Rybołówstwo

Od piątku, 28 kwietnia br., rybacy będą mogli składać wnioski o dofinansowanie na tymczasowe zaprzestanie działalności połowowej. Wnioski będzie można składać do 24 maja włącznie w oddziałach regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Jak czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej: "Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa działając na podstawie § 81 rozporządzenia Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 16 września 2016 roku w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty i zwrotu pomocy finansowej na realizację operacji w ramach Priorytetu 1. Promowanie rybołówstwa zrównoważonego środowiskowo, zasobooszczędnego, innowacyjnego, konkurencyjnego i opartego na wiedzy, zawartego w Programie Operacyjnym „Rybactwo i Morze” (Dz. U. poz. 1495 i 1964), zwanego dalej „rozporządzeniem wykonawczym”, informuje, że w dniach od 28 kwietnia do 24 maja 2017 r. włącznie można składać wnioski o dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” w zakresie działania „Tymczasowe zaprzestanie działalności połowowej”, o którym mowa w art. 33 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 508/2014 z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego.

W ramach powyższego naboru ustala się limit środków finansowych, do którego może zostać przyznana pomoc finansowa w wysokości 40 000 000 złotych".

Zgodnie z zapisami rozporządzenia dofinansowanie udzielane może być na okres maksymalnie 6 miesięcy na statek w latach 2014–2020. W tym czasie cała działalność połowowa prowadzona przez statek rybacki lub danego rybaka zostaje skutecznie zawieszona. Właściwa instytucja upewnia się, że dany statek rybacki zaprzestał wszelkiej działalności połowowej w okresie, którego dotyczy tymczasowe zaprzestanie.

Wsparcia udziela się właścicielom unijnych statków rybackich, które są zarejestrowane jako aktywne, oraz które w ostatnich dwóch latach kalendarzowych poprzedzających datę złożenia wniosku o wsparcie przez co najmniej 120 dni prowadziły działalność połowową na morzu lub rybakom, którzy w ostatnich dwóch latach kalendarzowych poprzedzających datę złożenia wniosku o wsparcie przez co najmniej 120 dni pracowali na morzu na pokładzie unijnego statku rybackiego, którego dotyczy tymczasowe zaprzestanie.

Warto jedynie dodać, że w ostatnim czasie zaostrza się spór pomiędzy szeregowymi rybakami, a armatorami kutrów o to, komu należy się w jakiej kwocie odszkodowanie za wstrzymanie połowów. Zdaniem części rybaków armatorzy powinni wypłacać im za czas postoju część odszkodowania. Docierają do naszej redakcji sygnały, że nie wszędzie tak się dzieje i że przepisy są w tej sprawie rozbieżnie interpretowane. W najbliższym czasie postaramy się opublikować informację w tej sprawie.

Hubert Bierndgarski

+21 Można?
Można!
26 kwiecień 2017 : 08:31 R 517 | Zgłoś
+4 Ministrze obudź sie i pogoń tych oszołomów
Za dobrej zmiany to jest nawet postojowe bez zaprzestania połowów, ważne żeby kasa i papiery sie zgadzały, nóż w kieszeni sie otwiera, co ci ludzie robią. Tak samo bedzie ze sprzątaniem sieci i liczeniem ptaszków.
27 kwiecień 2017 : 10:15 ... | Zgłoś
+12 Ciekawe co z tego wyjdzie
ci co okradli swoich pracowników powinni ponieść konsekwencje.
06 maj 2017 : 05:02 rybol | Zgłoś
+4 Odszkodowanie
Moj Armator nie zamierza dac zadnego odszkodowania za postojowe za 2016 rok dostał kase dla ludzi a nie da ani złotówki tak powiedział bede walczył do konca o te pieniadze!!!!!!!
20 maj 2017 : 15:28 Fisherman | Zgłoś
+2 Złodzieje
Ja nie będę się pieścić z moim już byłem amatorem idę z nim do pipu i będę walczył w ministerstwie o pieniądze które mi sie należą.Armatorzy to jedna wielka banda złodziei siedzą w domu i liczą kasę z unii a swoich pracowników maja mają za nic niech murzyn pracuje a darmowe pieniądze z unii i tak im nie wypłace ale ja tak nie odpuszczę!!
02 czerwiec 2017 : 13:46 Fisherman | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter