Rybołówstwo

Podczas toczących się w poniedziałek w Luksemburgu negocjacji w sprawie limitów połowowych dorsza na Morzu Bałtyckim zadecydowano, że możliwość poławiania w zachodnim i wschodnim stadzie zostanie w 2017 roku ograniczona - poinformowała słowacka minister rolnictwa i rozwoju wsi Gabriela Mateczna.

Jak przekazała Mateczna, którą cytuje agencja dpa, możliwość poławiania w zachodnim stadzie dorsza zostanie ograniczona w 2017 roku o 56 proc. w stosunku do 2016 roku; we wschodnim stadzie redukcja wyniesie 25 proc.

W sporze o kwoty połowowe Polska, państwa bałtyckie, KE i organizacje ekologiczne opowiadały się za ograniczeniem poławiania dorszy. Po drugiej stronie barykady były Niemcy i Dania, które opowiadały się przeciwko redukcji.

Propozycje ws. limitów połowowych Komisja Europejska przedstawiła pod koniec sierpnia, ale wówczas nie uwzględniła dorsza ze względu na brak dostatecznych informacji, by przedstawić rekomendacje.

Miesiąc później opierając się na doradztwie naukowym Bruksela zaproponowała, by możliwość poławiania w zachodnim stadzie dorsza została ograniczona w 2017 roku o 88 proc. w stosunku do bieżącego roku; we wschodnim redukcja miała wynieść 39 proc.

Liczby te oparte były na opiniach naukowców, którzy wskazywali na konieczność cięć w kwotach połowowych, by stada dorsza mogły powiększyć liczebność, a pojedyncze osobniki - wielkość.

Ekolodzy zwracają uwagę, że wschodnie stado dorsza (eksploatowane głównie przez Polskę) jest w słabej kondycji, natomiast zachodnie stado (eksploatowane głównie przez Danię i Niemcy) znajduje się na skraju załamania. 

mmi/

arch.

0 To się nazywa wyczerpująca informacja.
A kiedy zostanie podana informacja o wysokości kwot połowowych pozostałych gatunków ryb łowionych w M. Bałtyckim ?
11 październik 2016 : 08:22 PAP-i | Zgłoś
-1 Kwoty 2017
tu można znaleźć wyczerpującą informację
[link usunięty]
11 październik 2016 : 09:21 Emil Kuzebski | Zgłoś
0 Dorsz 2017
Po prostu dyletanci, nie cięcie kwot połowowych dorsza,tylko ograniczanie połowów szprota i śledzia.Ile lat trzeba o tym bębnić.
11 październik 2016 : 11:24 Slawomir | Zgłoś
-6 Sławomir
Bębnij się w łeb .
11 październik 2016 : 13:57 dziękuję | Zgłoś
+3 Tia
Zachodnie stado na skraju załamania. Połowy winny być mniejsze o 88% a zmniejszą o 56% czyli dalej rabunek.
No, ale rabunek wynegocjowany... Pięknie...
11 październik 2016 : 12:42 Marian | Zgłoś
+7 Idioci
Zwykli, polityczni, niedouczeni idioci. Są rekomendacje wybitnych fachowców, będące efektem pracy setek nieźle opłacanych naukowców, których przez wiele lat uczono za ciężkie pieniądze i za równie ciężkie pieniądze utrzymuje się statki badawcze, instytuty, sprzęt itd. Unia wydaje miliony na porządne, rzetelne badania naukowe i na wykształcenie i utrzymywanie armii naukowców, a potem jedną decyzją polityków wszystko to wrzuca się do kosza. Propozycja redukcji na stadzie zachodnim o 88% nie wzięła się z niczego i nie została wyssana z palca, zrobienie z tego redukcji o 56% to skazanie tego stada na wyginięcie, rękami polityków! Przerażenie bierze kiedy widzi się świadome mordowanie ryb i Bałtyku przez polityków rękoma rybaków. Wiedza jak widać nie ma znaczenia, liczą się tylko partykularne interesy i wynik następnych wyborów. W takim starciu dorsz w Bałtyku nie ma szans. Wkrótce wszyscy się o tym przekonają. Słuchajcie dalej polityków i wykonujcie ich polecenia, a będziecie za parę lat łowili tylko cierniki i babki.
11 październik 2016 : 19:06 ZUT | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter