Rybołówstwo

Komisja rybołówstwa PE przyjęła dziś sprawozdanie posła Jarosława Wałęsy w sprawie ustanowienia ram dla wielogatunkowego planu zarządzania bałtyckimi stadami dorsza, śledzia i szprota.

Jest to pierwszy tego typu plan w ramach nowej polityki rybołówstwa UE.  Ma on pozwolić na bardziej efektywne, niż dotychczas zarządzanie zasobami bałtyckiego dorsza, śledzia i szprota, a co za tym idzie, zapewnić zrównoważoną eksploatację tych stad i stabilność  kwot połowowych. - Dorsz, śledź i szprot są podstawowymi gatunkami łowionymi w Morzu Bałtyckim, ponadto stanowią ważny element   jego ekosystemu i istnieją między nimi silne interakcje biologiczne. W odróżnieniu od stosowanego dotychczas zarządzania pojedynczym gatunkiem, zarządzanie wielogatunkowe bierze pod uwagę interakcje między nimi, czyli wpływ dorsza na zasoby śledzia i szprota i odwrotnie - tłumaczy  Jarosław Wałęsa.  - Jednocześnie plan ma gwarantować, aby zarządzanie opierało się na najbardziej aktualnych informacjach naukowych dotyczących interakcji wewnątrz stad i pomiędzy nimi oraz innych aspektów ekosystemu i środowiska - dodaje. Kolejną nowością planu jest ustalenie przedziałów wartości śmiertelności połowowej. Zapewni to bardziej elastyczne podejście do zasobów podczas corocznego ustalania możliwości połowowych i pozwoli na lepsze reagowanie na zmieniającą się sytuację stad. Niestety posłowie zdecydowali o zmniejszeniu przedziałów, w stosunku do tych, zaproponowanych przez sprawozdawcę i Komisję Europejską. - Nie jestem zwolennikiem takich działań. Proponowane w planie wartości dla dorsza są oparte na jedynym obecnie dostępnym doradztwie naukowym, dlatego  nie należy go podważać. W połowie maja spodziewamy się uaktualnienia danych, które Parlament Europejski weźmie pod uwagę w dalszych etapach prac - powiedział po głosowaniu Jarosław Wałęsa.

 

+11 Najlepsze jest zdjęcie na górze, ilustracja bałtyckiej tragedii
lepszego bym sam nie znalazł. Logo Unii Europejskiej
31 marzec 2015 : 19:27 K417 | Zgłoś
+5 Się rusza ?
Ileż lat ekolodzy i pozaresortowi specjaliści musieli kopać ministrów rybołówstwa w sprawie multigatunkowego podejscia w zarządzaniu zasobami. Teraz się dopiero to próbuje. Oby nie za późno. A politycy udają, że wiedzą o co chodzi.
31 marzec 2015 : 21:42 kormoran | Zgłoś
+1 Rybak 1/2wysep
Lepiej puzno nisz wcale...
01 kwiecień 2015 : 12:35 pablito | Zgłoś
+4 do pablito
lepiej wcale niż "pUzno"
03 kwiecień 2015 : 07:01 Anglia Seaways | Zgłoś
+1 do pablito
pablito moze zapisz sie do gimnazjum dla doroslych lepiej "puzno nisz" wcale .
03 kwiecień 2015 : 07:04 Anglia Seaways | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter