Rybołówstwo

Kołobrzeg, Ustronie Morskie i Dźwirzyno to gminy które przyłączyły się do nowej Grupy Rybackiej „Kołobrzeg i Parsęta”. Grupa Rybacka zawiązała się w połowie lutego tego roku.

To kolejna grupa, która działa na terenie Kołobrzegu i okolic. W skład zarządu grupy weszli między innymi rybacy Andrzej Gościniak i Ryszard Klimczak oraz prezydent Kołobrzegu Janusz Gromek. Rybacy nie ukrywają, że założyli grupę rybacką, bo chcą aktywnie korzystać z funduszy unijnych na lata 2014-2020.

-Liczymy, że do grupy będą zapisywać się rybacy, przedstawiciele środowisk rybackich, przedstawiciele przetwórców rybnych a także lokalne samorządy - przekonuje Ryszard Klimczak, jeden z założycieli grupy. - Jest duże oczekiwanie środowiska rybackiego na aktywne wykorzystanie dotacji unijnych. Również samorządy chcą z tego rodzaju wsparcia korzystać. Dlatego podjęliśmy decyzję o założeniu tej grupy. W Kołobrzegu działa jeszcze Stowarzyszenie Kołobrzeska Lokalna Grupa Rybacka.

Hubert Bierndgarski

+4 Naukowcy wiedzą o problemie chudnących dorszy
W maju 2012 roku w magazynie "Wiadomości Rybackie" wydawanym przez Morski Instytut Rybacki w Gdyni pojawił się artykuł dr. inż Krzysztofa Radtke z Zakładu Zasobów Rybackich MIR w Gdyni, który dokładnie opisał problem chudnących dorszy. Według zawartych tam informacji zjawisko zauważalne jest już od około 2005 r., a w ciągu ostatnich dwóch lat znacznie się nasiliło.

„Chudnięcie dorszy nasiliło się szczególnie w okresie ostatnich dwóch lat, dając w efekcie mało wartościowe pod względem technologicznym produkty z ryb tego gatunku. - czytamy w artykule - Spadek średnich mas dorszy jest wypadkową dwóch przeciwstawnych procesów. Z jednej strony jest to wzrost liczebności stada dorszy, a z drugiej – niedobór pokarmu.W pierwszym wypadku, na skutek systematycznego rodzenia się od 2003 r. dość licznych pokoleń dorszy następował wzrost liczebności poszczególnych grup wieku w kolejnych latach. Wzrost liczebności odbywał się nie tylko na skutek zasilania stada liczniejszymi pokoleniami, ale również był konsekwencją restrykcyjnego działania Wieloletniego Planu Zarządzania Zasobami Dorszy Bałtyckich, przez co obniżyła się śmiertelność połowowa, a tym samym wzrosła przeżywalność poszczególnych grup wieku eksploatowanego stada.

W kwestii niedoboru pokarmu dorszy, zauważa się zmniejszanie zasobów szprotów, głównego składnika wysokoenergetycznego komponenta pokarmowego, szczególnie dla dorszy starszych grup wieku. Stan zasobów szprotów jest oczywiście efektem zwiększonego drapieżnictwa liczniejszego stada dorszy, śmiertelności połowowej i urodzajności pokoleń szprotów”.
26 luty 2015 : 15:49 Koł | Zgłoś
0 chudnący dorsz
no tak bo żarcie dla dorsza i innych drapieżników szprota i śledz jest łowiony na pasze i to i to na potęge, jak jest zakaz na dorsza
02 listopad 2017 : 06:01 kuntakinte | Zgłoś
+2 ARMATORZY A NIE RYBACY!!!!!!!!
PROSZĘ O NIE NAZYWANIE ARMATORÓW JEDNOSTEK RYBAKAMI.
Panowie Andrzej i Ryszard to armatorzy kutrów a nie rybacy. Zapewne nie posiadają świadectwa rybaka morskiego.
27 luty 2015 : 04:13 Rybak. | Zgłoś
+5 Mają świadectwo do wyrywania unijnych pieniędzy
Rybaków mają w dupie.
27 luty 2015 : 09:39 col | Zgłoś
+4 Ryszard Rwie Serce
.
28 luty 2015 : 10:03 . | Zgłoś
-2 lol
Synku Ci Panowie mają wiele lat spędzonych w zawodzie rybaka. A ty hejterze kim jesteś.. przedstaw się anonimie?
27 luty 2015 : 18:41 kol | Zgłoś
-4 pochwala
W Kołobrzegu potrzebna jest nowa lokalna grupa rybacka..
01 marzec 2015 : 14:20 pawlik | Zgłoś
+8 Gdzie ci rybacy
Janusz Gromek pierwszy rybak Kołobrzegu, całe szczęście że Janusz Gromek to nie Gmina Kołobrzeg. Warto też by Pan Gromek spytał tych co wiedzą, dlaczego Ryszarda Klimczaka wyrzucono z kołobrzeskiej grupy rybackiej. A przy okazji gratuluję mieszkańcom Dźwirzyna powstania nowej gminy na mapie Polski - Gminy Dźwirzyno.
01 marzec 2015 : 18:12 Zielony | Zgłoś
-2 do: Gdzie Ci rybacy
Cytuję Zielony:
Janusz Gromek pierwszy rybak Kołobrzegu, całe szczęście że Janusz Gromek to nie Gmina Kołobrzeg. Warto też by Pan Gromek spytał tych co wiedzą, dlaczego Ryszarda Klimczaka wyrzucono z kołobrzeskiej grupy rybackiej. A przy okazji gratuluję mieszkańcom Dźwirzyna powstania nowej gminy na mapie Polski - Gminy Dźwirzyno.


ja wiem kto napisał ten komentarz!!!!:-) Pan spokrewniony z konkurencją:-) ojjjj po co być takim zawistnym, proszę Pana.......

najtrudniej jest coś założyć, stworzyć tak, by potrafiło funkcjonować - to potrafi niewielu - a najłatwiej jest zaistnieć i spijać śmietankę dzięki właśnie czyjejś pracy i fachowej wiedzy - proszę Pana

zawiści najlepiej pozbyć się na macie sportowej....ringu i w innych tego typu miejscach gdzie można uderzać;-)
26 maj 2015 : 12:33 zapaśnik | Zgłoś
+4 JACY RYBACY ZNOWU NASTĘPNI KORYCIARZE
pewnie znowu bedą po znajomościach przyzawać sobie kasę ,jak to się dzieje w lokalnych grupach rybackich,dla rybaków którzy chcą się rozwijac w kierunku turystki i handlu brak funduszy,a jakie schody do pokonania, pewnie kasę dostaną znowu ci którzy mają najmniej doczynienia z gospodarką rybołówstwa mają ,pan Plocke niech znowu da kasę przetwórnią ryb , które się prywatyzują za kasę unijną(polskie dotacje),pózniej wykupują ją Norwedzy lub Duńczycy sprowadzają awoje ryby i przetwarzają na polski rynek pod polską nazwą,to się nazywa eleganckie eliminowanie konkurenta , a nasze ryby na paszę po 80 groszy,nażuty handlarzy nie jak było kiedyś 30% tylko śledz w biedronce z 80 groszy na 12 zł ,polityka pana Plocke mnie rozpi.....,aby tak dalej to niedługo nic nie będzie w tym kraju
16 marzec 2015 : 16:45 ROGALO | Zgłoś
+2 Ryby śródlądowe
Zakładajcie hodowle ryb, tak jak to robią Norwegowie, Żydzi itd.
Polska mogłaby się stać zanczącym eksporterem ryb słodkowodnych,
Dania ogromne zyski czerpie z eksportu ryb, dlaczego Polska nie może??
18 kwiecień 2015 : 23:19 antyurzędnik | Zgłoś
+1 Gromek
Ile zarabia pan Gromek z racji tego stanowiska?
09 wrzesień 2015 : 10:56 Jacek, | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter