Rybołówstwo

Francuscy rybacy zaatakowali w nocy z poniedziałku na wtorek brytyjskie łodzie służące do połowu przegrzebków, próbując zepchnąć je na pełne morze oraz obrzucając kamieniami i racami dymnymi - poinformowały media. Do starcia doszło na wodach kanału La Manche.

Spór wynika z tego, że Brytyjczycy mają prawo połowu przegrzebków u wybrzeży Normandii przez cały rok, a francuscy rybacy są objęci krajowym zakazem od 16 maja do końca września. Konflikt narastał na przestrzeni ostatnich 15 lat, sporadycznie regulowany przez porozumienia między zwaśnionymi grupami, np. przez wprowadzenie dobrowolnych limitów.

Tegoroczne negocjacje w tej sprawie jednak nie doprowadziły do wypracowania porozumienia, bo - jak tłumaczył w rozmowie z brytyjskimi mediami przedstawiciel francuskiej strony Dimitri Rogoff - Brytyjczycy nie stosują się do żadnych ograniczeń i "łowią kiedy chcą, gdzie chcą i ile chcą".

Francuzi nie oczekują całkowitej wyłączności na połów przegrzebków, ale oczekiwaliby, że Brytyjczycy "poczekają chociaż do 1 października, żebyśmy mogli łowić razem" - dodał.

Po wtorkowym incydencie brytyjscy rybacy złożyli jednak oficjalną skargę i prośbę o ochronę ze strony królewskiej marynarki, a w ich imieniu u francuskich władz miał interweniować m.in. brytyjski ambasador we Francji. Jak argumentowano, zachowanie francuskich poławiaczy może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia na morzu.

Rogoff dodał, że konflikt może jednak wygasnąć po planowanym na marzec przyszłego roku wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, kiedy kraj stanie się "stroną trzecią" porozumień dotyczących połowów, a brytyjscy rybacy "nie będą mieli dłużej dostępu do tego obszaru".

W podobnym tonie serwis internetowy dziennika "Telegraph" ostrzegł, że nocna konfrontacja pomiędzy rybakami może być zwiastunem "szerszej wojny" z Unią Europejską po opuszczeniu przez Wielką Brytanię UE, a tym samym Wspólnej Polityki Rybołówstwa. W efekcie rząd w Londynie będzie mógł samodzielnie decydować o dostępie rybaków z innych państw do swoich wód terytorialnych, potencjalnie wykorzystując nowe prerogatywy do preferowania kutrów firm brytyjskich.

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca 2017 roku i powinna opuścić Wspólnotę 29 marca 2019 roku. Zgodnie z negocjowanym porozumieniem z UE o okresie przejściowym dotychczasowe zasady, w tym dotyczące swobody przepływu osób, będą obowiązywały do 31 grudnia 2020 roku.

Z Londynu Jakub Krupa

 
+27 Tak, proszę szanownych rybaków, to nie fatamorgana.
Rybołówstwo na świecie to poważny, dochodowy biznes, pod jednym twardym warunkiem, że nie dotyka się do niego Unia Europejska i jej usłużne pachołki.
30 sierpień 2018 : 09:04 Ślimak-Ryba | Zgłoś
+7 zgroza
Rybołówstwo rybołówstwem ale jest coś takiego jak między narodowe prawo morskie kapitan tej jednostki powinien trafić za kratki i dożywotnio stracić uprawnienia
30 sierpień 2018 : 12:04 stary rybakk | Zgłoś
+18 Proste
My już dawno powinniśmy zrobić to u Nas z Duńczykami, Niemcami, Łotyszami...
31 sierpień 2018 : 07:01 techniczny007 | Zgłoś
+31 Najlepsze numery są w Szwecji
W 2015 roku szwedzka administracja wewnętrznym rozporządzeniem przyznała swoim rybakom kwotę dorsza do odłowienia na poziomie 150 tysięcy ton , kiedy to unia europejska przyznała im tylko 15 tysięcy ton, dokumenty w tej sprawie są już wydrukowane i zabezpieczone, czekają na okazję ujawnienia. Takie podejście do unijnych kwot połowowych wyjaśnia wiele dlaczego na Bałtyku nie ma dorsza i innych ryb.
31 sierpień 2018 : 10:55 Reina | Zgłoś
+3 witam
witam wszystkich w nowym sezonie dorszowym..... pisać jakie ryby i cena....pozdrawiam
02 wrzesień 2018 : 04:26 ustt | Zgłoś
+14 Rolnikom wypłacane są pieniądze za straty a rybakom ?
Bałtyk zachodni rejon 22-24 zakaz połowu do końca roku 2018 dorsz,sandacz, łosoś ,troć,sieją. Rybacy z zachodu mają straty
02 wrzesień 2018 : 08:31 zachud | Zgłoś
-2 Wystarczy ruszyć tyłek.
Daje po tonie na godzinę,podaj numer tel. to podam zegarki.Ł.K.
05 wrzesień 2018 : 17:26 10zł | Zgłoś
-20 Platforma Obywatelska domaga się dla polskich rybaków …
„żeby zniszczone ryby wliczały się do limitów połowowych , tak aby rybacy nie wyławiali więcej ryb niż ustalone na bezpiecznym dla zasobów limity”.
Ten postulat popierają między innymi : Grzegorz Schetyna; Ewa Kopacz; Sławomir Neuman; Jerzy Borowczak; Grzegorz Furgo;
Zbigniew Konwiński; Antoni Mężydło Dorota Rutkowska; Mirosława Nykiel; Elżbieta Radziszewska; Krystyna Szumilas; Zofia Czernow; Paweł Olszewski; Urszula Augustyn; Anna Nemś; Maria Małgorzata Janyska; Gabriela Lenartowicz; Monika Wielichowska; Ewa Drozd; Paweł Suski; Agnieszka Kołacz-Leszczyńska; Ewa Kołodziej; Józef Lassota; Joanna Mucha; Kinga Gajewska; Michał Szczerba: Jan Grabiec; Arkadiusz Marchewka.
Cały ten tekst podpisany przez wyżej wymienionych można znaleźć pod tym linkiem : [link usunięty]$file/307_20180613.pdf
03 wrzesień 2018 : 20:46 iwonka | Zgłoś
0 rekompensaty
we wrześniu kasa za straty przez foki
03 wrzesień 2018 : 21:10 JA | Zgłoś
+1 !
nie!!! tylko otwarty nabór
05 wrzesień 2018 : 18:09 xll | Zgłoś
+22 Schetyna
Schetyna chyba zapomniał albo udaje, że nie wie, że jest jeszcze przed nim prawie zapomniana historia pod nazwą "Notatka Romana Wenerskiego"

