Rybołówstwo

Miesiąc temu plan zarządzania stadami dorsza, śledzia i szprota na Bałtyku zatwierdziła Komisja Rybołówstwa Parlamentu Europejskiego. Teraz plan został wstępnie uzgodniony przez kraje członkowskie UE.

-Osiągnięcie porozumienia ws. tego planu jest dużym krokiem naprzód dla Morza Bałtyckiego. Decyzja ta otwiera również drzwi do przygotowania innych wieloletnich planów - mówił na konferencji prasowej w Luksemburgu unijny komisarz ds. środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa Karmenu Vella. Jest to pierwszy tego typu plan w ramach nowej polityki rybołówstwa UE.  Ma on pozwolić na bardziej efektywne, niż dotychczas zarządzanie zasobami bałtyckiego dorsza, śledzia i szprota, a co za tym idzie, zapewnić zrównoważoną eksploatację tych stad i stabilność  kwot połowowych. - Dorsz, śledź i szprot są podstawowymi gatunkami łowionymi w Morzu Bałtyckim, ponadto stanowią ważny element   jego ekosystemu i istnieją między nimi silne interakcje biologiczne. W odróżnieniu od stosowanego dotychczas zarządzania pojedynczym gatunkiem, zarządzanie wielogatunkowe bierze pod uwagę interakcje między nimi, czyli wpływ dorsza na zasoby śledzia i szprota i odwrotnie - tłumaczy  Jarosław Wałęsa.  - Jednocześnie plan ma gwarantować, aby zarządzanie opierało się na najbardziej aktualnych informacjach naukowych dotyczących interakcji wewnątrz stad i pomiędzy nimi oraz innych aspektów ekosystemu i środowiska - dodaje. Kolejną nowością planu jest ustalenie przedziałów wartości śmiertelności połowowej. Zapewni to bardziej elastyczne podejście do zasobów podczas corocznego ustalania możliwości połowowych i pozwoli na lepsze reagowanie na zmieniającą się sytuację stad. Niestety posłowie zdecydowali o zmniejszeniu przedziałów, w stosunku do tych, zaproponowanych przez sprawozdawcę i Komisję Europejską. - Nie jestem zwolennikiem takich działań. Proponowane w planie wartości dla dorsza są oparte na jedynym obecnie dostępnym doradztwie naukowym, dlatego  nie należy go podważać. W połowie maja spodziewamy się uaktualnienia danych, które Parlament Europejski weźmie pod uwagę w dalszych etapach prac - powiedział po głosowaniu Jarosław Wałęsa.

Hubert Bierndgarski

+6 DORSZ 50% OBNIŻENIE KWOT
TO SZYKUJE PARLAMENT UE!!!
21 kwiecień 2015 : 17:36 POINFORMOWANY | Zgłoś
+6 Wreszcie będzie wiadomo co prezesi mają robić
bo do tej pory spali napasieni unijnym obrokiem, udawali głupków, włazili do dupy Sawickiemu i takie tam, teraz już mogą się budzić ze snu zimowego albo won na zbity ryj.
21 kwiecień 2015 : 22:18 Real | Zgłoś
+5 Pan minister Sawicki powinien już szykować pieniążki
rybołówstwo na Bałtyku właśnie zostało formalnie zakończone.
22 kwiecień 2015 : 09:54 Wła... | Zgłoś
+6 problem armatorów oczami wybranych armatorów
[link usunięty].
ciekawy program i ciekawe osoby do dyskusji na tematy dorsza .
22 kwiecień 2015 : 13:33 uczestnik | Zgłoś
+7 Paszówka po opinii ICES może się już w dupę pocałować
razem ze Zbigniewem Karnickim i jego zwieńczeniem kariery "naukowej" w postaci wymarłego z głodu dorsza na Bałtyku.
22 kwiecień 2015 : 20:44 Korbowy | Zgłoś
+10 paszowi wybrańcy
Ciekawe o czym będą rozmawiać i jakie mają problemy? Uczestnik daj znać po konferencji.
22 kwiecień 2015 : 18:43 jas | Zgłoś
+1 Trzeba szybko powołać zespół do podziału kwot połowowych
Żart.
23 kwiecień 2015 : 17:51 Dar | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter