Rybołówstwo

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przywróciło połowy łososia i troci na naszych łowiskach. Wszystko dzięki dodatkowym 3 tysiącom sztuk łososia, które udało się pozyskać. Rybacy mogą prowadzić połowy na starych zasadach, ale wyładunek ryb będzie objęty pełną kontrolą. Zmiany w połowie tego gatunku ryb ma się zmienić w 2019 roku. 

Połowy łososia przywrócono pod koniec listopada po 2 miesiącach zakazu połowu tej ryby. Zakaz wprowadzono 14 września 2018 roku nie tylko w Polsce, ale na  całym Bałtyku i obejmował wszystkie kraje unijne poławiające na tym morzu. Zakaz związany był z wyczerpaniem ogólnej kwoty łososia połowowej przydzielonej unijnym krajom. Dane te pozyskano z analizy dzienników połowowych. Oprócz łososia zakazano również połowu nielimitowanej troci. Jednym z powodów takiej decyzji był fakt, że jednostki, które miały przydzielone chociażby po kilka sztuk łososia na rok prowadziły ciągłe połowy tej ryby. W dziennikach pojawiały się natomiast zapisy, że zamiast łososia odławiana jest troć wędrowna, której połowy są nielimitowane. 

Połowy łososia i troci wznowiono do końca roku. Można je poławiać na dotychczasowych zasadach. 

- Armatorzy, którzy mieli niewyczerpany limit na połów łososia mogą wykorzystać ten limit i wnioskować o dodatkowy przydział - wyjaśnia Janusz Wrona, dyrektor departamentu rybołówstwa w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Armatorzy, którzy limit swój już wyczerpali mogą wnioskować o dodatkowe przydziały. 

Nieoficjalnie mówiło się, że połowy będą odbywały się już na nowych zasadach. Janusz Wrona zapewnił nas jednak, że do końca roku zmian nie będzie. Nowe zasady połowu tej ryby mają się zmienić od stycznia 2019 roku. 

- Przygotowujemy odpowiednie regulacje - mówi dyrektor departamentu. 

Według naszych informacji wszystkie złowione ryby będą traktowane jako łososie, a troć będzie mogła wynosić tylko kilka procent połowu. Prowadzony będzie również pełny monitoring złowionej ryby. Mają być szczegółowe kontrole jednostek. Dyrektor Wrona nie chciał potwierdzić nam tym informacji. Zapewnił jednak, że w najbliższym czasie wyjaśni nowe zasady.

Tekst i fot.: Hubert Bierndgarski

 
+3 cha cha cha
Tira rara
29 listopad 2018 : 07:19 fffffffff | Zgłoś
+1 Zespół Super Doradców
Proszę Was o jedno wejdźcie na link departamentu rybołówstwa, który Wam podałem i sprawdźcie rejestr umów podpisanych w 2018 roku z osobami fizycznymi. Wiele się Wam Panowie i Panie wyjaśni. Chcecie zrozumieć to przeczytajcie kto i za co ma płacone od ,,naszego " ministra. Można?

[link usunięty]
01 grudzień 2018 : 14:17 rybol | Zgłoś
+1 To nie tylko forsa!
Zatem Jurek za "doradztwo" przytulił w 2017 r. zaledwie 119 tys. PLN a w 2018 r. jeszcze mniej, bo 108 tys. PLN. Dane i tak pewnie są niepełne i nie obejmują innych lat. Ale to i tak wierzchołek góry lodowej. We wszystkim chodzi przecież o takie posłanie sobie łóżeczka żeby kasa szerokim strumieniem płynęła z funduszu rybackiego do właściwych ludzi.
04 grudzień 2018 : 10:15 Koleś | Zgłoś
+2 SUPER
I co z tego jak do świąt sztorm .
29 listopad 2018 : 09:54 ja | Zgłoś
+1 Zespół Super Doradców
Proszę Was o jedno wejdźcie na link departamentu rybołówstwa, który Wam podałem i sprawdźcie rejestr umów podpisanych w 2018 roku z osobami fizycznymi. Wiele się Wam Panowie i Panie wyjaśni. Chcecie zrozumieć to przeczytajcie kto i za co ma płacone od ,,naszego " ministra. Można?

[link usunięty]
01 grudzień 2018 : 14:19 rybol | Zgłoś
-7 Śmiech na sali
A wędkarze się z nas śmieją i przywożą po kilka(naście) łososi z dnia łowczego. Zobaczcie ile ich się w Helu namnożyło. Do wyładunku(!) podjeżdżają samochody - chłodnie

Czy przy każdym przyjściu wędkarza do portu ma być obecny inspektor? NIE.
Czy są kontrolowani na morzu? NIE.
Czy mają dzienniki połowowe? NIE.
Czy są monitorowani drogą satelitarną? NIE.
Czy mają wszystkie papiery wymagane od jednostek rybackich i ich załóg? NIE.
Czy prowadzą działalność gospodarczą? NIE.
Czy mają limit? W praktyce NIE.

A my się kłócimy kto ma dostać kilka sztuk łososia na jednostkę na rok...
29 listopad 2018 : 16:04 Ha | Zgłoś
+16 Mity o wędkarstwie łososiowym
Szanowny Panie.
- wędkarze łososiowi również są kontrolowani na morzu i w porcie w Helu przez inspektorów OIRM.
- Wędkarze nie mają dzienników połowowych gdyż nie nadkłada na nich takiego obowiązku ustawa.
- Nie ma potrzeby by byli monitorowani drogą satelitarną, gdyż połowy rekreacyjne nie są nastawione na zysk a na zaspokojenie własnych potrzeb.
- Nie mają papierów wymaganych od jednostek rybackich gdyż jednostki wykonujące rybołówstwo rekreacyjne w rozumieniu ustawy nie są statkami rybackimi.
- nie prowadzą działalności gospodarczej bo wędkarstwo to hobby a nie działalność gospodarcza.
- Wędkarze mają limit wynoszący dwie szt. dziennie na osobę.
Wędkarstwo przynosi znacznie większy podatek od każdej złowionej ryby niż rybactwo więc jest i będzie popierane w całej Europie. Antagonizowanie wędkarzy i rybaków nie przyczyni się do zwiększenia Waszych limitów.
Marek Szymański - wędkarz
29 listopad 2018 : 22:13 Marek Szymański | Zgłoś
-4 Panie Marku Szymański
To dla czego sprzedajecie łososie w smażalni ? ,jak chcę sprzedać rybę z łodzi to słyszę ,że drogo ,że od wędkarzy można kupić dużo taniej ! ,wiec nie pisz tych bajek ,bo i tak nikt nie uwierzy ,prawdę znają wszyscy .!
29 listopad 2018 : 22:29 PRAWDZIWY RYBAK | Zgłoś
+6 Panie Prawdziwy Rybaku
Panie Prawdziwy Rybaku. Nigdy nie sprzedałem ryby i nigdy nie wziąłem nadkompletu. Więc proszę mnie nie obrażać. W każdym środowisku znajdą się złodzieje - w pańskim również, ale walczyć trzeba z tymi złodziejami a nie środowiskiem. To nie wędkarze są powodem Waszych problemów i nie przez wędkarzy Wam obcięto limity. Pan wie dlaczego obcięto - z jednej strony są pazerne elementy w Waszym środowisku - z dugiej nierozgarnięci urzednicy. I z tym zróbcie porządek, czepianie się wedkarzy w niczym Wam nie pomoże. Po co Wam kolejny wróg? Wystarczą chyba Ci co Wam utrudniają życie.
30 listopad 2018 : 06:52 Marek Szymański | Zgłoś
+12 Rybacy obudźcie się
Jeśli dacie się przekonać ostatnim z serii postojowym to już jesteśmy trupami. Jak możecie spojrzeć w twarz waszym załogantom którzy nie mogą wziąć ani grosza na dywersyfikację z pierwszej osi. Co mi Panie Ministrze bajki Pan prawi o trosce o małą flotę? Proszę mi pokazać gdzie są nasze załogi? wyjechały na wczasy i wrócą? nie!!! Oni już nie wrócą,a ci co pozostali resztkami nadziei czołgają się do przodu. Armatorzy obudźcie się potrzebujemy zdecydowanych działań aby rząd nas zobaczył. Pan Minister tylko w kółko swoje unia nie da unia da, tak nie można tak się nie da, a może jakieś inne rozwiązania?
29 listopad 2018 : 18:48 USTka rulles | Zgłoś
0 Ministerstwo ogłosiło spotkania z rybakami
Od 3 grudnia we wszystkich portach spotkania ministerstwa z rybakami i armatorami. Zobaczymy jak nasi armatorzy i zarządy grup producenckich przedstawią ministrowi nasze problemy. Do tej pory zajmowali się swoimi wypłatami i funduszami na nikomu niepotrzebne głupoty. Wszyscy najemni rybacy muszą być obecni na tych spotkaniach.
29 listopad 2018 : 21:25 Mikołaj Info | Zgłoś
+8 Koniec rybołóstwa!!!
Nic już nie uratuje sytuacji jaka ma miejsce w chwili obecnej!!!
Co port to inne zrzeszenie a nawet kilka i każde z nich ma swoje priorytety a co za tym idzie nigdy się między sobą nie dogadają więc też i "wspólnie" niczego nie osiągną!!!
Bałtyk jest tak przełowiony,że nawet całkowite zamknięcie go na 5 lat czy też dłużej niewiele pomoże bo musiałyby w takiej akcji uczestniczyć wszystkie państwa nadbałtyckie a jak można się domyślać i ta kwestia jest nierealna!!!
Armatorzy zostaną sami bo załogi odejdą do innych zajęć!!! Ten kto ma rodzinę nie będzie czekał na "lepsze czasy",które nie nadejdą a jeśli nawet to kiedy?!?!?
Pora zmienić profesję póki człowiek ma jeszcze siły i chęci a wszystkim tym,którzy pozostaną w zawodzie życzę powodzenia a przede wszystkim wytrwałości!!!
29 listopad 2018 : 22:19 łebianin | Zgłoś
+9 Przełowiony Bałtyk
Bałtyk jest totalnie przełowiony przez Rybaków,znikome ilości szprota i śledzia a co za tym idzie ??? Proszę zobaczyć jakie dorsze są poławiane,ujscia rzek w czasie ciągu tarłowego troci i łososia są zastawiane sieciami,jak ta ryba ma się wytrzeć żeby była następna??,a tu jeszcze próbuje się obwiniać wędkarzy za sytuację jaką sobie zgotowali sami Rybacy,BAŁTYK MUSI SIĘ ODRODZIĆ I TAKA JEST PRAWDA!!!!!
30 listopad 2018 : 07:52 Antek793610 | Zgłoś
+2 Rybak to zło
A może pan wielmożny rybak opowie o zastawianiu ujść rzek siatami w czasie ciągu trałowego, o magicznych przemianach łososi w trocie, o podwójnych ładowniach na jednostkach, albo po prostu niech zamknie ryj i przestanie za całe zło obarczać wędkarzy. Tu wy rybacy (wiecznie pijana hołta portowa) doprowadziliście do tego stanu Bałtyk swoją pazernością, i ty wy ponosicie całkowitą odpowiedzialność za taki stan rzeczy !!!
30 listopad 2018 : 08:55 Bałt | Zgłoś
+1 Na mase
Cytuję Marek Szymański:
Panie Prawdziwy Rybaku. Nigdy nie sprzedałem ryby i nigdy nie wziąłem nadkompletu. Więc proszę mnie nie obrażać. W każdym środowisku znajdą się złodzieje - w pańskim również, ale walczyć trzeba z tymi złodziejami a nie środowiskiem. To nie wędkarze są powodem Waszych problemów i nie przez wędkarzy Wam obcięto limity. Pan wie dlaczego obcięto - z jednej strony są pazerne elementy w Waszym środowisku - z dugiej nierozgarnięci urzednicy. I z tym zróbcie porządek, czepianie się wedkarzy w niczym Wam nie pomoże. Po co Wam kolejny wróg? Wystarczą chyba Ci co Wam utrudniają życie.

Panie wielokrotnie byłem swiatkiem i wszyscy wiemy że lowicie dużo więcej nisz 2 sztuki na dobę znam brać wędkarska i osobiście widziałem że po przyplynieciu do portu z zakamarków Łodzi były wyciąganie ryby nie oficjalne
30 listopad 2018 : 12:42 Rybak walczący | Zgłoś
+2 Rybak to zło
A może pan wielmożny rybak opowie o zastawianiu ujść rzek siatami w czasie ciągu trałowego, o magicznych przemianach łososi w trocie, o podwójnych ładowniach na jednostkach, albo po prostu niech zamknie ryj i przestanie za całe zło obarczać wędkarzy. Tu wy rybacy (wiecznie pijana hołta portowa) doprowadziliście do tego stanu Bałtyk swoją pazernością, i ty wy ponosicie całkowitą odpowiedzialność za taki stan rzeczy !!!
30 listopad 2018 : 13:14 Bałt | Zgłoś
0 Do Pana marka
Cytuję Rybak walczący:
Cytuję Marek Szymański:
Panie Prawdziwy Rybaku. Nigdy nie sprzedałem ryby i nigdy nie wziąłem nadkompletu. Więc proszę mnie nie obrażać. W każdym środowisku znajdą się złodzieje - w pańskim również, ale walczyć trzeba z tymi złodziejami a nie środowiskiem. To nie wędkarze są powodem Waszych problemów i nie przez wędkarzy Wam obcięto limity. Pan wie dlaczego obcięto - z jednej strony są pazerne elementy w Waszym środowisku - z dugiej nierozgarnięci urzednicy. I z tym zróbcie porządek, czepianie się wedkarzy w niczym Wam nie pomoże. Po co Wam kolejny wróg? Wystarczą chyba Ci co Wam utrudniają życie.

Panie wielokrotnie byłem swiatkiem i wszyscy wiemy że lowicie dużo więcej nisz 2 sztuki na dobę znam brać wędkarska i osobiście widziałem że po przyplynieciu do portu z zakamarków Łodzi były wyciąganie ryby nie oficjalne

Oczywiście kieruje do do p marka
30 listopad 2018 : 12:44 Rybak walczący | Zgłoś
0 Do Prawdziwego Rybaka
Niech Pan w końcu zrozumie o czym ja piszę. Jeśli będzie pan swoimi wymysłami prowokował wędkarzy, to za chwilę będziemy sobie wzajemnie wyciągać publicznie brudy a urzędnik pójdzie po linii najmniejszego oporu i zastosuje odpowiedzialność zbiorową krzywdząc w ten sposób i uczciwych rybaków i uczciwych wędkarzy, tak jak to już nie raz bywało. Także lepiej zamilknąć Panie Rybaku. Dobrze Panu radzę w naszym wspólnym interesie. A pisze Pan brednie bo żaden z moich kolegów po lewej stronie mariny w Helu nie bierze nadkompletów. Jeśli pan twierdzi, że jest inaczej to proszę przyjść do portu przy najbliższej pogodzie i wskazać który - sam wezwę inspektorów. Ale Pan tego nie zrobi bo po pierwsze trzeba mieć dowody, a po drugie łatwiej jest twierdzić co wiedzą "wszyscy" czyli nikt, niż podpisać się pod oskarżeniami własnym imieniem i nazwiskiem.
30 listopad 2018 : 15:51 Marek Szymański | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2737 4.3601
EUR 4.5589 4.6511
CHF 4.4385 4.5281
GBP 5.3531 5.4613

Newsletter