Rybołówstwo

Pięć podmiotów z woj. podlaskiego podpisało w środę umowy na realizację projektów z funduszy unijnych o wartości miliona zł, w ramach programu "Rybactwo i Morze". Samorządy przeznaczą pieniądze na turystykę, a firmy na rozwój rybactwa.

Środkami finansowymi z programu "Rybactwo i Morze" zarządza w woj. podlaskim Lokalna Grupa Rybacka Pojezierze Suwalsko-Augustowskie.

W środę członkowie zarządu województwa podlaskiego podpisali w siedzibie LGR w Suwałkach umowy z beneficjentami środków na realizację projektów.

Umowy podpisały trzy gminy z powiatu suwalskiego: Bakałarzewo, Filipów i Raczki. Wszystkie zainwestują w rozwój turystyki. Gmina Bakałarzewo dotację w kwocie 193 tysiące zł wyda na budowę pomostu i deptaka przy jeziorze Sumowo oraz most nad rzeką Rospuda.

„Chcemy uatrakcyjnić te miejsca pod względem turystycznym, by zarówno mieszkańcy i turyści oraz wędkarze mieli lepszy dostęp do naszych jezior i rzek" - powiedział PAP wójt gminy Bakałarzewo Tomasz Naruszewicz.

Polski Związek Wędkarski otrzyma z kolei 34 tys. zł na zakup samochodu i drona oraz szkolenia mające pomóc w przeciwdziałaniu kłusownictwu. PZW chce w ten sposób monitorować jeziora Suwalszczyzny i ujawniać kłusowników.

Dwa projekty zrealizuje także prywatna firma z Suwałk zajmująca się handlem rybami. Przedsiębiorstwo otrzyma ok. 300 tysięcy zł dotacji na uruchomienie sklepu w Wiżajnach oraz zakup autochłodni.

Lokalna Grupa Rybacka Pojezierze Suwalsko-Augustowskie przeznaczy w tym roku w sumie 5,5 mln zł na najciekawsze projekty w ramach programu "Rybactwo i Morze". Niedługo zostaną podpisane kolejne umowy.

W ramach tego programu można było ubiegać się o dofinansowanie do kwoty 250 tys. zł. Projekty dla samorządów mogły liczyć na 85 proc. dofinansowania unijnego, pozostałe na 50 proc.

Prezes LGR Pojezierze Suwalsko-Augustowskie Cezary Cieślukowski powiedział PAP, że zainteresowanie dofinansowaniem z programu "Rybactwo i Morze" było duże, mimo że przedsiębiorcy mogli uzyskać jedynie 50 proc. kosztów inwestycji.

Suwalsko-Augustowską LGR, która ma status stowarzyszenia, tworzy 20 gmin z czterech podlaskich powiatów.

autor: Jacek Buraczewski

edytor: Sonia Sobczyk

bur/ son/

Komentarze   

+4 Podlaskie-kasa
Podlaskie - dotacje z funduszy rybackich Rybactwo i Morze?????????
To to samo co Unia twierdzi o wyglądzie bananów,aby były dotowane
lub o tym że ślimaki na drzewach w lesie są rybami
i też trzeba takie ryby dotować.
pozdrawiam
Rybak Morski
14 luty 2018 : 23:38 Tom Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-10 Rybactwo
A co? Rybactwo jest tylko na morzu? Rybactwo jest na każdej wodzie w której żyją ryby! Są obwody rybackie, dzierzawione, z prowadzoną gospodarką nawet na kanałach melioracyjnych, a tacy rybacy też są wyliczani do wskaźników rybackosci od których zależą dotacje! RYBACTWO = RYBOŁÓWSTWO + HODOWLA + PRZETWÓRSTWO + GOSPODAROWANIE WODAMI. Rybacy to tylko rybołówstwo, fragment rybactwa!
15 luty 2018 : 06:25 ZUT Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+14 rolnik chce być rybakiem
Jak do kasy z funduszy rybackich to ty jesteś rybak a jak do odprowadzania składek ubezpieczeniowych to ty jesteś rolnik .
15 luty 2018 : 07:39 stary rybak Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 przecież
myśliwi to też rybactwo!
15 luty 2018 : 16:50 x Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś

Źródło: