Rybołówstwo

Ponad 800 sztuk łososia przywiózł do Ustki niewielki, 12 metrowy, duński kuter. Wyładunek miał miejsce kilka dni temu. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że ta niewielka łódka ma na 2013 rok przyznane aż 10 tysięcy sztuk łososia. Limit całej polskiej floty w tym roku wynosi 6837 sztuk. Dla polskich rybaków to sygnał, że łosoś jest w morzu i warto go poławiać. Tym bardziej, że ostatnio znacznie spadły połowy dorsza.

Łosoś to jedna z najcenniejszych i najbardziej szlachetnych ryb pływających w Bałtyku. Właściciele sklepów i hurtowni wręcz walczą o każdą rybę. W sklepach często widać osobno wyłożone łososie bałtyckie i hodowlane łososie norweskie. Różnica w cenie jest prawie trzykrotna.

Od 2008 roku na Bałtyku można tę rybę łowić tylko za pomocą haków (w 2008 roku wycofano połowy pławnicami, bo rzekomo szkodziły morświnom - do dzisiaj tezy tej do końca nie udowodniono). Unia Europejska uważa ponadto, że naturalny łosoś bałtycki jest zagrożony i co roku zmniejsza jego limity. Polscy rybacy jeszcze w 2011 roku mogli złowić 15 723 sztuki tej ryby, ale na 2012 rok limit zmniejszony został do 7704 sztuki. W tym roku zaś jest jeszcze mniejszy - 6837 sztuk.

Z roku na rok spada również liczba jednostek rybackich, które zajmują się połowami łososia bałtyckiego. W 2011 roku armatorzy 448 statków rybackich uprawnieni byli do połowów tej ryby na Morzu Bałtyckim. W 2012 roku już tylko 108, a w tym roku uprawnienia do połowu łososia mają tylko 104 jednostki.

Zapytaliśmy urzędników z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o średnie limity przyznane kutrom rybackim w 2013 roku. Oto odpowiedź.

- W odniesieniu do wskazania najmniejszego, średniego i największego limitu połowowego łososia w 2013 r., podkreślić należy, iż minimalna kwota połowowa łososia, jaka może zostać przyznana na statek rybacki wynika z § 3 ust. 4 rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 grudnia 2011 r. w sprawie sposobu i warunków wykorzystania ogólnej kwoty połowowej (Dz. U. Nr 282, poz. 1653). - wyjaśnia Iwona Chromiak z biura prasowego Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. - Zgodnie z tym przepisem, indywidualnej kwoty połowowej łososia nie przyznaje się, jeżeli udział danego armatora statku rybackiego w całkowitych połowach łososia, obliczony zgodnie ze wzorem, wyniesie mniej niż 5 sztuk łososia. Średnia wysokość kwoty połowowej łososia wynosi 64 sztuki. Jest to jednak wyliczenie czysto statystyczne. Największa kwota połowowa, jaka została przyznana w ramach podziału ogólnej kwoty połowowej w 2013 r., obliczona zgodnie ze wzorem na podstawie dokonanych połowów wyniosła 321 sztuk łososia.

Iwona Chromiak powiedziała nam również, że obecnie w dyspozycji ministra rolnictwa i rozwoju wsi pozostaje kwota połowowa w wysokości 181 sztuk łososi, która zostanie rozdysponowana pomiędzy armatorów w trybie podziału kwot dodatkowych.

Rybacy z Ustki są oburzeni tak niskimi limitami. Tym bardziej, że znacznie spadły połowy dorsza. Bywa tak, że 17-metrowy kuter po 3 dniach połowów przywozi o portu tylko 150-200 kilo dorsza.

- Wyładunek duńskiego kutra jasno wskazał nam, że łososia jest w morzu bardzo dużo i powinniśmy go odławiać - mówi nam jeden z rybaków, którego spotkaliśmy w okolicy Aukcji Rybnej - Co z tego, skoro średnio na kuter limit roczny wynosi tylko kilkadziesiąt sztuk tej ryby. To są po prostu kpiny z polskiego rybołówstwa. Dlaczego inne kraje mogą swobodnie poławiać łososia, a nas się tak dyskryminuje?

Bogdan Młyński, prezes Krajowej Izby Producentów Ryb z Ustki, która zarządza Aukcją Rybną potwierdził odebranie tak dużej ilości łososia.

- Faktycznie ta mała, duńska łódka przywiozła do portu ponad 4 tony łososia - mówi Młyński - Za kilogram ryby płacone było 25 zł. Mogę tylko powiedzieć, że ryba natychmiast po wyładowaniu trafiła do odbiorcy. Przyznam, że nasi miejscowi rybacy byli zszokowani takim wyładunkiem. Część armatorów przerzuciła się na połowy łososia. Niestety, limit na połów tej ryby przydzielony naszym rybakom jest bardzo mały.

Grzegorz Hałubek ze Związku Rybaków Polskich powiedział nam, że połowy łososia mogłyby być alternatywą dla malejących połowów dorszy.

- Sytuacja dorsza w Bałtyku jest katastrofalna i rybacy odczuwają to na własnej skórze - mówi Hałubek - Tak wysoki połów łososia był dla rybaków sygnałem, że mogą poławiać także inne ryby. Problemem jest jednak niski limit, nieadekwatny do tego, co mają inne kraje nadbałtyckie. Dlatego będziemy walczyli, aby w kolejnych latach nasze limity na łososia były podobne.

Rybacy, z którymi rozmawialiśmy i którzy zajmują się połowem łososia powiedzieli nam o jeszcze jednym problemie. Oprócz łososia można poławiać również troć, która jest nielimitowana. Tymczasem okazuje się, że inspektorzy z Okręgowych Inspektoratów Rybołówstwa Morskiego mają często problemy z odróżnieniem troci od łososia. Dochodzi do tego, że uznają troć jako łososia i wliczają to rybakom w limity. Kilku armatorów ma już sprawy o przekroczenie limitu łososiowego, choć ich zdaniem na pokładzie mieli właśnie troć...
Do sprawy wrócimy

Tekst i fot. Hubert Bierndgarski

Komentarze   

-1 Fajny artykuł na głodowe święta
w sam raz.
28 marzec 2013 : 10:58 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+26 łososie
to jest tragedia to mi zabrali limit na lososia zeby taki palant mogl tonami wozic polski rybak jakby tyle mial na pokladzie lososia to by go prokurator prawdopodobnie zamknął da wiezienia w celu wyjasnienia i zabrali by mu łódke i ***** co za s*****syństwo sie dzieje polski rybak jest szmaciarzem na to wychodzi
28 marzec 2013 : 11:33 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+5 do siary
masz 1000% racji ze mna zrobili to samo.
28 marzec 2013 : 15:43 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 łososie
A ile ten duńczyk wyładował troci przy okazji 800 łososi? Pewnie żadnej:)
29 marzec 2013 : 11:24 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 Polscy inspektorzy boją się dunów
wpisał łososia a inspektor zdurniał, ten typ tak ma. tak się właśnie znają na łososiowatych.
29 marzec 2013 : 12:14 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 Łowcy Bolków
Gdy nasi " biedni rybacy"łowiąc na siatki śledziowe bolki ,wytrzebili dorsza w latach 80 tych by wykarmić lisy i norki -to teraz czas na łososia a niech płacą za licencje limitowe połowowe aby był szmal na reprodukcję,wystarczy zobaczyc jak wygląda sezon wędkarski w tym roku ,właśnie wędkarze łowią sporadycznie małe troćki- nie ma ryby,nie ma pieniędzy na ochronę tarlisk ,tylko wyłowić co się da,Ukłony
28 marzec 2013 : 12:17 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+5 Wedkarzu.
Wpisz sobie w google hasło-" zarybianie na papierze" i przestań tu się kompromitować.
28 marzec 2013 : 12:48 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 troć
po pierwsze o dorszu prawda ale łososia łapie sie wysoko a trocie niech więcej stawiają małych oczek i na rzece kłusowników nisko nigdy nie było łososi rzadko kiedy
28 marzec 2013 : 15:49 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+8 Połowa duńskiego limitu na jednej łódce
druga Grecja, czy te matoły w Brukseli naprawdę w to wierzą, jeżeli tak to niech ten kołchoz jak najszybciej szlag trafi.
28 marzec 2013 : 12:18 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 hehe
Bo inspektorzy POmagają karać karać i tylko karać,najłatwiejszy sposób na wykazanie si,e ludzi prostych i zawistnych. Rybacy w Unii łapią i ich nie łapią,bo nie mają takich i9nspektorków jak my ,WSTYD
IM WIĘCEJ OBROTU GOTÓWKI TYM WIĘCEJ PŁACIMY PODATKÓW I TU SIĘ ROBI KASE NA NASZ BUDŻET !!! A NIE Z MANDATÓW I KAR !!!!
ZROZUMCIE TO W KOŃCU DLACZEGO W SKANDYNAWII NIE MA KRYZYSU !!!!
28 marzec 2013 : 14:21 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 INSP.CIOTA
Najgorsze mendy są z czarnej NAVARY!!! BĘDZIE W ***** !!!!
GNOJKI NAUCZĄ SIĘ ZYĆ Z LUDZMI!!!!
28 marzec 2013 : 14:24 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 Ależ groźny jesteś...
Hahahahaha, już to widzę :D Tylko nie zapluj się przy tych groźbach, bo monitor będziesz musiał czyścić :)
28 marzec 2013 : 14:34 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-1 JA TEZ MAM RODZINE
Ja juz postanowiłem ,snajperka,LSD na odwage i polowanko !!!
28 marzec 2013 : 15:55 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 A ja mam 0.5 litra
Po LSD to będziesz do smoków strzelał, a nie do insp. :P
28 marzec 2013 : 17:46 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+7 Inspektorzy niewinni, mają rodziny, trzeba zrozumieć
rozkaz idzie z góry, od szefów, są dowody.
28 marzec 2013 : 15:11 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-2 hehe
Cytuję koł:
rozkaz idzie z góry, od szefów, są dowody.

OD KOGO NIBY OD UNII HEHHE
28 marzec 2013 : 15:53 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-1 PARU DEBILI NIE ZNISZCZY RYBOŁÓWSTWA
Jak nie powalczycie o swoje,o pakujcie wrotki i na emeryture
28 marzec 2013 : 15:54 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+5 PATOLOGIA RZĄDZI KRAJEM
Musimy wspólnie z inspektorami ratować tą zacofaną gospodarke,ale trzeba faktycznie zacząć od tego kto nas tak faktycznie kontroluje,czy inspektorzy czy my sami!
Każdy z nas ma prawo do odłowo 2 szt.łososia dzieńnie z plazy bądz mola ,,to dlaczego ja nie mogę prowadzić działalności i odławiać tych sztuk z morza do kurwwy nędezy!!! TO JAKAŚ PATOLOGIA !!!
28 marzec 2013 : 15:58 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 dobre
razem wszyscy w tym siedzimy,nie ma wsparcia...
Szkoda,ze ,zyjemy podzieleni,rozgrabili nam wszystko ,a tearz Niemcy znależli sposób jak nas zniszczyć,,politycznie :)
Ochyda,póki Unia nie padnie ,my juz się nie podniesiemy,nie z tą władzą !!!!
1 osoba wykupując pozwolenie za zł na rok jest w stanie wyłowić 2szt dziennie łososia = 700szt. a tu jednostka ma niespełna srdenio 50 szt,,,to jakaś kpina !!! GŁUPIE PAŃSTWO....Z TYM MOŻNA IŚĆ DO SĄDU NAJWYŻSZEGO !!!!
28 marzec 2013 : 18:15 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-9 Pomyśl
Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś też wykupił zezwolenie wędkarskie na rok i łowił spokojnie te 2 szt. dziennie na wędkę. Przez rok złowisz 730 szt., POWODZENIA!
PS A bez u Unii nie było by 3/4 inwestycji w Polsce, szczególnie w infrastrukturę.
28 marzec 2013 : 19:11 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 Bredzisz, Kasiu
ten duńczyk pokazał, że rybołówstwo na bałtyku to potężny interes nawet w kryzysie , tylko ni e dla Polaków,
29 marzec 2013 : 08:49 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 I co , Ełropa na chwilkę wpłynęła do Ustki?
skasowała szmal i nie chciała na dłużej zostać?
28 marzec 2013 : 21:17 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 PO
Jaka infrastruktura,gdzie,chyba nie na pomorzu,,,!!
29 marzec 2013 : 09:11 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+9 życzenia
Zdrowych , Pogodnych Świąt Wielkiej Nocy i mokrego Dyngusa dla wszystkich rybaków !
30 marzec 2013 : 13:20 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+6 Brukselski Piłat z polskim Judaszem nie dadzą nam rady
Wesołych Świąt
31 marzec 2013 : 13:08 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+19 ALLELUJA, ALEŚCIE SIĘ ZAŁOSOSIOWALI
Gość z Danii ma głowę na karku. Kupił sobie 4 tony "hodowlańca" po 20 koron (10 PLN) , załadował, zalodował i se popłynął pomludku w kierunku Ustki. Po drodze pospał, wypił pare piwek i potrzech dniach dopłynąl strasznie zmęczony do bram Ciemnogrodu, gdzie upłynnił swój towar prawie legalnie po 50 koron (25 PLN ). Zdziwieniu gapiów nie było końca. Który inspektor odróżni hodowlańca od dzikiego albo troci? Gość przytulił za rejs wycieczkowy 60.000 PLN na czysto, bez ciężkiej pracy . A wy dalej głodujcie z limitem 5 sztuk łososia i urabiajcie sobie ręce na flądrze. WESOŁYCH ŚWIĄT !!!
30 marzec 2013 : 21:42 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+9 Łosoś hodowlany jest o połowę cięższy, ( ołów, dioksyny)
[link usunięty]
31 marzec 2013 : 15:49 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 zadna sensacja
sa kutry w pl ktore lowily tyle samo
31 marzec 2013 : 15:20 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+7 Spotkanie rybaków w MIRZE
Dnia 4 kwietnia (czwartek) w MIRZE odbędzie się spotkanie rybaków z administracją rybacką w sprawie odszkodowań finansowych za katastrofę ekologiczną na Bałtyku . Początek spotkania godzina 9
02 kwiecień 2013 : 11:05 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-2 spotkanie rybaków w MIR
W MIR to jest okrągły stół WWF i w agendzie o żadnych odszkodowaniach nie ma mowy. Chyba ktoś tu plotę puszcza.
02 kwiecień 2013 : 12:24 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 Rosną długi w firmach paliwowych i w sieciarniach
o ZUSie już nie wspomnę , trzeba płacić załogom, bieda , ogólnie.
02 kwiecień 2013 : 13:48 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 To się fachowo nazywa -"bankructwo"
jak wydatki przewyższają dochody, trwa to jakiś czas a później wszystko się kończy i do akcji wchodzi komornik, normalna rzecz w świecie.
02 kwiecień 2013 : 14:35 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-3 odp spotkanie
pisze czy polskie rybolowstwo potrzebuje dofinansowania i w jakich obszarach . Zdanie związków znamy na centra 1 sprzedaży i modernizacje jednostek .
02 kwiecień 2013 : 12:46 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 Modernizacje prezesów na pasze
dziś prezesi gówno mnie obchodzą razem z ich CPSR
02 kwiecień 2013 : 13:50 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 stanowisko podobno wszystkich rybaków
[link usunięty]
02 kwiecień 2013 : 12:50 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 A Minister dalej o dobrobycie
[link usunięty]
02 kwiecień 2013 : 20:25 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-5 lososie
tez jestem za tym aby te limity Ci klusole(rybacy)mieli..jak dlamnie to powinni pozwolic im 100sztuk łącznie na wszystkich zlowic i tyle,..jesli przekrocza,a na pewno beda przekraczac..bo takie to juz rybackie nasienie to karac ich karami jak w skandynawi!!! chca limitow skandynawskich?niech najpierw przyjma ich mandaty ich kary i zobaczymy czy beda takie cwane te pseudorybackie mordy! RYBACY W POLSCE!!NA WLASNE ZYCZENIE!zepsuli i zniszyli morze baltyckie odlawiajac bandycko co i ile sie da!!! ja i miliony innych ich nie zaluje....zal mi ich dzieci tylko ze nie ida w ich slady bo kto by chcial miec etykiete klusownika i bandyty bez umiaru a nie rybaka.Wytepic ten zawod i zastapic wedkarstwem..bardziej dochodowe dla panstawa niz ta zlodziejska polityka rybacka
03 kwiecień 2013 : 16:57 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 ciekawie
Zrozumcie koledzy rybacy, że lepiej wynajmować chatę i karmić wędkarzy niż pływać i łowić, Może jeszcze nie teraz, ale zobaczycie kwestia 5-10lat. Łosoś to ryba sportowa, aby ją złowić potrzeba dużo większych nakładów ze strony wędkarza - noclegi w martwym sezonie, paliwo, żarcie opieka w porcie, "guiding". Trolling łososiowy się rozwija i rośnie w siłę, w tą stronę trzeba udeżyć.
04 kwiecień 2013 : 20:45 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 łosoś czy troć
na bałtyku jest ryba łosośowata i troć przybrzeżna,oczywiście trafi się łosoś atlantycki (na sztuki)podejrzewam że szwedzi mają limity ryby łosośiowatej a my łosośia atlantyckiego którego trzeba chronić .tylko kto ten system wymyślił i za ile?
05 kwiecień 2013 : 14:18 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1