Rybołówstwo

Komisja Europejska przedstawiła propozycje dotyczące wielkości uprawnień do połowów ryb głębinowych w wodach Unii Europejskiej i wodach międzynarodowych na północno-wschodnim Atlantyku na lata 2015–2016.

Zgodnie z opinią naukową Komisja proponuje zwiększenie całkowitych dopuszczalnych połowów (TAC) dla czterech stad, ich zmniejszenie w odniesieniu do dziewięciu stad oraz utrzymanie status quo w odniesieniu do pięciu stad w porównaniu z rokiem 2014. W przypadku czterech stad, głównie rekinów głębinowych, wniosek nie zawiera jeszcze konkretnej liczby, ponieważ opinia naukowa zostanie wydana w późniejszym okresie bieżącego miesiąca.

Patrz: Tabela gatunków ryb objęte proponowanymi zmianami połowów

- Ekosystemy głębinowe i stada ryb są szczególnie wrażliwie na działalność człowieka, m.in. rybołówstwo, i potrzebują właściwej ochrony. W związku z tym zrównoważone zarządzanie jest jedynym sposobem zapewnienia przyszłości połowów głębinowych. Dobrą wiadomością jest fakt, że opinia naukowa zezwala na zwiększenie połowów w przypadku kilku wspomnianych stad, ale – niestety – sytuacja jest niewesoła, jeśli chodzi o większość pozostałych stad. Liczymy na kontynuację współpracy z państwami członkowskimi w celu poprawy wiedzy na temat tych stad oraz współdziałanie na rzecz zrównoważonych połowów głębinowych- Maria Damanaki, unijna komisarz ds. gospodarki morskiej i rybołówstwa, stwierdziła.

Jeśli chodzi o ważne stado buławika czarnego w wodach na zachód od Wysp Brytyjskich, dostępna jest opinia naukowa dotycząca sposobu osiągnięcia maksymalnego podtrzymywalnego połowu. Na tej podstawie Komisja proponuje umiarkowaną redukcję w odniesieniu do tego stada (–12%), co powinno umożliwić jego odławiane na zrównoważonym poziomie w roku 2015. W roku 2016 r. możliwy będzie niewielki wzrost (+2%). W odniesieniu do 4 stad widlaka białego Komisja proponuje wzrost o 10%.

W przypadku kilku innych stad dane są ograniczone i podejście oparte na zasadzie ostrożnego zarządzania zasobami oznacza znaczne cięcia w celu ochrony zasobów. Dotyczy to zwłaszcza morlesza bogara w obszarach na zachód od Portugalii i wokół Azorów. W opinii naukowej dotyczącej obszaru na zachód od Portugalii wzywa się nawet do opracowania planu odbudowy.

Propozycje Komisji są oparte na opiniach naukowych Międzynarodowej Rady Badań Morza (ICES). Dane dostępne na temat stad ryb głębinowych nie są jednakże wystarczające do dokonania przez naukowców pełnej oceny stanu stad, ani pod względem liczebności, ani śmiertelności połowowej.

KE

+9 W październiku Komisja Sejmowa Rolnictwa
Temat- "Katastrofa zasobów ryb na Morzu Bałtyckim, bankructwo polskiego rybołówstwa"
05 październik 2014 : 09:40 Info Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+11 ochrona
2007 rok rozporządzenie 1098ke plan wieloletni ochrony dorsza bałtyckiego,mija 7 lat i brak zasobów.Może komisja przestała by myśleć bo wszędzie ryb zabraknie,chachacha
05 październik 2014 : 09:48 drobny Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 Dorsza wyrżnięto zabierając mu pokarm
nóż w plecy. To może potrwać bardzo wiele lat.
05 październik 2014 : 13:48 Jogi Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Wydzierżawię jednostkę rybacką
tel-601494380
05 październik 2014 : 10:51 ... Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+7 A gdzie się podziała rekomendacja KE ...
dla dorsza w podobszarach 25-32 ? Podobno miała zostać opracowana do końca września.
05 październik 2014 : 16:57 Maria D. Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+5 Rekomendacja leży tam gdzie dorsz
w brzuchach norweskich łososi.
06 październik 2014 : 08:43 Imię obowiązkowe Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Newsletter