Rybołówstwo

21 czerwca 2014 roku odbyło się uroczyste otwarcie Galerii Rybackiej w Jezierzanach k. Jarosławca, jedynego takiego obiektu w okolicy.

Galeria Rybacka – rybołówstwo dawniej i dziś to projekt Pana Leszka Kołakowskiego, który otrzymał ze Słowińskiej Grupy Rybackiej dofinansowanie na jego realizację. Dzięki temu wsparciu możliwe było wybudowanie obiektu
i stworzenie atrakcyjnej dla zwiedzających ekspozycji związanej z rybołówstwem morskim. Budynek powstał na potrzeby wyeksponowania gromadzonych latami zbiorów. Jest to miejsce, w którym poznać można tajniki pracy rybaka morskiego przez pryzmat przedmiotów i urządzeń stanowiących wyposażenie kutra rybackiego, niezbędnych do bezpiecznej wyprawy morskiej.

Uroczystość rozpoczęła się od powitania przybyłych gości przez Pana Leszka Kołakowskiego oraz przecięcia wstęgi, którego dokonał wraz z żoną. Obecny na uroczystości ks. Andrzej Bagiński, proboszcz parafii Zwiastowania NMP
w Łącku poświęcił obiekt, po czym wszyscy goście zostali oprowadzeni po Galerii przez właściciela i przewodnika w jednej osobie. Była to także wyjątkowa okazja do poznania osób, które miały swój udział w powstaniu tego miejsca. Pan Leszek Kołakowski z typowym dla siebie optymizmem oraz szczerością nawiązywał do obecnych na uroczystości osób podkreślając ich rolę w tworzeniu Galerii, odwołał się także do swoich początków jako rybaka i osób, dzięki którym jest dziś w tym miejscu. Powstały projekt, jak i kameralna atmosfera całej uroczystości okraszona wieloma wspomnieniami spotkały się z niezwykle pozytywnym odbiorem zgromadzonych gości i autentycznym przekonaniem, że inwestycja ta przyczyni się do wzbogacenia oferty turystycznej Gminy Postomino oraz do kultywowania tradycji rybackich tego obszaru.

Uroczystość otwarcia Galerii Rybackiej w Jezierzanach stanowiła wyjątkową okazję do poznania rybaka, który osobiście zgromadził asortyment do swojego muzeum, i który sam też zaprojektował jego wnętrze. Dzięki ograniczonej liczbie gości i obecności twórcy tego wyjątkowego miejsca można było poznać historię poszczególnych eksponatów, ich pochodzenie oraz przeznaczenie. Pan Leszek Kołakowski podkreślał, że ekspozycja jest jeszcze kwestią rozwojową, nad którą nieustannie pracuje, ma także mnóstwo ciekawych pomysłów na atrakcje dodatkowe dla grup zorganizowanych, ale jak sam zaznaczył, na wszystko przyjdzie jeszcze czas, nie wszystko na raz.

Galeria Rybacka Pana Leszka Kołakowskiego jest jednym z podmiotów współtworzących Słowiński Szlak Rybacki. Przez pryzmat tego typu działań promowany jest rybacki charakter obszaru Pobrzeża Słowińskiego.

Słowińska Grupa Rybacka znalazła pomysł na wsparcie dla kurczącego się rybołówstwa – to pozyskanie dofinansowania w ramach osi 4 PO „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich”. SGR wspiera więc organizacyjnie i finansowo rozwój innych niż łowienie ryb form aktywności zawodowej, działając aktywnie na rzecz mieszkańców 7 gmin: Kępice, Kobylnica, Słupsk, Smołdzino, Postomino, Miasto Ustka, Gmina Ustka. Więcej informacji na www.sgr.org.pl.

Hubert Bierndgarski

 

+7 zamienic łódki na muzea
i o to w tym wszytskim chodzi aby powstało jeszcze kilkaset takich obiektów w Polsce i pozamykac w nich rybaków niech robią za pastuchów dla turystów
01 lipiec 2014 : 17:17 okon Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-1 fladra
jest oficjalna zgoda na połów fladry
02 lipiec 2014 : 06:04 g łeba Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Newsletter