Rybołówstwo

15 czerwca br. odbyła się międzynarodowa konferencja dotycząca stanu zasobów ryb, w szczególności dorsza w Morzu Bałtyckim. Przedstawiono prognozy i zarządzanie na rok 2019. Spotkanie zostało zorganizowane przez Departament Rybołówstwa MGMiŻŚ.

W imieniu resortu otworzył je Kamil Wojnar - z-ca dyrektora Departamentu Rybołówstwa MGMiŻŚ. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele: administracji rybackiej z kraju i z zagranicy, nauki z regionu Morza Bałtyckiego, organizacji międzynarodowych European Anglers Alliance oraz Marine Stewardship Council, a także licznie przybyli przedstawiciele krajowych organizacji społecznych (Zrzeszenie Rybaków Morskich, Kołobrzeska Grupa Producentów Ryb, Polskie Stowarzyszenie Przetwórców Ryb, Wolińskie Stowarzyszenie Rybaków, Krajowa Izba Producentów Ryb, Organizacja Producentów Ryb Bałtyk, Organizacja Rybaków Łodziowych - Producentów Rybnych, Darłowska Grupa Producentów Ryb i Armatorów Łodzi Rybackich, Zachodniopomorska Grupa Producentów Ryb, Bałtyckie Stowarzyszenie Wędkarstwa Morskiego, Klub Przyrodników).

Kluczowym elementem spotkania było wystąpienie Eskild Kierkegaarda - przewodniczącego ACOM ICES. Jego prezentacje dotyczyły zagadnień związanych z doradztwem naukowym ICES na rok 2019, mieszaniem się stad dorsza na obszarze 24 Morza Bałtyckiego oraz zarządzania połowami i nakładem połowowym szprota w obszarze 25-26. Przewodniczący ACOM ICES zwrócił uwagę na znaczny spadek zasobów śledzia stada zachodniego i centralnego oraz pogarszający się stan zasobów dorsza Konsekwencją tego może być konieczność zamknięcia (w przypadku śledzia stada zachodniego) lub znacznego ograniczenia połowów śledzia stada centralnego i dorsza stada wschodniego w 2019 r.

Jednocześnie przedstawiciel ICES wskazał na nieco lepszą sytuację w odniesieniu do gatunków takich jak szprot, dorsz stada zachodniego oraz gładzica. Dodatkowo poddał pod rozwagę w zakresie zarządzania połowami szprota przesunięcie nakładu połowowego w północne rejony Morza Bałtyckiego, celem zachowania bazy pokarmowej dla dorsza w południowym Bałtyku.

Zagadnienia dotyczące ochrony ryb w okresie tarła, szczególnie wschodniego stada dorsza zaprezentował dr Piotr Margoński - przedstawiciel Morskiego Instytutu Rybackiego - PIB w Gdyni. Na podstawie przeprowadzonych przez MIR-PIB badań podkreślił on, iż obecne obszary tarła dorsza nie pokrywają się z ustanowionymi obszarami ochronnymi co w konsekwencji prowadzi do konieczności podjęcia stosownych działań naprawczych w zakresie ochrony naturalnych tarlisk.

Podczas panelu dyskusyjnego szeroko przedstawiono postulaty oraz oczekiwania względem doradztwa ICES oraz wyrażono chęć nawiązania współpracy z przedstawicielami ICES w zakresie rybołówstwa w polskich obszarach morskich.

rel (Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej)

+29 Zielone szczury już uciekły z tonącego Bałtyku
Już nawet nie jeżdżą na spotkania, zajmują się oskarżaniem rybaków o zabijanie fok, które zdychają z głodu.
25 czerwiec 2018 : 20:23 WWF do kryminału | Zgłoś
-3 Zdychają z głodu powiadasz?
Zdychają z głodu powiadasz? I z tego powodu rozwalają sobie łby narzędziami tępymi i wypruwają wnętrzności?
[link usunięty]

Mam nadzieję że winni zostaną znalezieni i ukarani, 3 lata za kratami i przepadek kutra jako narzędzia służącego do przestępstwa może oduczy was barbarzyństwa...
13 lipiec 2018 : 08:52 Mordercy fok | Zgłoś
+1 A w Szwecji...
[link usunięty]
26 czerwiec 2018 : 05:34 widz | Zgłoś
0 A w Polsce...
[link usunięty]
26 czerwiec 2018 : 06:54 czytelnik | Zgłoś
+17 Foki zdychają z głodu
Wcale bym się nie zdziwił, jak detektywi w trakcie śledztwa złapaliby Arciszewskiego z helskiego fokarium, jak wiąże cegłówki do swoich zdechłych fok w celu zwalenia winy na rybaków.
26 czerwiec 2018 : 08:39 Staszek Balbin | Zgłoś
+12 Jak Szwedzi ratują swoją gospodarkę morską
KONIEC RYBOŁÓWSTWA NA BAŁTYKU

Sytuacja szwedzkich przybrzeżnych wód przybrzeżnych na Bałtyku od dawna jest trudna, a władze nie zrobiły nic, by ją polepszyć. Obecnie mamy do czynienia z sytuacją, w której kryzys może doprowadzić do braku takich rybaków na Morzu Bałtyckim. Problemy związane z foką i połączeniem, brak możliwości uzyskania rentowności, a obecnie najnowsze porady ICES oraz wszystkie "czerwone światła" doprowadziły do ​​sytuacji, która wymaga potężnych środków, aby zapewnić, że szwedzkie rybołówstwo przybrzeżne na niewielką skalę pozostanie w przyszłości.

