Rybołówstwo

Porty rybackie w Stegnie i Kątach Rybackich ucierpiały w czasie ostatnich ulew. Rybacy skarżą się, że to wszystko przez wadliwie zmodernizowane ulice prowadzące nad morze.

- Ronda w porcie nie mają dobrych odpływów - mówią rybacy. - Po ulewach woda zaczęła płynąć z ulicy w kierunku plaży i położonych niżej budynków portowych. Zostały one podmyte i grożą zawaleniem.

W ubiegłym roku Zarząd Dróg Powiatowych w Nowym Dworze Gdańskim wyremontował główną drogę prowadzącą na plażę w Kątach Rybackich. Trasą jeździ się dużo lepiej niż wcześniej. Na pętli przy plaży drogowcy zapomnieli jednak o specjalnych odpływach, które zabierałyby wodę deszczową z jezdni.

Mimo to woda nie stoi na drodze, tylko od razu spływa na teren portu rybackiego, który jest najniżej położony. Deszczówka z dużym impetem, prawie jak rwąca rzeka, wpływa do portu i podmywa rybackie tereny, a następnie spływa po wydmie na plażę.

- Od ponad roku po każdej większej ulewie jesteśmy zalewani - mówi Andrzej Madej, kierownik spółdzielni rybackiej w Kątach Rybackich. - Już trzykrotnie woda podmyła tereny naszego portu, tworząc za każdym kolejnym razem coraz większe szkody. Ostatnie zniszczenia były największe. Woda podmyła nie tylko zejście z portu na plażę, ale też fundamenty naszego magazynu, który jest częściowo ustawiony na skarpie.

- Boimy się, że przy kolejnej tak mocnej ulewie woda tak mocno nas zaleje, że część budynku się zawali - dodaje Piotr Chinc, prezes spółdzielni rybackiej w Kątach Rybackich.

Niemal identyczna sytuacja jest w porcie rybackim w Stegnie. Tam również po remoncie drogi prowadzącej nad morze okazało się, że woda deszczowa spływa prosto na teren rybaków, podmywając wszystko po drodze.

- Port znajduje się najniżej, więc woda deszczowa z ulicy Morskiej i przy plażowych barów zawsze spływa do nas. Po każdej większej ulewie musimy naprawiać szkody - mówi Wojciech Pękala, rybak ze Stegny. - Już kilka razy informowaliśmy Zarząd Dróg Powiatowych, że z pętli na ul. Morskiej w Stegnie i w Kątach Rybackich nie ma odpływów wody deszczowej. Cała woda spływa do rybaków.

Zarząd Dróg Powiatowych w Nowym Dworze Gdańskim naprawił już szkody wyrządzone przez wodę na terenach portów rybackich. Czy po każdej ulewie będą usuwać zniszczenia, czy może wybudują jakiś odpływ na deszczówkę?

- Jesienią, tuż po zakończeniu sezonu letniego, rozbudujemy odwodnienia na pętlach na ulicach Morskich w Stegnie i Kątach Rybackich - mówi Andrzej Suszek, dyrektor ZDP w Nowym Dworze Gd. - Obecnie na pętli są dwie studnie chłonne, które nie są w stanie przyjąć całej wody z ulewy. Ostatnio spadło na raz tyle deszczu, że studnie sobie nie poradziły. Potrzebna jest rozbudowa tego systemu. Chcemy wybudować kraty ściekowe i odprowadzać wodę do lasu.

Sławomir Bednarczyk

+4 Ulewy zalały też morze
ale straty są na szczęście niewielkie.
10 sierpień 2012 : 13:17 Guest | Zgłoś
+6 300 tysięcy kary za 30 ryb
[link usunięty]
11 sierpień 2012 : 09:52 Guest | Zgłoś
-22 Szomburg i Kohnke
to bardzo smutne, że Pan Szomburg złowił 30 troci a okazało się, że to są łososie. I oczywista oczywistość, że kuter obok , który nie był kontrolowany, miał same trocie czyli Pan Szomburg musiał też mieć trocie. No ale na Pana Szomburga napadli nadgorliwe urzędasy. Dleczego napadli, no to przecież oczywista oczywistość, bo Pan Szomburg im podpadł pisząc do jakichś tam trybunałów. Taki to już smutny los Pana Szomburga. A Przecież za Nim i Panem Konhke stoi kilkusetletnia tradycja. Jak kilkaset lat się łapało ryby to wiadmo co jest troć a co łosoś i ta durna unia i polskie urzędasy rodem z PRL nie będą im mówiły co złowili.
A na dodatek to już nikt w tej popapranej uni i polsce nie potrafi uszyć sieci. Tą umiejętność mają tylko w Jastarni. Ho ho ho jak w Jastarni uszyją albo zreperują siatki to ho ho ho.
11 sierpień 2012 : 15:42 Guest | Zgłoś
+21 Załosny skowyt
Żałosny skowyt PO-paprańca .Widać wyraźnie po tym pożal się boże wpisie że nie tylko brak ci wiedzy na przykład z historii polskiego rybołówstwa ale i z rybołówstwa w ogóle . Zazdrościsz Szonborgom ,Kohnkom umiejętności przetrwania nie tylko w trudnych czasów Hakaty ,okupacji niemieckiej ,rosyjskiej zmagania się z patologią rządów kumpli Plichty i dogorywającej wspólnej lewackiej Europy .Szomborgowie ,Kohnkowie dają i dadzą sobie radę i bez takich skundlonych osobników szydzących z walczących o prawdę .Próbujesz udowadniać że najważniejsze dla takich jak ty jest całkowite poddaństwo - wasalstwo co zresztą po twoim wpisie widać . Kompleks braku odwagi u ciebie jest zapewne główną przyczyną inspiracją do napisania paszkwilu z użyciem nazwisk kolegów z Jastarni przy czym sam zachowałeś anonimowość Jest to zwykła prymitywna podłość
11 sierpień 2012 : 19:26 Guest | Zgłoś
+19 Nie manipuluj tekstem
Laxigenie jeśli bierzesz się za komentowanie artykułu to proponuję Ci przeczytanie go ze zrozumieniem i przytaczam Ci cytat z niego pochodzący " Akcja z karą za te 30 łososi wygląda po prostu na dyskryminację. Przecież dosłownie pół godziny przede mną kontrolerzy byli na kutrze kolegi. Jego wpis w dzienniku połowów był taki sam, ale dziwnym trafem tylko u mnie coś było nie w porządku – skarży się Szomborg "
12 sierpień 2012 : 09:48 Guest | Zgłoś
+2 Minister zrobił sobie poligon polityczny z rybaków
Takie zero i taki ćwok nawet w mediach nie występuje bo nie potrafi zdania sklecić, więc wyżywa się na Kaszubach, już niedługo będzie cieńko pierdział razem z okręgowymi .
12 sierpień 2012 : 22:59 Guest | Zgłoś
0 Bacz ! y ne pyskinskij
czy inspektorzy z przypadku tak trzęsą tyłkiem na każde zagranie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Nepotyzmu i zaklepują jak lemingi każde debilne zagranie warszawskich mułów
16 sierpień 2012 : 05:56 Guest | Zgłoś
+11 cała prawda
Przykro mi że nasze władze dają się kręcić uni i nie dbają o swoich obywateli (bo co powiedzieliby w uni). Kraje starej uni pod przykrywką dobra wspólnego załatwiają swoje interesy a ich priorytetem jest dobro własnych obywateli (nie pozwalają ich skrzywdzić). Jestem optymistą i myślę że nasza administracja po prostu się uczy grać o swoje na arenie uni i w końcu zadba o interesy rodaków bo także ich potomkowie mieszkają na Polskiej Ziemi.Mocny polak to mocna Polska. Podsumowując popieram w 100% Jastarniaków, trzymajcie się i powodzenia.
12 sierpień 2012 : 03:59 Guest | Zgłoś
+1 naga prawda
[link usunięty]
13 sierpień 2012 : 20:19 Guest | Zgłoś
+2 Mała, platformerska kraina..
" Niezwykle interesujące jest coś, co ja bym nazwał "małym państwem Platformy w woj. pomorskim". - Wątpliwości posła budzi mechanizm zastosowany w spółce. - Mała platformerska kraina. Gdzie dyrektor firmy własności skarbu państwa, chce firmie konkurencyjnej dać swojego pracownika, żeby on dbał o interes tamtej firmy - dziwi się poseł."
14 sierpień 2012 : 08:28 Guest | Zgłoś
+1 wierszyk pomorskiej PO
Za Premiera Donka
jedz, pij i
wypuszczaj Bąka!
14 sierpień 2012 : 19:46 Guest | Zgłoś
-2 ŁOŚ za faSOLA
Nawiasem mówiąc warto umiec rożróżniac gatunki ryb żyjące "pod domem" Troc to troc a łosos to łosos.
15 sierpień 2012 : 16:50 Guest | Zgłoś
+1 Ale jak to zrobić?
skoro Mir, Karnicki, Warszawka i Komisja Europejska nie potrafiła tego rozróżnić przez 20 lat?
15 sierpień 2012 : 19:09 Guest | Zgłoś
-1 do pindy wody
Cytuję Panna wodna:
Nawiasem mówiąc warto umiec rożróżniac gatunki ryb żyjące "pod domem" Troc to troc a łosos to łosos.

glupio pindo mirowska to zorganizuj szkolenie
16 sierpień 2012 : 07:26 Guest | Zgłoś
0 Do Ryb
Przeczytaj swoj post Panie Ryb pare razy i zastanów się dlaczego rybołówstwo niedouczonych się zwija. Mam nadzieję, że zostaną tylko kulturalni i wykształceni. Wiedza w tym zawodzie nie polega wyłacznie na rozróżnianiu nominału banknotów.
17 sierpień 2012 : 06:02 Guest | Zgłoś
+3 znajomi Józefa Bąka - kraina PO-miotem płynąca
Żukowo to chyba niedaleko posiadłości Plockego
16 sierpień 2012 : 06:14 Guest | Zgłoś
+2 To będzie już koniec Matoła
[link usunięty]
16 sierpień 2012 : 09:04 Guest | Zgłoś
+10 Społeczeństwu polskiemu takie rządy odpowiadają !
Za szybko bracie się nie ciesz ! Społeczeństwo polskie jest niezwykle przyjazne PO > Przypomnij sobie jak zareagowało na wprowadzenie podwyższenie wieku emerytalnego do 67 lat ? Odpowiedz można było zobaczyć na ulicach stolicy w mediach generalne całkowita bierność apatia .We Francji na podobną propozycję Sarkoziego wyszło ponad milion pracowników ,związkowców różnych federacji pracowniczych . .Partia Sarko została odsunięta od władzy .W Polsce ? 50 % respondentów badań sondażowych aprobuje i daje przyzwolenie dla nepotyzmu , korupcji polityków j partii rządzącej .. Sondaże wykonane po ujawnieniu afer z budowy stadionów ,autostrad :taśmowej , Plichty ,dają wyniki dające koalicji mandaty do sprawowania rządów w Polsce .Polacy chcą żeby właśnie tak w Polsce się działo i nie ma na razie przynajmniej żadnych widoków na zmianę
16 sierpień 2012 : 16:30 Guest | Zgłoś
+4 Koniec Tuska
we francji zarabia się 3 razy więcej niż w polsce, dlatego u nas powska chamówa skończy się 3 razy szybciej
16 sierpień 2012 : 22:01 Guest | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2529 4.3389
EUR 4.5575 4.6495
CHF 4.4327 4.5223
GBP 5.3466 5.4546

Newsletter