Rybołówstwo

Nowelizowana właśnie ustawa o pracy na morzu, oprócz korzystnych zmian dotyczących regulacji pracy marynarzy wprowadza również zapisy poprawiające pracę rybaków. Najważniejszy z przepisów, dotyczący rybaków, związany jest z pracą armatora kutra rybackiego, który jednocześnie jest kapitanem jednostki.

Nowelizacja ustawy poparta została już przez sejmową komisję Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Znowelizowane przepisy mają wejść w życie po 30 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Do tej pory armator kutra rybackiego, który jednocześnie pływał na swojej jednostce jako szyper nie mógł liczyć na wcześniejsze odejście na emeryturę i zaliczenie lat spędzonych na morzu jak pracę w tak zwanych warunkach szkodliwych. Przepisy te dotyczyły również mechaników zatrudnionych na jednostkach rybackich. Jednocześnie załoga, którą zatrudniał na swojej jednostce była już takimi przepisami objęta. Zdaniem środowiska rybackiego były to bardzo dyskryminujące przepisy.

- Nowelizacja ustawy ma wprowadzić zapis, który pozwoli pływającemu armatorowi na liczenie czasu spędzonego na morzu jako pracę w szczególnych warunkach, a co za tym idzie o wcześniejsze ubieganie się o emeryturę - mówi Katarzyna Wysocka, z organizacji rybackiej LIFE, która brała udział w konsultacjach nad zmianami w ustawie o pracy na morzu. - Dzięki temu armatorzy, którzy jednocześnie pływali na kutrze będą mogli ubiegać się o wcześniejszą emeryturę - dodaje.

To jednak nie wszystkie zmiany, które mają pojawią się w nowelizowanej ustawie. Przedstawiciele środowiska rybackiego chcą również większej liberalizacji przepisów dotyczących zatrudniania rybaków na małych łodziach rybackich. Ich zdaniem powinien zniknąć między innymi przepis dotyczący wymagania książeczki żeglarskiej.

"W wielu krajach Unii Europejskiej na łodziach, które pływają poniżej 12 mil morskich pracują rybacy bez książeczki żeglarskiej" - czytamy w propozycjach środowiska rybackiego. "To pracodawca decyduje, kogo zatrudnia, a doświadczenie szyprów wskazuje, że i tak zatrudniają osoby, które znają się na rybackim fachu. Osób tych często nie stać na opłacenie wszelkich uprawnień".

Rybacy chcą również, aby zatrudnianie na kutrach rybackich odbywało się nie tylko poprzez umowę o pracę, ale również poprzez inne formy zatrudnienia określane przez kodeks pracy. Zmianie powinny również ulec zapisy dotyczące zgłaszania przez armatorów małych łodzi rybackich listy załóg. Obecnie zgłoszenie musi być kierowane do Straży Granicznej. Jest to jednak problem, szczególnie na przystaniach rybackich, gdzie SG nie ma swoich placówek. Dlatego powinny pojawić się inne możliwości zgłaszania zmian w dokumentacji jednostek.

Hubert Bierndgarski

+30 Bardzo dobre zmiany
wreszcie ktoś pomyślał o likwidacji komunistycznej smyczy na rybaków
02 październik 2017 : 08:21 Dorszyk | Zgłoś
-7 Złodziejstwa ciąg dalszy...
Prawdziwi rybacy z uprawnieniami nie chcą już tyrać za grosze u złodziejskich prywaciarzy to wymyślili że będą kompletować załogi pod budkami z piwem tudziez pod biedroną. Brawo dojna zmiana. A może tak pora zacząć płacić godziwe pieniądze ludziom za prace, za mało dopłat dają? Złóżcie do ministra wniosek o kase za liczenie fal, skora daje kase za ciąganie łódek na sznurku za sobą to może i da na liczenie fal, wtedy bedzie was stać żeby zapłacić pracownikom.
02 październik 2017 : 21:03 no name | Zgłoś
+7 odp.
Musisz być lewusem. Prawdziwy rybak jest na wagę złoto, Takiego trzeba podkupić, przekupić, nadpłacić.
03 październik 2017 : 11:48 waluś | Zgłoś
-1 biedaczek nic nie dostał
Jeszcze Ci się nie znudziło pluć tym jadem .
03 październik 2017 : 14:54 stary rybak | Zgłoś
-5 Dojna zmiana...
Szczekaj, szczekaj pierwszy zdechniesz bez niewolników i darmowej kasy oj zdechniesz.
03 październik 2017 : 18:32 no name | Zgłoś
0 Platformiana komuna
marzy o powrocie do koryta i unijnych pieniędzy, 8 lat się przyzwyczaiła to teraz pluje.
03 październik 2017 : 19:28 Ende | Zgłoś
+3 Platformiana komuna
marzy o powrocie do koryta i unijnych pieniędzy, 8 lat się przyzwyczaiła to teraz pluje.
03 październik 2017 : 19:28 Ende | Zgłoś
+6 emerytura pomostowa zero pływania
Jak najbardziej armatorowi który pływa na swojej jednostce powinna należeć się wcześniejsza emerytura .Tylko żeby nie było tak jak teraz armatorzy który wypracowali sobie wcześniej jako rybak pomostową emeryturę teraz są na emeryturach prowadzą działalność z tytułu rybołówstwo i pływają .Bo tak niestety jest .
04 październik 2017 : 05:20 edek z | Zgłoś
0 pytanie
Czy przepis obejmie tylko armatorów kutrów, czy łodzi do 12 m też ?
18 listopad 2017 : 08:00 rybak do 12m | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.6211 4.7145
EUR 4.6784 4.773
CHF 4.8463 4.9443
GBP 5.549 5.6612

Newsletter