[link usunięty]
26 czerwiec 2018 : 08:30 Sverige | Zgłoś
+7 Tak Szwedzi ratują swoją gospodarkę
Kiedyś szwedzki statek rybacki nazwany Clippertonem miał dlugość 32 metrów, następnie wydlużono go do 38 metrów po czym wprowadzono go do polskiego rejestru statków rybackich. W miejsce 38 metrowego statku do szwedzkiego rejestru statków wprowadzono 55 metrowy statek nazwany Clippertonem po czym obecnie wpowadzono całkiem nowy statek o długości 63 metrów, który teraz łowi przy Gotlandzie.
26 czerwiec 2018 : 17:38 reine | Zgłoś
+8 Clippertony śmierci
Takie właśnie Clippertony wykończyły Bałtyk, teraz małe rybołówstwo w Szwecji dogorywa.
26 czerwiec 2018 : 20:47 Karol Gustaw | Zgłoś
+10 Rybacy z Darłowa są bankrutami - film
Rybacy winią foki za coraz słabsze połowy, ale nawet gdyby odstrzelono wszystkie te drapieżniki, problem nie zniknie. Ryb w Bałtyku jest po prostu coraz mniej, z wielu innych powodów. Najgorzej jest z dorszami, których jest ponad 10 razy mniej niż w latach 80. Dlaczego i czy to może być koniec świeżej ryby z polskiego morza - o tym Igor Sokołowski. ([link usunięty])

[link usunięty]
26 czerwiec 2018 : 16:17 Bobin | Zgłoś
0 z milosci do fik
[link usunięty] warto obejrzec
26 czerwiec 2018 : 18:26 sztucer | Zgłoś
+10 Mądra, ekolgiczna Szwecja
Tak trzymać, chociaż same niedługo wszystkie zdechną z głodu.
26 czerwiec 2018 : 18:34 Svenson | Zgłoś
+8 Dobre wieści z wojny foczej
Z 350 fok w ujściu Wisły pozostało już tylko ok 80 sztuk, reszta zdechła z głodu lub wyniosła się zdechnąć w inne rejony Bałtyku.
27 czerwiec 2018 : 18:12 Balbina | Zgłoś
-5 ŻAŁOSNE
Jesteś żałosny balbina skąd tyle jadu i radości z cierpienia !!!!
27 czerwiec 2018 : 19:55 Stary Rybak | Zgłoś
+13 Ty mówisz o cierpieniu? To już bezczelność!
A gdzie byłeś jak skandynawskie paszowce latami wyrzynały fokom pokarm, no gdzie byłeś?
Gdzie byłeś jak platformiana komuna wpuściła truciznę z Kosakowa do Natury 2000 w Zatoce Puckiej?
27 czerwiec 2018 : 21:26 Balbina | Zgłoś
-3 Gdzie byłem ?
Byłem ,pewnie w morzu ,czy ty czytasz to co napisałeś ,co mają wspólnego foki ze skandynawskimi paszowcami lub tym bardziej "z platformianą komuną ,która wpuściła truciznę z Kosakowa" czy ty naprawdę myślisz ,że winne tego wszystkiego są te zwierzęta ? Idź lepiej do dobrego psychiatry !! Tyle lat walczycie ze ściekami z Kosakowa ,a może wystarczy pobrać próbkę i dać do niezależnego laboratorium i założyć proces zbiorowy przeciwko nim ,ale ty czekasz nie wiem na co ,z twoich bzdurnych wypocin wynika ,że to foka siedzi koło Kosakowa i odkręca kurek z solanką ? nie ośmieszaj się
28 czerwiec 2018 : 03:49 Stary Rybak | Zgłoś
+1 Prawda
Gratuluję, świetnie powiedziane. Sama prawda. Tylko co z tego? Adresaci są na prawdę odporni, mają jedną, swoją własną g... prawdę.
29 czerwiec 2018 : 17:16 UST_myślący | Zgłoś
+2 a społeczeństwo i tak stanie za fokami
to nie foki wykończyły rybołówstwo tylko sami rybacy . a kto się z tym nie zgadza, niech pierwszy rzuci kamieniem … i dostanie rykoszetem w łeb … jak te biedne foki.
22 lipiec 2018 : 15:22 krzycho | Zgłoś
0 Każdego roku
siostra ze szwagrem przywozili mi rybę z nad morza. Ten rok jest pierwszym, gdy nie dostałem żadnej ryby. Ciekawe czy sytuacja ta skłoni polityków do naprawy tego stanu? Można z jednej strony odbudować populację ryb, a z drugiej zmniejszyć ilość kutrów rybackich - jeśli jest ich za dużo.
27 lipiec 2018 : 06:44 artek | Zgłoś
0 Każdego roku
siostra ze szwagrem przywozili mi rybę z nad morza. Ten rok jest pierwszym, gdy nie dostałem żadnej ryby. Ciekawe czy sytuacja ta skłoni polityków do naprawy tego stanu? Można z jednej strony odbudować populację ryb, a z drugiej zmniejszyć ilość kutrów rybackich - jeśli jest ich za dużo.
27 lipiec 2018 : 06:44 artek | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2782 4.3646
EUR 4.5631 4.6553
CHF 4.4338 4.5234
GBP 5.3842 5.493

Newsletter