Rybołówstwo

Zakup nowoczesnych linii technologicznych do przetwórstwa ryb, jak również maszyn i urządzeń ograniczających negatywny wpływ produkcji na środowisko naturalne, to przykłady inwestycji, które może dofinansować Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach środka 2.5 "Inwestycje w zakresie przetwórstwa i obrotu" finansowanego z Programu Operacyjnego "Zrównoważony Rozwój Sektora Rybołówstwa i Nadbrzeżnych Obszarów Rybackich 2007 - 2013".

ARiMR przeprowadzi nabór wniosków o przyznanie dofinansowania w terminie od 10 do 14 marca 2014 r. Zgodnie z aktualnym limitem finansowym, do dyspozycji wnioskodawców w ramach tego naboru, została przeznaczona  kwota około 85 milionów złotych. Tym razem o wsparcie finansowe mogą ubiegać się jedynie mikro i małe przedsiębiorstwa. Pomoc będzie przyznawana do wyczerpania limitu środków finansowych, zgodnie z kolejnością złożenia prawidłowo wypełnionego i kompletnego wniosku o dofinansowanie. Wnioski o taką pomoc będą przyjmowały oddziały regionalne Agencji właściwe ze względu na miejsce położenia zakładu przetwórstwa ryb, w którym będzie realizowana wnioskowana do dofinansowania operacja.

Do końca 2013 roku ze wsparcia przeznaczonego na unowocześnienie przetwórstwa ryb, z Programu Operacyjnego "Zrównoważony Rozwój Sektora Rybołówstwa i Nadbrzeżnych Obszarów Rybackich 2007 - 2013", skorzystało 165 przedsiębiorstw, którym wypłacono 431 mln złotych. To m.in. dzięki tym środkom zostały przeprowadzone inwestycje, które zmodernizowały i unowocześniły sektor przetwórstwa ryb w Polsce. Obecnie należy on do najnowocześniejszych na świecie. Przetwory rybne z naszego kraju są bardzo konkurencyjne cenowo na rynkach, a ich jakość nie odbiega od najwyższych standardów europejskich.

Hubert Bierndgarski

fot. H. Bierndgarski

+5 Przetwory rybne z naszego kraju są bardzo konkurencyjne cenowo na rynkach,
A jak moze byc inaczej skoro mamy najtanszy surowiec na swiecie:)
24 luty 2014 : 17:50 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-3 Ostatnie wsparcie dla rybaka - Marzec 2013
OGŁOSZENIE PREZESA AGENCJI RESTRUKTURYZACJI I MODERNIZACJI ROLNICTWA
w sprawie możliwości składania wniosków o dofinansowanie w ramach programu operacyjnego "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013" w zakresie środka 1.3 "Inwestycje na statkach rybackich i selektywność"
- W przypadku zakupu echosondy, sonaru, windy lub wyciągarki narzędzi połowowych do wniosku o dofinansowanie dodatkowo należy dołączyć opinię jednostki naukowej prowadzącej badania naukowe lub prace rozwojowe w zakresie rybołówstwa morskiego stwierdzającą, że realizacja operacji nie wpłynie na zwiększenie zdolności statku rybackiego do prowadzenia połowów, o której mowa w art. 25 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 1198/2006 w sprawie Europejskiego Funduszu Rybackiego (Dz. U. UE L 223 z 15.08.2006, str. 1 z późn. zm.)
- Wysokość kwoty kosztów kwalifikowalnych poniesionych na realizację operacji przyznanej na dany statek rybacki w całym okresie objętym programem operacyjnym nie może przekroczyć 90% stawek pomocy za złomowanie statku rybackiego. Ograniczenie to nie obejmuje finansowania sprzętu i prac modernizacyjnych służących do ochrony połowów i narzędzi połowowych przed drapieżnikami, włącznie ze zmianą materiału części sprzętu połowowego, pod warunkiem że nie zwiększa to nakładu połowowego lub nie pogarsza selektywności sprzętu połowowego i że zostaną zastosowane odpowiednie środki w celu uniknięcia fizycznego zagrożenia dla drapieżników.
24 luty 2014 : 17:52 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+7 ?????????
A nie mogą po prostu sporządzić listy rzeczy ,o które mogą ubiegać się rybacy i na co dostaną dofinansowanie a na co nie? Bo podejrzewam ,że jest to napisane takim językiem celowo żeby zwykły rybak nie wiedział o co chodzi. I o co chodzi z tymi "opiniami ekspertów" chyba o to żeby rybak tracił czas i pieniądze albo żeby całkiem zniechęcić do korzystania z programu.
24 luty 2014 : 18:08 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+11 Uwaga!
Dzisiaj nad ranem na wysokości Darłowa z 20 worków ok. 60 skrzynek po cięciu i......... wtedy się obudziłem.
24 luty 2014 : 18:11 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+6 jaki
piękny sen
24 luty 2014 : 20:07 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+11 Ukraina w polskim rybołówstwie
to co widzicie w naszym rybołówstwie to normalna Ukraina, jak chcemy z tego wyjść to musimy pojechać tak samo jak w Kijowie, bez tego będziemy tu czytać brednie do końca świata. Ukraina jest w sterowanym systemie kontrolnym i rozkradaniu rybackich pieniędzy, wystarczy poczytać powyższy artykuł , przetwórstwo może obecnie wymienić sobie złote klamki na platynowe, oni już nie wiedzą na co pieniądze wydawać. 3 marca spotkanie rybaków z ministerstwem i bez kasy nie wracać.
24 luty 2014 : 19:58 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 przetwornie budowac
gospodarka planowa
25 luty 2014 : 01:59 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+8 Czy teraz już wiadomo
po co Safader pisał listy aby zablokować rybakom pieniądze?
25 luty 2014 : 07:31 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 Cel jest wielki ...
Jerzy S. - osoba, która odznaczyła się niezwykłymi czynami, męstwem i ofiarnością dla innych ludzi tylko nie dla polskich rybaków.
"Cel jest wielki, kiedy mu się poświęcisz. Lecz cel staje się niski, kiedy robisz sobie z niego tytuł do chwały."
25 luty 2014 : 16:29 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Cel jest wielki ...
Czy przedstawiciele przetwórstwa ryb w Polsce, którzy czynnie uczestniczyli w negocjacjach z organizacjami rybackimi w kwestii sposobu podziałów limitów połowowych na 2014 rok są bez winy i mają moralne prawo udziału w podziale łupów, które zostały odebrane środowisku rybackiemu i skierowane na cele rozwoju przetwórstwa w oparciu o surowiec importowany ? Panowie Bogdan K., Ryszard G. Andrzej P. Krzysztof P. Józef W. - obecni na spotkaniach z rybakami deklarowali skup 45.000 ton ryb pelagicznych (szprot, śledź) i podpisanie umów gwarantujących ceny wyższe niż ubiegłoroczne. Zamieszali i skierowali pismo do Departamentu Rybołówstwa popierające podział limitów w oparciu o ITQ. W chwili obecnej nabrali wody w usta. Powiedzenie Pana Andrzeja P., że nie ma przetwórcy bez rybaka i rybaka bez przetwórcy nie do końca odzwierciedla rzeczywistość. W niedługim czasie powinno się to zmienić. Czy na lepsze ??? Zobaczymy
25 luty 2014 : 16:46 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 Wyścig do szmalu
zobaczymy kto wygra, Janukowycz z Krokowej wydał miliard euro a rybołówstwo rozłożył, talent taki.
25 luty 2014 : 17:46 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-4 Do kapitana głupka nemo
90 % polskiej kwoty kupują Polacy , jedynie pasze kupują bezpośrednio Duńczycy , przyjedz na Hel i zobacz niebieskie wanny Głupku, a teraz prośba zamknij swą klawiaturę i zacznij pracować , ps . Kwoty nie dostałaś do handlowania ???
25 luty 2014 : 19:29 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 Pralnia
Chłopie przestań oczy modlić z Helu zrobiliscie sobie pralnie . Zniszczyliscie tradycyjne helskie lowisko a teraz głupoty o paszowcach opowiadacie. Gdyby nie układy i pazerności zarzadu kogi to skonczylobysie te wasze pompowanie niby konsumpcji na beczki i w baniaki. Jak się tobie wydaje ze tylko Duńczyk lub norkarze kupuje pasze to wróć do szkoły i przestać bzdury opowiadać na tym portalu. Tak na marginesie co to za biznes skoro w Helu ryba ma obecnie najgorsza jakość i najńizsza cene od 5lat bo każdemu kasa jest potrzebna i łowi nawet śledzika i szpilke w tuke po plytkiej . Ktoś się wam do tylkow powinien dawno dobrać a jak nie wam to oirm bębnie kiedyś za swoją bezczynnosc
25 luty 2014 : 20:09 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Hi Man - postać nie z tej bajki
Szanowny Hi Manie. O czy Ty mówisz ??? Nie bluźnij i sam weź się do roboty !!! "Głupek" wie co pisze bo ślepy nie jest i zna branżę lepiej niż się Tobie wydaje. A teraz idź spać bo o 6.00 wychodzisz w morze, a raczej na zatokę, aby łowić tą "konsumpcyjną" szprotkę i cały chłam drobiazgu, który sprzedaż za marne 90 groszy. Powodzenia. Cena zajebista, ale Kaszebe pracują i mają.
25 luty 2014 : 21:22 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 re kapitan nemo
przestan my kolego zagladac komos w garnek . Oni tylko czekaja na to zebysmy sie sami pozabijali. Kolego nie wrabialmy jeden drugiego . Badzmy razem niei osobno . Nie pomagajmy Tym baranom z Warsawy nas podzilic4
01 marzec 2014 : 23:38 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 KONIEC JEST BLISKI
W rybołówstwo wpompowano miliony zł , w celu ratowania branży , a teraz okazuje się że jacyś niedobrzy ludzie wyłapali ryby , inni je sprzedali , jeszccze inni źle kontrolują . Ludzie zwariowaliście przecież za sytuację w rybołówstwie odpawiadają sami rybacy którzy są skłóceni między sobą i mają różne interesy ,które nie koniecznie mają na celu rozsądne gospodarowanie zasobami bałtyku .
27 luty 2014 : 08:39 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Newsletter