https://www.portalmorski.pl/rybolowstwo/25604-nie-bylo-przelowienia-dorszy-w-2007-roku
04 wrzesień 2018 : 19:19 Romano | Zgłoś
+26 Bez sklerozy
Dobrze, że platfusy przypominają o sobie przed wyborami, bo już niektórzy zapomnieli jak kradli fundusze i rządzili małym rybołówstwem.
06 wrzesień 2018 : 12:09 Sowa i Przyjaciele | Zgłoś
+25 Susza w rolnictwie a katastrofa w bałtyckim rybołówstwie
Różnica między suszą w rolnictwie a zniszczeniem zasobów na Bałtyku jest taka, że susza już się skończyła a odbudowa zasobów Bałtyku będzie trwała 20 lat a i to dopiero jak nowa komisja europejska wybrana w maju zmieni politykę połowową na Bałtyku z paszowej na ochronną, jest na to szansa bo wszystko wskazuje, że komuniści i liberałowie rządzący obecnie Europą przejdą już w maju do politycznego rynsztoka a nowa władza tak jak w Polsce i na Węgrzech rozliczy winnych zniszczenia naszego morza.
14 wrzesień 2018 : 14:47 Nadzieja | Zgłoś
+1 Zakaz połowów na ryby łososiowate
Niestety rybaków czeka zakaz na połowy Ryb łososiowatych,koniec niebedzie niczego!
15 wrzesień 2018 : 19:55 Marcin1 | Zgłoś
+1 Zakaz połowów na ryby łososiowate
Niestety rybaków czeka zakaz na połowy Ryb łososiowatych,koniec niebedzie niczego!
15 wrzesień 2018 : 19:55 Marcin1 | Zgłoś
+4 Zakaz
Proszę rozwiń myśl. Jaki Zakaz?
16 wrzesień 2018 : 08:34 Bolek | Zgłoś
+9 Odradzam głupich pomysłów.
Polscy rybacy dysponują wieloma dokumentami jak to unijne kraje "radziły" sobie z brukselskimi kwotami połowowymi, szczególnie wymowne jest tutaj Królestwo Szwecji, gdzie rybacy w ogóle nie wiedzą jakie kwoty przyznaje im Bruksela a wszystko pod stołem załatwia szwedzki rząd.
16 wrzesień 2018 : 08:47 Trybunał | Zgłoś
+33 Postój 5 lat
Może dajmy armatorom po pół bańki rocznie i niech stoją-kasę niewykorzystaną i tak będzie trzeba oddać do budżetu unii a będzie tego dużo więcej.
15 wrzesień 2018 : 23:54 POMYSŁOWY DOBROMIR | Zgłoś
+10 Zniknięcie MIRu
MIR zniknął wraz z zasobami ryb na Bałtyku, zauważyliście, już nie ma spotkań z rybakami, nie ma ognistych dyskusji z Reiną Johannsonem i panią Milewską, brakuje mi tego bardzo.
18 wrzesień 2018 : 07:59 Pustka | Zgłoś
+6 Wyrok???
W czerwcu pewien profesor z MIR-u podczas oficjalnych spotkań z udziałem przedstawicieli rybaków wyrażał opinię, że poprawa stanu zasobów dorszy w Bałtyku jest niemożliwa.
18 wrzesień 2018 : 12:15 cod | Zgłoś
+4 Prawdę mówił profesor z MIRu
Naukowcy wiedzą, że na Bałtyku został całkowicie załamany łańcuch pokarmowy miedzy gatunkami i dlatego profesor MIRu zrobił się nagle odważny, pytanie jest inne, dlaczego tego procesu nie badano wcześniej, czyżby nie chciano przeszkadzać w masowych połowach paszowych?
19 wrzesień 2018 : 06:13 Ciernik | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter