Rybołówstwo

Sandacz poławiany w szwedzkich jeziorach Mälaren i Vänern może być już sprzedawany z niebieskim logo MSC.

Niezależni audytorzy uznali, że łowiska sandacza na Mälaren i Vänern spełniają standardy MSC dla właściwie zarządzanego i zrównoważonego rybołówstwa. Tym samym dołączają do szwedzkich połowów sandacza na jeziorze Hjälmaren, które jako pierwsze w historii rybołówstwo śródlądowe uzyskało certyfikat MSC w sierpniu 2006 roku.

- Proces oceny MSC wykazał, że te duże rybactwo śródlądowe jest zarządzane w sposób zrównoważony. Cieszymy się, widząc organizacje rybackie współpracujące na rzecz ochrony swego łowiska i uzyskania certyfikatu MSC. Teraz mogą już obsługiwać lokalne i eksportowe rynki w Europie, dostarczając sandacza z certyfikatem MSC ze zrównoważonych i identyfikowalnych połowów - mówi Minna Epps, dyrektor programowy MSC na Skandynawię.

Rybactwo, które spełnia rygorystyczne wymogi

Połowy sandacza w szwedzkich jeziorach Vänern, Mälaren i Hjälmaren podlegają uważnemu zarządzaniu. Wydawanie licencji i odpowiednie przepisy prawne służą kontroli liczby rybaków oraz rodzaju narzędzi połowowych, zapewniając, że zasoby ryb i ich siedliska są chronione. Oczka siatek stosowanych w pułapkach i sieciach skrzelowych zmniejszają połów ryb nie przekraczających 45 cm długości. Mniejsze ryby uwalniają się z pułapek, a ich znakowanie dowodzi wysokiego wskaźnika przeżycia. 

- Przed certyfikacją wprowadziliśmy takie usprawnienia, jak podniesienie wymiaru minimalnego sandacza oraz stosowanie sieci o większym oczku. Dzięki tym zmianom w sposób widoczny obniżył się połów mniejszych ryb - mówi Conny Gustavsson, przewodniczący Federacji Rybaków Jeziora Vänern.

Połowy różnią się w zależności od roku. Na największym szwedzkim jeziorze Vänern działa około 70 rybaków, poławiających między 60 a 120 ton sandacza rocznie. Na Mälaren 33 rybaków pozyskuje od 100 do 200 ton rocznie.

- Jesteśmy dumni z tego, że spełniamy wymogi MSC. Jest to potwierdzenie, że nasze praktyki połowowe są zrównoważone. Szczególnie dumny jestem ze współpracy między rybakami na rzecz uzyskania certyfikatu - mówi Mats Ingemarsson, przewodniczący Szwedzkiej Federacji Rybołówstwa Śródlądowego.

Produkt premium

Sandacz (Sander lucioperca) należy do rodziny okoniowatych i występuje głównie w jeziorach. Jego mięso jest białe i delikatne, dlatego też chętnie spożywany jest w Skandynawii i Europie. W Szwecji sandacz jest najbardziej istotnym pod względem ekonomicznym gatunkiem poławianym komercyjnie w wodach słodkich. 

Część połowów sandacza trafia bezpośrednio na opatrzoną certyfikatem MSC aukcję rybną w Sztokholmie, która rozpoczęła działalność w listopadzie 2016 r. Duża część eksportowana jest do Niemiec i Niderlandów, gdzie gatunek ten cieszy się wysokim powodzeniem.

- Wzrost dostępności sandacza z certyfikatem MSC to znakomita wiadomość dla Aukcji Rybnej w Sztokholmie. Sandacz z logo MSC, poławiany w szwedzkich jeziorach, to produkt najwyższej jakości ze świetną renomą, zarówno w Szwecji, jak i za granicą. Zwiększony wolumen i stabilne dostawy oznaczają dla nas nowe możliwości współpracy z ważnymi graczami na rynku mówi Henrik Johansson, dyrektor zarządzający Aukcji Rybnej w Sztokholmie.

rel (MSC Polska)

Komentarze   

+24 HOMO-MSC
Certyfikaty dla szwedzkich sandaczy są niczym wobec szwedzkich certyfikatów małżeńskich dla homoseksualistów.
19 lipiec 2017 : 19:46 Norma-ls Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+10 Certyfikujmy szybo co sie da
tak szybko odchodzą....
20 lipiec 2017 : 14:11 Bergman Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Zatudnie Rybaka
Port Kołobrzeg tel-501683320
25 lipiec 2017 : 18:23 KOŁ Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 5 lat
a kiedy przerwa pięcioletnia. miała być i co?
01 sierpień 2017 : 15:57 waldek15 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Przerwa
Przerwa 5 letnia jak wykończą Unię
01 sierpień 2017 : 19:49 zenek Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś