Rybołówstwo

531 mln euro - taka kwota trafi do polskich rybaków w latach 2014 - 2020. To mniej, niż dostała Polska w latach 2007 - 2013, kiedy otrzymaliśmy prawie miliard euro.

Komisja Europejska ogłosiła właśnie w jakiej kwocie wesprze nowy fundusz "Rybactwo i Morze". Spełniły się w ten sposób słowa Kazimierza Plocke, wiceministra do spraw rybołówstwa, który już na początku czerwca br. mówił, że dotacja unijna może być niższa.

- Chodzi o nowy fundusz „Rybactwo i Morze”, który będzie obowiązywał w latach 2014 - 2020 - mówił na początku czerwca Kazimierz Plocke - Komisja Europejska projektując ten fundusz brała pod uwagę wielkość zatrudnienia w sektorze rybackim i skalę produkcji. Ponieważ w poprzednim okresie dokonaliśmy redukcji floty rybackiej, mamy mniejszą produkcję i mniejsze zatrudnienie. Zwiększy się natomiast dotacja na rybactwo śródlądowe.

Pieniądze przyznawane są w ramach uchwalonego niedawno przez Parlament Europejski Funduszu Rybackiego i Morskiego. Całkowita kwota, jaka rozdysponowana zostanie na kraje Unii Europejskiej wynosi 5,75 mld euro. Najwięcej bo, 1,16 mld euro otrzyma Hiszpania. W dalszej kolejności jest Francja (588 mln euro), Włochy (537 mln euro), Polska (531 mln euro), Portugalia (ponad 392 mln euro) i Grecja (ponad 388 mln euro).

Na realizację różnego rodzaju przedsięwzięć i inwestycji w zrównoważony rozwój rybołówstwa, akwakultury i obszarów rybackich przeznaczona ma być kwota w wysokości ok. 4,34 mld euro w całej Unii Europejskiej. Pozostałe środki finansowe przeznaczone mają być na realizację przedsięwzięć w ramach takich komponentów jak: kontrola i egzekwowanie (580 mln EUR), gromadzenie danych (520 mln EUR), rekompensaty dla regionów najbardziej oddalonych (192 mln EUR), dopłaty do przechowywania (45 mln EUR) i Zintegrowana Polityka Morska (718 mln EUR).

Ponadto, jednym z ważniejszych obszarów wsparcia nowego funduszu będzie promowanie trwałego i wysokiej jakości zatrudnienia oraz wsparcie mobilności pracowników. W tym obszarze pomoc finansowa skierowana ma być na realizację przedsięwzięć w zakresie wsparcia młodych rybaków rozpoczynających działalność (nabycie pierwszego statku rybackiego), szkoleń zawodowych, zdobywania nowych umiejętności zawodowych związanych z sektorem akwakultury, poprawy warunków pracy, czy też różnicowania dochodów rybaków.

Trzeba zaznaczyć, że Europejski Fundusz Morski i Rybacki oferuje znacznie szerszy obszar i zakres wsparcia niż ten, który został przedstawiony powyżej. Warto wspomnieć, że pomoc finansowa skierowana ma być również na rozwój obszarów rybackich kierowany przez lokalną społeczność, będącego kontynuacją dotychczas wdrażanego podejścia oddolnego ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego na lata 2007 - 2013, oraz na inwestycje w portach rybackich, miejscach wyładunku i przystaniach. Pamiętać jednak trzeba, że szczegółowe określenie obszaru, zakresu, beneficjentów, czy też warunków udzielania wsparcia w ramach nowego funduszu, nastąpi w treści Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” oraz przepisach krajowych aktów prawnych.

Hubert Bierndgarski

fot. H. Bierndgarski

 
+9 młody
ta,PO,rozkradną kasę w 5 sekund!a rybacy jak coś dostaną to elita, reżim tuska!!!!
16 czerwiec 2014 : 15:25 P0 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+20 taka kwota trafi do polskich rybaków w latach 2014-2020
gdzie to trafi??? nie robcie sobie jaj z poważnych ludzi...
16 czerwiec 2014 : 15:56 new Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+20 Sprytnie pomyślany przewał
ściągnąć pieniądze na rybaków a później doprowadzić do ich bankructwa i rozkraść, stare numery
16 czerwiec 2014 : 16:01 Bankrut Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 Fladrę dorsza
Kto poławia teraz ładna fladrę i dorsza a chciałby trochę posprzedawać raz w tygodniu w przyzwoitej cenie zapraszam do kontaktu 530406545. Mam wpis do rejestru wystawiam dokumenty . Nie chce dorsza z trału, tylko mnie interesuje nasza ryba, bezpośrednio od armatora.
16 czerwiec 2014 : 16:08 m. Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 dorsz
Dorsz z trału nie jest nasz?
17 czerwiec 2014 : 06:32 k. Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 rządowa układanka, czyli kasę podzieli kto inny
Janusz Palikot: "Już dawno jeden człowiek nie nakłamał tak dużo w tak krótkim czasie", wystąpienie premiera było "haniebne, zawstydzające, żenujące". "Trzeba rozwiązać ten bałagan, jestem za rozwiązaniem parlamentu, niech Polacy zdecydują w wyborach za 3 miesiące".

Mariusz Kamiński (PiS): "Tak jak Rywina wysłano do Michnika, tak Sienkiewicza wysłano do Belki, aby ugrać polityczny deal". Cel PiS-u: zdymisjonować rząd, powołać rząd techniczny, ogłosić przedterminowe wybory.

Krzysztof Gawkowski (SLD): Jesteśmy gotowi poprzeć rząd techniczny. Donald Tusk obraża inteligencję Polaków i chroni aferzystów.

Jerzy Wenderlich (SLD): Co innego Polacy słyszeli, a co innego mówił pan premier. Nas ta gra nie interesuje.

Zbigniew Ziobro (Solidarna Polska): Mamy dwie wersje tej samej sprawy. To trzeba wyjaśnić na drodze procesowej. Premier poszedł w zaparte i mam nadzieję, że to doprowadzi go do utraty władzy. Solidarna Polska poprze inicjatywę konstruktywnego wotum nieufności.
16 czerwiec 2014 : 20:32 darlov Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 60 dni postoju 60 oszukanych!
POSTÓJ
17 czerwiec 2014 : 11:32 Tomek1 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-4 Fikcia
Gdzie kasa na nielimitowanych za postój... w kieszeniach urzędników!
17 czerwiec 2014 : 11:36 mały Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 wnioski
czy to prawda ze przyjmowane sa wnioski na lodzie nielimitowane jak wyglada ta sprawa gdzie mozna skladac papiery ??/.
17 czerwiec 2014 : 18:20 prawda Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 wnioski nielimitowane
O ile wiadomo to na zalewach łodzie z rybami nielimitowanymi dostają bez problemu kasę za postój .
19 czerwiec 2014 : 19:04 pozdro Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Tusk jak chce to potrafi ludzi ratować
Polscy siatkarze pod kierownictwem nowego trenera - po dwóch zwycięstwach nad Włochami - pokazali całkiem niezłą formę w Lidze Światowej przed zbliżającymi się Mistrzostwami Europy. To napawa nadzieję, ale Paweł Zagumny, Marcin Możdżonek i spółka mają inne problemy. Ich wątek pojawia się bowiem w aferze podsłuchowej, a ministerstwo finansów już zapowiedziało kontrolę w tej sprawie.

Jak wygląda wątek siatkarzy w nagraniach opublikowanych przez „Wprost”?

Chodzi o rozmowę Andrzeja Parafianowicza ze Sławomirem Nowakiem. W pewnym momencie Parafianowicz pokazując Nowakowi, że i jego sprawę da się odkręcić, mówi:

Całą reprezentację Polski w siatkówkę tak wyciągnęliśmy za uszy. Widziałeś? (…) Chłopaki po kolei bały się, dopłaciły… I cisza znowu, wszystko załatwione.

Czy kadra może mieć problemy? Wiele na to wskazuje. Agnieszka Królikowska - wiceminister finansów - zażądała wyjaśnień w tej sprawie od swoich podwładnych.

Podjęłam decyzję o sprawdzeniu wszystkich wątków tej sprawy

— mówiła.

Zapewniła, że wewnętrzne kontrole powinny wyjaśnić ten problem.
17 czerwiec 2014 : 19:28 Rywinland Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 dopłaty
Tak Hiszpanie dbają o swoich rybaków dużych czy małych i proszę ile dostali kasy na fundusz tak powinno byc
17 czerwiec 2014 : 19:44 rybak mały Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 Do autora artykułu: Należy być precyzyjnym
Panie redaktorze,
zanim się coś napisze, to należy sprawdzić, bo jak zwykle prezentowany materiał jest delikatnie mówiąc nieprecyzyjny:
1.Na 2014-2020 - 531 mln Euro to tylko wkład UE, razem z wkładem budżetowym (+ ok. 25%) da to w sumie ok. 700 mln Euro.
2. W latach 2007-2013 - ok. 750 mln Euro wkładu UE a razem z wkładem budżetowym (+ ok. 25%) dało 1 mld Euro
Do autora komentarza powyżej:
3. Hiszpanie mają kilka tys. szt. statków rybackich i ok. 40 tys. rybaków - w Polsce to ok. 850 statków (w tym ok. 80 o dł. 3,5m) i ok. 2 tys. rybaków. Nawet w latach prosperity, gdy połowy odbywały się na wodach należących do ówczesnego ZSRR w Polsce statków było ok. 1200 a pracujących w rybołówstwie kilka tysięcy. Gdy Rosjanie pogonili nas ze swoich wód (początek lat 90-tych) skończyło się polskie rybołówstwo dalekomorskie. Obecnie dwa podmioty z trudem odbudowują tę flotę, ale poławiają na zupełnie innych wodach świata.
4. Proste porównanie pozwala się domyśleć, że kwota przyznana na polskie rybołówstwo jest wielokrotnie wyższa, niż to wynika z potencjału tego rybołówstwa.
17 czerwiec 2014 : 20:32 Recenzent Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 należy by precyzyjnym
Tak a czyja to wina, że tak jest może moja albo rybaków, pytam się? Najlepiej zwalic wszystko na rybaków. A wszyscy wkoło tylko się dzięki nim pasą
18 czerwiec 2014 : 12:27 rybak mały Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 Premier, który mówił otwarcie:
Polityka to nie zabawa, to całkiem dochodowy interes.

Donku:

Suk­ces po­lega na tym, by iść od po­rażki do po­rażki nie tracąc entuzjazmu.

Niewiele jest za­let, których Po­lacy by nie mieli, i niewiele jest też wad, których umieli­by się ustrzec.

Definicja Komitetu (np. do podziału kwot połowowych):

Ko­mitet to coś, co składa się przy­naj­mniej z trzech osób nie na­dających się do te­go, co mają ro­bić, wyz­naczo­nych przez ko­goś, kto sam nie ma chęci ro­bić te­go, co po dokład­nym na­myśle oka­zuje się niepotrzebne.
17 czerwiec 2014 : 20:52 Winston Churchill Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Newsletter