Rybołówstwo

Łotewska Organizacja Producentów Rybackich (LFPO) uzyskała certyfikat zgodności ze Standardem Rybołówstwa Marine Stewardship Council (MSC) dla połowów szprota w rejonie centralnego Bałtyku. Rybołówstwo LFPO jest pierwszą organizacją na Morzu Bałtyckim odznaczoną certyfikatem. Szprot jest jednym z 3 gatunków (oprócz dorsza i śledzia) objętych wieloletnim planem zarządzania na Morzu Bałtyckim, przyjętym w kwietniu 2016 roku przez Parlament Europejski.

- Certyfikacja połowów łotewskiego rybołówstwa szprotowego LFPO jest bardzo pozytywna dla Regionu Morza Bałtyckiego - mówi Minna Epps, dyrektor programowy MSC na Skandynawię i region Morza Bałtyckiego. - Pokazuje, jak ważne jest posiadanie europejskiego wielogatunkowego i długofalowego planu zarządzania i dowodzi, że rybołówstwa bałtyckie mogą sprostać wymagającym standardom MSC. Wynik procesu oceny MSC połowów szprota może być inspiracją dla innych krajów i flot operujących na tych samych zasobach. Fińskie rybołówstwo szprotowe jest obecnie w trakcie oceny, a za nim mogą pójść inne kraje.

Otwarcie drzwi do zrównoważonych rynków

Perspektywa wejścia na nowe rynki była głównym impulsem dla decyzji LFPO, by rozpocząć starania o certyfikat MSC, najpierw jednak LPFO musiała zmierzyć się z wyzwaniami jakie wiążą się z procesem certyfikacji. - Trochę czasu zajęło nam przekonanie wszystkich rybaków do korzyści z certyfikacji MSC - przyznaje Inarijs Voits, przewodniczący zarządu LFPO. - Certyfikat MSC dla połowów szprota otworzy drzwi do nowych rynków, wcześniej zamkniętych dla łotewskich rybaków. Z certyfikacją wiążą się także pewne nowe obowiązki dla rybaków. Nasza organizacja będzie monitorować proces i gromadzić dane na temat połowów i eksportu szprota z certyfikatem MSC. Sądzimy, że certyfikacja przyczyni się do wielu innych korzyści w przyszłości.

Jak dodaje Sylvain Cuperlier, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju i CSR w Thai Union Europe "Thai Union stale szuka możliwości na wprowadzenie kolejnych produktów ze znakiem MSC w Europie. Posiadanie wkrótce bałtyckiego szprota z certyfikatem MSC w naszej ofercie jest istotnym krokiem w tym kierunku."

O rybołówstwie

Certyfikowane rybołówstwo LFPO obejmuje 22 trałowce pelagiczne (do połowów w wodach średnich) zarządzane przez 11 firm rybackich - członków Krajowej Organizacji Producentów Rybackich (LFPO) na Litwie. Wyładunki ze statków wyniosły 16 437 ton szprota w roku 2016, co stanowi około 8 % kwoty Unii Europejskiej dla szprota w Morzu Bałtyckim. Niezależny zespół oceniający z Bureau Veritas (firma certyfikująca posiadająca akredytacje do przeprowadzania procesu oceny wg. Standardu MSC) podkreśla w raporcie, że bałtycki szprot poddany jest analitycznej ocenie zasobów ryb zgodnej z najlepszymi praktykami i stan stada został uznany za dobry. Połów wyładowywany jest na Łotwie i przerabiany na szprota w zalewie i oleju do spożycia przez ludzi. Większość produktów eksportowana jest do innych krajów europejskich, zaś na rynek krajowy trafia jedynie 10-15%.

Warto podkreślić, że polskie kwoty połowowe szprota w 2017 r. wynoszą 76,6 tys. ton, a uprawnienie do ich dokonywania przyznano armatorom 327 statków rybackich. - Mamy nadzieje, że już niedługo polscy rybacy, podobnie jak łotewscy wspólnie przystąpią do niezależnej oceny wg. Standardów MSC i w przypadku pozytywnej oceny będą mogli konkurować na europejskich rynkach, chwaląc się odpowiedzialnymi połowami - dodaje Anna Dębicka, koordynator programu MSC w Polsce.

rel (MSC Polska)

+15 Oddaj kasę.
Najpierw niech Dębicka & Co. oddadzą pieniądze za fałszywą certyfikację dorsza , a następnie niech próbują terroryzować polskich rzekomym wymogiem certyfikacji szprota.
25 maj 2017 : 13:51 KASA,KASA,KASA Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+10 W Polsce certyfikacji nie będzie
80% polskiego szprota idzie na paszę, chyba że Dębicka i ten temat przeskoczy tak jak przeskoczyła z dorszem
26 maj 2017 : 07:28 Balbin Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+9 Samo się nie zrobi
Zawiadomienie do prokuratury w sprawie wyłudzenia unijnych środków na certyfikację dorsza mogą złożyć rybacy, ich związki albo samo ministerstwo, bez tego nic się nie wydarzy.
27 maj 2017 : 07:39 Ziobro Adama Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Newsletter