybołówstwo już zdechło!
03 grudzień 2018 : 17:55 nigdy więcej PIS Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 niedlugo koniec trolingu na baltyku
Wiem ze zostanie wprowadzony zakaz trolingu na baltyku.
02 grudzień 2018 : 07:12 mariusz krukowski Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 koniec wszystkiego
Mariusz Krukowski Po co pisać takie bzdury. MIR prowadzi obecnie na zlecenie ICES za pośrednictwem Ministerstwa Żeglugi monitoring połowów trollingowych. Liczone są m.in. koszty tej zabawy, pracownicy MIRU spisują z natury w portach prawdziwe ilości łowionych ryb. W końcu ktoś się tym poważnie zajął i dobrze, bo w końcowym raporcie musi wyjść, że wędkarstwo łososiowe jest najbardziej opłacalną formą eksploatacji łososi gdyż przynosi największy podatek od każdej złowionej ryby. Z tego monitoringu wyjdzie też, że średnia liczba łowionych łososi na każdej wyprawie jest znacznie niższa niż dozwolone limity przysługujące wędkarzowi, gdyż wynosi 1.5 - 2 łososie na wyprawę przy średnio 2 - 3 osobowej załodze. Raz się łowi 6 ryb by później zaliczyć 3 pustaki pod rząd - zwłaszcza zimą. A tych wypraw też średnio na łódź jest nie więcej niż 15 w sezonie. Tylko idiota mógłby tego zakazać . Marek Szymański
02 grudzień 2018 : 09:04 Marek Szymański Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-3 re: koniec wszystkiego
Cytuję Marek Szymański:
Tylko idiota mógłby tego zakazać .


Panie Marku,
Proszę nie oczekiwać mądrości i racjonalności w zarządzaniem połowami na Bałtyku. Rozum tu już dawno śpi, czego dowodem są działania miłościwie nam panujących i komentarze które można tu przeczytać. Niestety w polskim rybołowstwie dominuje jedno myślenie "kasa, kasa, kasa, po nas choćby potop". Inaczej myślących jesy niewielu, a ich głos jest traktowany jako głos przeciwników polskie rybołówstwa. Smutne, na najsmutniesze, że władze podsycają ten sposób myślenie podejmując wyłacznie decyzje populstyczne i sypiąc kasą, a nie robiąc niczego dla ratowania zasobów.
Zakazu trolingu można się spodziewać, bo to kolejna populistyczna decyzja która ucieszy tę głupszą cześć rybaków, a rachunkiem ekonomicznym w MGMi ŻŚ nikt się nie przejmuje. Zwłaszcza, że za rok wybory, a czymś trzeba kupić głosy wyborców.
02 grudzień 2018 : 09:32 UST_ Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 re. koniec wszystkiego
Panie Mariuszu - myślę, że rybacy mają większe problemy niż łodzie trollingowe na Zatoce, tym bardziej, że nie naruszają one ich interesów poza kilkoma pazernymi debilami, których prędzej czy później będzie trzeba wykluczyć z naszego środowiska. I mam nadzieję, że w odróżnieniu do śródlądzia, gdzie faktycznie różne zakazy podszyte są nie argumentami a zwykłym skurwysyństwem i zasadą psa ogrodnika, na morzu mimo wszystko jest normalniej, tym bardziej, że nasze połowy wpisane są jednak w pewien, nie tylko krajowy ale nadbałtycki system zarządzania. Ale moja nadzieja nie wyklucza obaw, które z panem podzielam. Jeśli zaś chodzi o wyborców, to myślę, że elektorat wędkarski, choć mniej hałaśliwy jest jednak większy niż rybacki. |A hałasować w razie czego też potrafimy. 80 jednostek to już jest jakaś flota, którą można w telewizorze pokazać ;)
02 grudzień 2018 : 15:11 Marek Szymański Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 ZAKAZ TROLLINGU ?
W OKRĘGU MAZOWIECKIM TEŻ SIĘ WYDAWAŁ NIEMOŻLIWY ,A JEST I BĘDZIE.PRZYPOMINAM ŻE CIAŁEM DORADCZYM MINISTRA SĄ FACHOWCY Z PZW WIĘC CZAS DZIAŁAĆ BO BEDZIE PO PTAKACH.
03 grudzień 2018 : 09:31 ŁOWCA Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 2013 rządy platfomianej komuny i Eurokołchozu
Ponad 800 sztuk łososia przywiózł do Ustki niewielki, 12 metrowy, duński kuter. Wyładunek miał miejsce kilka dni temu. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że ta niewielka łódka ma na 2013 rok przyznane aż 10 tysięcy sztuk łososia. Limit całej polskiej floty w tym roku wynosi 6837 sztuk. Dla polskich rybaków to sygnał, że łosoś jest w morzu i warto go poławiać. Tym bardziej, że ostatnio znacznie spadły połowy dorsza.
- Wyładunek duńskiego kutra jasno wskazał nam, że łososia jest w morzu bardzo dużo i powinniśmy go odławiać - mówi nam jeden z rybaków, którego spotkaliśmy w okolicy Aukcji Rybnej - Co z tego, skoro średnio na kuter limit roczny wynosi tylko kilkadziesiąt sztuk tej ryby. To są po prostu kpiny z polskiego rybołówstwa. Dlaczego inne kraje mogą swobodnie poławiać łososia, a nas się tak dyskryminuje?

https://www.portalmorski.pl/rybolowstwo/22980-rekordowy-polow-lososia-rybacy-chca-zmian-w-limitach
02 grudzień 2018 : 11:03 Salomon Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 bzdury
co za bzdury opowiada pan dyrektor Wrona!!! z o obwieszczenia wynika, że polowy przełowione a dodatkowa kwota to 1000 sztuk.
jak można odłowić swój limit?
Panie Dyrektorze CBA już u progu czekają za te ciemnotę którą nam pan wciska. Pismo Pana najpierw mówiło o odłowieniu kwot dodatkowych a teraz, że można wszystko. Sklerozę pan masz!
03 grudzień 2018 : 16:20 koł2 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 zapytajcie
ciekawe, co wam w departamencie powiedzą. Każdy gada co chce. można łowić albo nie... nikt się prawdy nie dowie. Siedzą a pieniądze biorą i nic nie robią. A nic się nie można dowiedzieć. A inspektorzy z karami stoją i grożą.
03 grudzień 2018 : 16:24 zapytajcie Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 pis out
czarne do czarnego
czerwone do czerwonego
żywe do martwego

a rybołówstwo zdechnie już niedługo

zdechnie wszystko co związane z rybami. RYB JUŻ NIE MA!
03 grudzień 2018 : 18:01 nigdy więcej PIS Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Dobrze wam tak
Ciekawe kiedy wkoncu dorsza zakarza za bezczelne wiazanie tzw. Bakomy czyli siatki nie sciagajacej ktora sortuje
Na zywca sprzedajecie bolki
Te ponizej normy maja poprostu leb odciety
10 grudzień 2018 : 18:22 Nie klusownilom Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1