Rybołówstwo

Przedsiębiorstwo AS Logi-F z Parnawy w Estonii po roku gruntownej oceny uzyskało certyfikat zrównoważonego rybołówstwa Marine Stewardship Council (MSC).

Certyfikat obejmuje połowy okonia europejskiego (Perca fluviatilis) oraz sandacza (Sander lucioperca) prowadzone przy użyciu sieci skrzelowych i pułapek na estońskich wodach jeziora Pejpus na granicy Estonii i Rosji. Certyfikat obejmuje okonie i sandacze pozyskane oraz sprzedawane przez AS Logi-F a także inne podmioty współdzielące certyfikat.

Certyfikacja rybołówstwa została przeprowadzona przez jednostkę certyfikującą Marine certification LLC. Przyznany AS Logi-F certyfikat jest ważny 5 lat i potwierdza, że rybactwo to jest prowadzone w sposób zrównoważony przy zachowaniu zdrowego stanu biomasy oraz prawidłowego funkcjonowania ekosystemów.

- Proces oceny MSC pomógł nam usystematyzować informacje o naszych połowach i pozwolił w strategiczny sposób podejść do wprowadzanych usprawnień. Certyfikat MSC daje nam więcej możliwości i wyższe ceny, a dzięki temu poprawia naszą sytuację na rynku – wyjaśnia Olgert Margus, Prezes AS Logi-F.

Jezioro Pejpus jest piątym co do wielkości jeziorem w Europie i ma istotne znaczenie dla rybołówstwa komercyjnego. Główne gatunki – okoń i sandacz – stanowią ponad 60% połowów. Kwoty połowowe uzgadniane są corocznie pomiędzy Estonią i Rosją. Roczna kwota Estonii na jeziorze Pejpus obejmuje około 1 000 ton okonia i 700 ton sandacza. W celu ochrony tarła oraz w okresach szczególnego ryzyka ustanowiono obszary zamknięte oraz okresy zakazu połowów. W zarządzaniu wykorzystywany jest tzw. system olimpijski, polegający na rywalizacji pomiędzy firmami o połów łącznej kwoty sezonowej. W 2016 roku roczny połów grupy Logi-F wyniósł 716 ton okonia i 575 ton sandacza.

Ryby poławiane w jeziorze wyładowywane są w 40 pobliskich portach estońskich, a następnie sprzedawane świeże lub w postaci mrożonych filetów. Głównymi rynkami są Szwajcaria, Niemcy i Finlandia.

- Certyfikat MSC przyznany grupie Logi-F pokazuje zaangażowanie firmy w zrównoważone praktyki rybackie i jest kamieniem milowym dla rybołówstwa na jeziorze Pejpus – mówi Kari Stange, Starszy Menadżer ds. współpracy z interesariuszami, MSC Skandynawia i rejon Morza Bałtyckiego.

Więcej informacji o rybołówstwie znajdziesz na fisheries.msc.org.

rel (MSC Polska)

Komentarze   

0 certyfikat
przyznano grupie Logi-F a czy są jeszcze inni użytkownicy tego jeziora ?
20 listopad 2017 : 12:29 okoń Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1