Rybołówstwo

Przełowienie europejskich zasobów ryb jest ogromnym problemem zarówno gospodarczym, jak i ekologicznym. Problem, jak pokazują badania opublikowane dziś przez New Economics Foundation (nef), można łatwo rozwiązać – ograniczenie na pewien czas połowu niektórych gatunków ryb, umożliwi trwałą odbudowę ich stad.

Wyliczenia przedstawione w raporcie New Economics Foundation zatytułowanym „Inwestycja w zaprzestanie połowów”, określają krótkoterminowe koszty odbudowy zasobów rybnych i potwierdzają, że z łatwością można sobie na nie pozwolić, a nawet, że inwestycja w przywrócenie europejskich zasobów ryb może wygenerować ogromne zyski.

W wyliczeniach wzięte zostały pod uwagę 54 główne stada ryb w całym północno-wschodnim Atlantyku, z ogółu ponad 150 stad w wodach europejskich. 49 z badanych stad jest przełowione. Koszty wyliczono w relacji do korzyści dla projektu, polegającego na całkowitym wstrzymaniu połowów aż do osiągnięcia pełnej odnowy tych 49 stad, przy założeniu wypłaty rekompensat.

- Przełowienie jest poważnym problemem, który obecnie dotyczy większości unijnych stad ryb - mówi Rupert Crilly z działu Ekonomii Środowiska w nef, główny autor raportu. - Zbyt długo koncentrowano się na krótkoterminowych kosztach możliwych rozwiązań, zamiast na ekonomicznych, ekologicznych i społecznych korzyściach prawidłowego zarządzania zasobami. Po wyliczeniu wstępnych kosztów odbudowy stad stwierdzamy, że możemy pozwolić sobie na położenie kresu przełowieniu w unijnych wodach i że takie rozwiązanie jest ze wszech miar pożądane. Decydenci polityczni muszą obecnie podjąć działania, aby zapewnić zdrowe i trwałe zasoby ryb dla przyszłych pokoleń.

W opracowaniu dokonano oceny opłacalności krótkoterminowych kosztów wobec potencjalnych korzyści wynikających z odnowy zasobów morskich i trwałości sektora rybołówstwa. Wykazano w nim również, że koszty społeczne zmian mogą zostać ograniczone dzięki stosunkowo niewielkim inwestycjom. Nakłady powinny być poniesione na pokrycie kosztów rekompensat dla rybaków z tytułu utraconych przychodów, dzięki czemu znacznie ograniczony będzie wzrost bezrobocia i jego skutki.

Aby tymczasowa przerwa w połowach nie zaszkodziła rybakom niezbędna będzie inwestycja wysokości 12 mld euro przez okres 9,4 lat – (10,56 mld wyrażone w kategoriach wartości bieżącej). Autorzy raportu proponują, by koszty te pochodziły z prywatnych funduszy. Środki publiczne (Europejski Fundusz Morski i Rybacki) powinny zaś zostać przeznaczone na stworzenie korzystnego kontekstu, sprzyjającego takiej inwestycji. Wymagałoby to wyeliminowania subsydiów przyczyniających się do przełowienia i skierowania ich na przywrócenie i utrzymanie zasobów ryb na optymalnym poziomie.

Gdyby od 1 stycznia 2013r. zaprzestano połowów na każdym z 49 przełowionych stad, zasoby ryb mogłyby osiągnąć poziom wyższy niż obecnie w ciągu czterech lat. Większość stad ryb może zostać w pełni odbudowana w ciągu pięciu lat, łącznie z islandzkim dorszem i wszystkimi stadami morszczuka, makreli i witlinka. A wszystkie stada ryb, łącznie z dorszem w Morzu Północnym, mogłyby zostać w pełni odbudowane w ciągu dziesięciu lat.

Kluczowe wnioski raportu są następujące:
· Inwestycja w wysokości 10,56 mld euro w odbudowę stad ryb wygeneruje 5,104 mld euro zysku do 2023 roku;
· Po pełnej odbudowie zasobów, wartość wyładunków niemal się potroi, dając co roku 16,85 mld euro przychodów;
· Zwrot z inwestycji polegającej na odbudowie zbadanych 49 stad ryb wyniesie 148 proc.
do 2023 roku;
· Do 2052 każde 1 euro zainwestowane w europejskie rybołówstwo przyniesie 14 euro zwrotu.

- W kontekście aktualnego kryzysu i zadłużenia UE podane liczby mówią same za siebie – podkreśla Aniol Esteban, szef działu Ekonomii Środowiska w nef. - Inwestycja w czasowe zaprzestanie połowów, może przynieść ogromne zyski. Dalsze przeławianie jest fatalne dla europejskiej gospodarki. Odbudowa zasobów ryb oznacza więcej miejsc pracy, więcej przychodów dla przybrzeżnych społeczności, oraz mniejsze uzależnienie całego sektora od subsydiów utrzymywanych z pieniędzy europejskich podatników. Ma to zarówno sens ekonomiczny jak i ekologiczny. 

Fot. Wikipedia/Mahlum

 
+3 Extra !
Mam nadzieję że Bałtyk też się załapie ;-)
17 wrzesień 2012 : 13:13 Guest | Zgłoś
+3 Ekooszczędności
Przy tej okazji można zwolnić trochę ludzi z Dep. Ryb. MRiRW i MIR. Odpoczną razem z przyrodą. Wielu rybaków i tak ma różne biznesy na boku. Przeżyją. Może do zawodu wszyscy wrócą jako "nawróceni" ?
17 wrzesień 2012 : 16:36 Guest | Zgłoś
0 KOMISJA RYBOŁÓWSTWA PE W SZCZECINIE
Posłowie Parlamentu Europejskiego Komisji Rybołówstwa organizują konferencję dla polskich rybaków w sprawie limitów połowowych na dorsza, łososia, szprota i śledzia na najbliższe lata. Konferencja odbędzie się w czwartek, 20. września 2012 r., godz. 14.00
Miejsce: Zachodniopomors ki Uniwersytet Technologiczny,
Wydział Nauk o Żywności i Rybactwa, Szczecin, ul. Kazimierza Królewicza
4. Jest to ostatnia okazja aby polscy rybacy poinformowali Parlament Europejski o niszczeniu polskiego rybołówstwa przez Komisję Europejską. Im więcej nas weźmie udział w tym spotkaniu tym łatwiej będzie zlikwidować patologię w naszym rybołówstwie. Gościem specjalnym konferencji będzie niemiecka posłanka z Komisji Rybołówstwa Parlamentu Europejskiego Pani Urlike Rodust
17 wrzesień 2012 : 19:08 Guest | Zgłoś
+6 Zaproszenie do Szczecina
Posłowie Parlamentu Europejskiego Komisji Rybołówstwa organizują konferencję dla polskich rybaków w sprawie limitów połowowych na dorsza, łososia, szprota i śledzia na najbliższe lata. Konferencja odbędzie się w czwartek, 20. września 2012 r., godz. 14.00
Miejsce: Zachodniopomors ki Uniwersytet Technologiczny,
Wydział Nauk o Żywności i Rybactwa, Szczecin, ul. Kazimierza Królewicza
4. Jest to ostatnia okazja aby polscy rybacy poinformowali Parlament Europejski o niszczeniu polskiego rybołówstwa przez Komisję Europejską. Im więcej nas weźmie udział w tym spotkaniu tym łatwiej będzie zlikwidować patologię w naszym rybołówstwie. Gościem specjalnym konferencji będzie niemiecka posłanka z Komisji Rybołówstwa Parlamentu Europejskiego Pani Urlike Rodust.
17 wrzesień 2012 : 19:10 Guest | Zgłoś
-5 Powtórka z trójpolówki czemu nie
Jeśli miałyby być wypłacane rekompesaty za brak połowów należaloby nas odpowiednio wcześniej powiadomić , abyśmy zdążyli zarejestrować odpowiednią ilość statków rybackich .
17 wrzesień 2012 : 19:20 Guest | Zgłoś
+5 Po trójpolówce jest tylko katastrofa
unijny kołchoz chce wykorzystać pomysły plockego do całkowitej likwidacji rybołówstwa, problem w tym, że w tamtych krajach nie ma takich debili i nikt się na to nie zgodzi
17 wrzesień 2012 : 19:38 Guest | Zgłoś
+1 Coś wisi w powietrzu
skoro pisze się tu tak piramidalne bzdury, pisanie takich bredni w czasie rozpadu Unii Europejskiej to idealny akcent do trumny brukselskich złodziei i ignorantów.
17 wrzesień 2012 : 20:06 Guest | Zgłoś
+2 Wreszcie jakiś cudowny środek na kryzys
A jak tak długo szukałem rozwiązania, wystarczy po prostu nic nie robić i z 1 euro robi się 14, ostatni taki cud nastąpił jak jeden człowiek dawno temu zamienił wodę w wino.
18 wrzesień 2012 : 06:49 Guest | Zgłoś
0 Hola, hola
Ale przecież propozycja obniżenia dorsza o 9 % na 2013 rok oznacza, że program jego odbudowy poniósł totalną klęskę, tak to jest jak się przyrodę traktuje jak fabrykę kondonów.
18 wrzesień 2012 : 07:11 Guest | Zgłoś
-2 bałtyk
czy morze baltycki jest brane pod uwage
18 wrzesień 2012 : 09:12 Guest | Zgłoś
+1 UNIA
Jak nie pasuje to oddajcie kasę za wszystkie postoje i modernizacje i wtedy możecie jechać z unią.Najłatwiej nabrać siana za darmo a póżniej sie mądrzyć.
19 wrzesień 2012 : 07:20 Guest | Zgłoś
+1 Modernizacja jest wstrzymana
głupa palisz?
19 wrzesień 2012 : 09:08 Guest | Zgłoś
+4 SIANO Za DARMO BRAŁEŚ TY
Możemy oddać te ich pieniądze jeśli zapłacą nam odszkodowania za wprowadzane zakazy i ograniczenia połowów .Tacy właściciele łodzi podwórzowych którzy nie łowili i dalej nie łowią rzeczywiście otrzymali i dalej otrzymują prezenty za nic za to tylko że są w ewidencji statystykach
20 wrzesień 2012 : 16:22 Guest | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2529 4.3389
EUR 4.5575 4.6495
CHF 4.4327 4.5223
GBP 5.3466 5.4546

Newsletter