Rybołówstwo

Na wniosek Polskiego Stowarzyszenia Przetwórców Ryb skierowanego do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dotyczący zmiany nazwy handlowej dla gatunku czarniak, został pozytywnie rozpatrzony.

Z informacji przekazanej z Departamentu Rybołówstwa wynika, że dla gatunku czarniak (Pollachrius virens) zostało nadane alternatywne oznaczenie - „dorsz czarny”. Wskazane oznaczenie handlowe , zostało umieszczone w „Wykazie oznaczeń handlowych gatunków ryb oraz wodnych bezkręgowców wprowadzanych do obrotu na rynek polski”, w pozycji :

2: Czarniak (dorsz czarny) (Pollachius virens) - kod FAO: POK Czarniak jest bliskim kuzynem dorsza. Wiosną przebywa w płytkich wodach przybrzeżnych. Jesienią migruje do głębszych wód. Jest szybką rybą drapieżną. Żerując otacza swoje ofiary, np. śledzie, i zmusza je do przemieszczenia się ku powierzchni, gdzie atakuje. Dojrzałość płciową osiąga przy długości od 40 do 70 cm.

Najważniejsze łowiska czarniaka występują na Morzu Północnym, Morzu Barentsa i w wodach otaczających Islandię. Większość stad czarniaka nie jest przełowiona, a połowy prowadzone są w przyjazny środowisku sposób.

Hubert Bierndgarski

Komentarze   

+1 dobra zmiana?
Dorsz czarny brzmi lepiej niż czarniak. Chodziło o to, żeby ludzie zaczęli go kupować myśląc, że kupują dorsza, albo po prostu myląc go z dorszem, albo sądząc, że to prawie to samo. A to zupełnie nie to samo. Czarniak (pollachius virens) to ryba znacznie tańsza i o gorszych walorach kulinarnych niż dorsz (gadus morhua).
17 wrzesień 2018 : 21:02 Waldemar225897 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 DORSZ CZARNIAK
Ryba tańsza od dorsza ale cenna bo nie hodowlana na paszach, tak jak stało się już to niestety z norweskim dorszem
07 październik 2018 : 19:58 Jan ze Szczecina Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+5 czrniak
przed chwilą zjadłem nawet mi smakował.....
07 grudzień 2018 : 13:43 Bolek Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 Dorsz czarny
Nigdy wcześniej nie słyszałam o tej rybie ale kupiłam ją na święta jestem bardzo zadowolona mięso zwarte białe delikatne w smaku nietłuste bardzo polecam
26 grudzień 2018 : 11:47 Atlantyda75 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś