Rybołówstwo

Senat przyjął nowelizację ustawy o rybołówstwie morskim. Ustawa wprowadza reformę inspektoratów rybołówstwa morskiego: zamiast dotychczas działających trzech okręgowych ma powstać jeden główny.   

Za przyjęciem ustawy głosowało 60 senatorów, 4 było przeciw, 20 wstrzymało się od głosu.

Przyjęcie noweli bez poprawek rekomendowały senackie komisje Infrastruktury oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Główną zmianą w ustawie z 19 grudnia 2014 roku o rybołówstwie morskim jest utworzenie Głównego Inspektoratu Rybołówstwa Morskiego z siedzibą w Słupsku. Obecnie działają trzy inspektoraty okręgowe: w Gdyni, Słupsku i Szczecinie, a także 14 oddziałów terenowych.

Nowy organ ma być odpowiedzialny za zadania związane z kontrolą przestrzegania przepisów o rybołówstwie morskim oraz organizacją rynku rybnego, a także za koordynację działań Polski w ramach realizacji celów Wspólnej Polityki Rybołówstwa. W noweli zawarto też zmiany "o charakterze porządkującym" w przepisach dotyczących rejestru statków rybackich.

Nowelizacja przewiduje także możliwość wymiany przyznanej indywidualnej kwoty połowowej na inną indywidualną kwotę połowową innego armatora statku rybackiego i umożliwienie przekazywania indywidualnych kwot połowowych między statkami tego samego armatora, który jest jednocześnie ich właścicielem.

Zmiany - w założeniu projektodawcy - mają m.in. usprawnić prace morskich służb kontrolnych oraz ujednolicić procedury kontroli i inspekcji rybołówstwa morskiego przez wdrożenie jednolitych standardów działania oraz ich efektywny nadzór.(PAP)

Elżbieta Bielecka

+1 Mamy go!
[link usunięty]
25 listopad 2018 : 13:54 Mierzeja | Zgłoś
+1 Zespół Super Doradców
Proszę Was o jedno wejdźcie na link departamentu rybołówstwa, który Wam podałem i sprawdźcie rejestr umów podpisanych w 2018 roku z osobami fizycznymi. Wiele się Wam Panowie i Panie wyjaśni. Chcecie zrozumieć to przeczytajcie kto i za co ma płacone od ,,naszego " ministra. Można?

[link usunięty]
01 grudzień 2018 : 14:20 rybol | Zgłoś
+7 Zamknąć fromborskich podpalaczy !!!!!!
Zalew to teraz chlew, inspektorzy boja sie własnego cienia, podpalacze rządzą i rozstawiają urzedasów po kątach. Piekne to nastały czasy z dobrej zmiany, oj piękne.
26 listopad 2018 : 13:41 From1 | Zgłoś
+9 Na Zalewie nie ma już żadnych ryb
trujące wlewki z Bałtyku zabiły całe życie w Zalewie, gdzie są naukowcy i Zieloni?
26 listopad 2018 : 13:54 CBS | Zgłoś
+1 KTO?
jest tym podpalaczem. Podaj chociaż same inicjały. To może sie domyśle. Na razie powiedziałeś że są z Fromborka. Proszę podaj więcej informacji.
26 listopad 2018 : 16:11 From2 | Zgłoś
0 Nie boisz się?
Wiesz kto podpalił i nie donosisz? Czy prokuratura czyta ten portal?
26 listopad 2018 : 16:30 Prorok | Zgłoś
+1 Zespół Super Doradców
Proszę Was o jedno wejdźcie na link departamentu rybołówstwa, który Wam podałem i sprawdźcie rejestr umów podpisanych w 2018 roku z osobami fizycznymi. Wiele się Wam Panowie i Panie wyjaśni. Chcecie zrozumieć to przeczytajcie kto i za co ma płacone od ,,naszego " ministra. Można?

[link usunięty]
01 grudzień 2018 : 14:21 rybol | Zgłoś
+6 Nie rżnijcie głupa....Wszyscy wiedzą...
Od łapania i karania bandytów są służby i państwo ale jak widać nie za bardzo im na tym zależy. A kto zlecił spalenie inspektora to wiedza powszechna tylko jak widać władza nie ma interesu w ukaraniu zleceniodawców.
26 listopad 2018 : 17:38 From1 | Zgłoś
+5 Państwo teoretyczne
To państwo jak widać też jest tylko teoretyczne. Minister i jego klika kryją tych którzy dokonali zamachu na służbę tego właśnie Ministerstwa. Patologia kompletna.
26 listopad 2018 : 21:47 From | Zgłoś
+1 Inspektora spalono za rządów PO
gdzie była wtedy prokuratura, w Sowie?
27 listopad 2018 : 22:43 Ośmiorniczka | Zgłoś
+2 Od 3 lat
Od trzech lat rządzi PiS, a prokuraturą Ziobro. Za rok wybory i koniec obecnego układu (PiS pewnie wygra, ale raczej to koniec samodzielnych rządów). Co zrobiono przez te trzy lata? Poza obietnicami i deklaracjami? W wodzie i na wodzie jest coraz gorzej, na spotkaniach za to obiecują coraz więcej. A ani prawa ani sprawiedliwości nie ma, przestępców z Fromborka nikt nawet nie próbuje ścigać!!
28 listopad 2018 : 04:44 From | Zgłoś
-8 Połowy pelagiczne naszą przyszłością....
Minister Gróbarczyk widzi przyszłość w rybach pelagicznych:
"rozpoczęcia eksportu polskich ryb, głównie śledzi i szprotów, oraz wykorzystania innych możliwości, jakie oferuje chiński rynek. „Przede wszystkim poszukiwanie surowca dla naszych przetwórni, które cierpią na brak ryb. One maksymalnie pracują na 50 proc. swoich możliwości, właśnie z powodu (braków) tego surowca” - powiedział.

Minister ocenił, że przekształcenie systemu połowów i rozpoczęcie eksportu przeznaczonych do konsumpcji ryb pelagicznych, które dotąd dostarczane były na mączkę rybną, to „ogromna szansa dla polskich rybaków i bezwzględnie podniesienie wartości polskiego produktu, polskich kwot połowowych”

https://www.portalmorski.pl/prawo-polityka/41108-grobarczyk-w-pekinie-rozmawia-o-inwestycjach-i-gospodarce-wodnej
27 listopad 2018 : 10:04 UST_ | Zgłoś
+2 Gróbarczyk proponuje zakończenie połowów paszowych na rzecz konsumpcji
to podstawowy postulat rybaków łodziowych.
27 listopad 2018 : 20:46 Maly r. | Zgłoś
+3 Bzdura
I co? Jeśli szprota z pompy pójdzie na konsupmcję, a nie na mączkę to do tego będzie jej więcej w morzu? Dorsz będzie miał jej więcej do żarcia? Bzdura. Jeśli mowa od szprocie czy śledziu na konsupmcję to też chodzi o połowy przemysłowe, dużymy trawlerami, ze zbiornikami RSW skąd ryba pompą pójdzie prosto do dużej przetwórni. Tak to dzisiaj działa, takie są standardy przetwórstwa. Dalej będą łowiły te same statki, takimi samymi sieciami, tylko co innego będzie się ze szprotą działo na lądzie. Pokarmu dla dorsza od tego nie przybędzie, za to kasy dla pompiarzy tak.
27 listopad 2018 : 21:16 Myślący | Zgłoś
+1 Czas na prokuratora
Ważna wiadomość dla rybaków. Polscy naukowcy przyznają, że dane dotyczące zasobów dorszy, jakie trafiają do unijnych urzędników, są niepełne i nie były weryfikowane z danymi pochodzącymi bezpośrednio od łowiących.

Dotarliśmy do dokumentu, w którym Tomasz Linkowski, dyrektor Morskiego Instytutu Rybackiego z Gdyni, otwarcie pisze o tych błędach. Pismo trafiło już do Joe Borga, unijnego komisarza do spraw rybołówstwa, który po zapoznaniu się z nim nakazał powołać specjalną komisję.

Problem nie dotyczy tylko polskich naukowców, ale badaczy z wszystkich krajów unijnych i co ciekawe, to nasi naukowcy jako pierwsi zasygnalizowali na unijnym forum ten problem.

https://www.portalmorski.pl/rybolowstwo/6888-dorsz-z-oscia-niezgody
27 listopad 2018 : 22:41 Zniszczony Bałtyk | Zgłoś
+1 Historia
Fajna historia, ale to jest sprzed 11 lat !! (poprzednie rządy PiS). To było parę pokoleń ryb temu, cała epoka z punktu widzenia ryb pelagicznych, a i dla dzisiejszych dorszy to byli co najmniej "dziadkowie".
28 listopad 2018 : 05:14 Dziadek | Zgłoś
+1 Sprawiedliwość wkracza do MIRu
nadchodzi czas rozliczeń za zabawę w naukę, której efektem jest puste morze, to samo czeka inspektorów, którzy zapomnieli skąd są w Polsce podatki na ich wypłaty.
28 listopad 2018 : 13:43 Temida | Zgłoś
+3 Pod publiczke
Pozorne działania, pod publiczke. Pełen styl Ministra G. żadnych konkretów, aby tylko zdobyć poklask i głosy tępego elektoratu. Myślący rybacy wiedzą swoje i na to złapać się nie dadzą, a na klike rozp... polskie rybołówstwo taczki już czekają.
28 listopad 2018 : 15:45 Orł | Zgłoś
+1 Łodzie są dla policji
a nie dla łapówkarzy
https://www.portalmorski.pl/bezpieczenstwo-granice/41130-nowa-lodz-dla-policjantow-z-zalewu-wislanego
28 listopad 2018 : 15:31 Lamia | Zgłoś
+2 Gróbarczyk weź sie do roboty!!!!!!!!!!!!!!!!!!
A inspektor dalej rowerem będzie jeździł. Dokąd to zmierza.
28 listopad 2018 : 18:38 xyz | Zgłoś
+1 Ani prawa ani sprawiedliwości
Jak to dokąd? To absolutnego braku prawa i sprawiedliwości na Zalewie. Zostaną tam tylko kłusownicy i inni przestępcy, za to wiernie głosujący na PiSowską klikę.
Pan G. nie ma pojęcia co to robota. Jemu się wydaje, że jak pozmienia dyrektorów w departamentach i mirach i zakaże inspektorom kontrolowac kłusowników to zrobi dobrze rybom i rybakom. Pan G. woli błyszczeć z szablą na Konwentach Morskich, czy brylować na delegacjach zaganicznych, latać biznes klasą, spać w apartemantach i świecić na salonach niż uczciwie pracować.
28 listopad 2018 : 18:55 From | Zgłoś
-1 Samochodem
jeździ a nie rowerem.NIE KŁAM
29 listopad 2018 : 06:39 from3 | Zgłoś
+1 Olać Gróbarczyka walić do Kaczora
Proponuje nie do Żelowanego Żigolo tylko walić prosto do Kaczora bo tylko jego sie te dziady boją, bo ta klika z kołem doradczym i tak wszystko zamiecie pod dywan, obieca znowu pare ochłapów i dalej będą krecic lody.
29 listopad 2018 : 18:33 xyz | Zgłoś
+1 Zespól Super Doradców
Proszę Was o jedno wejdźcie na link departamentu rybołówstwa, który Wam podałem i sprawdźcie rejestr umów podpisanych w 2018 roku z osobami fizycznymi. Wiele się Wam Panowie i Panie wyjaśni. Chcecie zrozumieć to przeczytajcie kto i za co ma płacone od ,,naszego " ministra. Można?

[link usunięty]
01 grudzień 2018 : 14:22 rybol | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.3589 4.4469
EUR 4.6016 4.6946
CHF 4.4852 4.5758
GBP 5.4425 5.5525

Newsletter