Rybołówstwo

Ministerstwo gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej informuje, że właściciele kutrów rybackich pracujący w oparciu o działalność gospodarczą nie mogą w świetle obowiązujących przepisów przechodzić na emerytury pomostowe i kieruje sprawę do Rady Dialogu Społecznego.

Posłowie sejmowej Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przyjęli w środę odpowiedź ministerstwa gospodarki morskiej na wcześniejszy dezyderat Komisji. Wskazała ona na nierówne traktowanie osób trudniących się rybołówstwem. Właściciel kutra, armator i osoba tam zatrudniona, wykonujący tę samą pracę, są inaczej traktowani przez system emerytalny. Według posłów, rybak zatrudniony na umowę o pracę ma prawo do przejścia na wcześniejszą emeryturę z tytułu wykonywania pracy w szczególnych warunkach, natomiast rybak będący właścicielem kutra może przejść na emeryturę dopiero po osiągnięciu wieku emerytalnego.

"Nie mówimy, że nie jest to właściwe dla rybaków, i że nie chcemy takiego rozwiązania" - powiedziała w środę na posiedzeniu Komisji wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Anna Moskwa. "Niemniej jednak w aktualnym kształcie prawnym nie ma możliwości by ta grupa skorzystała nie dla tego, że jej nie doceniamy, tylko z tej prostej przyczyn, że działalność gospodarcza nie jest objęta emeryturą pomostową" - dodała.

"Na chwilę obecną nie mamy pomysłu, jak wymyślić konkretne rozwiązania by tę grupę osób pracujących w oparciu o działalność gospodarczą mogły objąć (emerytury pomostowe-PAP). Nie mówimy nie, natomiast kierujemy ten punkt do dalszych prac na Radzie Dialogu Społecznego, która wydaje się najwłaściwszym gremium do wypracowania tego skomplikowanego rozwiązania" - kontynuowała Moskwa.

Jej zdaniem, temat jest trudny pod kontem formalnym. "Dotyczy nie tylko tej grupy, ale pewnie wielu innych, które pracują w oparciu o działalność gospodarczą, a pracują w trudnych warunkach, bo rybacy tu nie są jedyni. Wychodząc na przeciw rozpoczniemy prace w Radzie Dialogu Społecznego, gdzie serdecznie zapraszamy" - powiedziała na zakończenie Moskwa. (PAP)

autor: Kacper Reszczyński

+3 Premier Morawiecki o katastrofie w rolnictwie
https://www.youtube.com/results?search_query=mrawiecki+w+g%C5%82ogowie
18 lipiec 2018 : 16:22 Rolnik | Zgłoś
+7 Emerytury
To jest wielki problem? dać emeryturę ludziom którzy naharowali się przez całe swoje życie w spartańskich warunkach ? Za to 70 baniek ojcu rydzykowi nie było problemu dać.ŚWIETNIE! J was na pewno porę w najbliższych wyborach!
22 lipiec 2018 : 08:55 Rybak czekający! | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter