Rybołówstwo

Komisja Europejska zaproponowała w środę plan uprawnień do połowów w 2019 r. na Atlantyku i Morzu Północnym. Kraje członkowskie mają uzgodnić roczne kwoty połowowe w grudniu.

Komisja Europejska proponuje w przypadku 62 stad na Atlantyku i Morzu Północnym zwiększenie kwot połowów lub utrzymanie ich na tym samym poziomie, a w odniesieniu do 22 stad - zmniejszenie.

Zdaniem unijnych urzędników wielkość niektórych znacznych stad rośnie – zwłaszcza stada homarca w cieśninach Skagerrak i Kattegat, północnego stada morszczuka i południowego stada ostroboka – i dlatego wzrasta również rentowność sektora rybołówstwa, który - jak szacuje KE - osiągnie w 2018 r. zysk w wysokości około 1,4 mld euro.

Zgodnie z propozycją zwiększone mają być połowy m.in. dorsza atlantyckiego, soli i gładzicy w Morzu Irlandzkim oraz soli i smuklicy w Zatoce Biskajskiej.

Jednocześnie KE proponuje też wprowadzenie zakazu połowów m.in. dorsza w Morzu Celtyckim i w wodach Zatoki Biskajskiej, witlinka w wodach na zachód od Szkocji oraz w Morzu Irlandzkim oraz gładzicy w południowej części Morza Celtyckiego i na południowy zachód od Irlandii.

Od 1 stycznia 2019 r. wprowadzony zostaje wobec wszystkich flot rybackich w UE obowiązek wyładunku, który ma położyć kres niegospodarnej "praktyce odrzutów". Oznacza to, że wszystkie połowy objętych regulacjami gatunków znajdujące się na pokładzie muszą być wyładowywane i wliczane do odpowiednich kwot każdego państwa członkowskiego.

Propozycja KE zostanie przedstawiona państwom członkowskim. Ostateczna decyzja co do kwot ma zapaść na grudniowym posiedzeniu Rady ds. Rybołówstwa (17-18 grudnia w Brukseli) i będzie obowiązywała od 1 stycznia 2019 r.

Komisja oparła swoją propozycję na opinii naukowej przedstawionej przez Międzynarodową Radę Badań Morza (ICES). Celem - jak informuje - jest zrównoważone zarządzanie zasobami rybnymi przy równoczesnej ochronie źródeł utrzymania rybaków.

Z Brukseli Łukasz Osiński

+6 kutwa
a co nas obchodzi m.polnocne a tym bardziej Atlantyk....proszę portal morski na skupianiu się na uwadze dotyczące rybakow z m.baltyckiego..pozdrawiam
07 listopad 2018 : 19:11 beeeeee | Zgłoś
+2 Morski
To jest Portal Morski, a nie portal polskiego, rybaka przybrzeznego. Zresztą na Atlantyku i Północnym Polska też ma limity i łowią tam polskie statki.
08 listopad 2018 : 06:48 Kpt | Zgłoś
-4 Protest w Gdyni przeciwko Komisji Europejskiej
[link usunięty]
07 listopad 2018 : 21:25 TV Rybak | Zgłoś
+3 Parodia
Cytuję TV Rybak:
[link usunięty]


Raczej parodia protestu, w którym brali udział i wypowiadali się wędkarze a nie rybacy. Wg. Hałubka winna jest Unia nie słuchająca naukowców, a protest jest przed siedzibą instytutu naukowego. Pomieszanie i poplątanie wszystkiego. Kto z zewnątrz zorientuje się o co chodzi?
08 listopad 2018 : 06:35 DAReczek | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.3589 4.4469
EUR 4.6016 4.6946
CHF 4.4852 4.5758
GBP 5.4425 5.5525

Newsletter