Rybołówstwo

Minister Marek Gróbarczyk odbył roboczą wizytę w Kołobrzegu. Zwiedził między innymi Zakład Przetwórstwa Wstępnego Ryb, bazujący na dorszu poławianym wyłącznie przez polskich rybaków. Gospodarze stoczni oprowadzili ministra, któremu towarzyszył europoseł Czesław Hoc, po Stoczni Remontowej "Parsęta". Była okazja do rozmów o problemach stoczni, prowadzonych inwestycjach itd.

Przede wszystkim szef resortu po raz kolejny w tym roku spotkał się z rybakami by dyskutować o problemach polskiego rybołówstwa, wysłuchać ich ocen sytuacji dotyczącej zasobów ryb w Bałtyku, sugestii dotyczących podziału kwot połowowych itd. Spotkanie zorganizowano w porcie jachtowym w Kołobrzeg. Zjawili się rybacy z zachodniopomorskiego wybrzeża. W dyskusji odnosili się do swojej sytuacji, ograniczenia limitów połowowych przez unijnych polityków, kwestii kwot połowowych dorsza.

Minister nie krył, iż rybaków czekają trudne lata. Należy się liczyć z tym, że w kolejnych latach Unia nadal będzie ograniczać kwoty połowowe dorsza bałtyckiego. Podkreślał, iż resort podejmuje działania, by w tym okresie zapewnić wsparcie rybakom, zwłaszcza tym drobnym, łodziowym, by mogli przetrwać. Dlatego właścicielom łodzi do 8 metrów znosi się limity połowowe, dlatego wprowadzona zostaje strefa 6 mil wolna od połowów trałowych. Rybacy będą otrzymywać rekompensaty finansowe za okresy czasowego zawieszenia połowów. Poprzez nowelizację przepisów ministerstwo uruchomiło też fundusze, z których będą mogły korzystać lokalne grupy rybackie. Pierwsze pieniądze na konta takich grup powinny trafić w przyszłym miesiącu.

Szef resortu informował też o działaniach podejmowanych przez resort w celu ochrony ekosystemu i odbudowy zasobów ryb na podległych Polsce wodach, bez względu na politykę UE i krajów lobbujących tzw. połowy paszowe. Mówił też porządkowaniu kwestii dotyczących dysponowania kwotami połowowymi.

 

+16 ściema
Jakie 6 mil na Zatoce 4mile kutry z całego wybrzeża i orka paszy nadal
18 listopad 2016 : 13:31 łódkaa | Zgłoś
+15 jest już koniec
I co mi po tym że mi limit na dorsza zniosą jak i tak kutry nie pozwolą mi go łapać postawie nety powyżej 4 mil i zaraz zniszczone
18 listopad 2016 : 13:41 łódkaa | Zgłoś
+5 Ladnie się ustawili
Paszowcy ładnie się ustawili na całym Bałtyku strefa 6mm a na zatoce gdzie jest główne skupisko szprota i śledzia 4mm no i jeszcze półwysep Helski również jakieś odstępstwa od 6mm liczą się głębokości przecież to zostało wprowadzone dla dużych jednostek a małym mówią chcieliście strefy 6 mm to ją macie a poczekajcie do wiosny jak śledź będzie w brzegu na Zatoce znów wprowadzą zarządzenie że w tym okresie 2mm od brzegu to pewne
21 listopad 2016 : 10:12 rybak mały | Zgłoś
+3 Już to czuję
No tak znieść limity po to żeby nas wykolegować z kasy z UE już to czuję .Nigdy nie by nie ma i nie będzie wspierania łodzi poniżej 8 m.Szykuje się powtórka z truj polówki
21 listopad 2016 : 18:32 malutki | Zgłoś
0 150 zł dla rybaka- fizola
Gdzie jest nasze 150 zł za postoje, armatorzy kasę dostają- a my tylko obiecanki ministra. Na zebraniach obiecywał, w projekcie obiecywał, a to co podpisał- dla nas fizoli nic! Tylko armatorzy!
30 listopad 2016 : 16:35 Cezary fizol | Zgłoś
0 Kołobrzeg. Z rybakami o sytuacji na Bałtyku, kwotach połowowych, formach pomocy…
Thank you for some other fantastic post. The place else may just anyone get that type of info
in such a perfect means of writing? I have a presentation next week, and I'm
on the search for such information.

Feel free to surf to my webpage BHW: [link usunięty]
28 marzec 2017 : 14:12 Gladis | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter